Dyskusja:Łupek


Dyskusja:Łupek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Myślę, że łupki palne można zintegrować z łupkami bitumicznymi. --Birczanin 11:13, 16 gru 2006 (CET)

W ogóle jest masa rzeczy do zintegrowania. Proponuję:

Wstęp w haśle łupek:

Łupek - pojęcie opisujące grupę skał o zróżnicowanym składzie i o charakterystycznej teksturze łupkowej. Łupki bywają skałami metamorficznymi powstającymi zasadniczo w płytszych strefach metamorfizmu i osadowymi nieznacznie przekształconymi. Zwykle przeważa w nich jeden składnik, który nadaje danemu rodzajowi łupka swoje charakterystczne cechy.

Podział

Trzeba jeszcze ustalić, które hasła pozostawić (proponuje tylko łupki osadowe, łupki metamorficzne i łupki bitumiczne), , a które zlikiwdować oraz ujednolicić liczbę (zintegrować łupek krystaliczny i łupki krystaliczne do łupki metamorficzne). I użyć szablonu {{Osobny artykuł}}.

Czy w tej propozycji nie ma błędów rzeczowych? Ktoś ma lepszy pomysł? BartekChom 16:05, 21 cze 2007 (CEST)

  • Łupki serycytowe należą jednak do metamorficznych, mimo, że z najpłytszej strefy. Birczanin 23:30, 31 lip 2007 (CEST)

integracja...edytuj kod

Oprócz integracji łupek z łupki (zrobiłem), należałoby jeszcze przenieść sporo treści stąd do oddzielnych (i słusznie, że są) artykułów opisujących poszczególne rodzaje łupków, aby nie było tak, że są po 2 definicje: tutaj i i w artykule szczegółowym. Tutaj mógły zostać tylko krótki opis poszczególnych (1-2 zdania) i linki do artykułów szczegółowych. --Segu (dyskusja) 17:05, 5 mar 2008 (CET)

łupliwośćedytuj kod

Termin "łupliwość" odnosi się do minerału, natomiast dla oddzielności skały stosuje się terminy "złupkowanie", "złupkowacenie", "oddzielność". Nie są one tak dokładnie zdefiniowane, jak w fizyce, ale postanowiłem usunąć edycję "Mpfiz" jako błędnąWojtek 1956 (dyskusja) 23:04, 18 kwi 2011 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Łupek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy