Dyskusja:Metylofenidat


Dyskusja:Metylofenidat w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Uzależnianieedytuj kod

To jakaś bzdura, że metylfenidat nie uzależnia, kiedy jest przyjmowany doustnie. Może uzależniać psychicznie w podobnym stopniu do amfetaminy, bo i działanie jest podobne. Po prostu po przyjęciu doustnym nie ma "kopa", efekty zaczynają się łagodniej, trwają dłużej i są nieco subtelniejsze, ale to nie wyklucza psychicznego uzależnienia. Różnica jest taka, że w formie doustnej jest raczej wykorzystywany jako pomoc w nauce/pracy, a wciągany - jako środek euforyczny. Usunąłem więc informację o braku uzależnienia.

[internauta] Metylofenidat jest przeznaczony do zażywania doustnego! Skąd pomysł na wciągnie go nosem? Aspiryne też nosem wciągasz? :D Niektórzy ze skłonnościami do narkomani (lub już uzależnieni od róznych wziewnych substancji) przeróżne substancje wciągają nosem, albo podają sobie dożylnie. Są np. uzależnieni od amfetaminy i wciągają metylofenidat jako substytut tegoż narkotyku. Ale uzaleznienie występuje u nich najpierw od innej substancji (np. amfetaminy) a dopiero potem szukaja jakiegoś substytutu. Amfetamina oprócz wychwytu zwrotnego neuroprzekaźników jest także "release'rem" czyli uwalniaczem tych neuroprzekaźników do szczeliny synaptycznej czego nie można powiedzieć o metylofenidacie - nie jest on uwalniaczem dopaminy i noradrenaliny, a jedynie inhibitorem zwrotnego wychwytu. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1119521/ Metylofenidat nie uzależnia gdy jest przyjmowany w odpowiedni sposób. MPH zwiększa poziom dopaminy w mózgu tak jak wiele innych uzależniających narkotyków: kokaina, alkohol, amfetaminy - ale kluczową różnica jest taka że MPH nie dociera do mózgu tak szybko. Narkotyki uzależniają bo docierają do mózgu bardzo szybko. Podobnie bardzo szybko nikotyna z papierosów dociera do mózgu - kilka sekund. MPH potrzebuje około godziny aby dotrzeć do mózgu przez co nie powoduję haju/euforii. MPH może uzależniać ale gdy zostanie podany dożylnie lub wciągnięty przez nos co powoduje, że bardzo szybko dociera do mózgu. Nie uzależnia gdy jest przyjmowany w zalecanych dawkach http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26940988 http://bmb.oxfordjournals.org/content/65/1/209.full


Litawor

Uzależnić psychicznie można się cukru. Uzależnienie fizyczne to zupełnie odmienna sprawa. Występuje u każdego (psychiczne występuje nawet w grupie placebo), symptomy są podobne wśród przyjmujących lek. Metylofenidat nie uzależnia fizycznie. A jego działanie jest odmienne od amfetaminy ! Tylko laik powie, że jest takie same. Jest jedną z niewielu substancji która jest selektywna w stosunku do określonych częsci mózgu. Tak więc w jądrze półleżacym uznawanym za ośrodek uzależnienia wpływ metylofenidatu na poziom dopaminy jest znikomy.Wykazały to badania. Metylofenidat jest inhibitorem wychwytu zwrotnego zarówno dopaminy jak i noradrenaliny co pozwala mu zwiększać stężenie dopaminy w korze bez przymusu stosowania dużych dawek. Powyższe zdania tłumaczą także dlaczego to metylofenidat a nie kokaina jest używana przy ADD/ADHD, dl. Artykuł powinien zostać przekształcony do postaci suba. W medycynie lepiej podawać okrojone ale prawidłowe informacje niż calą masę błędnych. [21:35, 23 kwi 2013‎ 83.24.180.59] Podpis dodał Michał Sobkowski dyskusja 08:06, 24 kwi 2013 (CEST)

Panie MIchale a czy metylofenidat to jest pochodna amfetaminy? bo tak powiedziala mi psychiatra ale ja bym nie ufał w jej zasób wiedzy. Metylofenidat chyba pochodzi od fenyloetyloaminy czyli od tego samego zwiazku co amfetamina - czyli amfa jak i metylo to dwie rozne sobstancje pochodące od fenyloetyloaminy. A to zasadnicza różnica. Czy dobrze piszę? Poproszę o kilka słów komentarza w tej kwestii.

W kwestii formalnej - nie byłem autorem ww. wypowiedzi, uzupełniłem jedynie brakujący podpis. :-) A merytorycznie, to metylofenidat można od biedy traktować jako pochodną zarówno fenyloetyloaminy, jak i amfetaminy. Ale tylko od biedy, bo są duże różnice strukturalne. Dlatego nie używałbym w Wikipedii takiego określenia. Michał Sobkowski dyskusja 11:10, 13 lip 2015 (CEST)

Nazwaedytuj kod

Jeszcze jedno - prawidłowa polska nazwa tej substancji to metylofenidat, a pomysł na "metylfenidat" wziął się pewnie z angielskiego "methylphenidate". Mogę zmienić pisownię tej nazwy w samym artykule, ale prosiłbym, żeby ktoś zmienił nazwę samego artykułu Litawor

A mógłbym prosić o źródło wskazujące na to, że jest to nazwa prawidłowa? kauczuk (dyskusja) 19:58, 19 mar 2008 (CET)

http://leki-informacje.pl/cpl/ulotka_lek_concerta.php - ulotka leku Concerta Litawor (dyskusja) 01:35, 21 mar 2008 (CET)

Hmmm, no rzeczywiście. Wcześniej sprawdziłem tylko googlowalność, ale nie zwróciłem uwagi, że dla metylfenidatu nie ma w pierwszej dziesiątce wyników w ulotkach leków. Pozwól, że jeszcze dla pewności sprawdzę po świętach w jakimś podręczniku do farmakologii, ok? kauczuk (dyskusja) 08:59, 21 mar 2008 (CET)

Nie ma sprawy :) Litawor (dyskusja) 15:11, 21 mar 2008 (CET)

W indeksie medycyny praktycznej 2007 jest metylofenidat, więc przenoszę. kauczuk (dyskusja) 18:24, 27 mar 2008 (CET) Jest jednak problem, bo sprawdziłem jeszcze w farmakologii Mutschlera i tam jest metylfenidat. Będę musiał sprawdzić jeszcze gdzieś. kauczuk (dyskusja) 18:41, 27 mar 2008 (CET) Mimo wszystko nazwa z "o" wydaje się logiczniejsza, bo tak tworzone są nazwy większości substancji. Przykładem może być chociażby metylomorfina, po angielsku "methylmorphine". Litawor (dyskusja) 22:57, 10 kwi 2008 (CEST) Przeniesione w 2008. T Załatwione, Michał Sobkowski dyskusja 11:10, 13 lip 2015 (CEST)

Odpowiednikiedytuj kod

Wydaje mi się, że należy dodać dostępne w polsce odpowiedniki czyli Concerta i Medkinet. Metylofenidat, nie uzależnia, a najnowsze badania wskazują na to, że z m n i e j s z a on ryzyko uzależnienia od jakichkolwiek innych substancji

Concerta i Medkinet dodane w 2009. T Załatwione, Michał Sobkowski dyskusja 11:10, 13 lip 2015 (CEST)

Obniżanie poziomu dopaminyedytuj kod

"De facto więc poziom dopaminy ulec może obniżeniu, co tłumaczyłoby uspokajające działanie MPH w terapii ADHD." To zdanie jest po prostu nieprawdziwe i zwyczajnie wprowadza ludzi w błąd. Metylofenidat działa głównie na płat czołowy. Wysoka aktywność płata czołowego pojawia się w sytuacjach koncentracji, oraz tzw. myślenia zadaniowego (oczywiście nie tylko wtedy). Właśnie jeśli ten fragment mózgu działa aktywnie my jesteśmy spokojni (wspomnę tutaj o paradoksalnym działaniu stymulantów u ludzi chorych na NN i nerwicę społeczną) . Przy adhd w płacie czołowym nie tylko jest mało dopaminy, ale on sam jest mniejszy niż u ludzi zdrowych. Jeśli więc długoterminowo metylofenidat obniża poziom dopaminy to Ceteris paribus pogarsza on jeszcze sytuację chorych na adhd. Autor zdania, które chciałbym usunąć zawierzył jednemu z mitów o metylofenidacie, który popularny był wiele lat temu.

Usunięte w 2012. T Załatwione, Michał Sobkowski dyskusja 11:10, 13 lip 2015 (CEST)

Proszę, podajcie źródło tej poniższej informacji zamieszczonej w artykule, jest bardzo cenna, chciałbym przeczytać więcej na ten temat :

"Wykazano również, iż MPH wpływa na poziom noradrenaliny w centralnym układzie nerwowym[potrzebne źródło]. Wpływ MPH na noradrenalinę jest widoczny przede wszystkim przy stosowaniu niższych dawek leku (mniejszych niż 15 mg dziennie). Zastanawiające jest to, że metylofenidat właśnie w takich małych dawkach wpływa pozytywnie na ADHD w którym dominującym symptomem jest brak koncentracji, natomiast dla dzieci i dorosłych z ADHD, w którym przeważa nadpobudliwość, skuteczne są dawki większe."

Może i ciekawe, ale wątpliwe. Usunąłem cały ten akapit, który nie doczekał się źródeł przez 3,5 roku. Ostatnie zdanie wygląda na OR. Michał Sobkowski dyskusja 19:37, 13 kwi 2012 (CEST)

Inne zastosowaniaedytuj kod

Metylofenidat używa się czasem do łagodzenia objawów tzw. chemo-brain, czyli upośledzenia funkcji poznawczych, pamięci i koncentracji u pacjentów onkologicznych (którzy doznali upośledzenia funkcji kognitywnych na skutek leczenia przeciwnowotworowego - chemioterapii). Może też pomagać przy przewlekłym zmęczeniu które nieraz też pojawia się po chemioterapii. Do objawowego leczenia chemo-brain można też stosować modafinil.

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Metylofenidat" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy