Dyskusja:HWDP


Dyskusja:HWDP w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Autor hasła HWDPedytuj kod

Prawdopodobnie autorem hasła HWDP jest Robert Leszczyński znany szerzej jako Wilku z zespołu Hemp Gru. Użył pierwszy raz tego zwrotu w utworze Molesta - 26.09.97 z płyty Skandal. Sam również twierdzi, że jest autorem tego hasła: glamrap.pl/wsv/6211-hemp-gru-wywiad-w-tvp3-2003 Proszę o dodanie tej informacji.

Podsumowanie starej dyskusjiedytuj kod

Próba podsumowania:

Dyskusja ciągnęła się od stycznia 2004 i wzbudziła dużo negatywnych emocji.

wytoczono następujące argumenty

 • za pozostawieniem:
  • często spotykany skrót
  • wiele osób mimo popularności skrótu, nie wie co on znaczy
  • hasło nie jest słownikowe i stanowi część większego zjawiska społecznego
  • wikipedii nie należy cenzurować
  • nie należy zmniejszać sumy wiedzy na wikipedii
 • za usunięciem:
  • hasło jest słownikowe
  • pozostawienie kusi do tworzenia haseł słownikowych w naturze na przykład prostych rozwinięć skrótów lub haseł na temat sloganów
  • hasło obniża poziom wikipedii i pogarsza opinię o niej

proponowane rozwiązania:

(*) - przepraszam, że mieszam , ale dla mnie niewiele rzeczy podlega klasyfikacji B/W (białe/czarne).

pojawiło się również pytanie, czy należy cenzurować wulgaryzmy i używać omówień lub częściowo zamieniać litery na gwiazdki


jeśli kogoś źle przypisałem lub coś pominąłem, to proszę poprawić

fraszkę zostawiam, bo mnie zachwyca

Wikipedia:Fraszka na HWDP Z Wikipedii, wolnej encyklopedii. Było hasełko - ćwierć akapitu dwa brzydkie słowa i trochę kitu... Lecz się zebrały uczone głowy pragnąc rozwiązać problem ch***** Zaraz zawrzało, kosy bojowe gotowe uciąć niejedną głowę, bo się bez hasła nie obejdziemy... I jeszcze trochę podobnej ściemy. Bo teraz taka jest koniunktura: bez HWDP leży kultura.

Ja rozumiem wolność słowa etc. ale bez przesady, nie możemy obrażać całej grupy zawodowej (nie ważne kto co o niej myśli) Na ang. języcznej wiki jest definicja słowa f**k ale jest to definicja naukowa , a już propagowanie kiboli to już żenada...Oni nie są żadną subkulturą, subkulturą to są punki, bo oni mają jakąś ideologię, a kibole (bez koment.)

Proponuję:
 • przy tak kontrowersyjnych przypadkach jednak rozpoczynać od dyskusji, a nie kasowania haseł
 • przywrócić tę wersję i ew. nad nią popracować
 • nie rozpętywać całej wielkiej awantury od nowa
  --tsca
  00:23, 2 maj 2004 (CEST)

Cóż jeżeli nie zgadzam się z samą obecnością hasła to praca nad nim raczej nie wchodzi w grę... Ale zastanawia mnie jeden fakt czy jeżeli edytuję hasło "Bij dresa" i zdefiniuję je jako 'zgodne zawołanie wszystkich metali i punków na widok łysego mężczyzny z baseballem motywowane ideologią subkulturową' to też będzie można je zostawić jako napisane encyklopedycznie i mające powszechne użycie w rzeczywistości??? Seldon

To będzie to prowokacja, jakich kilka już było w ramach poprzedniej awantury. Zamiast powtarzać wszystkie argumenty można poczytać bogatą historię tej dyskusji.
--tsca
00:39, 2 maj 2004 (CEST)

Nie odchodź Seldonie, bo szkoda by było. Na ogół ostre dyskusje na wikipedii nie są warte takiego zaangażowania, żeby aż grozić odejściem. Olaf

Odejść nie odejde , tylko mi trochę głupio (i przykro ??) ,że przeglądając poważną encyklopedie można trafić na takie perełki ... Seldon

Ano.. to był kiedyś główny motyw mojego odejścia z Wikipedii.. ale jak widać wróciłem :-) Chyba nie ma innego wyjścia jak się przyzwyczaić do pewnych dziwactw i klimatów Wikipedii :-) Polimerek 01:31, 7 maj 2004 (CEST)

Jeżeli można wtrącić... Proponuję pozostawienie hasła na Wikipedii. Bądź co bądź HWDP jest już częścią życia młodych Polaków, coraz częściej i starszych. Do dziś jeszcze nie każdy wie, co dokładnie owe hasło oznacza (aż dziw), a encyklopedia powinna być czymś, co dostarcza człowiekowi wiedzy na najróżniejsze tematy, choćby miało to być coś kontrowersyjnego. Jestem za pozostawieniem hasła bez cenzury, w końcu mamy wolność słowa i w ogóle. Jeżeli angielska Wikipedia na mnóstwo miejsca poświęconego słowu „fuck”, dlaczego my mielibyśmy się wstydzić „chuja”? Jak powiedział Mikołaj Rej: „Polacy nie gęsi...”. Oba wyrazy w obydwu językach są już zresztą tak rozpowszechnione („fuck” także w polszczyźnie), że nie ma sensu ich cenzurować.--Pottero 21:37, 29 paź 2004 (CEST)


w kwestii formalnej hwdp to chyba nie jest fonetyczny zapis... Siałababamak 21:39, 29 paź 2004 (CEST)

Wg mnie brak jest powodu, żeby nie podawać innych używanych rozwinięć, nawet jeśli wiadomo, że "to nie o to chodzi" - dlatego przywróciłem po zmianie. Pibwl 22:38, 29 paź 2004 (CEST)

Zaciemniają treść artykułu, niepotrzebnie straszą objętością. Moim zdaniem zostwić kilka rozwinięć związanych z tematem, np. Chwała Wam Dobrzy Policjanci, Chcę Wstąpić Do Policji itp. oraz inne mające jakikolwiek sens/znaczenie (np. związane z rzekomymi nalotami "Chowaj Windows Do Piwnicy"). zostawianie wyrażeń typu "Chomik wlazł do pralki" albo "chyba wejdę do piecyka" bardziej obniża poziom Wikipedii niż dodanie gdzieniegdzie jakiejś d..y, k...y, j...nia czy ch..a. Poza tym należy podkreślić w jakiś sposób litery tworzące skrót (zobaczyć w jaki sposób amerykanie robią to ze skrótami które mają słówko zaczynające się na "ex-" gdzie do skrótu wchodzi X) A pełna treść wyrazów __musi__ się znaleźć w tekście - jeżeli to się komuś nie podoba to niekoniecznie w formie jawnej (etykietka, komentarz w źródle, końcowa część artykułu po ostrzeżeniu (jak przy akcji utworu)) odnośnie całego hasła: Ja zostawiam. Papierowe encyklopedie też wyjaśniają co to ch.., ku... itp. Nie sądzę żeby obniżały one poziom encyklopedii o ile są dobrze opisane. Ja bym nawet bardziej "uwulgarnił" hasło przez dodanie treści i znaczenia powiedzenia od którego pochodzi.Zostają dwa argumenty o "słownikowości", które są już nieaktualne ze względu na rozbudowanie hasła. --severson 11:47, 30 paź 2004 (CEST)

Zostawic! Rozwinac!edytuj kod

Dlaczego? Nie jestem "kibolem", ale wiem co to haslo znaczy. Moi znajomi ktorzy takze nie sa "kibolami" wiedza rowniez. Zdaje mi sie ze artykul powinien pojsc w troche inna strone i zamiast definiowac haslo, poruszyc temat stosunku spoleczenstwa polskiego do policji. Jak dla mnie, haslo HWDP juz stalo sie czescia historii. Wszak moze za 50, 100 czy wiecej lat, ktos przypomni sobie o chlopcu zastrzelonym przez policjantow, w koszulce z tym wlasnie napisem. I jesli ten ktos chcialby sie dowiedziec jak "wtedy bylo" powinien moc wejsc na Wikipedie, wpisac to haslo i dostac wiecej niz rozwiniecie skrotu. A przynajmniej takie jest moje zdanie.

CHWDP Po tym jak na Wikipedii ukazało się 50 000 artykułów przyszło mi do głowy, że Wikipedyści powinni się pozdrawiać w następujący sposób: wzorem Rzymian należy unieść prawą dłoń i wypowiedzieć tajemne słowo (tajemnice niczym loży masońskiej): ChaWuDePe. Sens tego słowa miałby zgoła odmienne znaczenie od powszechnie znanego i dzięki temu będzie ono przez innych mylnie tłumaczone. Wtajemniczony Wykipedysta będzie rozumiał to „słowo”: Chwała Wikipedystom Dzielnie Piszącym. Pozdrowienie to moblizowałoby Wikipedystów do wykonywania 300% normy (norma dzienna to 10 art., bo tyle normalny człowiek w czasie godzin pracy, np. w biurze, i potem po pracy, zdolny jest napisać sensownie). Niestety ja, tj. Gżegżółka.men, nie jestem Wikipedystą zatem pozdrawiam was, Prawdziwi Wikipedyści: CHWDP! Gżegżółka.men 20:16, 31 gru 2004 (CET)

Antropologia?edytuj kod

Dlaczego właściwie to hasło jest w kategorii antropologia? Może (nawet na pewno) się na tym kompletnie nie znam, ale wydaje mi się, że z antropologią to nie ma prawie żadnego związku. Chyba bardziej pasowałaby socjologia (ale na tym też się nie znam). Może ktoś bardziej kompetentny się wypowie na ten temat? --Rafał Rzepecki 05:46, 2 sty 2005 (CET)

proponuje kategorię: Kategoria:Hasło, ale jest zablokowane... Kwiecień

Proponuję podanie więcej alternatywnych przykładów, np.:

 • Hugo wraca do Polsatu
 • Hugo w Dolinie Pomarańczy
 • Chodźmy wszyscy do pizzerii

Co do sprawy "antropologii" też się zgadzam. Może w ogóle stworzyć nowy dział, np. "Slogan XXI wieku". --Dxy 13:46, 1 cze 2005 (CEST)

IPek proponuje: "cHowaj Wódkę Do Plecaka". Meo Hav (dyskusja) 14:08, 26 sie 2009 (CEST)

Cenzura i kilka uwagedytuj kod

1. Ja również nie mogę zrozumieć cenzury tego hasła :( Przeciez angielska wiki roi się od przekleństw i żadne z nich nie jest ocenzurowane. Sa teksty, ktore niektorych moga przyprawić o dreszcze [1], są również opisane sprawy, które naruszają godność osobistą ludzi lub/i grup społecznych... Dlaczego u nas sie cenzuruje?... :[ Czy jest szansa na ODcenzurowanie?

2. W artykule jest napisane: Rzadziej występuje również poprawniejsza pod względem ortograficznym forma CHWDP. Czy ma ktoś na to jakiś dowód. Moim zdaniem, CHWDP występuje częściej. Chyba nie ma wiarygodnych danych statystycznych na ten temat, więc może powinniśmy przemianować to zdanie na: Niekiedy występuje również niepoprawna pod względem ortograficznym forma HWDP

2B. I proponuje także odwrotny redirect, a więc artykuł pod hasłem CHWDP, a z HWDP przekierowywać do CHWDP.

3. Proponuję również zawrzeć nawiązanie do wydarzenia, w którym osoba dostała karę pieniężną za napis na koszulce (czy bluzie, nie pamiętam)

Co do samego zjawiska - bez komentarza.

Pozdrawiam, Visor 22:43, 10 sie 2005 (CEST)

wulgaryzmów nie stosujemy - najbardzie popularne rozwi ięcie hasła czyli ch... w d... policji w takiej postaci można zostawić. Napis był na koszulce, a wydarzenia były dwa w mediach - kara pieniężna też, ale przede wszystkim byl też wątek kryminalny chyba, gdy gliniarz pobił czy postrzelił ze skutkiem śmiertelnym nastolatka w tego typu koszulce. Opisać można też ciekawe mutacje, choćby tylko fragmentarycznie - np. CHWDSM (straż miejska). Przykuta 12:47, 29 sie 2005 (CEST)

Przerzucam tutaj uwagi Visora Przykuta 14:03, 29 sie 2005 (CEST)

Postanowiłem usunąć redirect z tego hasła do hasła HWDP oraz usunąć cenzurę z dwóch powodów:

 1. Hasło HWDP zawiera błąd ortograficzny. Wprawdzie na murach pojawia się naprzemiennie HWDP i CHWDP (wg opinii różnych osób to pierwsze z większą czestotliwością) to główne hasło nie powinno zawierać tego błędu. Analogicznie: gdyby ludzie pisali żeka, to czy ze słowa rzeka poprowadzony byłby redirect do słowa z błędem?
 2. Drugi powód, niemniej ważny to cenzura. Wiele kwestii zostało wyjaśnionych na stronie dyskusji, jednak wiele zostało bez odpowiedzi. Wikipedia angielska (i inne Wikipedie, a przynajmniej większe od nas) nie cenzurują przekleństw, ani nawet fraz czy zjawisk godzących w osobistości czy urzędy (np. [2], [3], [4]). Takie hasła mogą naturalnie irytować czytelników, w związku z czym bardzo ważne jest zachowanie npov.

Problem poruszałem już na stronie dyskusji tego hasła, również na kanale IRC. Nie dostałem jednak żadnej odpowiedzi od nikogo z uprawnieniami do zmiany tego hasła. Mam nadzieję, że ta mała akcja i zebrane argumenty przyczynią się do odcenzurowania tego hasła, tym samym polepszenia polskiej Wikipedii.

PS. Nie jestem dresem, ani wielbicielem tego hasła czy też anarchistą, nie jestem też przeciwnikiem Polskiej Policji. Jestem za to przeciwnikiem cenzurowania i nieścisłości na polskiej Wikipedii

Pierwotnie wisiało w haśle CHWDP napisane przez Visora


 • Odblokowanie hasła to już jakiś postęp, ale moim zdaniem cenzura słowa w hasłach to absolutna głupota! Wikipedia, jako rzetelna encyklopedia, ma podawać fakty, a nie bawić się w cenzurowanie! Chuj w dupę policji to chuj w dupę policji, a nie żadne ch... w d... policji! W dodatku dupa to nie przekleństwo. Proponuję taki mały szablon ostrzegający o wulgaryzmach, jaki stosujemy w Wikicytatach: wstawia się go i można spokojnie używać wulgaryzmów, bo cenzura w encyklopedii to głupota – nas mają interesować TYLKO I WYŁĄCZNIE fakty! Dlaczego nasza wikipedia naraża się na śmieszność z tym cenzurowaniem? Czasem mam wrażenie, że wikipedystami u nas są stare babcie, oburzające się na słowo penis czy pochwa. Pottero 21:53, 22 wrz 2005 (CEST)
Ponawiam: ludzie, może w końcu zakończyć tę wojnę edycyjną i odcenzurować to hasło raz na zawsze? To encyklopedia, a nie jakaś cenzoropedia – rozumiem gdyby to była jakaś twarda pornografia albo coś... Pozwolę sobie przytoczyć dwa cytaty – Reja i Shakespeare’a: Polacy nie gęsi i swój język mają oraz W tym szaleństwie jest metoda. Dlaczego ciągle narażamy się na śmieszność i wstydzimy się słów z naszego języka (kiedy – przypomnę – Amerykanie i Anglicy nie wstydzą się swoich fuck, bitch, whore, screw etc.), stosując jakąś bezsensowną cenzurę słów? Odnośnie cytatu z Hamleta: jeżeli pożegnamy się z cenzurą, raz na zawsze powinno zakończyć się cofanie i poprawianie edycji związanych z próbami odcenzurowania hasła. Niektórym może się to wydać „szaleństwem”, ale powinna być to skuteczna metoda!
A skoro żyjemy w państwie demokratycznym, zapewniającym nam wolność słowa, może by tak przeprowadzić głosowanie?
I na zakończenie znów uwaga: dupa to nie przekleństwo – nie potrafię zrozumieć, dlaczego uparcie obstajecie przy cenzurze tego słowa. Поттеро обсуждение 20:28, 3 lis 2005 (CET)

hwdp? ch?edytuj kod

Trochę dziwny ten wpis. Na obrazku jest napisane wyraźnie przez ch, a inaczej jest w treści. Czy nie powinno zostać to ujednolicone? --Vacter 22:23, 29 wrz 2005 (CEST)

Było już chyba wcześniej coś o przeniesieniu hasła pod CHWDP, ale nie przeszło (tak mi się przynajmniej wydaje), teraz istnieje redirect. Sprawa z ujednoliceniem może sprawić kłopoty, ponieważ sami zainteresowani, tj. osoby posługujące się owym hasłem w piśmie, stosują zamiennie obie wersje – zapewne do części dotarło już, że językowo poprawnie jest chuj. Grafika jest, więc jej się nie czepiajmy: specjalnie dla potrzeb Wikipedii ktoś będzie robił fotkę HWDP z samym h? Może i bym cyknął, na przystanku kilka metrów ode mnie było kiedyś parę HWDP, ale ktoś dopisał c no i ch*j – nic z tego. Поттеро обсуждение 23:49, 29 wrz 2005 (CEST)

Skąd pochodzi HWDP ?edytuj kod

Nierozumiem jednego, dlaczego niema wyjaśnienia pochodzenia słowa hwdp ? jak powszechnie wiadomo wymyślpne ono zostało przez WWDZ(Wilku) z Molesty.(płyta wydana we wrześniu 1999r) Wilku kojarzony ze światem hiphopowo-chuligańskim(LEGIA).Stąd pewnie zostało zaczerpnięte, ten akronim przez te dwie subkultury.

Pierwszy raz użyte w kawałku "System" z płyty Molesta/Ewenement.(1999) "Jedną miarką mierzyć aż wyzioniesz ducha Nie pomoże skrucha już ci strzela z ucha Nie hwdp to moja jazda Prawda nie zabiję światła"

Nie sposób wykazać, że raper sam to wymyślił, a nie użył po prostu języka ulicy w swojej piosence... ale jeśli istotnie jest to pierwsze nagranie z HWDP, to można wspomnieć. Agitacja: Jeśli uważasz, że artykuł w Wikipedii wymaga zmian, poprawek lub rozbudowy – kliknij przycisk Edytuj u góry strony. Każdy może wprowadzać zmiany, nawet nie trzeba w tym celu zakładać konta! Należy tylko pamiętać o podaniu źródeł. W Wikipedii trzymamy się zasady „śmiałego edytowania”, więc nie obawiaj się, że popełnisz błędy. Zajrzyj na stronę dotyczącą tworzenia artykułów lub poeksperymentuj na stronach testowych. A.J. 12:36, 30 wrz 2005 (CEST) Kiedyś był program na tvp3 o hiphopie, jeden z tych programów był poświecony temu zagadanieniu. Był też wywiad z wyżej wymienionym raperem i takie tam stwierdzenia tam padły. A co do kawałka to bezwątpienia jest pierwszym utworem w którym zostało to użyte. IMHO dość ważne jest pochodzenie tego słowa, spotkałem się już z takimi stwierdzeniami że to hasło powstało za komuny, ale niebyło rozpowszechnione itp. 15:46, 30 wrz 2005 (CEST)

tylko czemu, czemu przy okazi hasla chcecie poruszac stosunek mlodziezy do otaczajacego swiata? Do tego powinno byc IMO osobne haslo o stosunku mlodziezy do swiata, czy moze opisy konkretnych subkultur. Ze 99,9% tych napisow stanowi akt wandalizmu, czyli notabene niszczenie mienia przez nasza ukochana mlodziez - tego sie nie mowi. Tak, biedni chlopcy bici przez policje :/


Nieco przeredagowałem hasło i najchętniej usunąłbym cenzurę, ale widzę, że nie wszyscy to popierają, więc najpierw wyłuszczę swoje powody. Otóż wikipedia ma wyjaśniać, a nie kamuflować znaczenia. Co ma na przykład zrobić cudzoziemiec, który widzi na murze napsi HWDP i chce się dowiedzieć co to znaczy. Jeżeli posłuży się googlem to ten artykuł pojawi się jako 7. strona, i będzie to pierwszy link, zawierający wyjaśnienie o co chodzi. No i co teraz ma uczynić nasz obcokrajowiec zobaczywszy ch** i du**? Kto mu to wyjaśni skoro wikipedia tego nie zrobi? Poza tym chyba należy odróżnić użycie wyrazu od jego przytoczenia w opisie zjawiska.

Przy okazji wątpliwość: czy to jest skrót czy akronim? --filu 17:01, 10 listopad 2005 (CET)

Pamiętam jak przed paroma (8 - 9?) laty po jakimś meczu zginął w starciu z policją kibic. Na pogrzebie tegoż koledzy wystąpili w koszulkach z nadrukiem właśnie HWDP. Nigdy przed tym wydarzeniem nie spotkałem się z tym skrótem. Teraz natomiast nie jestem w stanie podać a) kiedy to było, b) co to był za kibic, itd. Bo nie interesuję się tym specjalnie. Może jednak ktoś wie lepiej? R a f f 20:32, 25 mar 2007 (CEST)

Zabić za koszulkęedytuj kod

Czemu zostaje nagminnie usunięta część artykułu o zabiciu za koszulkę, a zostaje o mandacie? Czy lżejsza prawda to lepsza prawda ? Co do autentyczności: Ze strony Gazety Piotrek91 11:24, 2 lip 2006 (CEST)

a moze jakies nawiazanie doedytuj kod

A.C.A.B. (all cops are bastard) czy tam ACAB podobnego skrotu jaki krazy gdzies tam sobie na zachodzie Europy i nie tylko?

Dlaczego HWDP, a nie CHWDP?edytuj kod

Zastanawiam się, dlaczego na Wikipedii promujemy nieortograficzną pisownię przez "samo ha", stosując jedynie redirect z wersji poprawnej, przez ch? paradox Ð 20:14, 16 paź 2006 (CEST)

Masz racje, ale trzebaby się zastanowić która forma jest popularniejsza. Bastrzu 12:03, 31 gru 2006 (CET)

Ortografiaedytuj kod

Obie formy są poprawne - huj albo chuj, wyjaśnienie tutaj: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?szukaj=huj&kat=18 Czyli zarówno CHWDP, jak i HWDP są poprawne z punktu widzenia ortografii.

Karalnośćedytuj kod

Czy fragment Kto w miejscach publicznych umieszcza nieprzyzwoite napisy, rysunki albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze grzywny do 1500 złotych jest tu aby na miejscu ? Czy zapadł już jakiś wyrok w tej sprawie ? Inaczej kwestia sporna czy (C)HWDP to nieprzyzwoity napis (oczywiscie sa to teoretyczno-prawne rozwazania) Piotrek91 16:23, 5 lip 2007 (CEST)

Podpisuję się pod tym ręcyma i nogyma. :P 83.10.210.247 (dyskusja) 23:20, 6 maj 2009 (CEST)

NIE HWDPedytuj kod

Nie powinno być takich artykułów w Wikipedii--Dajuss (dyskusja) 00:28, 21 kwi 2008 (CEST)Dajuss

sprzeczne faktyedytuj kod

Ktoś napisał, że to wyrażenie zagościło w kulturze hip-hopowej. Dziwnym trafem sytuacja jest taka, że to z tej kultury ona się wywodzi. Słynny Wilku WDZ ze składu Molesta Ewenement/Hemp Gru jako pierwsza osoba użyła tego skrótu więc fakty są lekko nie na miejscu

wyrażenie to było znane jeszcze przed tym zanim Wilku zaczął je propagować. m.in na murach więziennych było ono obecne.

Alternatywne rozwinięciaedytuj kod

To są informacje nieencyklopedyczne, bez źródeł.Xx236 (dyskusja) 09:55, 7 kwi 2009 (CEST)


Tłumacznieedytuj kod

W zdaniu "All Cops Are Bastards", ja bym "cops" przetłumaczył jako "psy", a nie "gliny".

Usunięte treści (12 lipca 2009)edytuj kod

Pozwoliłem sobie usunąć trzy zdania:

 • "Używanie skrótu HWDP tak jak innych wulgaryzmów regulowane jest nie tylko przez normy społeczne, ale i prawne. W Polsce zgodnie z Kodeksem wykroczeń" - źródło nic nie mówi, że za ten skrót można dostać mandat. To, że skrótu używa także policja oznacza, że on sam w sobie nie zawiera treści wulgarnych a znaczenie zależy od konkretnej interpretacji. Jeżeli ktoś chce dodać tę informację potrzebny jest jakiś profesjonalny komentarz: prawnika albo komendanta policji. Matek M (dyskusja) 09:49, 12 lip 2009 (CEST)
 • "Zdarzało się, że funkcjonariusze policji wypisywali mandat osobie z nadrukiem HWDP na bluzie" - POV, przedstawia tylko wersję wydarzeń poszkodowanego. Wersja policji jest inna: 4 sierpnia policjanci interweniowali w ogródku piwnym przy ul. Szkolnej, gdzie młodzi ludzie niszczyli ogrodzenie. Wśród nich był Michał Wolański, u którego badanie alkomatem wykazało 1,14 promila.– Pan Wolański został pouczony, że ma prawo odmówić przyjęcia mandatu, wtedy sprawa zostanie skierowana do sądu. Jednak zatrzymany stwierdził, że nie ma czasu wałęsać się po rybnickich sądach, bo jest z Mikołowa, więc nie ma problemu, żeby wypisali mandat.. Opinia poszkodowanego nie może być źródłem.
 • Głośna też była sprawa, gdy w Przasnyszu żandarm wojskowy zastrzelił agresywnego mężczyznę z takim nadrukiem na koszulce - co do ma do rzeczy? Czy ta informacja zasługuje na wzmiankę na Wikipedii do zastrzelony miał koszulkę z nadrukiem HWDP? Matek M (dyskusja) 09:49, 12 lip 2009 (CEST)


Poczekalniaedytuj kod

--Pablo000 (dyskusja) 18:51, 27 wrz 2010 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:HWDP" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy