Dyskusja:Fosforowodór


Dyskusja:Fosforowodór w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zapachedytuj kod

Fosforowodór (PH3, inne nazwy: fosfan, fosforiak, fosfina) – nieorganiczny związek chemiczny, bezbarwny, silnie trujący gaz. W czystej postaci jest bezwonny, w przypadku najczęściej obecnych zanieczyszczeń (m.in. difosfiny) posiada zapach czosnku, karbidu lub zgniłych ryb.

{{Cytat}} Brakujące pola: treść. Przestarzałe pola: 1.

Przecież tutaj i tutaj widać, ze „specyficzny” zapach karbidu pochodzi od fosforowodoru. A tu pisze, ze fosforowodór ma zapach karbidu, a przecież jest na odwrót. 79.139.112.26 (dyskusja) 10:21, 3 kwi 2010 (CEST)

Weryfikacja NFPA 704edytuj kod

Czy ktoś może zweryfikować kod NFPA 704 dla tego związku? Według tego kodu fosforowodór jest niepalny.

Poprawiłem, zapewne w poprzedniej wersji MSDS był błąd.: T Załatwione, Michał Sobkowski dyskusja 23:32, 19 lis 2012 (CET)

synonim: fosforiakedytuj kod

Dlaczego usunięto spośród synonimów „fosforiak”, skoro nazwa ta jest użyta w opisie właściwości poniżej? -- niepodpisany komentarz użytkownika W Paul botan (dyskusja | wkład) 16:48, 10 wrz 2019

W hasłach chemicznych unikamy podawania wielu synonimów po tytule – są one umieszczone w infoboksie w sekcji „nazewnictwo”. Jest tam też fosforiak. Michał Sobkowski dyskusja 21:00, 10 wrz 2019 (CEST) Może gdyby było kilkanaście nazw, to byłoby dobre rozwiązanie, ale skoro w tekście kilkakrotnie pojawia się ta nazwa, warto, aby była w pobliżu tytułu. Treść znajdująca się w zwijanej domyślnie części infoboksu raczej nie będzie łatwo odszukana (ja, będąc nieobytym w hasłach o substancjach chemicznych, zauważyłem to dopiero sam edytując kod). Panek (dyskusja) 12:05, 28 wrz 2020 (CEST)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Fosforowodór" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy