Dyskusja:Święto


Dyskusja:Święto w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Proponuję zwrócić uwagę na kropki kończące zdania/równoważniki w poszczególnych komórkach. Czasami się one pojawiają, czasami nie, dobrze by było to ujednolicić i konsekwentnie stosować jedną zasadę. m 89.66.1.43 (dyskusja) 00:14, 24 lis 2013 (CET)


Dzień energetyka jest 14 VIII i 3 IX, dzień leśnika 2 VI, 5 V i 5 IV, dzień spółdzielczości 1 VII i 7 VII, dzień mężczyzn 10 III i 4 IV, międzynarodowy dzień wolnej prasy 20 IV i 3 V. Które daty są poprawne?
Zgłoszone: 10:22, 23 cze 2006 (CEST)

Przeniesiono ze strony "Zgłoś błąd". Cień napisz 11:58, 26 cze 2006 (CEST)

Spis treści

Dzień Nauczycielaedytuj kod

14 października - Dzień Edukacji Narodowej, tego brakuje.

Nie brakuje, bo tu nie ma wszystkich świąt. Proszę zobaczyć:  Osobne artykuły: święta państwowe w Polsce, święta wojskowe w Polsce, święta katolickie w Polsceświęta prawosławne w Polsce. Tu są święta pozostałe – te, które nie zostały wymienione w «święta państwowe w Polsce», anie nie zostały wymienione w «święta wojskowe w Polsce», ani nie zostały wymienione w «święta katolickie w Polsce», ani nie zostały wymienione w «święta prawosławne w Polsce». Tego wszystkiego: święta państwowe w Polsce , święta wojskowe w Polsce, święta katolickie w Polsce, święta prawosławne w Polsce się już drugi raz nie powtarza. --WTM (dyskusja) 23:51, 12 cze 2012 (CEST)

Dzień Pizzyedytuj kod

9 luty dzień pizzy-brakuje

Ze zgłoś błądedytuj kod

Podejrzewam, że do spisu świąt wkradły się dowcipy: Dzień Czerwonego Kapturka, Dzień Dobrych Wiadomości, Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz podwójnie wpisany Światowy Dzień Pocałunku (6 VII) i Międzynarodowy Dzień Pocałunku (28 XII). Wątpliwe są też: Dzień Sekretarki i Asystentki, Dzień Mężczyzn.
Zgłoszone: -- Grzegorz Wysocki (NAPISZ) 22:33, 13 sie 2006 (CEST)

Dzień Czerwonego Kapturka Codziennie rano jak wstaję włączam Radio Szczecin. We wczesnych godzinach rannych jest tam kalendarium, święta, wschód i zachód słońca imieniny i inne rzeczy. I w tym właśnie kalendarium powiedziano o Dniu Czerwonego Kapturka. Dodam od siebie, że jest to dosyć poważne radio i nie trzymają się ich żarty, więc uważam tę informację za pewną. Zwiadowca21 Skreśl słówko 16:40, 22 maja 2007 (CEST)

Międzynarodowy Dzień Pokoju jest 21 a nie 1 września

Święto a uroczystośćedytuj kod

Brakuje opisania różnic w pojęciach "święto", "uroczystość" i "wspomnienie" w liturgii kościelnej (dot. co najmniej kościoła rzymskokatolickiego). -- Rozek19 (odpowiedz) 01:47, 7 lip 2007 (CEST)

proponuję przejrzećedytuj kod

Proponuję przejrzeć tą listę i podzielić na dwie:

 • listę świąt obchodzonych w Polsce (np. zatwierdzonych ustawowo dni wolnych od pracy, z pominięciem normalnych sobót i niedziel)
 • listę dni wszelakich

Bo chwilowo lista ta wygląda nieco niepoważnie. Oprócz tego rodzi się wątpliwość czy wszystkie wymienione na niej dni są rzeczywiście polskimi świętami. Trzeba by zdefiniować co to jest "polskie święto" i potem zastosować ten klucz przy przeglądzie wspomnianej listy. Proponuję jedną z dwóch definicji:

 • ostrzejsza, ale bardziej jednoznaczna: za "polskie święto" uznajemy święta ogłoszone w ustawie lub odnośnym rozporządzeniu władz centralnych Rzeczpospolitej Polskiej (święta ogłaszane przez władze inne, np. wojewódzkie, są świętami regionalnymi)
 • szersza dołącza do powyższych święta obchodzone przez ogół Polaków.

Pierwsza definicja ma tą wadę, że przynajmniej w pewnych okresach naszej historii ludzie obchodzili święta o charakterze narodowym, które nie były zatwierdzone, co więcej ich obchodzenie bywało zabronione. Druga definicja może niestety być źródłem wielu dyskusji. Może też spowodować wciągnięcie na tą listę świąt religijnych. Przydałoby się rozróżnić święta religijne (choć jako obchodzone przez istotny odsetek społeczeństwa warto je zamieścić) od świąt narodowych i państwowych.--Mort Ywd 17:24, 17 lip 2007 (CEST)

święta obchodzoneedytuj kod

Lista jest zatytułowana "święta obchodzone w Polsce". Żyję w tym kraju ponad 20 lat, a o większości z tych świąt dopiero teraz się dowiedziałem, więc są chyba mało hucznie obchodzone. Więc jeszcze raz propozycja powyżej.

Re: święta obchodzoneedytuj kod

Nie mogę się z tym zgodzić. To że o nich się dopiero teraz dowiedziałeś, o niczym nie świadczy. Tytuł nie brzmi - święta obchodzone przez wszystkich Polaków. Tak więc moim zdaniem jeśli dane święto jest przez jakąś grupę Polaków obchodzone (w stylu dzień asystenta stomatologicznego), to jak najbardziej pasuje na tę listę.

IDAHOedytuj kod

jest jeszcze IDAHO - International Day Against Homophobia (17 maja) - ref.: http://www.idahomophobia.org/

17 kwietnia jest jeszcze Dzień Pracownika Cywilnego Wojska Polskiego. Dlaczego go tutaj nie ma? Wiem, że takie święto istnieje, bo w mojej rodzinie są ludzie od lat pracujący w wojsku, jak cywile.

Pamiętajcie, że to wiki. Jeżeli brakuje jakiegoś święta, a macie wiarygodne źródła

potwierdzające istnienie go, to zachęcam do dopisania. --Wyksztalcioch (Pytania? Sugestie?) 18:41, 5 mar 2008 (CET)

1 majaedytuj kod

Międzynarodowy Dzień Kaszanki [1] [2]

trzech króliedytuj kod

od tego roku trzech króli jest świętem wolnym od pracy !!

 • To była propozycja. Sejm nie uchwalił dnia wolnego. --Tanja5 (dyskusja) 12:37, 15 maj 2010 (CEST)

Linki zewnętrzneedytuj kod

Witam. :) Nie mogę dodać linków zewnętrznych ani na stronie artykułu,ani tu w dyskusji,bo filtr antyspamowy się włącza.Dlaczego? Od jakiegoś czasu zajmuję się kalendarium.Trafiam na dużo błędów w świątecznych dniach z powodu ich ruchomego charakteru.Dlatego też na stronach kalendarium,w sekcji święta daję szablon: "!-- PROSZĘ DODAWAĆ JEDYNIE ŚWIĘTA STAŁE , ŚWIĘTA RUCHOME BĘDĄ USUWANE" po uzgodnieniu z moim Przewodnikiem: Zwiadowca.Tutaj również dałam szablon do każdego m-ca: "!-- PROSZĘ ZWRACAĆ UWAGĘ NA ŚWIĘTA RUCHOME!" A to m.in. strony z których korzystam:

W międzyczasie wyjaśniła się chyba sprawa linków,a mianowicie:nie można chyba korzystać ze skróconych linków na stronie tnij.org/skracaj.php (celowo już nie wstawiam http).Mam rację tak na przyszłość? Pozdrawiam (Tanja5 (dyskusja) 01:56, 23 paź 2009 (CEST))

Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyńedytuj kod

"Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń jest tematem pracy Kuby Woynarowskiego, którą od piątku można podziwiać w gablotce Małopolskiego Instytutu Kultury na Karmelickiej 27. " Kuba Woynarowski - Czy to STWÓRCA tego dnia tylko na potrzeby tej pracy? (Tanja5 (dyskusja) 22:11, 27 paź 2009 (CET))

9 listopadaedytuj kod

9 listopada -> Dzień Gry Wstępnej :)

  • Proszę podać źródło wiarygodne-nie blog i nie forum.Pozdrawiam.--Tanja5 (dyskusja) 01:30, 1 gru 2009 (CET)

Literówkiedytuj kod

Ponieważ edycja jest zablokowana - proponuję ujednolicić myślniki (–) i łączniki (-) do jednego formatu, bo jest problem z parsowaniem z zewnątrz.

1 grudnia – |Światowy Dzień AIDS (ONZ) <- bez |

  • Sorry. :) Poprawiałam wikizację święta i zostawiłam |.Już usunęłam.Pozdrawiam.--Tanja5 (dyskusja) 01:29, 1 gru 2009 (CET)

chyba Światowy Dzień WALKI z AIDS :)

19.12.2009 - <3 kocie ! mraaaał <3

27 kwietnia Dniem Florystyedytuj kod

27 kwietnia 2010 roku będzie po raz pierwszy obchodzony jako Dzień Florysty. Decyzję tą podjęto z inicjatywy ogólnopolskiej społeczności florystów skupionej na portalu forumkwiatowe.pl.

Forum nie może być źródłem dla wiki. Pomimo iż to święto "portalowe" wyszukiwarka portalowa (ani google) nie wyświetla "Dnia Florysty". Proszę o bezpośredni link do tej informacji. --Tanja5 (dyskusja) 23:44, 24 kwi 2010 (CEST)


gdzie się podziały 1-3 maja?edytuj kod

Ostatnio miały taką postać:

 1. Dzień Kaszanki.
 2. Dzień Kaszanki.
 3. Dzień Polonii i Polaków za Granicą.Dz.U. 2002 nr 37 poz. 331
Są osobne artykuły o czym jest informacje na wstępie artykułu.  Osobne artykuły: Święta państwowe w Polsce, Międzynarodowe Dni i Tygodnie ONZświęta katolickie w Polsce.

Tanja5 (dyskusja)

W artykule "święta państwowe" (opublikowane w Dz.U.) są również dni "o charakterze państwowym" (opublikowane w M.P.). 19:40, 19 lis 2010 (CET)

Tydzień PCKedytuj kod

Proponuję dodać w maju Tydzień PCK, jako święto ruchome. Obchodzony jest w tygodniu, w którym przypada Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (8 maja). Jeśli 8 maja przypada w niedzielę, jest też pierwszym dniem Tygodnia Polskiego Czerwonego Krzyża.
T Załatwione Dziękuję za zwrócenie uwagi.Tanja5 (dyskusja) 21:49, 8 lut 2011 (CET)

Dzień Sołtysa 11 marcaedytuj kod

Bardzo proszę o przywrócenie Dnia Sołtysa 11 marca. Napisałem mały artykuł o tym święcie (wypełniony źródłami). Chciałem go zamieścić dużo prędzej ale trochę mi się to opóźniło. Święto jest obchodzone w wielu gminach w Polsce. Z pewnością ten dzień jest bardziej wart znajdowania się w tym kalendarium niż wiele innych, które już się znajdują.

Hasło jest już utworzone i znajduje się w kategorii Święta Polskie. Oto Link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzień_Sołtysa

Edit: Chciałem jeszcze dodać że dziś (11.03.2011) w Teleexpresie mówili o tym Dniu. Teraz jest ono już praktycznie oficjalne. Proszę o przeniesienie do kalendarium.

T ZałatwioneTanja5 (dyskusja) 10:44, 13 mar 2011 (CET)


Literówkiedytuj kod

 • niesparowane nawiasy - Światowy Dzień Ptaków Wędrownych[65] (ang. International Migratory Bird Day z inicjatywy Cornell Laboratory of Ornithology i Smithsonian Migratory Bird Center, obchodzone na świecie w różnych terminach: oficjalnie odbywa się w drugą sobotę maja w USA i Kanadzie, w październiku: w Meksyku, Ameryce Środkowej i Południowej oraz na Karaibach)[66], koordynowane przez BirdLife International[67]; zob. Konwencja bońska; obchody w ONZ: 9 i 10 maja[68])
T Załatwione Viatoro (dyskusja) 19:55, 19 maj 2011 (CEST)

Dzień bez Mięsa, Dzień WZWedytuj kod

Gwoli wyjaśnienia:

usunęłam:
 • Dzień bez Mięsa - zbyt lokalne, mało źr. na co zwracano kilkakrotnie uwagę
Dwa poniższe święta przeniosłam do art. Międzynarodowe Dni i Tygodnie ONZ jako jedno święto zwane różnie i obchodzone w różnych terminach (obecnie 28 lipca w dzień ur. Barucha Samuela Blumberga)
 • Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (ang. World Hepatitis Day, WHD ustanowiony w 2004 przez ELPA) - 28 lipca od 2011 oficjalnie przez WHO; wcześniej 1 października, jako Dzień Świadomości WZW i 15 maja od 2010, kiedy WHO uznała WHD
 • Światowy Dzień Świadomości Wirusowego Zapalenia Wątroby (ang. World Hepatitis Awarensess Day, WHAD) - 1 października ustanowiony przez WHO w 2007.

Tanja5 (dyskusja) 18:00, 11 mar 2012 (CET)

21 czerwca - Dzień Łaskotekedytuj kod

Wraz z Polskie Forum Łaskotek zdecydowaliśmy utworzyć Dzień Łaskotek, 21 czerwca.

Kaczdaniels (dyskusja) 00:28, 3 lut 2013 (CET) kaczdaniels

W artykule są święta o zasięgu ogólnopolskim lub międzynarodowym. Forumowe święta czy nawet lokalne (np. Święto Ogniowe w Żorach) nie są uwzględniane.Tanja5 (dyskusja) 19:09, 9 lut 2013 (CET)


z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykuleedytuj kod

Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.

15 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Kombatanta - brak podstawy prawnej

Szanowny Panie,

w odpowiedzi na Pana maila uprzejmie informuję, że na mocy ustawy z dnia 26 maja 1982 r. o szczególnych uprawnieniach kombatantów, „Dzień Kombatanta” był obchodzony w naszym kraju w czasach PRL-u, w rocznicę zwycięskiego zakończenia II wojny światowej – 9 maja. Ta ustawa straciła moc w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Wówczas dzień 1 września ustanowiono „Dniem Weterana”, który po nowelizacji 14 marca 2014 roku, zmienił nazwę na „Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP”.

Niezależnie od powyższego, 29 maja w naszym kraju jest obchodzony także „Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa”.

Polskie ustawodawstwo nie przewiduje obchodów „Dnia Kombatanta” 15 kwietnia.

Z poważaniem, Ilona Wierzchowska

Zgłasza: PHM 09:11, 6 mar 2015 (CET)

[Zgłosił Wikipedysta:Piotrekkatowice Zmieniłem tytuł sekcji z Dyskusja wikipedysty:Piotrekkatowice na Święto, bo to chyba o to hasło chodzi. IMHO informacja o tym święcie powinna pozostać w haśle z uwagą o zniesieniu w 1991. Michał Sobkowski dyskusja 10:39, 6 mar 2015 (CET)

z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykuleedytuj kod

Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.

Co to są święta obserwowane? Obserwowane przez kogo? I w jakim celu ktoś je obserwuje? Chodzi o obcy wywiad? Czy o Polaków, którzy obserwują, ale nie obchodzą? Ale w takim razie kto obchodzi, że inni mogą to obserwować? Bo chyba niemożliwa jest obserwacja święta, którego nikt nie obchodzi. -- W pierwszej chwili myślałem, że chodzi o nieudolny przekład angielskiego observed holidays, czyli święta obchodzone, ale w haśle stoi jak wół Wykaz świąt obchodzonych i obserwowanych w Polsce, więc to coś innego niż święto obchodzone. Zgłasza: Ksymil (dyskusja) 08:21, 7 mar 2015 (CET)

Dobrze jest sprawdzić, zanim zacznie się żołądkować. Jest to wyrażenie jak najbardziej poprawne, choć już u Doroszewskiego określone jako przestarzałe; z pewnością nie "chodzi o nieudolny przekład angielskiego". http://sjp.pwn.pl/doroszewski/obserwowac;5462219.html No, to jeszcze raz, bez żołądkowania się: Co znaczy obchodzony i obserwowany? Bo z Doroszewskiego wynika, że to jedno i to samo, czyli ten nagłówek znaczy tyle co: Wykaz świąt obchodzonych i obchodzonych w Polsce (sic!). — A poza tym skoro koło roku 1965 (publikacja słownika Doroszewskiego) był to wyraz przestarzały, to co on ma pół wieku później wyjaśniać w Wikipedii? Dlatego nadal przypuszczam, że to nieudolny przekład z angielskiego, bo osoby, które by tego czasownika w tym znaczeniu na co dzień używały, muszą być już grubo po setce. Ksymil (dyskusja) 13:34, 7 mar 2015 (CET) Obchodzić i obserwować to nie całkiem to samo. Obserwować (święto) znaczy[ło] ściśle przestrzegać. O kimś, kto na wigilię jadł karpia i przystrajał [ubierał] choinkę (i raczej nic poza tym), można [było] powiedzieć, że obchodzi Święta Bożego Narodzenia, lecz nie - że je obserwuje. Oczywiście określenie nieco trąci myszką.

dr. meryt.:Rada Tradycji Unii Europejskiej nie istnieje, tak samo jak to święto.edytuj kod

Newsweek zdementował tę informację 2 lata temu. Wydaje mi się, że od tego czasu usunięto już główny artykuł dotyczący rzekomego święta.

Dodatkowo należy zauważyć, że firma Durex używa nazwy 'Międzynarodowe Święto Seksu' w swojej kampani reklamowej, więc może mieć interes w rozpowszechnianiu/legitymowaniu na Wikipedii takiej informacji.

Zrzut ekranu z relkamą dostępny w razie zainteresowania.

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Święto" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy