Dyskusja:Diarchia


Dyskusja:Diarchia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Tytułedytuj kod

miało być :"duarchia" ale dałem jako duumwirat bo to słowo jest już w naszym języku (Słownik Kopalińskiego zacytowany)

Artykuł jest w istocie o "diarchii". Duumwirat jest pojęciem szerszym. W każdym razie nie są to synonimy.--Mpfiz (dyskusja) 06:17, 29 mar 2011 (CEST)

Dobrze, niech będzie diarchia.... Ale dałem duumwirat przy przykładzie starożytnego rzymu (2 konsulów) bo to słowo wzięło swój początek właśnie od tego.


Dwuwładzaedytuj kod

Oczywiście czymś innym jest sytuacja w której wystepuje dwuwłądza polegająca na tym że dane państwo ma 2 władców walczących o władzę między sobą - to nie jest diarchia. Np. antypapieże, lub w Polsce kiedy było 2 królów walczących przeciw sobie:

W Chinach od 1949 r. trwa sytuacja w której istnieją dwa państwa roszczące sobie prawo do wyłącznego reprezentowania całych Chin (polityka jednych Chin)- Chińska Republika Ludowa (której pierwszym przywódcą był Mao Zedong) i Republika Chińska której prezydent Czang Kaj-szek ustanowił Tajwan nowym terytorium tej republiki. Obecnie prezydentem ChRL jest Hu Jintao, zaś Rep. Chińskiej na Tajwanie - Ma Ying-jeou.

W ZSRR w trakcie Puczu moskiewskiego oficjalnym prezydentem był Michaił Gorbaczow którego chciała od władzy odsunąć grupa puczystów z wiceprezydentem Gienadijem Janajewem który ogłosił się prezydentem, sytuacja taka trwała od 19 do 22 sierpnia 1991 kiedy to pucz się ostatecznie załamał. W 1993 w Rosji miał miejsce kryzys konstytucyjny. 21 września, gdy Borys Jelcyn dekretem nr 1400 rozwiązał Radę Najwyższą. Borys Jelcyn chciał ją zastąpić Dumą Państwową, do której wybory miały odbyć się 12 grudnia 1993. W odwecie deputowani próbowali odwołać Jelcyna ze stanowiska. Rada Najwyższa uchwaliła (nielegalnie) obniżenie kworum, pozbawiła Jelcyna władzy i wybrała jego następcę którym został wiceprezydent Aleksander Ruckoj, uznawany był jednak wyłącznie przez zwolenników konserwatywnych deputowanych. 4 października 1993 szturm oddziałów wiernych Jelcynowi na "Biały Dom" - siedzibę rosyjskiego parlamentu - zakończył tę dwuwładzę.

Dzisiaj taka sytuacja jest w Libii gdzie trwa wojna domowa - de iure na czele państwa stoi Mohamed Abdul Quasim al-Zwai jako szef Powszechnego Kongresu Ludowego (de facto przywódcą jest Muammar al-Kaddafi jako "Przywódca Rewolucji 1 września") a "konkurencyjną" głową państwa jest Mustafa Muhammad Abd ad-Dżalil jako przywódca Narodowej Rada Tymczasowej.

Z koeli nie jest przykładem takiej dwuwładzy wojna secesyjna (1861-1865) w USA, gdyż prezydent południowych Skonfederowanych Stanów Ameryki (Jefferson Davis) stal na czele stanów które chciały oddzielić się od USA a nie obalić prezydenta "północy" Abrahama Lincolna

  • Przykład W Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej, mimo że głową państwa był nominalnie król Jerzy VI, praktycznie funkcję brytyjskiego przywódcy pełnił Winston Churchill wygląda na źle dobrany. Król(owa) w W. Brytanii od XVIII wieku, a ostatecznie od czasów Wiktorii panuje a nie rządzi. Pilot Pirx (dyskusja) 14:02, 25 kwi 2016 (CEST)

Król przy królowejedytuj kod

A jak to się ma do Anny Jagiellonki i Stefana Batorego? Panek (dyskusja) 11:45, 1 kwi 2011 (CEST)

OK

Bolesław Krzywousty i Zbigniewedytuj kod

Czy przypadkiem nie spełniają "wymogów"? PL Alvarez Dyskusja 20:41, 22 czerwca 2011 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Diarchia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy