Dyskusja:Akredytywa standby


Dyskusja:Akredytywa standby w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Z definicji wynika, że Akredytywa Standby zabezpiecza eksportera przed niedotrzymaniem warunków płatności przez importera. Stawiane dalej tezy dotyczą sytuacji odwrotnej, np. że zabezpiecza importera przed otrzymaniem wadliwego towaru. Nie bardzo widać ten związek, wygląda to raczej jak wpis instytucji sprzedającej tą usługę i zachwalającą ją. Jeśli już wpisuje się takie tezy (oprócz definicji) to powinny zostać uzasadnione, w jaki sposób to się dzieje za sprawą Akredytywy Standby.

Ogólna definicja w porządku (w ocenie bazuje na podręczniku do MPH prof. Pazdana), co do opisanych zalet - wydają się być ok, jednak podzielam wątpliwości poprzednika co do ich kształtu.

Moim zdaniem zalety nie bardzo pasują

  • skuteczna forma zabezpieczenia przed ryzykiem niedotrzymania zapłaty, (to jest ok)
  • pozwala na wynegocjowanie lepszych warunków płatności, (w standby w większości przypadków nie dochodzi do rozliczenia transakcji przez akredytywę, standby jest tylko zabezpieczeniem na wypadek nieotrzymania środków od zleceniodawcy)
  • zmniejsza ryzyko otrzymania wadliwego towaru, (to daje akredytywa dokumentowa i to też tylko wtedy gdy jest dobrze otwarta)
  • umożliwia określenie wykazu wymaganych dokumentów, (każda akredytywa to umożliwia)
  • zabezpiecza przed nieuzasadnioną wypłatą należności eksporterowi, (to bardziej zaleta dla zleceniodawcy)
  • brak konieczności angażowania własnych środków gotówkowych, (akredytywy są tak skonstruowane że to zleceniodawca angażuje środki na otwarcie akredytywy, beneficjent tylko z niej korzysta lub nie)
  • pozytywny obraz wiarygodności klienta korzystającego z akredytywy standby z uwagi na niekwestionowaną wiarygodność zobowiązań banku. (w zasadzie to powtórka pierwszej zalety)

--Qlusss (dyskusja) 12:36, 17 cze 2012 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Akredytywa standby" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy