Dyskusja:Lukas Podolski


Dyskusja:Lukas Podolski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Pisownia imienia - Łukasz a nie Lukasedytuj kod

Dlaczego do cholery w tytule hasła napisane jest Lukas, a nie Łukasz? Przecież to jest Polak. Ma obywatelstwo niemieckie i polskie, ale po pierwsze urodził się w Polsce, mówi po polsku, czuje się Polakiem (o patriotycznym nastawieniu), ma polskich rodziców, więc nie jest żadnym Niemcem! W Polskiej wikipedii bez sensownego powodu germanizuje się jego imię. Nie jestem żadnym nacjonalistą ani oszołomem. Chodzi mi o pewną konsekwencję. Popatrzmy... np. Krzysztof Kolumb. On nie jest Polakiem, ani nie ma żadnych związków z Polską, a teoretycznie hasło powinno być zatytułowane Cristòfor Colom, Cristoforo Colombo lub z hiszpańskiego Cristóbal Colón. Drugi, bardziej jaskrawy przykład: Friedrich Nietzsche, zapisany w wikipedii jako Fryderyk. Przecież on nie był Polakiem, tylko Niemcem. Miał odległe polskie korzenie, ale mówił po niemiecku i mieszkał w Niemczech. Bądźmy konsekwentni.

To wstyd, że my Polacy wracamy do praktyk stosowany 100 lat temu przez władze pruskie (!) i germanizujemy imiona naszych rodaków tylko dlatego że mają podwójne obywatelstwo i mieszkają w Niemczech. Niech Niemcy zapisują sobie jego imię jak chcą, ale u nas może to być tylko Łukasz! W Niemczech jest Nikolaus Kopernikus, a u nas Mikołaj Kopernik, na Litwie jest Adomas Mickevičius, w Polsce Adam Mickiewicz. Trzymajmy się tego i nie odwalajmy takich numerów. U nich Lukas, u nas Łukasz, u Niemców Miroslav Klose, w Polsce Mirosław Kloze. Wszelkim germanizmom mówimy won!

Kontrowersje i krytykaedytuj kod

1) Będą dodane być może cytaty 2) Proszę o napisanie, bo kontrowersyjni piłkarze zdarzają się rzadko 3) Co do braku "zodel" ogólności i prozaiczności spójrzcie na cały ten artykuł: chociażby zacytuje: "Zainteresowanie futbolem zaszczepił w młodym Łukaszu jego ojciec" - to raczej nie jest styl obiektywny tylko tworzenie biografii bohatera, powinno tego raczej nie być, lub być w bardziej "suchym" stylu typu Zainteresowanie L. Podolskiego piłką wywodzi się z czasów młodości oraz dużego wpływu ojca. A już najbardziej rozśmieszyło mnie: "Ciekawostki" "Kiedy w meczu z Polską Na Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii Podolski strzelał gole zamiast cieszyć się, płakał." Gdzie były te łzy to primo, a secundo brak cytatu! Jeśli już informacja powinna brzmieć w stylu Podolski po meczu (po strzeleniu bramki) ... Stosowanie takiego stylu to kolejny dowód na wydźwięk subiektywny artykułu. (nie da się strzelać goli jednocześnie płacząc, a nawet jeśli to w tym wypadku NAPEWNO tak nie było, obejrzyjcie powtórki)

Co do ciągłego kasowania kontrowersji - jeśli będę miał czas i chęć napiszę to jeszcze raz, z cytatami i proszę o nie kasowanie, albo w stylu "gdzie jest ten kod" czyli wyszczególnić po kolei błędy! I jeszcze raz powołam się na precedens z Janem Pawłem II który mimo, że przez sporą część ludzi jest traktowany niemalże jako święty (patrz transmisja z pogrzebu) to jednak w haśle Jan Paweł II jest punkt krytyka. Nie dajmy się zwariować-to jest encyklopedia a nie hymn pochwalnyProszę o skasowanie, aby przenieść tu artykuł Łukasz Podolski! Shaqspeare 15:07, 30 wrz 2005 (CEST)

Wycofany fragment-Wybór reprezentacjiedytuj kod

Może ktoś spróbuje przepisać. Szwedzki 02:43, 13 lip 2006 (CEST)
W trakcje redagowania Intuicja7 14:10, 13 lip 2006 (CEST)
PrzeredagowanaIntuicja7 16:49, 13 lip 2006 (CEST)
Przeniesiona ponownie do artykułu Intuicja7 22:58, 13 lip 2006 (CEST)

Nagroda dla Polakaedytuj kod

Lukas Podolski to jest z pochodzenia Polak. Widzieliście jak dostał nagrodę najlepszego młodego piłkarza. Wygrał z m.in.: Cristiano Ronaldo, a nawet Luca Toni z nim przegrał.

podolski to nie polakedytuj kod

Podolski jest Slązakiem!!!!!!!!!!!!!!
Nie ma czegos takiego jak narodowość śląska. Intuicja7 13:57, 31 lip 2006 (CEST)

  • Otóż jak najbardziej jest - patrz "Ślązacy". Chyba, ze kwestionujemy ideę narodu w całości. Garcia 16:53, 18 sie 2006 (CEST)

mieszkańcy Śląska. Ślązacy są grupą etniczną mającą cechy protonarodu. z "Ślązacy Nic tam nie jest napisane że są narodem, bo są narodowości polskiej.intuicja7 16:51, 17 sty 2007 (CET)

nie ma też napisane, że są częścią narodu polskiego. a panów Polaków czy też Niemców którzy jednoosobowo lub grupowo mówili kim są osoby urodzone na Śląsku i wiedziały to lepiej od nich to mieliśmy już w przeszłości wielu. wszystkich przeżyliśmy i wszystkich przeżyjemy Pudelek 22:47, 21 sty 2007 (CET)

W Polsce mieszkają też Niemcy. Istnieje mniejszość niemiecka. Podolski nie zna polskiego, mówi po śląsku.

http://www.sueddeutsche.de/sport/weltfussball/artikel/202/79123/

Gleiwitzer sind nicht minder stolz auf den von dort kommenden Lukas Podolski; seine Großmutter wohnt noch dort, ihre Muttersprache ist Deutsch.

Deutsch to Niemiecki nie śląski. Moja babcia też mówi po niemiecku a jakoś jest Polką notabene. --Molobo 11:39, 27 sty 2007 (CET)

Treść artu. na strinie http://www.lukasz.boo.pl/lukas-podolski.phpedytuj kod

Na stronie http://www.lukasz.boo.pl/lukas-podolski.php znajduje sie art. z Wikipedii, nie jest zaznaczone źródło ani link do Wikipedii. --BartekBas 12:34, 3 wrz 2006 (CEST)

Łukasz to polakedytuj kod

ma obywatelstwo polskie i niemieckie wiec jest godnie z prawem rownie polakiem jak i niemcem! sam o sobie mowi ze prywatnie mowi po polsku (!), ze slucha polskiego hiphopu. jesli jakies pytania na ten temat to prosze pisac! A co do slazakow: jesli jest slazakiem to jest i polakiem. W niemczech tez nikt nie powie ze ktos jest bawarczykiem a nie niemcem a to takie samie porownanie. Slazacy to nie narod a "jezyk slaski" to jedynie dialekt polski. pozdrawiam--Plk 19:22, 19 wrz 2006 (CEST)

Widać że nie masz kompletnego pojęcia o Śląsku i ślązakach. Ślązacy dzielą się na kilka grup: ślązacy (deklarujący narodowość śląską), ślązacy niemieccy, ślązacy polscy, ślązacy czescy. Śląsk nie jest ani krainą Polską, ani Niemiecką, Śląsk jest poprostu krainą europejską (przypinanie Śląska do jakiegoś konkretnego kraju to fałszowanie historii oraz łamanie zasad NPOV). Śląsk nie jest więc krainą niemiecką taką jak Bawaria, ani krainą polską taką jak Małopolska. Napisałeś "jesli jest slazakiem to jest i polakiem. W niemczech tez nikt nie powie ze ktos jest bawarczykiem" - bycie Ślązakiem nie jest automatycznie byciem Polakiem, jeśli chodzi o porównanie z Bawarią - bawaryjczycy nie deklarują narodowości bawarskiej, Ślązacy natomiast deklarują narodowość śląską. Sprawa śląskiego : różnice pomiędzy językiem polskim a śląskim są większe niż różnice pomiędzy czeskim i słowackim czy ruskim i białoruskim. Piszę to, bo ktoś tu znowu Śląsk i ślązaków "zmieszał" z błotem. LUCPOL 21:11, 19 wrz 2006 (CEST) Chwileczke, a czy różnice pomiedzy jezykiem polskim a ślaskim nie wynikają z tego ze ślaski to po prostu mieszanina dwóch języków - czyli polskiego i niemieckiego? bo słuchając śląskiego, nie można nie zauważyć, że te wyrazy, które nie są zrozumiale są w większości wyrazami niemieckim brzmiącymi z polska - np. bala zamiast piłka itp. Cóż więc to za gwara? To mieszanina dwóch języków tak samo jak ślązacy to dziejowo mieszanina dwóch narodów (+nieznacznie chyba czeskiego) [pio] 13:44, 12 cze 2008 (CET) znowu się jakiś gorol popisał... ma obywatelstwo polskie, więc jest Polakiem. hahahaah - ale bzdura. jeżeli ktoś nie potrafi rozróznić obywatelstwa od narodowości więc niech się lepiej w ogole nie wypowiadna. no i te inne "argumenty" - słucha polskiego hiphopu - no tak, to jest przynależność! o kompletnym braku znajomości śląskich realiów to już w ogóle się nie wypowiadam Pudelek 22:39, 21 sty 2007 (CET) Znowu się jakiś "Ślązak" odezwał. Urodził się na Śląsku to od razu jest " narodowości Śląskiej". Czyżby na Ślasku nie było Polaków i Niemców ?--Molobo 23:51, 26 sty 2007 (CET) jeśli to mnie pijesz to kiepsko trafiłeś. po pierwsze - jestem Ślązakiem z dziada pradziada, a nie napływowym. po drugie - gdzie niby napisałem, że na Śląsku żyją sami Ślązacy? Pudelek 10:39, 27 sty 2007 (CET)

po pierwsze - jestem Ślązakiem z dziada pradziada, a nie napływowym Fajnie, ja też.--Molobo 11:29, 27 sty 2007 (CET)

no i?? Pudelek 12:00, 27 sty 2007 (CET)

Łukaszedytuj kod

Łukasz posiada polskie obywatelstwo którego się nie wyrzekł (w przeciwieństwie do Miroslava Klose, który wypiera się go). Podczas pobytu w Niemczech uzyskał obywatelstwo niemieckie, jednak to nie oznacza, że przestał być Polakiem. Posiada „polski paszport” w którym widnieje jako Łukasz Podolski, nie rozumiem problemu. Podolski to Łukasz, nie Lukas, ale Klose jest Miroslavem. Obywatelstwo 18:56, 29 gru 2006 (CET)

uzyskanie obywatelstwa niemieckiego nie oznacza, że stracił OBYWATELSTWO polskie - nie myl przynależności państwowej z narodowościową. Paszportu polskiego się nie wyrzekł nie dlatego, że jest takim wielkim polskim patriotą, tylko Ślązacy wyjeżdzający do Niemiec najczęściej mają to już w dupie i nie zawracają sobie uwagi z czyms takim jak zrzeczenie się obywatelstwa (droga administracyjna i wymagana zgoda prezydenta). Obecnie Podolski jest Lukasem, bo takiego imienia używa na co dzień, choć oczywiście można zaznaczyć pod jakim imieniem sie urodził. Pudelek 22:42, 21 sty 2007 (CET) "Podczas pobytu w Niemczech uzyskał obywatelstwo niemieckie, jednak to nie oznacza, że przestał być Polakiem." - obywatelstwo mial >>od urodzenia<<, tylko paszport dostal po przyjezdzie do RFN.

Co to znaczy że jego dziewczyna jest Ślązaczką ?edytuj kod

Jego dziewczyna Monika jest Ślązaczką

  • 1-Mieszka na Śląsku ?
  • 2-Urodziła się na Śląsku ?
  • 3-Jeśli mieszka na Śląsku to którym ? Polskim, Czeskim, Niemieckim ? Podobnie z urodzeniem.
  • 4-Jest etniczną Ślązaczką ?
  • 5-Deklaruje narodowość Śląską ?

Bardzo enigmatyczne zdanie, które można interpretować na różne sposoby.

Proszę więc o

  • 1-sprecyzowanie.
  • 2-potwierdzenie żródłem.

--Molobo 11:32, 27 sty 2007 (CET)

Z tego co wiem, jego dziewczyna urodziła się i mieszka na Śląsku. Zatem dwa pierwsze punkty są wyjaśnione. Punkt trzeci: a co to za różnica czy na Polskim, Czeskim, Niemieckim Śląsku? Punkt 4 i 5 zostawiam bez komentarza. LUCPOL 01:43, 1 lut 2007 (CET)

Aha, czyli po prostu urodziła się na Śląsku ? To w takim razie powinno wystarczyć obywatelką Polski, przecież przy innych tekstach nie piszemy że ktoś jest Mazowszaninem czy Pomorzaninem. Molobo 03:22, 1 lut 2007 (CET) nie, powinno wystarczyć, że urodziła na Śląsku. typowe forsowanie na siłę polskich elementów - "obywatelka Polski". a jak jest też obywatelką Niemiec? i co wtedy napiszecie? porównanie z Mazowszaninami czy Pomorzanami jest idiotyczne, bo oni nie deklarują swej odrebności od PolskiPudelek 18:03, 1 lut 2007 (CET)

Narodowosc slaską wsrod Slazakow deklaruje tylko 153 tys na 4,5 miliona i 20 tys na 1 milion. Tez mi dowod na istnienie narodowosci. Slask jest czescia Polski. Nie ma nic dziwego w tym ze Polska dba o to zeby Slask byl Polski. --83.31.216.233 (dyskusja) 15:03, 12 mar 2008 (CET)

a co to za różnica czy na Polskim, Czeskim, Niemieckim Śląsku? Duża, bo są inne grupy etniczne i inne obywatelstwa. --Molobo 03:22, 1 lut 2007 (CET)

W przypadku, gdy pisze o Śląsku to nie ma znaczenia czy na polskim, czeskim czy niemieckim. Czy ty tego nie rozumiesz? LUCPOL 18:07, 1 lut 2007 (CET)

Absurdalny tekstedytuj kod

"Mimo że od drugiego roku życia mieszka w Niemczech, zachował silne więzi ze Ślaskiem." Przecież Śląsk jest także na terenie Niemiec, więc raczej jest to dość dziwne zdanie. O co tutaj dokładnie chodzi ? Trzeba to jakoś sprecyzować bo obecnie to zdanie nie ma sensu. --Molobo 00:36, 1 lut 2007 (CET)

Malobo, sprecyzuj co ma sens, bo po twoich wpisach też nie wiadomo o co chodzi :)

wiadomo, że jeśli ktoś ma coś wspólnego ze Śląskiem to Molobo dostaje białej gorączki i robi wszystko, aby to w jakiś sposób zakamuflować. według jego toku postepowania powinno pisać - "zachował silne związki ze Ślaskiem polskim, z terenami w byłym województwie katowickim, w pobliżu rzeki takiej i takiej". wydaje mi się, że dla każdego te zdanie było doskonale zrozumiałe, tylko nie dla typów anty-śląskich, którym każde słowo "Śląsk" wadzi Pudelek 18:00, 1 lut 2007 (CET)

Wystarczy zmienić na "zachował silne związki z rodzinnymi stronami". --Molobo 18:44, 1 lut 2007 (CET) Pudelek, zgadza się - jeśli coś ma wspólnego ze Śląskiem to Molobo dostaje białej gorączki i robi wszystko, aby to w jakiś sposób zakamuflować. Podobnie jest z Niemcami. Jego POV-edycje są rewertowane nie tylko przez mieszkańców Śląska czy Niemiec, ale również przez inne osoby mieszkające w Polsce. Najgorsze jest to, że swoją "propagandę" na Wikipedii traktuje jako coś normalnego, nie patrząc na to, że z każdej strony ludzie go rewertują lub się na niego skarżą. LUCPOL 18:13, 1 lut 2007 (CET)

Wiadomo że LUCPOL i Pudelek dostają gorączki gdy tylko ktoś przeszkadza im w kreowaniu wizji Śląska jako rzekomego spójnego rejonu o wspólnej toższamości, zgodnie z propagandą RAŚ. Niestety dla nich rzeczywistośc jest o wiele bardzieje skomplikowana i powstają absurdy, wynikające z wciskania na siłę każdemu kto urodził się na Śląsku wieloznacznego określenia "Ślązak" zamiast obywatel Niemiecki, Polski, Czeski o narodowości takiej i takiej, czy też absurdy w rodzaju ograniczania terminu Śląsk do województwa Śląsk. Nie raz już postronni obserwatorzy rewertowali propagandowe wyczyny LUCPOLA, niestety jego zacietrzewienie, agresja i ignorowanie wszelkich zasad dotyczących żrodeł w imię forsowania propagandy RAŚ wygrywa z ludżmi zatroskanymi kondycją neutralności. Skoro osoba o której mówimy nie deklaruje jakiegoś szczególnego przywiązania do kwestii etnicznych czy narodowościowych wystarczy podać jej obywatelstwo, zamiast tworzyć kolejnego fikcyjnego "Ślązaka". Nie piszemy o każdym urodzonym na Mazowszy że jest "Mazowszaninem" zamiast obywatelem Polskim. No ale niestety propaganda RAŚ musi działać dalej i tworzyć wizję jakoby istniało państwo śląskie.--Molobo 18:41, 1 lut 2007 (CET)

dlaczego dziwnym trafem w przypadku innych osób nie piszę się - Jan Kowalski jest obywatel Polski, tylko "Jan Kowalski jest Polakiem, Niemcem, Chińczykiem itp."? w przypadku Podolskiego sprawa jest bardziej skomplikowana, bo wiadomo, że Śląsk jest obszarem wymieszanym kulturowo. zatem stwierdzenie "obywatel Polski" jest stwierdzeniem "zastępczym" - to tak, jakby o pośle Krollu napisano tylko i wyłącznie - "obywatel polski" nie podając nic o narodowości. a ponieważ Podolski nie wypowiadał się jasno jakiej czuje sie narodowości, nic też nie wiemy (przynajmniej ja) o deklarowanej narodowości jego dziewczyny zatem określenie "Ślązaczka" jest tutaj jak najbardziej na miejscu, gdyż nie określa narodowości, lecz w tym przypadku jest jedynie terminem etnicznym. podobnie u Podolskiego - nikt nie zaprzeczy, że jest Ślązakiem. jest obywatelem Polski, ale i Niemiec - więc jak mamy go określić - Podolski, obywatel polski pochodzący z byłego województwa katowickiego będący jednocześnie obywatelem niemieckim o niezadeklarowanej oficjalne narodowości?". stwierdzenie że jego dziewczyna jest Ślązaczką odpowiada rzeczywistości (nikt nie napisał, że jest narodowości śląskiej), tym bardziej w kontekście podkreślenia związków Podolskiego ze Śląskiem. Podolski przyjezdza na Śląsk, nie do reszty Polski, i to fakt pochodzenia ze Sląska sprawił, że jego rodzina wyjechała do Niemiec - fakt bycia Ślazakiem, a nie obywatelem polskim. Nie piszemy o każdym urodzonym na Mazowszy że jest "Mazowszaninem" zamiast obywatelem Polskim. - tak, bo zazwyczaj piszemy, że jest Polakiem, gdyż 99% Mazowszan to Polacy. Skoro osoba o której mówimy nie deklaruje jakiegoś szczególnego przywiązania do kwestii etnicznych czy narodowościowych wystarczy podać jej obywatelstwo, zamiast tworzyć kolejnego fikcyjnego "Ślązaka". przeczytaj sobie jeszcze raz, gdzie w artykule jest napisane, że Podolski zaakcentował śląską narodowość? czy też absurdy w rodzaju ograniczania terminu Śląsk do województwa Śląsk. pomyliło ci się z TVP Pudelek 19:55, 1 lut 2007 (CET)

Odnośnie treści Moloba: "ograniczania terminu Śląsk do województwa Śląsk" - kto ogranicza na Wikipedii termin Śląsk do województwa śląskiego? Kto? Gdzie? Kiedy? Podaj więc linki. "Nie raz już postronni obserwatorzy rewertowali propagandowe wyczyny LUCPOLA" - tak? Nie raz? Podaj więc linki zamiast pisać kłamstwa wyssane z palca. Inny twój cytat: "forsowania propagandy RAŚ", "zgodnie z propagandą RAŚ"? Normalnie bym te słowa zostawił w spokoju, ale ty ciągle powtarzasz to w postach i to na różne tematy, więc ci wyjaśnię: ani Ja i najprawdopodobniej również Pudelek (on to musi sam tu napisać) nie jesteśmy w RAŚ ani nie używamy propagandy RAŚ. My piszemy jak jest, a że ty masz problemy ze "śląskością" innych osób i problemy z uznawaniem Ślązaków to już nie nasz problem. Z ksenofobią czy rasizmem w twoim wydaniu powinien walczyć lekarz lub prawo, nie Wikipedia. Pozostałe rzeczy wyjaśnił już Pudelek. LUCPOL 21:23, 1 lut 2007 (CET) ani Ja i najprawdopodobniej również Pudelek (on to musi sam tu napisać) nie jesteśmy w RAŚ ani nie używamy propagandy RAŚ Tak Lucpolu, szczególnie wierzę w to po tym jak nawoływałeś "Śląskich patriotów" na forum RAŚ do przeciwstawienia się Polakom na Wikipedii.--Molobo 22:24, 1 lut 2007 (CET) Mylisz się, już ci to 4 razy pisałem i również przy wszystkich na IRC, że tylko ty traktujesz tą moją wypowiedź jako namawianie do przeciwstawiania się polakom na wikipedii. Owszem, wcześniej pisałem o anty-śląskiej polityce na wikipedii, ale moja treść brzmi: "Zapraszam wszystkich Ślązaków (Śląskich patriotów), ludzi którzy chcą coś zrobić dla Śląska o zarejestrowanie się na Wikipedii i rozbudowywanie artykułów na w/w tematy.." [1]. W poście tym prosiłem o źródła oraz o nowych użytkowników. I musisz zapamiętać jedną rzecz: owszem, użyłem w poście słów "śląskich patriotów", ale nie myl tego z tzw. "lokalnym patriotyzmem". Miałem tu na myśli zwykły patriotyzm, czyli robienie czegoś dla Śląska np. tworzenie artykułów o Śląsku. Ty ciągle, w wielu dyskusjach pisałeś kłamstwa o rzekomym "namawianiu do przeciwstawiania się polakom na wikipedii", wyjaśniałem ci już, inni zrozumieli a ty dalej trolujesz i okłamujesz innych. Czy ty nie potrafisz zrozumieć tak oczywistych rzeczy? LUCPOL 15:35, 2 lut 2007 (CET) ciąglę słyszę o propagandzie RAŚ... no tak, wroga propaganda i antypolska - jest beee. propolska propaganda Molobo jest cacy, no bo w końcu jest polska. w RAŚ nie jestem - fakt. uważam, że spora część działalności jest wybitnie polityczna - niektórzy z członków nawet nie są rodowitymi Ślązakami (Gorzelik jest w połowie). ale z ich hasłami się zgadzam w całej pełni, a owa "kontrowersyjna" wypowiedź Gorzelika spokojnie mogłaby się znaleźć w moich ustach. ale moje wypowiedzi nie są obiektywne, bo "jestem proniemiecki". w takim razie wypowiedzi osób takich jak Molobo także nie są obiektywne, bo są propolskie.Pudelek 21:40, 1 lut 2007 (CET) ale z ich hasłami się zgadzam w całej pełni

Jeśli uważasz Polaków za terrorystów i winnych rozpętania IIWŚ oraz uważasz nazistowskich kolaborantów za bohaterów to raczej wątpię w twoją neutralność. --Molobo 22:25, 1 lut 2007 (CET)

chodziło mi poglądy przedstawione na Wiki - autonomia lub niepodległość (akurat o przyłączeniu Śląska do Niemiec nie słyszałem w hasłach RAŚ), narodowości śląskiej, wypowiedzi Gorzelika o zegarku/małpie oraz wierności wobec Rzeczpospolitej Pudelek 22:38, 1 lut 2007 (CET) Molobo, poglądy poszczególnych członków RAŚ nie są poglądami RAŚ. RAŚ jako organizacja ma swój program i tego się trzyma, a to że jakiś tam członek RAŚ ma takie czy inne zdanie o prowokacji gliwickiej to już nie nasza sprawa. Przestań zatem atakować inne osoby, pisząc o jakiś prowokacjach RAŚ bo to są ataki osobiste i kłamstwa na temat innych użytkowników wikipedii. A to jest niedopuszczalne na Wikipedii. To, że ktoś chce autonomii dla Śląska nie oznacza w ogóle związką z RAŚ, a to czy ktoś popiera działania RAŚ w walce o autonomię nie oznacza, że popiera zdanie jakiegoś tam członka RAŚ na temat prowokacji gliwickiej lub innych spraw. Czy wyraziłem się jasno? LUCPOL 15:52, 2 lut 2007 (CET) Molobo, naucz się jednego - można mieć własne poglądy, ale nie używaj ich na Wikipedii. Zawsze będziesz zrewertowany przez kogoś za wprowadzanie swojego POV, zawsze będziesz musiał prowadzić z kimś wojny edycyjne, bo POV na Wikipedii nie przejdzie. Zrozum to. Piszę ci to jako jeden z najbardziej doświadczonych użytkowników polskiej Wikipedii. I rozejrzyj się wreszcie, bo zachowujesz się jak byś świata wokoło nie widział (lub nie akceptował). I tu przykład dotyczący tego artykułu: Lukas Podolski urodził się w Gliwicach i ludziom pierwsze co przychodzi do głowy w przypadku to że w Gliwicach na Śląsku, a nie w "byłym województwie katowickim". Ty walcząc z wszystkim co "śląskie" (ale przez ogół ludności używane i akceptowane) wprowadzasz nonsensowne edycje, hybrydy. Po prostu określenia "na Śląsku" czy "śląski" są normalnie wszędzie używane (czy chcesz tego czy nie). LUCPOL 22:00, 1 lut 2007 (CET)

, bo POV na Wikipedii nie przejdzie Oczywiście że przechodzi. Wystarczy być wystarczająco upartym i mieć paru zwolenników-czego jesteś dowodem.--Molobo 22:25, 1 lut 2007 (CET)

chciałbym zobaczyć tych zwolenników LUCPOLA (biorąc pod uwagę, że ja np. w większości dyskusji typo POV nie biorę udziału. nota bene ty jesteś przykładem, że POV może być i w przypadku uporu jednej osoby Pudelek 22:35, 1 lut 2007 (CET)


Molobo, przepraszam, mogę się już założyć, że twoja rodzina została na Śląsk przesiedlana powiedzmy z Bieszczadów albo Beskidu Śląskiego, wybacz ale o Śląsku to ty niewiele wiesz. 18:41, 1 lut 2007 (CET) ale wiele mówi o tzw. nastawieniu piszącego :) 83.30.14.75 18:52, 1 lut 2007

Wikipedysto:83.30.14.75, twój tekst: [2] zwrócił uwagę na prawdę o Molobo, którą Molobo stara się zatuszować. No cóż można zrobić. LUCPOL 21:41, 1 lut 2007 (CET)

Zabezpieczyłem tę dyskusję z powodu wojny edycyjnej i flamewar do jutra. Proponuję ostudzić emocje i powrócić do rzeczowej dyskusji nad hasłem. Zamiast revertowania hasła i dyskusji. Radzę byście własne ataki osobiste, skreślili. Treści samego hasła omawiajcie i nie zmieniajcie jej, do momentu osiągnięcia konsensusu. --Nowis 23:10, 1 lut 2007 (CET)


Podolski o sobie samymedytuj kod

problem narodowosci Podolskiego nie jest jedynie problemem pl.WP. Pozwole sobie przytoczyc z dysk. de.WP dwa cytaty prasowe, w których sam Podolski wypowiada sie na temat swych korzeni i narodowosci. Mam nadzieje, ze pozwoli to na zamkniecie sporu.

Der Tagesspiegel [3]edytuj kod

Podolski und Klose sind schon als Kinder nach Deutschland gekommen; die Verbindung zu ihrem Herkunftsland ist jedoch größer, als es ihre Biografie erahnen lässt. „Man kann so sagen: Ich habe zwei Heimaten“, sagt Podolski. Seine Heimat im eigentlichen Sinne ist Polen. Podolski lebt auch in Bergheim in einem polnischen Umfeld. Polnisch ist seine Muttersprache, er hört am liebsten polnischen Hip Hop, liest polnische Sportzeitschriften und hat eine polnische Freundin. Seine fußballerische Heimat aber ist Deutschland. „Ich habe hier das Fußballspielen gelernt und die deutsche Mentalität verinnerlicht“, sagt er. „Deshalb war immer klar, dass ich für Deutschland spiele.“

Die Bild-Zeitung [4]:edytuj kod

Poldi grinst: „My chcemy zrobic Niemcow mistrzami swiata. Das ist polnisch und heißt: Wir wollen Deutschland zum Weltmeister machen.“ Wieso spielen beide für uns und nicht für Polen? Poldi erklärt: „Meine Wurzeln sind polnisch. Aber meine Heimat ist Deutschland. Das polnische in mir ist der Ehrgeiz, der Wille, den Weg von ganz unten nach ganz oben zu schaffen.“

Jezyk jest banalnie prosty, wiec mysle, ze wszyscy uczestnicy sporu zrozumieja zacytowane fragmenty tekstów. Pozdrawiam new european 15:02, 2 lut 2007 (CET)

problem w tym, że media europejskie, niemieckie też, często nie widzą niuansów typu - polski/śląski itp... dla nich Śląsk to Polska - nie wchodzą w dylematy polsko-śląskie (podobnie zresztą jak dla większości mediów polskich). faktem jest, że Podolski na pewno śląski zna - jak chyba każdy rodowity Ślązak mieszkający na Śląsku. co do reszty... sprawa otwarta - szkoda, że nie mamy pod ręką wypowiedzi członków jego rodziny Pudelek 15:28, 2 lut 2007 (CET)

dlatego tez wybralem cytaty samego Podolskiego a nie komentarze takich czy innych medii, rodziny, lub innych osób trzecich. Mysle ze on sam najlepiej potrafi wypowiedziec sie na swój temat. new european 15:34, 2 lut 2007 (CET) Tagesspiegel napisał w trzeciej osobie - on ma polską dziewczynę, on słucha polskiego hip-hopu itp. Pudelek 15:42, 2 lut 2007 (CET) tak, dlatego tez umiescilem cytaty z obu gazet, by nie bylo zadnych watpliwosci co sensu i autorstwa wypowiedzi. (Die Bild-Zeitung cytuje w 1 osobie pokrywajace sie tresci odnosnie korzeni i narodowosci). new european 15:49, 2 lut 2007 (CET) Warto wziąć pod uwagę, że jeśli typowy rdzenny Ślązak by grał w niemieckiej reprezentacji i jego wywiady by szły na świat to raczej też by używał określeń "Polak"/"Niemiec". Podolski raczej nie deklaruje narodowości śląskiej, więc będzie pisał jako były obywatel Polski i teraźniejszy obywatel Niemiec, o Śląsku nie będzie (pod względem obywatelstwa) zatem wspominał. To tylko taka mała uwaga, że treść gazety pisząca o Lukasie Podolskim jako Polaku nie wyklucza przecież faktu, że jest to Ślązak. Ale to tylko taka mała uwaga. LUCPOL 16:07, 2 lut 2007 (CET) napisales: "Podolski raczej nie deklaruje narodowości śląskiej", ja równiez nie znam takiej jego wypowiedzi. Oddalem glos Podolskiemu i powstrzymalem sie od komentarzy, bo to o jego korzenie i narodowosc chodzi, a nie o moja. new european 16:20, 2 lut 2007 (CET) W artykule pisze: "Mimo że od drugiego roku życia mieszka w Niemczech, zachował silne więzi ze Ślaskiem. Rozmawia z rodzicami po śląsku[potrzebny przypis]. Jego dziewczyna Monika jest Ślązaczką. Łukasz utrzymuje też kontakt z mieszkającą w Polsce rodziną. Na łamach Tempa w wydaniu z 18 grudnia 2003, zadeklarował z uprzejmości[potrzebny przypis] swoje chęci grania w polskiej reprezentacji". Według mnie wszystko jest ok, prócz sprawy rozmawiania po śląsku (potrzebne źródło). Myślę, że reszta mogła by pozostać. LUCPOL 17:19, 2 lut 2007 (CET)

musimy się zastanowić co właściwie jest do ewentualnej zmiany. zachował związki ze Śląskiem - zachował, bo mieszka tam jego rodzina (nic nie wiadomo o rodzinie mieszkającej w innych częściach Polski). w domu rozmawia po śląsku - jest Ślązakiem, zna śląski i sądzę, że rozmawia po śląsku, choć artykuł wspomina o polskim. co do jego dziewczyny - według tego co pisze LUCPOL to jest Ślązaczką - w kontekscie zachowania związków ze Śląskiem takie określenie chyba pasuje. co do wyboru reprezentacji to trudno podejrzewać, żeby na poważnie zadeklarował w Tempie chęć gry w polskiej reprezentacji - zresztą wybór niemieckiej bez większych dylematów jasno to potwierdza. Pudelek 17:36, 2 lut 2007 (CET)

nie, to nie ma sensu, nie wiem gdzie wyczytaliscie to - bo w podanych powyzej wypowiedziach Podolskego napewno nie. wycofuje sie z tej dyskuji - jak macie ochote to sie dalej sprzeczajcie. new european 20:07, 2 lut 2007 (CET) co wyczytaliśmy? że jest Ślązakiem? że ma rodzinę na Śląsku? że Ślązacy znają śląski? o co ci chodzi?? Pudelek 21:05, 2 lut 2007 (CET)

"Niemiecka bundesliga"edytuj kod

W sekcji "Kariera" znajduje się sformułowanie: "grał w niemieckiej Bundeslidze" - czy czasem nie jest to pleonazm? Do tej pory nie słyszałem o nieniemieckiej bundeslidze, zatem proszę kogoś bardziej kompetentnego o zabranie głosu i reakcję TR (dyskusja) 21:27, 4 cze 2007 (CEST)

Istnieje również austriacka BundesligaGabal 11:14, 5 cze 2007 (CEST) OK, faktycznie TR (dyskusja) 12:08, 5 cze 2007 (CEST)

Hmm...edytuj kod

Wydaje mi się, że ten artykuł nie jest zbyt obiektywny. Teksty typu "Judasz polskiej piłki nożnej" nie powinny się tu znaleźć...

Wandalizm wycofany, a artykul zabezpieczony do czasu, az opadna emocje. Herr Kriss 22:07, 8 cze 2008 (CEST) Późno, ale zawsze: Ja natomiast zwracam honor za tę edycję. Poniosła mnie rutyna. Przepraszam. Wiktoryn <odpowiedź> 01:04, 11 cze 2008 (CEST)

Łukasz sam chciał grać w polskiej reprezentacjiedytuj kod

A PZNP go nie chciał, więc co to za bzdury, że niby "Podolski odmówił gry w polskiej kadrze"??? Chciał grać, a PZPN go nie chciał, teraz nam mydlicie oczy.

Podaj źródła — EMeczKa dyskusja 18:21, 9 cze 2008 (CEST) prosze Dodałem zdanie Lukasa w tej sprawie[5]EMeczKa dyskusja 18:52, 9 cze 2008 (CEST)

Narodowosc Polska: [6]

Wzrost i wagaedytuj kod

Powołując się na jego stronę internetową można, by poprawić jego dane:

Wzrost: 1,82 m zamiast 181 cm

Waga: 83 kg zamiast 81 kg

W razie nieścisłości odsyłam do jego strony > http://www.lukas-podolski.com/?1A0A1A08250862733

ze zgłoś błądedytuj kod

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lukas_Podolski 1/2 tego artykulu jest kontrowersyjna i niewiarygodna, poniewaz sam zainteresowany m.in. w przegladzie sportowym odpowiada calkiem inna wersje wydarzen. Wpis ten trzeba jak najszybciej zaktualizowac, poniewaz rodzi chore uprzedzenia i wypacza fakty. Wypowiedz Lukasza Podolskiego na temat jego checi gry w Reprezentacji Narodowej: http://www.sport.pl/sport/1,89344,5284694,Podolski__Nikt_z_Polski_sie_o_mnie_nie_bil.html Przydaloby sie to jak najszybciej poprawic.

Pozdrawiam serdecznie

Łukasz vs Lukasedytuj kod

Często w polskich artykułach w gazetach widuje się również pisownie Łukasz. Co jest również prawidłowo, bo on ma polskie obywatelstwo i w nim jest notowany jako Łukasz. Uważam że ktoś to powinien napisać na początku artykułu.--85.233.19.146 (dyskusja) 08:27, 2 lip 2008 (CEST)


Uważam, że w Polsce powinna obowiązywać pisownia imienia Łukasz. Jest Polakiem, bo się nim urodził i mówi naszym językiem. Obywatelstwo niemieckie nic nie zmienia. dyskusja. Niemcy mogą go sobie nazywać jak chcą, tak jak Kopernika i paru innych Polaków, ale u nas jest ŁUKASZEM.

Wikipedia jest encuklopedią, Wikipedia nie kreuje rzeczywistości ale ją opisuje, jak sobie zmienił Łukasz na Lukas to to opisujemy, podobnie jak z Woźniacki, Nie ma źródła ktre by mówiło, że ma sie pisać inaczej. Drozdp (dyskusja) 21:53, 12 maj 2011 (CEST)

Szombierki 1980edytuj kod

o jego ojcu: "Waldemar Podolski deklaruje, że zdobył z tą drużyną w 1980 roku mistrzostwo Polski [1], co w rzeczywistości nie miało miejsca"

kompletna bzdura, Szombierki zdobyły wtedy tytuł (I liga polska w piłce nożnej (1979/1980)) Yurek88 (dyskusja) 22:40, 23 maj 2009 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Lukas Podolski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy