Dyskusja:Allah


Dyskusja:Allah w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wyjaśnienie

Autor podał wyjaśnienie zmian w wątku w dyskusji. Gdarin dyskusja 19:01, 11 paź 2006 (CEST)

Jakkolwiek by nie patrzeć, zakwalifikowanie hasła Allah do kategorii mitologia sumeryjska jest chyba pewnym przegięciem? idąc tym tropem trzeba by Adama i Ewę też w tej kategorii ulokować. Na razie jednak nie zmieniam tego w artykule.--83.5.13.5

Użytkownikowi z uporem wypisującemu o "abrahamicznych Arabach" chciałbym uzmysłowić, że Wikipedia to nie jest broszura religijna, tylko encyklopedia.Don Wasyl 01:32, 23 paź 2006 (CEST)

Wyznanie wiary

Toczy się, jak widać, wojna edycyjna na temat treści wyznania wiary w Islamie. Dwie walczące opcje:

Nie ma bóstwa prócz Boga Jedynego, a Muhammad jest jego Prorokiem

oraz:

Nie ma innego Boga prócz Boga Jedynego, a Mahomet jest jego Prorokiem

Proszę przedyskutować treść, a nie bez sensu walczyć. Spokojnie! Outslider (dyskusja) 16:12, 21 paź 2010 (CEST)

  • Znalazłem potwierdzenie wersji pierwszej w [1]. Ale to nie znaczy, że jest to jedyna wersja. mulat(napisz) 16:26, 21 paź 2010 (CEST)
  • [2] (planetaislam.com) podaje: Nie ma bogów prócz Allaha Jedynego, Muhamed jest wysłannikiem Allaha. W ogóle może lepiej zacząć od hasła Szahada - wyznanie wiary, a nie tutaj? Ponadto cały czas jest to gra słówek, niech ktoś poda jakiś merytoryczny powód, dla którego któreś z tłumaczeń jest błędne. Zachowana zostaje treść. Ponadto w Islamie wiążącą moc ma tylko Koran w oryginale, tłumaczenia są traktowane raczej jako komentarze. Outslider (dyskusja) 16:32, 21 paź 2010 (CEST)
    • Proponuję jeszcze, by któryś z praktykujących braci młuzumanów wypowiedział się na ten temat, może są jakieś oficjalne formy tłumaczenia, uznawane przez polskich młuzumanów? Chwilowo wojna edycyjna wprawdzie umilkła, a oba hasła mają bardzo zbliżone tłumaczenie wyznania wiary, jednak dobrze byłoby rozstrzygnąć tę kwestię merytorycznie. Pozdrawiam, Outslider (dyskusja) 19:05, 21 paź 2010 (CEST)
Drogi kolego coś ci się pomieszało. To jak "bracia muzułmanie" nazywają Mahometa to ich sprawa. Rzecz w tym, że to wikipedia POLSKOJĘZYCZNA a w literaturze (naukowej) w języku polskim występuje niemal wyłącznie wersja MAHOMET, nie Muhammad. Tu nie ma w ogóle o czym mówić. Próby wprowadzenia pisowni sprzecznej z polską są rażącym pogwałceniem zasad Wikipedii, w tym OR i wandalizmem.Don Wasyl (dyskusja) 00:05, 28 paź 2010 (CEST)
  • Ponieważ ostatnia wersja tłumaczenia (z imieniem Mahomet) groziła powtórzeniem się wojny edycyjnej, opatrzyłem ją przypisem z innymi wersjami tłumaczenia i linkiem do hasła Szahada, gdzie problem jest wyjaśniony wyczerpująco. Proponuję zostawić, jak jest. I tak dla muzułmanów jedynie obowiązująca jest wersja arabska... 11:12, 28 paź 2010 (CEST)mulat(napisz)

Tytuł artykułu

Dlaczego artykuł ma tytuł "Allah" ? przecież Allah znaczy z arabskiego Bóg. Artykuł powinien nosić tytuł "Bóg w islamie" a nie Allah. idąc tym tokiem myślenie powinien być artykuł "Deus" o Bogu Kościoła łacińskiego, "Boh" o Bogu prawosławnym - należy to zmienić gdyż tytuły mają być po polsku, gdy to możliwe a tu jest to nawet wskazane. --83.31.67.220 (dyskusja) 14:18, 24 sty 2015 (CET)

Analogicznie istnieje jednak też artykuł Jahwe. Ausir (dyskusja) 05:02, 2 lis 2016 (CET)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Allah" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy