Dyskusja:Żydowska Organizacja Bojowa


Dyskusja:Żydowska Organizacja Bojowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przez cały okres PRLu, ŻOB był przez historyków przedstawiany jako największa żydowska organizacja stawiająca opór nazistom, co obecnie jest przez część środowisk kwestionowane, gdyż według niektórych badań, utworzony przez członkow syjonistycznej młodzieżówki Betar przy udziale polskich oficerów żydowskiego pochodzenia ŻZW i związany z AK był organizacją liczniejszą, i działającą w znacznie dłuższym przedziale czasowym.

Powodem "promowania" ŻOB przez historykow Żydowskiego Instytutu Historycznego, a także historyków za granicą ma być fakt, iż wszyscy uczestnicy powstania w getcie walczący w szeregach ŻZW zginęli, a także dlatego, że w oddziałach ŻOB walczyli członkowie PPR, a kadrę ŻOB stanowili ludzie o jednoznacznie zadeklarowanych poglądach lewicowych.

dopóki nie zobaczę solidnych źródeł, będe uważał te słowa za przejaw ślepego antysemityzmu oraz relatywizm męk poniesionych przez naród Żydowski

83.21.82.48


AK uznawało w 1942-1943 roku wspierało i dozbrajało tylko JEDNĄ organizację wojskowa w getcie-ŻOB i JEDNĄ organizację polityczną -podległy Delegaturze Rządu pion polityczny ŻOB -Zydowski Komitet Narodowy gdyż ich uważało za dominujacych w zydowskim podziemiu.

Jesli ŻŻW był potężny to czemu w przeciwieństwie do ŻOB nie walczył w zadnym innym wystąpieniu poza Warszawą?(w getcie białostockim,w Bedzinie,nie działał w Krakowie itd.)

Nie ma dostatecznych danych by oceniac która z organizacji ŻOB czy ŻŻW była silniejsza i lepiej uzbrojona niemniej AK kierowała dostawy broni do ŻOB .Co robił ten "dobrze uzbrojony" i kilkusetosobowy ŻŻW w czasie lipcowej deportacji 1942 roku gdy bez oporu wywieziono z Getta wiekszosć warszawskich Żydów?.Jakie akcje zbrojne przeprowadzil do stycznia 1943 roku?ŻZW był wspierany przez marginalny w podziemiu KB-Korpus Bezpieczeństwa.Teza(niepotwierdzona przez żadne wiarygodne zródła)o rzekomej dominacji w podziemiu i dobrym uzbrojeniu ŻZW wysuwana jest głównie w Izraelu i przyjmowana tam za pewnik gdyż ŻZW miał w programie budowę izraela a stanowisko ŻOB w tej sprawie było niejednoznaczne.

KB był organizacją wojskowo(bo nie politycznie) podporządkowaną AK ale w 1944 roku ostatecznie wyłamał sie z tej podległosci zas w lipcu 1944 roku uznał PKWN i podporządkował się naczelnemu dowódcy WP w Lublinie. " Ludzie o jednoznacznie zdeklarowanych poglądach lewicowych"? Od kiedy to Akiba współtworząca ŻOB była organizacja lewicową?!

195.136.141.25


jedyny link zewnętrzny jest do kopii artykułu z "naszego dziennika" (skąd podejrzewam autor czerpał te dane), należącego do tej samej osoby http://video.google.com/videoplay?docid=-5835749526554211113&q=rydzyk która twierdziła, że "planuje się 500 000 Żydów do Polski sprowadzic", a słuchaczka wtórowała (pozolono jej powiedziec to na antenie), że "Żydzi uciekli do Ameryki. Wiedzieli, że będzie wojna, bo oni tę wojnę wywołali". W świetle powyższego jak artykuł pisany o Żydach z tego samego źródła może byc zgodny z zasadami wikipedii?


Zastanawiające jest to że zamiast na treść i zawartość artykułu związanego z tematem ŻOB patrzymy tylko i wyłącznie na właściciela koncernu medialnego związanego z "Naszym Dziennikiem" już w ostateczności jeśli chcemy szukać gdzieś tu jakiegoś krypto antysemityzmu, to jest chyb a co jak co wierutnym kłamstwem i głupota bo przecież nikt w tym artykule czy tezie nie umniejsza zbrodni czy ofiar Narodu Żydowskiego,a ni nie pała niezrozumiałą nienawiścią do Żydów z powodu ich narodowości! Jeśli by się ktoś zastosował do moich poleceń to by zobaczył że autor tekstu Waldemar Moszkowski posiłkuje się różnymi źródłami(najczęściej są to źródła Żydowskie)np. Masada w Warszawie" Chaim Lazar-Litai, Paweł Szapiro na łamach "Rzeczpospolitej" ("Żydowski Związek Wojskowy - biała plama historii", 5-6.07.2003 oraz tamże: "Historia nieznana. Żydowska Organizacja Bojowa, Żydowski Związek Wojskowy. Krótki kurs zapamiętywania i zapominania"), Moshe Arensa opublikowaną w "The Jerusalem Post"[2] 23 kwietnia 2003 r. - w 60. rocznicę powstania itp.

Spis treści

Do weryfikacjiedytuj kod

"Przez cały okres PRL-u ŻOB był przez historyków przedstawiany jako największa żydowska organizacja stawiająca opór nazistom, co obecnie jest przez część środowisk kwestionowane, gdyż według niektórych badań, utworzony przez członków syjonistycznej młodzieżówki Betar przy udziale polskich oficerów żydowskiego pochodzenia ŻZW, związany z Korpusem Bezpieczeństwa, był organizacją liczniejszą i działającą w znacznie dłuższym przedziale czasowym." można wstawić z powrotem do hasło po doprowadzeniu do porządku - konkretnie jakie środowiska, źródła i przypisy. Roo72 Dyskusja 11:41, 18 sty 2007 (CET)

Odezwa ŻOB do Polakówedytuj kod

Czy może ktoś to wstawić? http://img2.vpx.pl/up/20090629/img388.jpg

Link u mnie nie działa...Robert (dyskusja) 12:59, 24 lut 2011 (CET)

Poza Warszawą?edytuj kod

Artykuł obecnie twierdzi, że ŻOB był organizacją wyłącznie warszawską. Ale np. Opór w getcie będzińsko-sosnowieckim podaje, że tamtejszy ruch oporu to członkowie ŻOB...? --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 20:12, 18 mar 2010 (CET)

Ee?

Oddziały lokalne ŻOB powstały także w Krakowie, Częstochowie, Będzinie i Sosnowcu, założone przez wysłanników warszawskiej ŻOB. Stawiły one później zbrojny opór w momencie likwidacji gett w tych miastach. Komórka krakowska dokonała także spektakularnego ataku 22 grudnia 1942, obrzucając granatami krakowską kawiarnię Cyganeria (wówczas nur für Deutsche), w wyniku czego zginęło wg różnych szacunków od 7 do 10 niemieckich oficerów (w tej samej akcji uczestnicy rozwiesili flagi polskie na mostach i złożyli kwiaty pod pomnikiem Mickiewicza na krakowskim rynku, a aby uniknąć odwetu w getcie, GL zapisało tę akcję na swoje konto), a także licznych akcji dywersyjnych i sabotażowych poza gettem (m.in. w akcji rozkręcenia szyn kolejowych na trasie do Auschwitz).

A tak w ogole to hi there. Ruscy nacjonalisci wciaz mi trzymaja bana na en, chyba tak zostanie. Wiec pisze tam nieregularnie i anonimowo tylko ;) --Ostateczny Krach Systemu Korporacji (dyskusja) 22:23, 18 mar 2010 (CET)

Plakat czy czasopismo?edytuj kod

Moim zdaniem to nie plakat tylko 1.strona czasopisma "Jugnt Sztime" (jidysz - "Głos Młodzieży") - nagłówek jest wyraźnie widoczny. Pod nagłówkiem część daty "december" (grudzień). Niestety, brzegi obcięte, reszta tekstu w jidysz mało czytelna.

Potwierdzam, to obcięta po bokach okładka grudniowego numeru czasopisma „jugnt sztime”. Niestety nie widać z którego roku. Tu: http://www.daat.ac.il/warsaw/f.htm znajdują się dwa linki cytujące (w tłumaczeniu na hebrajski) fragmenty z tego pisma pochodzące z listopada 1940 i maja 1941. Na 100% nie jest to zatem plakat. --joystick [::ש::] 00:07, 12 kwi 2011 (CEST)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Żydowska Organizacja Bojowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy