Dyskusja:Kosa bojowa


Dyskusja:Kosa bojowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

wątpliwościedytuj kod

1655-1660 - podczas "potopu szwedzkiego": kosy wykorzystywane były przez polskich chłopów do walki ze szwedzkim najeźdźcą.

Z ciekawości - kiedy i gdzie konkretnie to się działo i jakie są na to źródła ? Taw 00:43, 13 mar 2004 (CET)

Informację o tym znalazłem w kilku miejscach: za najpoważniejsze jej źródło uznałem 1000 słów o broni białej i uzbrojeniu ochronnym W. Kwaśniewicza, Wydawnictwo MON, 1990; hasło "kosa bojowa".

Ponadto, wydało mi się, że jest to dosyć logiczny wniosek, jaki można wywieść z następujących przesłanek:

1. Kosa jako narzędzie rolnicze była już znana (podobno w Europie upowszechniła się ok. XII wieku); spośród narzędzi rolniczych kosa najbardziej się do takiego celu nadaje.

2. Podczas "potopu" chłopi dość licznie uczestniczyli w walkach partyzanckich przeciw Szwedom. Najpierw występowali żywiołowo, potem w sposób zorganizowany w "ludowe oddziały partyzackie" (Z dziejów oręża polskiego, MON 1959)

3. Nawet w przypadku zorganizowanych oddziałów chłopskich trudno jest napędce uzbroić i wyszkolić liczne rzesze takich rekrutów. Dużo łatwiej było posłużyć się narzędziami, które chłopi nie tylko że posiadali, to byli oni przywykli do ich używania na co dzień (oczywiście w innej funkcji). Z takich samych przesłanek wyszedł zresztą Tadeusz Kościuszko podczas Insurekcji ...

Zdaję sobie jednak sprawę, że to tylko domniemania ...

Muszę więc poszperać w jeszcze innych materiałach, bo mnie też to interesuje (a wolałbym się upewnić, jako że mam zamiar ten temat trochę szerzej spopularyzować, m.in. w angielskiej wersji Wikipedii). "Kosa bojowa" - to przecież taka "polska specjalność", którą warto się pochwalić ... Dlatego dziękuję za "zasianie" we mnie wątpliwości, warto się jednak upewnić ... Kenshin 23:04, 14 mar 2004 (CET)

"widok oddziałów wyposażonych w kosy bojowe wywierał silny efekt psychologiczny na przeciwnikach - zdecydowanie silniejszy niż w przypadku innych, typowych broni bojowych" - to może należałoby przerobić, albo uściślić chronologicznie (bo to chyba wiąłeś z relacji XIX-wiecznych? Wtedy kosa musiała robić wrażenie, ale czy w średniowieczu aż tak wyróżniała się na polu bitwy?). Pewnie chodziło Ci o "typowe bronie bojowe" wieku XIX? Taki mały szczegół. Poza tym artykuł super. Turtlezzz 15:13, 10 gru 2004 (CET)

Powstanie wielkopolskie - ale które?edytuj kod

Czy aby na pewno kos używano w powstaniu wielkopolskim z 1918 roku? Oryginalnie IP podal powstanie z 1848 roku, potem inny IP w semiwandalizującej edycji zmienił na to z 1918... aegis maelstrom δ 16:20, 25 gru 2005 (CET)

kosynierzy gdyńscyedytuj kod

Według niektórych opracowań historycznych, owi "czerwoni" kosynierzy gdyńscy byli wytworem fantazji propagandy wczesnego PRL - wymyślił ich prawdopodobnie Edward Puacz w wydanej w 1947 r. książce "Kosynierzy Gdyńscy". Warto zajrzeć do rzucających światło na ten problem stronek http://www.gotenhafen.one.pl/piasnica.html i http://www.wmatlan.else.com.pl/gdynia16.htm

Goździkowa 16:46, 25 gru 2005 (CET)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Kosa bojowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy