Dyskusja:Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012/archiwum


Dyskusja:Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012/archiwum w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja:Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Ankietaedytuj kod

Sondaż ze strony:

http://www.sport.pl/pilka/1,80056,4075479.html

SONDAŻ Jeżeli Euro miałoby się odbywać na sześciu polskich stadionach, które miasto dołączył(a)byś do czterech podstawowych?

46% Szczecin (13430)

22% Kraków (6412)

16% Łódź (4665)

12% Chorzów (3400)

4% Żadnego z nich (1100)

Czyli według opini publicznej to Szczecin (46%) i Kraków (22%) powinny dołączyć do 4 wybranych miast, gdyby UEFA jednak zdecydowała się na 6 stadionów.

Linki zewnętrzneedytuj kod

Proponuję link do przedsięwzięcia, jakim jest serwis skupiający prywatne oraz firmowe ogłoszenia noclegów, restauracji, klubów oraz przewoźników. Jest to jedyne miejsce skupiające właśnie takie ogłoszenia z Polski oraz Ukrainy. Głównym celem portalu jest zrealizowanie transportu kibiców na mecze oraz do prywatnych kwater/pokoi. Nie jest to strona informacyjna jakich pełno, a miejsce o szczególnym przeznaczeniu i jedyne w Europie. Polecam dodać do linków zewnętrznych: http://www.2012life.eu

www.eurokolobrzeg.pl Strona o przygotowanicha Kołobrzegu jako centra pobytowego, baza noclegowa, a także bieżące informacje na temat Mistrzostw Europy.

Ja proponuję, aby do linków zewnętrznych w artykule dodać: http://www.euro2012naslaskim.pl/ - Strona, na której można poprzeć odbywanie się meczów EURO 2012 na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

 Spis stadionów jest na http://www2.e2012.org 

Jeżeli mogę dodać coś do dyskusji to proponuję dodać do linków zewnętrznych http://www.euro2012-news.pl/ , szybko rozwijajacy sie serwis z informaciami z przygotowan . Moze jeszcze nie maja duzej ilosci artykulow oraz dobrej szaty graficznej mozna spotkac adminow z tej strony na rozncyh forach gdzie mowia jak przygotowuje sie Polska i Ukraina do mistrzostw.

Polecamy link do projektu monitoringu przygotowań do Euro 2012 - http://www.pilnujemyeuro2012.eu, to monitoring przygotowań prowadzony już połowy 2008 roku.

Mały problem z miastami Ukrainyedytuj kod

Michel Platini zagroził Ukrainie, i powiedział że Ukraina niema Kijowa: nie ma Euro 2012 dla Ukrainy. A w wiadomościach i w internecie mówią że Ukraina będzie organizowała Euro tylko w Lwowie i Kijowie. Więc trzeba poprawić mapę i informację na temat Ukraińskiego Euro.

 • Póki co nie ma jeszcze oficjalnej informacji na ten temat, więc lepiej nie pisać o tym w artykule. Qgn111dyskusja 11:14, 3 kwi 2010 (CEST)

Niech mi ktoś wyjaśniedytuj kod

O co chodzi z "polonocentryzmem" ?Migatu 13:23, 18 kwi 2007 (CEST)

O cokolwiek by nie chodziło, to zdecydowanie nie jest to sformułowanie nadające się do użycia w encyklopedii. Jest ono nacechowane emocjonalnie.

centryzmedytuj kod

jeśli jakiś wyraz jest połączony z "centryzm" to zazwyczaj chodzi o ideologię skupiającą się głównie na tym. W tym wypadku patrzenie na świat poprzez pryzmat Polski, uważanie że jest najlepsza itp.

mecz o 3miejsce na stadionie w Warszawie?!edytuj kod

Z tego co wiem na Mistrzostawach Europy nie rozgrywa się meczy o 3miejsce.

Do wtrącenia:edytuj kod

ency Newsy: Euro 2012 zawdzięczamy Putinowi?, Wiadomości Onet, TVN24/PAP/dziennik.pl, ML /17:33, Ino o stadionach: [1] [2]

wątpliwośćedytuj kod

Czy informacja o tym że TP. S.A. jest sponsorem i funduje poszczególne rzeczy związane z ME nie jest kryptoreklamą i nie kłóci się z zasadami wikipedii? szczególnie chodzi mi o zdanie w którym podkreśla się że strona ME jest prowadzona wyłącznie ze środków tejże firmy. prosiłbym żeby ktoś kompetentny się tym zajął

wersja z Wiki:

W świecie biznesu głównym partnerem oferty EURO 2012 została polska firma Telekomunikacja Polska. Spółka przekazała środki finansowe na stworzenie oferty w Fazie I przetargu UEFA oraz stworzyła oficjalną stronę internetową polsko-ukraińskiej oferty – e2012.org. Strona internetowa jest prowadzona wyłącznie w oparciu o środki TP.

- formie obecne to raczej: {{POV}}. Zastrzeżenie: stronnicza, nie objektywna reklama, gdyż Generalnym Sponsorem Kandydatury Polski i Ukrainy do UEFA EURO 2012 jest Mittal (www), TPSA jest (głównym) Partnerem Oferty zajmującym sie promocją medialną. Tak naprawdę to dzisiaj sponsorzy są najmniej istotni i wystarczyłoby (przy braku dokładnych planów finansowych) jedynie wymienić, dlatego że obecnie trwa proces ich pozyskiwania. Kwiatkiem jest też, że TPSA to firma POL i że zrobiła stronkę, bo właściwie to firma FRA, która zleciła zrobienie stronki za kaskę POL abonentów Krystynie z gazownii :)

Rola TPSA → [3]

serdelllSMS 00:26, 20 kwi 2007 (CEST)

Fragment o kandydaturachedytuj kod

Wyciąłem dość spory fragment poświęcony wyłącznie historii wybierania jednej z ofert. Tak jak już od jutra rozpoczyna się praca nad budową dróg, stadionów, kolei i lotnisk, tak ja już teraz przystosowałem nieco artykuł do takiej postaci, jakby Mistrzostwa miały odbyć się za miesiąc (oczywiście wtedy będzie już znany terminarz :P). Jak już wspomniałem, fragment jest dość duży, więc zamieściłem go na tej oto podstronie dyskusji. YesiotR 'pisz' 23:58, 18 kwi 2007 (CEST)

Wydaje mi sie ze informacji te sa wartosciowe i warto by je zachowac na wikipedii a nawet rozszerzyc. Podejrzewam iz artykul o Euro 2012 rozrosnie sie na polskiej wikipedii do znacznych rozmiarow i zostanie rozbity na serie osobnych artykulow, tak wiec proponowalbym po prostu stworzyc osobny artykul w ktorym omowione beda poszczegolne oferty naszych rywali oraz szczegoly procesu wyboru.
 • Jestem również  Za rozszerzeniem i przeniesieniem w/w wątku do oddzielnego artykułu, serdelllSMS 02:01, 19 kwi 2007 (CEST)

Szablon - stadionyedytuj kod

Witam! Zrobiłem przed chwilą, opierając się na uniwersalnym szablonie nawigacyjnym, mały szablon o stadionach na Euro 2012. Wygląda on tak: Wikipedysta:Petr/Brudnopis/Szablon stadiony Na razie jest on na podstronie mojego brudnopisu i nigdzie go nie wstawiałem, bo chciałem najpierw dowiedzieć się, co o nim sądzicie - nadaje się? Miałem wątpliwości w jaki sposób oznaczyć stadiony rezerwowe... No i nie wiem czy herby miast są poprawne - wziąłem te, które zostały użyte w tym artykule... Pozdrawiam, petr 11:09, 19 kwi 2007 (CEST)

 • Ogólnie fajny, ale wg mnie lepiej by wyglądał bez herbów miast (tę są w tekście) i flag (no flagi ewentualnie mogą być), przydałoby sie również w prawym górnym rogu logo mistrzostw, a jeszcze jedno: pierw nazwa stadionu, potem miasto (bo to szablon dot. stadionów, a nie miast :) Pozdrawiam serdelllSMS 11:25, 19 kwi 2007 (CEST)

Mam wątpliwości co do logo - wszystkie oficjalne jakie można znaleźć w sieci posiadają jeszcze napis "candidate" który jest już nieaktualny.. Z tego powodu wstrzymałbym się z tym.. Tak czy owak poprawiłem szablon wg Twoich zastrzeżeń i obecnie wygląda on tak... Wikipedysta:Petr/Brudnopis/Szablon stadiony2 ...a znajduje się tutaj. Przyznaję, że te herby nie są potrzebne w takim miejscu... Denerwuje mnie tylko łamanie tekstu w niewłaściwych miejscach - przykładowo, przy rozdzielczości 1024 "Stadion Narodowy" jest w jednej linii, a "Warszawa" w drugiej.. Próbowałem użyć nbsp, ale to chyba nie jest najlepszy pomysł.. Pozdrawiam, petr 12:00, 19 kwi 2007 (CEST)

Co sądzisz o tym:

Wikipedysta:Serdelll/brudnopis/Szablon stadiony serdelllSMS 13:37, 19 kwi 2007 (CEST)

dlaczego wszyscy zapominacie o drugim stadionie w Doniecku --FilMys 13:40, 19 kwi 2007 (CEST)

pamiętamy, pamiętamy :) - zobacz ost. szablon

Podoba mi się i to bardzo, uwzględnia chyba wszystkie zastrzeżenia. ;) Jeśli nie będzie sprzeciwów to chyba można wstawiać.. Pozdrawiam, petr 14:04, 19 kwi 2007 (CEST)

Wtrącę się do dyskusji... :) Chciałbym zaproponować tę ostatnią wersję (z podziałem na oficjalne i rezerwowe), ale z dodanymi herbami miast. Niestety, nie chce mi się tego zrobić. Co Wy na to? Matyt >dyskusja< 18:21, 19 kwi 2007 (CEST) P.S. Ale do szablonów w obecnej formie nie mam żadnych zastrzeżeń.

Uważam, że herby w szablonach to "przerost formy nad treścią". Myślę, że wystarczy jak się pojawiają w artykułach. Tymbardziej, że część z nich jest nieczytelna (brak SVG), co z szablonu robi kolorowy festyn :( serdelllSMS 20:57, 19 kwi 2007 (CEST)

Poniżej YesiotR zasugerował, że zamiast Olimpijskiego w Doniecku powinien być Charków, ale dopóki na oficjalnej stronie kandydatury nie ma o tym ani słowa, nie powinniśmy nic zmieniać.. Tak więc pozwoliłem sobie przenieść wersję serdellla w szablonową przestrzeń nazw - a dokładniej tutaj - i zaczynam go wstawiać tam gdzie trzeba.. W razie czego zawsze można go zmienić.. petr 21:02, 19 kwi 2007 (CEST)

Charkówedytuj kod

Na mapce miast organizujących imprezę zabrakło Charkowa

Nie bedzie 2 razy w Charkowie!

Przejrzałem inne wersje Wikipedii i wygląda na to, że rzeczywiście nie będzie dwóch stadionów w Doniecku, gdyż zamiast tego drugiego stadionu będzie stadion Metalistu w Charkowie. Dobrze by było znaleźć w tej sprawie jakieś wiarygodne źródło, jeżeli by ktoś mógł poszukać po ukraińsku. Jeżeli okazałoby się to prawdą, trzeba także dodać Charków do mapki we wszystkich językach. YesiotR 'pisz' 18:55, 19 kwi 2007 (CEST)

finansowanie infrastruktury mistrzostwedytuj kod

Premier powiedział, że przy współpracy w finansowaniu inwestycji ukraińskich zostaną wykorzystane raczej środki polskie, a nie unijne.

czy ktoś ma strukturę kosztów tych inwestycji ?

Organizacja rozgrywekedytuj kod

Po dwie grupy reprezentacji narodowych będą grały w Polsce oraz dwie na Ukrainie. Drużyny narodowe nie będą przemieszczać się w czasie rozgrywek pomiędzy państwami aż do ukończenia półfinałów. Kibice tylko jednej reprezentacji, tej która awansuje do finału przejadą z Polski na Ukrainę. ...

mecz o 3 miejsceedytuj kod

W Warszawie ma odbyć się jeszcze mecz o 3.miejsce :)

Od '84 na ME nie rozgrywa się meczów o 3. miejsce. :] YesiotR 'pisz' 15:25, 20 kwi 2007 (CEST)

Infoboxedytuj kod

Popełniłem adaptację infoboksu ENG na PL. Dyskusja Wikipedysty:Serdelll/brudnopis/Szablon:Infoboks Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Zarówno kolorystyka, jak i zawartość są wstępne. Czekam na propozycje rozszerzenia... itp. serdelllSMS 16:22, 20 kwi 2007 (CEST)

Idea godna podziwu, to jest coś czego brakowało... A skoro mówisz, że treść i kolorystyka są wstępne.. Bo ten szary jest trochę ponury, a federacji w UEFA jest 53 - pozwolę sobie wytknąć. ;) petr 16:59, 20 kwi 2007 (CEST) T P.S. Oczywiście na miejscu mapki powinno znaleźć się oficjalne logo mistrzostw, i tak we wszystkich artykułach w których będziemy używać tego infoboksa... petr 17:01, 20 kwi 2007 (CEST)

 • Dzieki za miłe słowa, co do kolorów, to czekam na propozycje :) (sam tez troszkę pokombinuję), co do federacji to mój błąd, co do logo - to na stronie projektu nie podano jej licencji, a na pl.Wiki akceptowana jest jedynie grafika na wolnych licencjach. serdelllSMS 23:32, 20 kwi 2007 (CEST)

Moim zdaniem infobox jest bardzo przyzwoity i mógłby być wzorem dla innych imprez sportowych. Można na jego podstawie zbudować infobox do Mistrzostw Świata, Igrzysk Olimpijskich itp. :) YesiotR 'pisz' 23:39, 20 kwi 2007 (CEST)

Gdyby go dopracować, mógłby z powodzeniem ten używany do MŚ - Olimpiady rządzą się swoimi prawami.. Tak czy owak, zgłaszam kilka zastrzeżeń:

  • nie ma problemu, jezeli osiągnie kształt ostateczny, możemy go zaadoptowac dla innych imprez
 • Ten błękitny jest za jasny, chyba jednak ciemny zielony lub granatowy (jak na en) będzie najlepszy..
 • T - może być??, a co z szarościami?
 • "Liczba meczy" - chyba poprawniej będzie "Liczba meczów"
 • :) T
 • Grafika z miastami - szczerze wątpię, czy uda się zdobyć takie do innych (zwłaszcza starych) ME/MŚ.. Poza tym, to chyba o jedną grafikę w infoboksie za dużo. Wyrzuciłbym to pole
 • prawdę mówiąc łatwa sprawa do edycji, jak będzie trzeba to zrobię dla poprzednich, tymbardzie, że w większości loga będą na licencjach nie akceptoawnych na pl.Wiki, więc będzie to jedyna grafika w infoboksie
 • Zwycięzca powinien być podany pełną nazwą państwa, a nie suchym kodem ISO. To samo tyczy się oczywiście gospodarzy
 • T
 • Oficjalna strona - z tego co wiem turnieje oficjalną stronę mają tylko podczas swego trwania, a za cztery lata w to miejsce jest następna impreza - tak było np z FIFAworldcup.com - tak więc pole IMO niepotrzebne. A co do użycia szablonu w artykule - bo komentowałem ten tutaj - e2012.org jest stroną kandydatury, a nie turnieju. Strona turnieju będzie prowadzona przez uefa.com, i to dopiero po Euro 2008
 • T
 • Przydałoby się też coś, czego nie ma nawet na en - nawigacja poprzedni/następny turniej (ME/MŚ).. Ale to już ewentualnie, bo na dole jest przecież odpowiedni szablon..
 • T
 • Po nazwie zwycięzcy - "2 tytuły" - bardziej jednoznaczne będzie "2 tytuł"

Poza tym - nie jestem pewien czy można wstawiać do artykułów szablony z przestrzeni nazw innej niż "Szablon:".. ;) Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję pomysłu, będzie czym zastąpić szablon MŚ! petr 03:04, 21 kwi 2007 (CEST)

Przydałyby się na dole infoboxu jeszcze strzałeczki-linki do poprzednich i następnych mistrzostw. Co o tym myślicie? --FilMys 10:58, 21 kwi 2007 (CEST)

FilMys - na to już wpadłem. ;) Co do innych spraw - link do uefa.com jest dobrym pomysłem; w przypadku MŚ będzie można dać link do fifa.com. Mapki - w porządku, jeśli znajdą się osoby chętne do robienia ich - Ty już się zadeklarowałeś - jestem absolutnie za. ;) Co do logo - nie ma problemu, gdy powstanie oficjalna wersja bez napisu "candidate" wystąpimy do właściciela praw autorskich, czyli UEFA, o udostępnienie go na GFDL czy innej wolnej licencji.. Ogółem można by wyprosić od nich i od FIFA prawa do wszystkich logotypów z poprzednich lat.. Zapewne nas oleją, ale spróbować można. Kolory - szarości w środku IMO mogą zostać, chodziło mi tylko o belkę na górze, IMO teraz jest OK. ;) To wszystko, pozdrawiam, petr 15:23, 21 kwi 2007 (CEST)

Ten infobox jest na prawdę niezły śmiało możesz go już wrzucić ze swojego brudnopisu na normalną stronkę. Pozdrawiam --FilMys 15:24, 23 kwi 2007 (CEST)

Dobrze byłoby go przenieść w bardziej ogólne miejsce niż "Mistrzostwa Europy infobox", żeby można go było używać też na MŚ. ;) petr 18:19, 23 kwi 2007 (CEST)

A może jeszcze miejsce na maskotkę mistrzostw? Co wy na to?? --FilMys 15:32, 25 kwi 2007 (CEST) 

Venues mapedytuj kod

Here's an SVG map that I just created:

--207.177.241.28 (en:User:Akhristov) 14:13, 22 kwi 2007 (CEST)

Zegaredytuj kod

nieśmiało zapytuję, może ktoś ma już gotowy zegar do wstawienia na stronę, który będzie odmierzał czas upływający do mistrzostw co do sekundy ? 17:13, 25 kwi 2007 (CEST)

jeszcze nie, ale jeżeli akowy posiadasz, to czuj się swobodnie i edytuj :) serdelllSMS 17:52, 25 kwi 2007 (CEST)
 • :(... 20:22, 25 kwi 2007 (CEST)


Tak, jest w prawym dolnym rogu.

http://www2.e2012.org/pl/14_787.htmledytuj kod

Przebieg głosowania

Głosowanie będzie przebiegać maksymalnie w dwóch turach. Aby było ważne, w sali obrad musi być kworum, czyli co najmniej ośmiu członków Komitetu, włączając w to pozbawionych prawa głosu przewodniczącego lub jego zastępcę.

W pierwszej turze każdy będzie miał jeden głos i jeśli któraś z kandydatur uzyska absolutną większość, wówczas zostanie zwycięzcą głosowania i druga tura nie będzie już potrzebna. Jeśli absolutnej większości nie będzie, wówczas odpadnie ta kandydatura, która otrzyma najmniejszą liczbę głosów i na placu boju pozostaną dwie oferty.

Możliwy jest jednak taki scenariusz, że w pierwszej turze jedna kandydatura będzie cieszyła się największym poparciem, dwie pozostałe otrzymają taką samą liczbę głosów. Wówczas między tymi dwoma zostanie przeprowadzone dodatkowe głosowanie, w którym jedna będzie musiała odpaść, a druga przejdzie do drugiej tury. W przypadku kolejnego remisu szalę zwycięstwa przechyli głos przewodniczącego Komitetu Wykonawczego.

Jeśli w pierwszej turze wszystkie trzy kandydatury otrzymają taką samą ilość głosów, wówczas przewodniczący wskaże tę, która będzie musiała odpaść. W drugiej turze wygra ta oferta, która będzie cieszyła się większym poparciem głosujących.

Decydenci

Dzień wcześniej, czyli 17 kwietnia 2007 r., wszyscy trzej kandydaci dokonają ostatnich prezentacji przed członkami Komitetu Wykonawczego UEFA. O wyborze decydować będą:

Przewodniczący Komitetu: Michel Platini (Francja) Członkowie (wg alfabetu): - Dr Franco Carraro (Włochy) - Senes Erzik (Turcja) - Dr Viacheslav Koloskov (Rosja) - Marios N. Lefkaritis (Cypr) - Dr Gilberto Madaíl (Portugalia) - Gerhard Mayer-Vorfelder (Niemcy) - Dr Joseph Mifsud (Malta) - Per Ravn Omdal (Norwegia) - Mircea Sandu (Rumunia) - Drs Mathieu Sprengers (Holandia) - Hryhorij Surkis (Ukraina) - Geoffrey Thompson (Anglia) - Angel María Villar Llona (Hiszpania) Honorowy przewodniczący: Lennart Johansson (Szwecja) Dyrektor naczelny: Lars-Christer Olsson

Błędyedytuj kod

Co za intelygent od siedmiu boleści napisal ze final EURO 2012 odbedzie sie 1 sierpnia 2008?!

"Przewidywana, nieoficjalna data rozegrania 31 spotkań finałów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 (UEFA Euro 2012) w Polsce i Ukrainie zaplanowana jest pomiędzy 9 czerwca (mecz otwarcia w Warszawie), a 1 lipca 2008 roku (mecz finałowy w Kijowie). "

poprawione, dzięki za zwrócenie uwagi. Zwykła literówka, zachęcam do założenia konta i pomocy przy redagowaniu. serdelllSMS 21:25, 28 kwi 2007 (CEST)

infrastrukturaedytuj kod

proponuje stworzenie zakładki "Infrastruktura". znalazłyby się w niej informację o planowanych autostradach, drogach ekspresowych, przebudowie ciągów komunikacyjnych w miastach, budowie drugiej linii metra i mostów w W-wie, nowych połączeniach kolejowych i rozbudowie przejść granicznych, byłoby tam także miejsce na rysunek: .--FilMys 14:26, 4 maja 2007 (CEST)

 1. Ja nie rozumiem tego rysunku, dlaczego jest tam zaznaczony Gorzów Wielkopolski jako arena euro (w legendzie opisany jest "Euro 2012" więc chyba o arenę chodziło). Na Ukrainie też coś podejrzanie dużo miast. I co to są drogi europejskie, polskie i ukraińskie? Powinny być autostrady, ekspresowe i tyle.. tak mi się wydaje --Jakub Łukawski 09:39, 5 maja 2007 (CEST)
 2. Cześć! If you understand English I may explain this (my) map (EUFA Euro 2012 pluken.png) or reconstruct this map. Proszę look this my work - [4]. I'm constructing English version this Szablon now. Do you need in Ukrainian friends in your work in Wiki? I know Ukrainian, English, Russian. My address in Russian Wiki - [5]. With best regards --Olegzima 16:48, 14 maja 2007 (CEST) (Lech Zima)
Ta mapa wisi na tej stronie już chyba z rok, a jest kompletną pomyłką. Jakieś dziwne miasta zaznaczone, jako organizatorzy Euro, drogi chyba ręcznie rysowane i zupełnie nierealne: np. z okolic Wałbrzycha do Opola prowadzi jakaś droga, której nie ma w żadnych planach na najbliższe 30 lat. Warto tą fikcyjną mapkę usunąć chyba jednak i zaczekać na poważne przerobienie.--Jakas1 (dyskusja) 21:42, 3 kwi 2008 (CEST)

Prace przymusowe ?edytuj kod

Polecam ten link ... http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/euro-2012-popracujemy-obowiazkowo,948068?source=rss mam nadzieje, że to jakiś żart, a jak nie to warto dodać jak będziemy wykorzystywani przez miłościwie nam panujących kaczorów i lisów, aby Euro doszło do skutku! RaDeGaSt 12:48, 22 lip 2007 (CEST)

Stadion na Maślicach i Śląsk Wrocławedytuj kod

Nie jestem pewien, ale Stadion na Maślicach nie będzie własnością klubu Śląsk Wrocław, Śląsk ma swój stadion na Oporowskiej. Podobnie jest ze stadionem Olimpijskim. --BartekBas 10:27, 31 lip 2007 (CEST)

Linki zewnętrzneedytuj kod

A ja do linków zewnętrznych proponuję dodać www.euroraport.pl Duży i jedyny w sumie serwis o Euro, na którym aktualizacje są codziennie.

Procedura wyboru gospodarza mistrzostwedytuj kod

Właściwie kogo interesuje taki szczegółowy proces wyboru gospodarza? Osobiście uważam, że tu powinna być lakoniczna informacja na ten temat (np. tylko kto kandydował), a szczegóły winny znajdować się w osobnym artykule. --Jakub Łukawski

Szczecinedytuj kod

dlaczego w tabeli kolo Szczecina widnieje stadion ukrainski ??--84.142.241.153 17:58, 2 gru 2007 (CET)

Ważny link, dlaczego go tu nie ma?edytuj kod

Podstrona UEFA o Euro 2012 Może warto dodać? :)

Dodawaj ;). Rechta [dyskusja] 18:04, 9 gru 2007 (CET)

Hiszpania jako rezerwa?edytuj kod

Przeczytałem tutaj,że w razie czego,to Hiszpania zorganizuje Euro 2012. Jednak ja słyszałem (a nawet czytałem w gazetach),że to mają być wtedy Włochy. Trzeba by też dodać informacje o kontrolach UEFA i groźbach od Platiniego o odebraniu Euro2012. Ja tam nie piszę,bo nie mam dokładnych danych. Koniar (dyskusja) 17:31, 7 mar 2008 (CET)

Finałedytuj kod

Widzę, że ktoś przy stadionie narodowym w Warszawie dopisał sobie finał. A może by tak jakieś źródło podać? Bo wszędzie cały czas informują, że finał odbędzie się w Kijowie i tak było od początku. Finał w Warszawie to jedynie spekulacje. Co więcej, jeśli finał miałby być w Warszawie to mecz otwarcia w Kijowie, a tego jakoś nie zmieniono. A jeśli mielibyśmy być konsekwentni to również należałoby zmienić dane w Infoboxie.Zakrza (dyskusja) 13:53, 25 cze 2008 (CEST)

Mecz otwarcia i finałedytuj kod

Musiałem to poprawić, bo aż oczy bolały: Mecz otwarcia odbędzie się w Warszawie, a finał w Kijowie. Takie ustalenia zapadły na długo przed samym wyborem nas na organizatorów Euro, a wszelkie domysły/spekulacje mediów czy nie wiadomo kogo na ten temat są nic nie warte.

przeniesione z artykułuedytuj kod

Oficjalni Sponsorzy

Adidas, Coca Cola, Hyundai, Mastercard, McDonald’s, JVC, Continental,

Nowe Twarze - Mondo, Sony, Samsung, Remes, INTERSPORT, Tyskie, Satyam, Avaya

Już są znani wszyscy sponsorzy? Mogą powrócić jak znajdą się źródła. No i słownictwo - "Nowe twarze".--Adi4000 (dyskusja) 16:20, 28 cze 2008 (CEST)

LOGO

Czemu nie ma logo Mistrzostw na naszej wikipedii??

Bo nie jest na wolnej licencji. LeinaD dyskusja 17:43, 3 lip 2008 (CEST) No to żal bo angielskiej wikipedii jest logo ... Z tego co czytałem w oficjalnych komunikatach UEFA loga Euro 2012 można używać za darmo na przy materiałach związanych z Euro ;). IcyMat 17:26, 15 gru 2009 (CEST)

koszykiedytuj kod

Polska oraz Ukraina jako gospodarze będą rozstawieni w 1 koszyku(oraz w grupach, odpowiednio A i B, ponieważ w Warszawie ma się odbyć mecz otwarcia), oraz Hiszpania, jako mistrz, jeśli wyjdzie z grupy eliminacyjnej.

 Polska - w grupie A

 Ukraina - w grupie D

Już wyjaśniane, mogą powrócić jak znajdą się źródła. Czyste spekulacje, jeden wikipedysta wybrał układ AB, drugi AD. --Adi4000 (dyskusja) 23:53, 4 lip 2008 (CEST)

Czyżby zasady były zmienione? Bo przecież na Euro 2008 Grecja była w grupie D, a gospodarze w grupach A i B. Więc teraz powinno być:  Polska - w grupie A  Ukraina - w grupie B  Hiszpania - w grupie D --79.163.248.23 (dyskusja) 16:22, 20 lis 2009 (CET)

Linki zewnętrzne (weryfikacja)edytuj kod

Proponuję usunąć z sekcji Linki zewnętrzne następujące linki:

Podobnych portali (prowadzonych nie wiadomo przez kogo) jest więcej a będzie jeszcze więcej. Trudno jednoznacznie stwierdzić, które z nich są wartościowe i bogate w łatwo dostępne informacje, a jak ktoś chce to zawsze może podpytać wujka google o poszukanie takowych. W ich miejsce proponuję wkleić link do OFICJALNEJ strony dotyczącej przygotowań:

Poza tym strona podana w infoboksie:

nie działa. Nie wiem czyu to chwilowe, ale też można by to zmienić...


michal-100 (dyskusja) 17:13, 16 maj 2009 (CEST)

Grupyedytuj kod

Grupy będą znane dopiero za ponad 2 lata. Więc po co teraz tabelki z grupami, skoro i tak są puste? Wystarczy napisać teraz, że będą 4 grupy 4-drużynowe. I tyle!

Stadion w Kijowieedytuj kod

trzeba zmienić pojemność, bo u góry pisze że ma mieścić 73000 a na dole pod zdjęciem 69004 i to jest prawidłowa wielkość

 • Gotowe. Przy okazji - następnym razem pamiętaj o podpisie przy wpisach w dyskusji, wpisując cztery tyldy (czyli ~~~~). ;) Qgn111dyskusja 22:18, 20 lut 2011 (CET)

Biletyedytuj kod

Pięć rodzajów biletów na EURO 2012:

 • Individual Match Tickets - na konkretne, wybrane przez siebie spotkania.
 • Follow My Team Group - na wszystkie trzy mecze grupowe danej drużyny.
 • Follow My Team Tournament - na wszystkie rozgrywane przez daną drużynę w ramach całego turnieju.
 • Venue Series Group - pozwala wziąć udział we wszystkich meczach grupowych na wybranym stadionie.
 • Venue Series Knockout Stage - pozwala uczestniczyć we wszystkich meczach fazy pucharowej wybranej przez siebie drużyny (dotyczy Warszawy, Kijowia i Doniecka). (http://en.ifaqticketing.uefa.com/uefaeuro2012/questions/13-what-kinds-of-ticket-are-available UEFA.com)

Sprzedaż biletów odbywać się będzie wyłącznie za pośrednictwem strony UEFA.com, rozpocznie się 1 marca 2011 roku i potrwa przez miesiąc. Łączna pula biletów wynosi 1,4 mln. Jeśli liczba zgłoszeń przewyższy liczbę dostępnych biletów - odbędzie się loteria, w której wylosowane zostaną osoby, które ostatecznie otrzymają bilet na EURO 2012. Termin zgłoszeń nie będzie odgrywać znaczenia.(Bilety na EURO 2012 - szczegóły sprzedaży Euro-Forum.pl)

Kraje zakwalifikowane.edytuj kod

Holandia na dzień dzisiejszy (7.9.2011) jeszcze nie pewne pierwsze miejsce.Szwecja może teoretycznie jeszcze wyprzedzić Holandię.Za to Hiszpania pewna.--J.Dygas (dyskusja) 12:34, 7 wrz 2011 (CEST)

PIŁKAedytuj kod

Jaka jest dostępność fotografii piłki Adidas tango 12?

To jest replika a ORYGINAŁ MA KTOŚ?

spisedytuj kod

Proponowany spis treści w czasie trwania finałów mistrzostw starego kontynentu 2012.

 • 14.0.Rozgrywki
 *** 1.0 Strzelcy *** 1.0.1 5 goli *** 1.0.2 4 gole *** 1.0.3 3 gole *** 1.0.4 2 gole *** 1.0.5 1 gol *** 1.0.6 Gole samobójcze *** 1.2 Hat-tricki *** 1.3 Nagrody *** 1.2.1 Jedenastka gwiazd *** 1.3 Wydarzenia 

Piosenkaedytuj kod

dziś jest marzec 2012, a nie ma informacji dotyczącej OFICJALNEJ PIOSENKI , why?

Wcześniej na EURO 2008 Trix i Flix wystąpili w teledyskach do dwóch oficjalnych piosenek Mistrzostw autorstwa Shaggy'ego: Feel The Rush i Like a Superstar.

Błędyedytuj kod

1. Pod grafiką przedstawiającą federacje, które biorą udział w ME kolor w legendzie odpowiadający drużynie broniącej tytułu został zmieniony, a na mapie został inny. 2. Opisy w tej samej legendzie są nieprawdziwe. Do turnieju mogły zakwalifikować federacje, które niekoniecznie są reprezentacjami krajów (np. Szkocja, Walia). Należałoby poprawić słowo "kraj" na jakieś inne, odpowiadające rzeczywistości.

mecz otwarciaedytuj kod

Ciekawe kto twierdzi, że mecz otwarcia jest 9 czerwca

Dziś rano IP-ek podmienił datę – takie wygłupy można samemu poprawiać. Aotearoa dyskusja 14:23, 22 maj 2012 (CEST)

Kontrowersje?edytuj kod

Dlaczego zabijanie psów na Ukrainie i inne kontrowersje sa pominiete?

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012/archiwum" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy