Dyskusja:Krynki


Dyskusja:Krynki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

"W centralnej części Krynek znajduje się oryginalne, jedyne takie w Polsce i jedno z dwóch na świecie (drugie prawdopodobnie w Paryżu) rondo, od którego odchodzi promieniście 12 ulic."

Co to znaczy PRAWDOPODOBNIE w Paryżu??? to jest jakiś ukryty obiekt o którym chodzą przekazy że może być gdzieś w Paryżu? Czy autorowi chodziło o "prawdopodobnie jedno z dwóch na świecie (drugie w Paryżu)"?


Prawo miejskie magdeburskie i herb otrzymały Krynki w 1569 roku, data 1509 pojawiająca się w starej literaturze wynika z błędnego jej odczytania. Kościół był budowany już w 1517 roku - wzmianka o jego budowie. Cerkiew król zezwolił wystawić w 1560 roku specjalnym dokumentem. Por.Bach-Szczawińska C., Z dziejów Krynek w XVI w., „Studia Podlaskie”, t. XX, Białystok 2012, s. 9-24 oraz E. Rimsa, Pieczęcie miast Wielkiego Księstwa Litewskiego, Warszawa 2007, s. 574.

Od ronda odchodzi 11 a nie 12 ulic. Proszę sprawdzić, że ulica Cerkiewna odchodzi od ulicy Rynkowej a nie bezpośrednio od ronda. Zauważyłem to na wycieczce, ale przewodnik twierdził inaczej.

1921edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Krynki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy