Dyskusja:Golem


Dyskusja:Golem w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Literatura uzupełniająca

Sekcja wskazuje pozycje zawierające informacje nieuwzględnione w artykule, które mogą być wykorzystane do jego rozbudowy.
  • Małgorzata Stępnik, Wędrówki Golema, (w:) Eadem, Outsiderzy, mistyfikatorzy, eskapiści w sztuce XX wieku. Studium postaw twórczych, Wyd. UMCS, Lublin 2016, s. 15-50.

Psalmedytuj kod

Ciekawe. Mam pisma hebrajskie i akurat w tym psalmie występuje słowo ADAM ale Adam znaczy: człowiek lub ludzkie nie występuje natomiast słowo golem. No tak, można pisać co mi tam się podoba, bo któż to sprawdzi. Otóż sprawdziłem - piszesz kolego nieprawdę o pismach hebrajskich. Przeskanowałem pisma hebrajskie i słowo גולם się nie pojawia w psalmie 135. Słowo גּוֹלֶם pojawia się nie w psalmie 135 tylko w 139 werset 16 i faktycznie znaczy tyle co embrion, zalążek, nieuformowana masa. Jednakowoż nie jest włożony w usta Adama, jest to psalm Dawidowy, w którym Dawid mówi o tym, że Bóg widział go zanim go uformował, więc gdzież może się przed Nim schować.

W jedynym miejscu w Biblii hebrajskiej, gdzie występuje (Psalm 139), oznacza on raczej „embrion, zarodek”27. Niemniej pojawia się tam w nader znaczącym kontekście: „Moja istota (‘acmi) nie była ukryta przed Tobą, gdy byłem uczyniony w sekrecie i uformowany w najniższych częściach ziemi. Twoje oczy widziały moją amorficzną postać (dosł. „mojego golema” galmi); gdyż w Twojej księdze wszystko zostało zapisane: dni także zostały ustalone, chociaż jeszcze żaden z nich nie nastał”28. Według tradycji midraszowej powyższe słowa ma wypowiadać do swego Stwórcy Adam, opowiadając o czasie, gdy jako niepełna, lecz przeogromna istota, antycypująca w dodatku kreację świata, oczekiwał na ostateczne ukształtowanie" Mikołaj Krawczyk GOLEM. ANALIZA KORZENI NOWOŻYTNEJ LEGENDY ŻYDOWSKIEJ 2007 STUDIA RELIGIOLOGICA Z. 40 s. 123

Chełmedytuj kod

Praska legenda o golemie ma swoje źródła w polskim Chełmie, o czym nie ma ani słowa. Zabawne, że dość sporo można przeczytać o tym w anglojęzycznej wersji hasła. 87.207.20.199 (dyskusja) 18:36, 14 paź 2012 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Golem" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy