Dyskusja:Dziadoszanie (plemię)


Dyskusja:Dziadoszanie (plemię) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bosze, co za brednie w tym artykule, wywalcie w całości ten fragment z Flinsem - jakiś oszołom wam napaskudził.

Teskt artykułu bardzo kontrowersyjny, zwłaszcza naciągane historyjki o dziadach. Nazwa typowa dla plemion słowiańskich - od imienia, przykład Radym - Radymicze, Wiatko -Wiatycze. A tutaj Dedo/Dedi/Dado stąd Dziadoszanie. Imię to było popularne i znane w średniowieczu, zwłaszca na Łużycach czy Czechach np. książe czeski Dedi w 983 roku złupił biskupstwo w Żytycach, Dedi - przewijają się w histroii rodu Wettinów (nie wchodziłem, ale zapewne wpływ Słowian). Zwłaszcza związki z Czechami Ziemi Dziadoszan wydają się być poświadczone (juz chyba w Wielkie Morawy obejmowały tą ziemię). Flins to po prostu odpowiednik Jarowita, tyle że Niemcy tak po prostu nazwali bóstwo stojące na skale (flins -skała łupkowa, kwarcowa). Wikipedia powinna służyć do podawania sprawdzonych informacji, a nie kontrowersyjnych poglądów niektórych autorów.

Iława szprotawska czy podżagańska Iłowaedytuj kod

Oto tylko garść źródeł przemawiająca za tym, iż to w szprotawskiej Iławie doszło do spotkania w 1000 roku:

  • Hieronim Szczegóła: A jednak Iława szprotawska, Nadodrze 1960, nr 6
  • Hieronim Szczegóła: Z przeszłości Szprotawy, Rocznik Lubuski, Zielona Góra 1960.
  • Andrzej Wałkówski: Stosunki polsko-niemieckie do 1000 roku w Szprotawski epizod Zjazdu Gnieźnieńskiego, Szprotawa 2000 (ISBN 83-7268-002-7)
  • Felix Matuszkiewicz: Geschichte der Stadt Sprottau, Sprottau 1908

Mylenie szprotawskiej Iławy z podżagańską Iłową wynika tylko z podobieństwa nazewniczego obu miejsc. Szprotawska Iława po wzmiankowaniu w 1000 roku, ponownie zostaje wzmiankowana pod takową nazwą na koniec XIII wieku i wielokrotnie później. Tymczasem podżagańska Iłowa nigdy tak się nie nazywała, das halbe Dorf w 1365 i potem zawsze podobnie. W powojennych publikacjach zaszła pomyłka z podżagańską Iłową i jest ona powielona w niektórych późniejszych publikacjach. Żadne wcześniejsze źródło, sprzed 1945, nie czyni tej pomyłki, tylko niektórzy niedokładni polscy autorzy po 1945. --Maciej Boryna 23:38, 3 paź 2009 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Dziadoszanie (plemię)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy