Dyskusja:Herb Lubonia


Dyskusja:Herb Lubonia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Zastrzeżeniaedytuj kod

Orzeł Białyedytuj kod

Kształt orła w herbie Lubonia (XIX-wieczna tarcza hiszpańska) jest charakterystyczny dla trójkątnej gotyckiej tarczy herbowej z XIII wieku, jak w herbie Przemysła II, gdzie skrzydła ptaka zwężają się ku dołowi. Natomiast w tarczach hiszpańskich ten sam orzeł wygląda nieco inaczej. Jak chociażby w herbie powiatu gnieźnieńskiego, gdzie skrzydła - nieograniczone schodzącą się w szpic tarczą - przedstawiono jako szerzej rozpostarte.

odmienny wygląd obowiązującego herbu miasta (symulacja)

Jedną z sugestii dla herbów jednostek nie posiadających żadnych tradycji heraldycznych jest wykorzystanie elementu herbu jednostki nadrzędnej. W tym wypadku był to herb województwa. Z kolei kształt tarczy - hiszpański jest kształtem zalecanym dla nowych herbów. Avalokitesvara (dyskusja) 23:29, 12 lis 2009 (CET)

 • Biorąc pod uwagę fakt, iż województwo wielkopolskie w chwili uchwalenia nowego herbu Lubonia istniało mniej więcej od roku oraz to, jak dużym jest ono województwem, nawiązywanie do godła tej jednostki jest moim zdaniem chybione. Ktokolwiek niemający pojęcia, gdzie leży Luboń, a widzi jedynie herb może go szukać, np. w powiecie złotowskim (północny kraniec), czy też kępińskim (południowy). Luboń natomiast od wieków, czy jako miasto (chociaż młode), czy wcześniej gromada, a jeszcze dawniej gmina wiejska i zwykła osada, zawsze przynależał administracyjnie do województwa poznańskiego, kolejno: I RP, II RP, Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz III RP (w latach 1989–1998). Tak więc bardziej uzasadnione byłoby w tym przypadku heraldyczne nawiązanie do woj. poznańskiego, jak uczyniły to przy uchwalaniu swoich herbów w latach 2001-2003 władze niektórych wielkopolskich powiatów, m.in: czarnkowsko-trzcianeckiego, kościańskiego, czy krotoszyńskiego. Jak zresztą sam zauważyłeś, począwszy od fazy projektu, gdzie nie było kilku wersji poddanych głosowaniu mieszkańców, przy uchwaleniu tego herbu nastąpiło wiele zaniedbań. Z przykrością muszę stwierdzić, że jest to niechlubna pamiątka 10-lecia lokalnej samorządności w moim mieście. Locksmith (dyskusja) 00:55, 13 lis 2009 (CET)
  • Niewykluczone, że obecny herb Lubonia, będąc w pełnej zgodności z historycznymi uwarunkowaniami (gminy, którą reprezentuje) i zasadami heraldycznymi mógłby przedstawiać się w trochę innej formie. Obok jeden z przykładów. Locksmith (dyskusja) 22:40, 28 lip 2010 (CEST)

Kamienieedytuj kod

Wygląd złotych diamentów (kamieni - heraldyczna nazwa symbolu) w herbie Lubonia różni się od postaci swych odpowiedników w innych herbach.

 • Nie istnieje jeden ustalony sposób przedstawienia kamieni szlachetnych w heraldyce. Wiele pozostawione jest zatem inwencji autora. W przypadku herbu Lubonia artysta maksymalnie uprościł ich rysunek. Jest to jedno z zaleceń dla nowo tworzonych znaków - mają być czytelne nawet z dużej odległości. Inna sprawa czy takie uproszczenie jest estetyczne. Moim zdaniem najlepiej wyglądają kamienie w herbie Szamotuł. Avalokitesvara (dyskusja) 23:26, 12 lis 2009 (CET)

Opracowanie herbuedytuj kod

Drugi herb Lubonia-aktualnie obowiązujący, został merytorycznie opracowany przez społeczną komisję, która rozpoczęła prace 19. stycznia 1999 r. Jego forma graficzna została opracowana (na podstawie koncepcji komisji) przez artystę- plastyka - Jerzego Bąka, specjalizującego się w tego rodzaju tematyce (autora m. in. herbu Powiatu Poznańskiego i województwa wielkopolskiego). W skład komisji wchodzili: wiceburmistrz Ryszard Olszewski, członkowie Komisji Organizacyjno-Prawnej Rady Miasta, Przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Szafrański, Eugeniusz Kowalski- twórca pierwszego herbu Lubonia, Stanisław Malepszak - regionalista, Izabella Szczepaniak - historyk, Ryszard Jaruszkiewicz - regionalista, Cezary Biderman - inspektor do spraw promocji miasta, Tadeusz Jeziorowski - heraldyk.[1]

 • Powszechnie wiadomo, iż pierwszy herb miasta łamał zasady heraldyki; dlaczego więc w skład komisji wchodził jego autor? Czy fakt ten miał nadawać wiarygodności temu gremium?

Komisja, wypracowując wspólną koncepcję nowego herbu, słusznie przyjęła, (podobnie jak to było w przypadku pierwszego herbu), że nowy symbol miasta powinien się odnosić do stanu współczesnego Lubonia i ten stan opisywać. (Uznano za decydujący fakt wydania przez władze państwowe decyzji administracyjnej-7. 10. 1954 r., powołującej do życia miasto. Na tej podstawie trzy odrębne wsie: Luboń, Lasek i Żabikowo- nagle stały się miastem a bez tego aktu miasto Luboń nigdy by nie powstało.) Z tego punktu widzenia zamierzchła przeszłość -czyli okres sprzed 1954 r. -jest dla powstania dzisiejszego miasta Luboń zupełnie nieistotny i oczywiście nie może być brany pod uwagę!(...)[1]

Aktualny herb Lubonia zawiera odniesienia historyczne jedynie w sensie przynależności terytorialnej. Miasto symbolicznie określa swoje położenie w ziemi wielkopolskiej (w tym celu wykorzystano wizerunek orła Przemysła II). Tarcza herbowa podzielona jest na dwie części. Prawe pole tarczy, poświęcone tradycji i historycznym związkom terytorialnym, ma kolor czerwony, na nim umieszczono połowę pradawnego piastowskiego godła- srebrnego orła. Lewe pole tarczy ma kolor zielony, świadczący o rolniczym charakterze miejscowości, złączonych wspólnym prawem miejskim. Na tym polu znajdują się trzy złote "diamenty" (kamienie-tak brzmi heraldyczna nazwa tych znaków), które oznaczają wartość indywidualną każdej z miejscowości, mających do czasu połączenia swoją odrębną historię. Symboliczny przekaz herbu Lubonia należy odczytywać w sposób następujący: trzy szlachetne, rolnicze gminy, leżące w prastarej ziemi wielkopolskiej, złączyły się w jeden organizm miejski i występują pod wspólnym znakiem.(...)[1]

 1. Czy słusznie, to akurat oceni historia, ale samozadowolenie komisji jest na pewno istotne dla całej sprawy.
 2. Skoro jest to tak oczywiste, dlaczego komisja zaprzecza sobie w następnych punktach?
 3. To niejedyne nawiązanie do historii. Kontekst rolniczych gmin również jest odniesieniem do przeszłości. Miasto powstało z gromady Luboń (= 3 wsie) – jednostki utworzonej w miejsce dawnych gmin.
 4. Poza tym nie wszystkie osady założycielskie miały wówczas (1954 rok) charakter rolniczy. Wieś Luboń, której nazwę przyjął nowo powstały organizm miejski, uchodziła w tym czasie za najbardziej uprzemysłowioną w powiecie poznańskim. Żabikowo natomiast ze swoimi cegielniami, już jako niewielkie miasteczko, rozwijało się wokół centralnie wytyczonego rynku. Jedynie Lasek niezmiennie zachowywał swój wiejski charakter[2].

Krytykaedytuj kod

Zastanawiające kalendariumedytuj kod

Do łamania zasady alternacji przez stary herb dodajmy brak konturów godeł, przeładowanie rysunku i różnice w stylizacji między polem lewym a pozostałymi. Avalokitesvara (dyskusja) 23:31, 12 lis 2009 (CET)

Niezręczne podobieństwoedytuj kod

Jestem pewien, że podobieństwo jest przypadkowe:) Avalokitesvara (dyskusja) 23:29, 12 lis 2009 (CET)

Dyskusja bardzo ciekawa, ale niestety tylko akademicka, wywarcie wpływu na zmianę herbu jest raczej niemożliwe. Fakt, że miasto nie zasięgnęło opinii mieszkańców (zazwyczaj powstaje kilka projektów, na tym etapie samorządy często organizują głosowanie mieszkańców) nie najlepiej świadczy o władzach:( Avalokitesvara (dyskusja) 23:34, 12 lis 2009 (CET)

Pozytywne zmianyedytuj kod

czyli jak to robią inni...
W ostatniej dekadzie wiele polskich miast (również gmin) dopracowało lub odświeżyło swoje herby. Poniższe przykłady mogą być dla władz Lubonia wzorem do naśladowania mimo, iż są to tylko niektóre spośród wszystkich dowodów świadczących o pozytywnych przemianach, jakie zachodzą w polskiej heraldyce.

A może herb mówiący?edytuj kod

alternatywny herb Lubonia (wizja wikipedysty)

Skoro mówi się o tym, że Wikipedia zmienia świat i nawet obecny Prezydent RP – Bronisław Komorowski z niej korzysta(ł)[4], to być może przyczyni się ona również do jakiejś zmiany na szczeblu lokalnym. Kierując się tymi względami zamieszczam alternatywny herb, który na zasadzie rebusu heraldycznego opisuje współczesny Luboń, czyli miasto–mozaikę historycznych osad, osiedli i wsi. Locksmith (dyskusja) 13:49, 26 lip 2010 (CEST)

Symbolikaedytuj kod

 • dąb (największy element): Lasek (terytorialnie największa część miasta)
 • bocian z żabą: Żabikowo
 • bocian z kluczem: Luboń (prawa miejskie)
 • Orzeł Biały: ziemia poznańska (położenie w jej centrum)
 • płynąca rzeka: Warta, nad którą leży miasto

dodatkowo:

 1. a b c Izabella Szczepaniak: Herby miasta Luboń (pol.). [dostęp 27 sierpnia 2010].
 2. Izabella Szczepaniak: Jak Luboń stał się miastem? (pol.). [dostęp 27 sierpnia 2010].
 3. Zasada alternacji zabrania nakładania metalu (srebro = kolor biały, złoto = kolor żółty) na metal, a także barwy (czerwień, błękit, zieleń, czerń) na barwę (np. zieleń na błękicie). W przypadku herbu Lubonia był to goździk o zielonej łodydze na błękitnych pasach.
 4. Dziennik.pl: Tak Komorowski reklamuje Wikipedię (pol.). [dostęp 27 lipca 2010].
Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Herb Lubonia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy