Dyskusja:Czechy


Dyskusja:Czechy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ziomkowstwo Sudetoniemieckie (SL) i Związek Wygnanych (BdV) używa dla terenu zwanego po niemiecku "Böhmen" niezwykłego terminu czeskiego "Bohemie" (Bohemia) namiast terminu "Čechy". Więcej tutaj http://bruntal.net/image/200506291702_fakta02.jpg w artykułu Hans Jandl: Fakta sudeckoniemicko-czeskiej historii, URL: http://bruntal.net/view.php?cisloclanku=2005062903


Ile osób sprawdzało http://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Whatlinkshere/Czechy? Rumun999 22:18, 23 sie 2005 (CEST) Proponuje krótką sondę:

  1. Rumun999 22:18, 23 sie 2005 (CEST) Propozycja Zero tez jest ok - głos przeniesiony Rumun999 12:01, 24 sie 2005 (CEST)
  • pozostawienie obecnej sytuacji
  1. Roo72  08:07, 24 sie 2005 (CEST)
  • przeniesienie Republika Czeska do Czechy i tu disambiR/L do Czechy (kraina).
  1. Artykuł Czechy (kraina) będzie poszukiwany niezmiernie rzadko w porównaniu do państwa. Robienie rediru nie ma sensu bo przyjęliśmy, że artykuły są nazywane skróconą nazwą państwa. Zero 08:02, 24 sie 2005 (CEST)
  2. Rumun999 12:01, 24 sie 2005 (CEST)

'Zobacz też: Dyskusja:Czechy (kraina), Dyskusja:Republika Czeska

  • Dyskusja:
do hasła Czechy linkuje mnostwo artykułów, linkuje do znaczenia jak teraz w hasle Republika Czeska. Jezeli nie bedzie zmiany obecnej sytuacji tzreba bedzie zapuscic bota zeby poprawił linki w artykułach i szablonach. Rumun999 12:01, 24 sie 2005 (CEST) Prawidłowo będzie Czechy, ponieważ parlament czeski, przyjął ustawę, zgodnie z którą państwo nazywa się Czechy a nie Republika Czeska. Plumm Czy możesz podać numer tej ustawy? Wątpię w prawdziwość twego twierdzenia.--Qasinka 13:57, 12 sie 2006 (CEST) Nie mogę, bo nie znam, przeczytałem to tylko w gazecie, było podane jako ciekawostka. Plumm Link to Czech constitution: http://www.psp.cz/docs/laws/constitution.html Btw. - Czechy (in Czech Čechy) is only part (about half)of the Czech Republic - the other part are Moravia and Silesia (in Czech Morava a Slezsko - in Polish Morawa a Śląsk). And our constitution says: We, citizens of the Czech Republic, in Bohemia(Czechy), Moravia(Morawa)and Silesia(Śląsk).......accept this constitution of the Czech Republic.So [Plumm] - you are wrong. [RadekV]

And one more think - I do not want to tell you, how you should call our country - but you have a rule that many European countries have ending -ia (Holandia, Britania) - so why you could not call us Czechia. But it is discussion for Polish linguists. [RadekV]Religia: ateizm??? Ateizm nie jest religią. Niech ktoś to uzupełni!

Spis treści

Religiaedytuj kod

W infoboxie jest napisane, że religie dominujące to: chrześcijaństwo, agnostycyzm (!) i ateizm!

Po pierwsze: chrześcijaństwo, to zbiór religii, takich jak katolicyzm, luteranizm czy kalwinizm.

Po drugie: Ateizm to przeciwieństwo religii

Po trzecie: Agnostycyzm to nurt filozoficzny wykluczający możliwość poznawczą człowieka na polu "istoty" rzeczy jak i "istoty" związków przyczynowo-skutkowych. Można sprawdzić w Wikipedii.

Wydaje dmi się, że powinno to zostać zmienione.--Gaj777 (dyskusja) 17:02, 26 maj 2008 (CEST)Gaj777

Teraz jest "Religia dominująca : brak". Dominującą religią jest katolicyzm. Chyba powinno być coś w stylu "brak religijności dominujący" lub po prostu "katolicyzm". To tak jakby zrobić ankietę czy wolimy jeść pomidorówkę z ryżem czy z makaraonem i gdyby większość powiedziała, że nie lubi i nie jada pomidorówki to "Dominujący sposób jedzenia pomidorówki" nie będzie "brak", tylko jedna z opcji, a co najwyżej można napisać "większość nie lubi pomidorówki".


Turystykaedytuj kod

Cytuje artykuł: "W 2005 roku Republikę Czeską odwiedziło ponad 6,3 mln osób. Natomiast w 2006 ponad 6,4 mln[2]. Czechy są krajem atrakcyjnym turystycznie. Corocznie Republika Czeska jest odwiedzana przez 25-30 milionów osób, choć wielu z nich przejeżdża przez kraj tranzytem." Czy coś się tutaj nie zgadza, czy tylko ja nie zrozumiałem? --Macciekk21 (dyskusja) 18:33, 15 kwi 2009 (CEST)

Worki, cyplyedytuj kod

Wybiegnięcie terytora Czech w głąb państw sąsiadnych są cypel aski, cypel szluknowski (też cypel rumburski), cypel frydlancki, cypel broumowski, cypel jawornicki (też cypel jesienicki), cypel osobłoski i cypel brzecławski.

Nie mamy w języku polskim dobrego odpowiednika na czeski výběžek. Zarówno słowo worek (znamena cs:pytel) jak i słowo cypel (množné č. cyple; znamena cs:mys, ostrý vrchol, útes) to są określenia nieformalne, potoczne (hovorové), przenośne (metaforické, obrazné). Tak będzie lepiej, ale też niezbyt zrozumiałe: Wybiegnięcia terytorium Czech w głąb innych państw sąsiednich /państw sąsiadujących/ (tzw. cyple): cypel szluknowski (cypel rumburski lub worek szluknowski), cypel frydlantski, cypel broumowski... --WTM (dyskusja) 17:04, 15 mar 2010 (CET) Dzieki! Kwestia: czy jest od nazvy miasta Asz przymiotnik "aszski" lub "aski"?

Czeska enklawa w Hamburguedytuj kod

W Traktacie Wersalskim w 1919 przyznano Czechoslowacji 30.000 m2 hamburskiego portu. Od 1993 teren ten nalezy do Czech. W 2028 wygasa waznosc tej ustawy. [1] --78.54.144.205 (dyskusja) 17:27, 29 kwi 2010 (CEST)

podzielonych dalej na powiaty (okres), nazywanych okręgami terytorialnymiedytuj kod

Co autor ma na myśli?Xx236 (dyskusja) 15:28, 20 paź 2010 (CEST)

pewno to, że nie jest to oficjalna jednostka podziału kraju, a zachowano je do celów statystycznych i kilku innych. Nie mniej brzmi to dziwnie --Pudelek (dyskusja) 20:19, 20 paź 2010 (CEST) Może to "tłumaczenie" z cs: "okresy tak zůstaly jednotkami statistickými a územně-orientačními"? Kto używa nazwy "okręg terytorialny"? Xx236 (dyskusja) 08:53, 21 paź 2010 (CEST)


Republikaedytuj kod

Nazwę artykułu warto byłoby chyba zmienić na Republika Czeska. Czechy to kraina na zachodzie Republiki, a obecnie to tak jakbyśmy na Księstwo Warszawskie pisali "Warszawa".--Aleksy (dyskusja) 18:53, 6 wrz 2011 (CEST)

Tak, jestem za! --Franta Oashi (dyskusja) 21:48, 27 cze 2013 (CEST)

Problem zasadniczyedytuj kod

Jest takie zdanie "Chociaż Czechy były dalej formalnie niepodległym krajem, to faktycznie stały się częścią Państwa Habsburgów. ". Otóż, po pierwsze, to panstwo nazywało się od 1348 r. Korona Czeska. Po drugie - nie było nigdy czegoś takiego, jak Państwo Habsburgów (uzyte zostały w dodatku duże litery). Bylo wiele państw, w których rządzili Habsburgowie, np. Hiszpania, Meksyk, Korona Węgierska, Cesarztwo Rzymskie, potem Austriackie. Ale to nie było jedno państwo!!! I jeszcze jedno - ...były niepodległym państwem, nie krajem (w encyklopedii jezyk gazety i ludu prostego nie ma uzasadnienia). Sil.

Czechy ≠ Republika Czeska!edytuj kod

Proszę nareszcie poprawić ten rażący błąd. Republika Czeska nie ma oficjalnej skróconej nazwy w innych językach niż czeskim (Česko): http://unstats.un.org/unsd/geoinfo/ungegn/docs/26th-gegn-docs/WP/WP54_UNGEGN%20WG%20Country%20Names%20Document%202011.pdf Jeśli w tej sprawie UN Group of Experts on Geographical Names nie jest dla wikipedystów wystarczającym autorytetem, to nie wiem, co nim jest. Fakt, że błąd jest powielany wszędzie w polskim internecie (i nie tylko), niczego nie zmienia. Tym bardziej, że jak zwrócić komuś uwagę, to często słyszy się argument, że "Wikipedia tak podaje". Podobne rudymantarne błędy są tylko wodą na młyn osób deprecjonujących Wikipedię. Tytuł "Czechy" powinien zastąpić tytuł artykułu "Czechy (kraina)".

Nie wiem jak w innych językach, ale w języku polskim ma nazwę krótką. Ustalaniem polskich nazw obiektów geograficznych na świecie zajmuje się Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Na pytanie o autorytety trzeba odpowiedzieć, iż autorytetem dla wikipedystów jest właśnie KSNG. Spotykana gdzieniegdzie opinia "Wikipedia tak podaje" jest absolutnie nie do przyjęcia. Proszę takie argumenty tępić. Bowiem to nie Wikipedia decyduje jakie są polskie nazwy państw (w wersji oficjalnej i skróconej, jeśli taka jest), to KSNG o tym decyduje. Błędny adresat powyższej prośby. Proszę pisać do KSNG, skądinąd wiem, że odpisują. --WTM (dyskusja) 12:54, 24 wrz 2013 (CEST) Reaguje: "Spotykana gdzieniegdzie opinia "Wikipedia tak podaje" jest absolutnie nie do przyjęcia. Proszę takie argumenty tępić." - absolutna zgoda. --Franta Oashi (dyskusja) 02:56, 23 cze 2014 (CEST) "w języku polskim ma nazwę krótką" - W jazyky polskim prosze: Jedna ze "zwyklych" i zrozumianych mozliwosci. Hm, ale na wikipedii ta krotka nazwa jest glownie do pomocy... No to niech tu jest, jak redirect. Albo jescie lepiej strona "ujednoznacznienia" - bo do tego wlasnie one sluza. --Franta Oashi (dyskusja) 02:56, 23 cze 2014 (CEST) No o co mi tu chodzi jest to: Dlaczego sie caly ten artykol nazywa ta krotka (nie exaktna, pomocna) nazwa, jak tu mamy tez ta pelna nazwe? I wiec proponuje zmienic ta nazwe - bo naprawde, co jest "zrozumianym zwyczajem" w mowianym jazyku jest faktycnym bladem:
  • a) WP ma bych encyklopedia, no to nie podaje wlasciwe informacie - pelna nazwa;
  • b) slowo "Czechy" znacy troche co innego (kraine, nie cele panstwo), coz mozno widziec naprzyklad na herbach: Cechy maja tylko lwa, no Rep. Czeska ma cztery pola, gdzie lew jest tylko jednym z nich. Co teraz WP tu pokazuje jest naprawde blad! --Franta Oashi (dyskusja) 02:56, 23 cze 2014 (CEST)
I jescie taki przyklad, porownajcie te trzy: Herb Kłodzka, herb Czechy (kraina) i herb CALEJ Republiki czeskiej. Co z nich nie widac, ze one sa rozne rzeczy? Naprawde nie identyczne jak 1=1? No to jescie raz: Nie mam nic przeeciwko KSNG. Podaje tutaj kopie z ich strony: "oficjalną (rozwiniętą) polską nazwę państwa", to ja prosze uzywac. ...przynajmniej dla "Czech", bo pod ta "krotka nazwa", kazdy rozumie co innego (niejednoznaczność - na WP?), wiec niech jest WP prawdziwa encyklopedia! Dzieki. --Franta Oashi (dyskusja) 02:56, 23 cze 2014 (CEST) A jak nie, to uwazajcie sami: W Czechach sa tendencie politiczne do separacji - Moraw od ..."Czech"? One juz sa dwie rozne krainy, juz sa separatne. Od Respubliki czeskiej przeciez! Wlasnie takie "wrzucanie wzsystkich do jednego worka" jest dokladnie to, co ich obraza, bo "Oni nie sa Czesi." ...Powiedzcie to komukolwiek w Brnie naprzyklad, jak na was zareaguja?? :-o "Morawa nie sa Czechy! ...stale w Republice Czeskiej, no juz nie Czechy!" - A teraz, z takim pomieszaniem tu na WP, jak o takich tendencjach chcecie napisac artykul? Jak uzywac dokladna terminologie, tzn. linki wewnentrze?! Poprostu byl by chaos. :-/ --Franta Oashi (dyskusja) 02:56, 23 cze 2014 (CEST) Republika czeska = (Czechy + Morawy + Slask). ...tylko by bylo 100% jasne. --Franta Oashi (dyskusja) 02:58, 23 cze 2014 (CEST)

Rozbieżności demograficzneedytuj kod

W boksie (sekcja "narody i grupy etniczne") podano, że Czesi stanowią 93,7%, natomiast w sekcji "Demografia", 63,7%. Zgaduję, że to drugie wynika z literówki i wprowadzam stosowną zmianę. Gdybym jednak nie miał racji, proszę o ujednolicenie danych w całym artykule.

Wikipedysta:Oashi

Transport, bandera czeskaedytuj kod

W artykule brak niezwykle istotnej sekcji: "Transport". Należy ją dodać i opisać. I druga kwestia, ściśle powiązana z pierwszą: choć Czechy są krajem śródlądowym, to istnieją statki morskie pod banderą czeską. Zaciekawiłoby to wiele osób. BasileusAutokratorPL (dyskusja) 12:56, 15 lut 2017 (CET)

z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykuleedytuj kod

Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.

Wątek założony przed: 21:50, 14 cze 2019 (CET)

"Sądy i niektóre urzędy są (...) zorganizowane na podstawie podziału administracyjnego z 1960 na 7 krajów + Praga (...) nazywanych okręgami terytorialnymi". Skoro nazywane są okręgami, to nie można ich nazywać krajami. Dopuszczalne jest mówić o '7 okręgach (pokrywających się z dawnymi krajami sprzed 2000 roku)'. - Zgłasza: Waldek 159.205.29.128 (dyskusja) 22:50, 14 cze 2019

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Czechy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy