Dyskusja:Józef Rotblat


Dyskusja:Józef Rotblat w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Literatura uzupełniająca

Sekcja wskazuje pozycje zawierające informacje nieuwzględnione w artykule, które mogą być wykorzystane do jego rozbudowy.

brak tematuedytuj kod

Cytat: "Józef Rotblat do końca życia świetnie mówił po polsku i podkreślał swoje związki z polskością, akcentując iż jest Polakiem z brytyjskim paszportem. Protestował też przeciwko przekręcaniu jego imienia z Józef na Joseph. Można go więc zaliczać do polskich noblistów podobnie jak obywatelkę francuską, ale Polkę Marię Skłodowską-Curie (może nawet bardziej od niej, gdyż Rotblat wyjechał z Polski już jako ukształtowany naukowiec). Obywatelem brytyjskim Rotblat był od 1946, w 1998 otrzymał tytuł szlachecki Sir. Od 1966 był członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk, w 1996 PAN przyznała mu Medal im. Kopernika."

To wszystko propagandowo-tendencyjna sieczka. Trudno nie mowic po polsku zyjac ponad 30 lat w tym kraju. Rotblat zadnych zwiazkow nie podkreslal. A historyjka z przekrecaniem iminia zakrawa na prowokacje ! Do czego go mozna zaliczac czy nie nie jest tematem wikipedii: Rotblat otrzymal Nobla jako Brytyjczyk i koniec. Jako taki jest wpisany w kazdej miedzynarodowej liscie laureatow. I to jest FAKT a nie chcenie.

Może być trudne, jak się pozostałe 67 lat żyje poza Polską. Skąd wypływa twoja pewność, że nie podkreślał związku z krajem w którym spędził 30 lat życia? MarMi wiki (dyskusja) 20:03, 6 lis 2019 (CET)
  • Czy prof. Rotblat zrzekł się obywatelstwa polskiego? Bo jeśli nie, to jego "brytyjskość" dopiero zakrawa na propagandowo-tendencyjną sieczkę i jest bardziej "chceniem" Brytyjczyków, niż faktem. Gdyby prof. Rotblat okazał się np.zbrodniarzem, to pewnie podkreślano by jego polskie pochodzenie. Skąd wiesz, że nie podkreślał związków z Polską, skoro z różnych źródeł wynika co innego?
Przyjmując obywatelstwo brytyjskie, przestał być formalnie obywatelem polskim. MarMi wiki (dyskusja) 20:22, 6 lis 2019 (CET)

Zdanie: "W 1939 wyjechał do Liverpoolu na stypendium, gdzie zastała go wojna." jest nieprawda. Wyjechal a wlasciwie uciekal krotko po wybuchu wojny z powodu zydowskigo pochodzenia.

A skąd masz takie wiadomości? Wyjechał kilka dni przed wybuchem wojny, a nie powrócił w 1946 dzięki wielu powodom, m.in. dzięki komunizmowi i polskiemu antysemityzmowi. [1] MarMi wiki (dyskusja) 20:34, 6 lis 2019 (CET)

gdzie urodziledytuj kod

Witam,

na http://nobelprize.org/peace/laureates/1995/ jest pisany ze on urodzil w Warszawie .. macie jakisz "proofed source" gdzie on urodzil? ...Sicherlich Post 14:51, 4 lis 2005 (CET)

Warszawa czy Łódź?edytuj kod

Xx236 17:15, 15 cze 2007 (CEST)

Uniwerystet Warszawski i dalsze pozycjeedytuj kod

Na en-wiki piszą o jakimś Free university of Poland, także nie wspominają nic o Instytucie Radowym - może to tylko kwestia nazw, ale po prostu nazwałem to uniwersytetem. Ktoś kto się zna może uzupelnić. Masur juhu? 17:49, 9 sty 2008 (CET)

Dominacja nad ZSRRedytuj kod

Poniższe zdanie nie jest zbyt fortunne. Sugeruje, że projekt Manhattan był po to by zdobyć dominację nad ZSRR.

W czasie wojny pracował nad projektem Manhattan, z którego wycofał się w 1944 przekonawszy się, iż bezpośrednim celem prac nie jest wygranie wojny, lecz zapewnienie dominacji militarnej nad ZSRR, a w konsekwencji wyścig zbrojeń.

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Józef Rotblat" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy