Dyskusja:Czechy w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaZiomkowstwo Sudetoniemieckie (SL) i Związek Wygnanych (BdV) używa dla terenu zwanego po niemiecku "Böhmen" niezwykłego terminu czeskiego "Bohemie" (Bohemia) namiast terminu "Čechy". Więcej tutaj http://bruntal.net/image/200506291702_fakta02.jpg w artykułu Hans Jandl: Fakta sudeckoniemicko-czeskiej historii, URL: http://bruntal.net/view.php?cisloclanku=2005062903
Ile osób sprawdzało http://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Whatlinkshere/Czechy? Rumun999 ░ 22:18, 23 sie 2005 (CEST) Proponuje krótką sondę:
- zrobienie z hasła Czechy rediru do Republika Czeska (w haśle Republika Czeska disambiR/L do Czechy (kraina)
Rumun999 ░ 22:18, 23 sie 2005 (CEST)Propozycja Zero tez jest ok - głos przeniesiony Rumun999 ░ 12:01, 24 sie 2005 (CEST)
- pozostawienie obecnej sytuacji
- przeniesienie Republika Czeska do Czechy i tu disambiR/L do Czechy (kraina).
- Artykuł Czechy (kraina) będzie poszukiwany niezmiernie rzadko w porównaniu do państwa. Robienie rediru nie ma sensu bo przyjęliśmy, że artykuły są nazywane skróconą nazwą państwa. Zero 08:02, 24 sie 2005 (CEST)
- Rumun999 ░ 12:01, 24 sie 2005 (CEST)
'Zobacz też: Dyskusja:Czechy (kraina), Dyskusja:Republika Czeska
- Dyskusja:
And one more think - I do not want to tell you, how you should call our country - but you have a rule that many European countries have ending -ia (Holandia, Britania) - so why you could not call us Czechia. But it is discussion for Polish linguists. [RadekV]
Religia: ateizm??? Ateizm nie jest religią. Niech ktoś to uzupełni!
Spis treści
- 1 Religia
- 2 Turystyka
- 3 Czeska enklawa w Hamburgu
- 4 podzielonych dalej na powiaty (okres), nazywanych okręgami terytorialnymi
- 5 Republika
- 6 Problem zasadniczy
- 7 Czechy ≠ Republika Czeska!
- 8 Rozbieżności demograficzne
- 9 Transport, bandera czeska
- 10 z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule
Religiaedytuj kod
W infoboxie jest napisane, że religie dominujące to: chrześcijaństwo, agnostycyzm (!) i ateizm!
Po pierwsze: chrześcijaństwo, to zbiór religii, takich jak katolicyzm, luteranizm czy kalwinizm.
Po drugie: Ateizm to przeciwieństwo religii
Po trzecie: Agnostycyzm to nurt filozoficzny wykluczający możliwość poznawczą człowieka na polu "istoty" rzeczy jak i "istoty" związków przyczynowo-skutkowych. Można sprawdzić w Wikipedii.
Wydaje dmi się, że powinno to zostać zmienione.--Gaj777 (dyskusja) 17:02, 26 maj 2008 (CEST)Gaj777
Teraz jest "Religia dominująca : brak". Dominującą religią jest katolicyzm. Chyba powinno być coś w stylu "brak religijności dominujący" lub po prostu "katolicyzm". To tak jakby zrobić ankietę czy wolimy jeść pomidorówkę z ryżem czy z makaraonem i gdyby większość powiedziała, że nie lubi i nie jada pomidorówki to "Dominujący sposób jedzenia pomidorówki" nie będzie "brak", tylko jedna z opcji, a co najwyżej można napisać "większość nie lubi pomidorówki".
Turystykaedytuj kod
Cytuje artykuł: "W 2005 roku Republikę Czeską odwiedziło ponad 6,3 mln osób. Natomiast w 2006 ponad 6,4 mln[2]. Czechy są krajem atrakcyjnym turystycznie. Corocznie Republika Czeska jest odwiedzana przez 25-30 milionów osób, choć wielu z nich przejeżdża przez kraj tranzytem." Czy coś się tutaj nie zgadza, czy tylko ja nie zrozumiałem? --Macciekk21 (dyskusja) 18:33, 15 kwi 2009 (CEST)
Worki, cyplyedytuj kod
Wybiegnięcie terytora Czech w głąb państw sąsiadnych są cypel aski, cypel szluknowski (też cypel rumburski), cypel frydlancki, cypel broumowski, cypel jawornicki (też cypel jesienicki), cypel osobłoski i cypel brzecławski.
Nie mamy w języku polskim dobrego odpowiednika na czeski výběžek. Zarówno słowo worek (znamena cs:pytel) jak i słowo cypel (množné č. cyple; znamena cs:mys, ostrý vrchol, útes) to są określenia nieformalne, potoczne (hovorové), przenośne (metaforické, obrazné). Tak będzie lepiej, ale też niezbyt zrozumiałe: Wybiegnięcia terytorium Czech w głąb innych państw sąsiednich /państw sąsiadujących/ (tzw. cyple): cypel szluknowski (cypel rumburski lub worek szluknowski), cypel frydlantski, cypel broumowski... --WTM (dyskusja) 17:04, 15 mar 2010 (CET) Dzieki! Kwestia: czy jest od nazvy miasta Asz przymiotnik "aszski" lub "aski"?Czeska enklawa w Hamburguedytuj kod
W Traktacie Wersalskim w 1919 przyznano Czechoslowacji 30.000 m2 hamburskiego portu. Od 1993 teren ten nalezy do Czech. W 2028 wygasa waznosc tej ustawy. [1] --78.54.144.205 (dyskusja) 17:27, 29 kwi 2010 (CEST)
podzielonych dalej na powiaty (okres), nazywanych okręgami terytorialnymiedytuj kod
Co autor ma na myśli?Xx236 (dyskusja) 15:28, 20 paź 2010 (CEST)
pewno to, że nie jest to oficjalna jednostka podziału kraju, a zachowano je do celów statystycznych i kilku innych. Nie mniej brzmi to dziwnie --Pudelek (dyskusja) 20:19, 20 paź 2010 (CEST) Może to "tłumaczenie" z cs: "okresy tak zůstaly jednotkami statistickými a územně-orientačními"? Kto używa nazwy "okręg terytorialny"? Xx236 (dyskusja) 08:53, 21 paź 2010 (CEST)
Republikaedytuj kod
Nazwę artykułu warto byłoby chyba zmienić na Republika Czeska. Czechy to kraina na zachodzie Republiki, a obecnie to tak jakbyśmy na Księstwo Warszawskie pisali "Warszawa".--Aleksy (dyskusja) 18:53, 6 wrz 2011 (CEST)
Tak, jestem za! --Franta Oashi (dyskusja) 21:48, 27 cze 2013 (CEST)Problem zasadniczyedytuj kod
Jest takie zdanie "Chociaż Czechy były dalej formalnie niepodległym krajem, to faktycznie stały się częścią Państwa Habsburgów. ". Otóż, po pierwsze, to panstwo nazywało się od 1348 r. Korona Czeska. Po drugie - nie było nigdy czegoś takiego, jak Państwo Habsburgów (uzyte zostały w dodatku duże litery). Bylo wiele państw, w których rządzili Habsburgowie, np. Hiszpania, Meksyk, Korona Węgierska, Cesarztwo Rzymskie, potem Austriackie. Ale to nie było jedno państwo!!! I jeszcze jedno - ...były niepodległym państwem, nie krajem (w encyklopedii jezyk gazety i ludu prostego nie ma uzasadnienia). Sil.
Czechy ≠ Republika Czeska!edytuj kod
Proszę nareszcie poprawić ten rażący błąd. Republika Czeska nie ma oficjalnej skróconej nazwy w innych językach niż czeskim (Česko): http://unstats.un.org/unsd/geoinfo/ungegn/docs/26th-gegn-docs/WP/WP54_UNGEGN%20WG%20Country%20Names%20Document%202011.pdf Jeśli w tej sprawie UN Group of Experts on Geographical Names nie jest dla wikipedystów wystarczającym autorytetem, to nie wiem, co nim jest. Fakt, że błąd jest powielany wszędzie w polskim internecie (i nie tylko), niczego nie zmienia. Tym bardziej, że jak zwrócić komuś uwagę, to często słyszy się argument, że "Wikipedia tak podaje". Podobne rudymantarne błędy są tylko wodą na młyn osób deprecjonujących Wikipedię. Tytuł "Czechy" powinien zastąpić tytuł artykułu "Czechy (kraina)".
Nie wiem jak w innych językach, ale w języku polskim ma nazwę krótką. Ustalaniem polskich nazw obiektów geograficznych na świecie zajmuje się Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Na pytanie o autorytety trzeba odpowiedzieć, iż autorytetem dla wikipedystów jest właśnie KSNG. Spotykana gdzieniegdzie opinia "Wikipedia tak podaje" jest absolutnie nie do przyjęcia. Proszę takie argumenty tępić. Bowiem to nie Wikipedia decyduje jakie są polskie nazwy państw (w wersji oficjalnej i skróconej, jeśli taka jest), to KSNG o tym decyduje. Błędny adresat powyższej prośby. Proszę pisać do KSNG, skądinąd wiem, że odpisują. --WTM (dyskusja) 12:54, 24 wrz 2013 (CEST) Reaguje: "Spotykana gdzieniegdzie opinia "Wikipedia tak podaje" jest absolutnie nie do przyjęcia. Proszę takie argumenty tępić." - absolutna zgoda. --Franta Oashi (dyskusja) 02:56, 23 cze 2014 (CEST) "w języku polskim ma nazwę krótką" - W jazyky polskim prosze: Jedna ze "zwyklych" i zrozumianych mozliwosci. Hm, ale na wikipedii ta krotka nazwa jest glownie do pomocy... No to niech tu jest, jak redirect. Albo jescie lepiej strona "ujednoznacznienia" - bo do tego wlasnie one sluza. --Franta Oashi (dyskusja) 02:56, 23 cze 2014 (CEST) No o co mi tu chodzi jest to: Dlaczego sie caly ten artykol nazywa ta krotka (nie exaktna, pomocna) nazwa, jak tu mamy tez ta pelna nazwe? I wiec proponuje zmienic ta nazwe - bo naprawde, co jest "zrozumianym zwyczajem" w mowianym jazyku jest faktycnym bladem:- a) WP ma bych encyklopedia, no to nie podaje wlasciwe informacie - pelna nazwa;
- b) slowo "Czechy" znacy troche co innego (kraine, nie cele panstwo), coz mozno widziec naprzyklad na herbach: Cechy maja tylko lwa, no Rep. Czeska ma cztery pola, gdzie lew jest tylko jednym z nich. Co teraz WP tu pokazuje jest naprawde blad! --Franta Oashi (dyskusja) 02:56, 23 cze 2014 (CEST)
Rozbieżności demograficzneedytuj kod
W boksie (sekcja "narody i grupy etniczne") podano, że Czesi stanowią 93,7%, natomiast w sekcji "Demografia", 63,7%. Zgaduję, że to drugie wynika z literówki i wprowadzam stosowną zmianę. Gdybym jednak nie miał racji, proszę o ujednolicenie danych w całym artykule.
Transport, bandera czeskaedytuj kod
W artykule brak niezwykle istotnej sekcji: "Transport". Należy ją dodać i opisać. I druga kwestia, ściśle powiązana z pierwszą: choć Czechy są krajem śródlądowym, to istnieją statki morskie pod banderą czeską. Zaciekawiłoby to wiele osób. BasileusAutokratorPL (dyskusja) 12:56, 15 lut 2017 (CET)
z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykuleedytuj kod
Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.
Wątek założony przed: 21:50, 14 cze 2019 (CET)"Sądy i niektóre urzędy są (...) zorganizowane na podstawie podziału administracyjnego z 1960 na 7 krajów + Praga (...) nazywanych okręgami terytorialnymi". Skoro nazywane są okręgami, to nie można ich nazywać krajami. Dopuszczalne jest mówić o '7 okręgach (pokrywających się z dawnymi krajami sprzed 2000 roku)'. - Zgłasza: Waldek 159.205.29.128 (dyskusja) 22:50, 14 cze 2019