Dyskusja:Operacja „Ostra Brama”


Dyskusja:Operacja „Ostra Brama” w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

1) AK wprowadziło do akcji w walkach o miasto 5.500 żołnierzy plus kilkuset w mieście zaś w całej operacji wileńskiej około 9 tysiecy żołnierzy okręgu. 2)Jej atak (przyspieszony wskutek szybkiego posuwania się RKKA przez Wilka zaczął się przedwcześnie -bez pełnej koncentracji oddziałów i w biały dzień 7lipca rano -załamał się w ogniu znacznie silniejszych i umocnionych Niemców a do miasta wdarto się dopiero przy wsparciu Armii Czerwonej,która włączyła się do walk około godziny 12. 3) w operacji wileńskiej brało udział kilkaset tysięcy żołnierzy RKKA zas w bezpośrednich walkach o miasto Wilno -kolejno najpierw część 3 KZmech i 20 KZmech zaś później to znaczy w godzinach wieczornych 7 lipca dywizje 5 armii ogólnowojskowej generała Kryłowa-(5 dywizji piechoty wspieranych przez kilkaset czołgów az do końca walk i zmasowane naloty lotnictwa) i 5 Armia Pancerna Gwardii (od 8 do 11 lipca).Ogółem było to ponad 100 tysięcy żołnierzy. Walki o miasto zakończyły się 13 lipca. Wszystkie informacje za książką Koraba -Żebryka wskazaną jako literatura. Poprzedni artykuł stwarzał wrażenie jakby AK samodzielnie zdobyła Wilno(względnie w kontakcie z "sowieckimi oddziałami rozpoznawczymi")a Armia Czerwona do opanowanego prez AK miasta "wkroczyła" i to 15 lipca zgodnie zresztą z załozeniami "Burzy" opartej na planie ataku na straże tylne wycofujacych sie przed ofensywa Armii Czerwonej Niemców i wywołaniu wrażenia że Polskę wyzwoliło samodzielnie AK zaś Armia Czerwona tylko do niej wkracza.

dowódcyedytuj kod

usunąłem z infoboksu Czerniachowskiego, a Reinhardta zastąpiłem Stahelem.

Czerniachowski nie miał wiele wspólnego z operacją Ostra Brama (OOB), a już z pewnością nie był wśród jej dowódców. Dowodził 3. Frontem Białoruskim, którego wojska na pewnym etapie współdziałały z oddziałami AK, prowadzącymi OOB. Jeśli uznać za go za współdowodzącego OOB, to na podobnej zasadzie można np. uznać Berlinga za jednego z dowódców Powstania Warszawskiego.

Nie wiem, na jakiej zasadzie mianowano Reinhardta niemieckim dowódcą podczas OOB. Dowodził w tym czasie 3. Armią Pancerną, której sektor działania obejmował Wilno, ale to chyba za mało. Garnizonem wileńskim dowodził Reiner Stahel, specjalnie na tą okoliczność ściągnięty do Wilna. Pzdr, --89.76.22.216 (dyskusja) 22:31, 26 lip 2020 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Operacja „Ostra Brama”" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy