Dyskusja:Pink Floyd


Dyskusja:Pink Floyd w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Autorstwo Nazwyedytuj kod

Ekhem, pozwolę sobie zacytować : "Barrett zaproponował zmianę na The Pink Floyd Sound, od dwóch muzyków grających bluesa – Pinka Andersona i Floyda Councila" - Legenda, przekłamanie, kłamstwo a na dodatek często powtarzane i uznawane za prawdę, w wywiadzie udzielonym przez Syda w 1968,69 (dokładnie nie pamiętam, w każdym razie na początku istnienia) mówi on że sam nie wie kto wymyślił nazwę, Barret nigdy nie słuchał ani Andersona ani Cuncila, ba nawet ich nie znał, nazwiska obu były zestawione w komentarzu na okładce płyty Blind Boya Fullera i najprawdopodobniej nazwa wzieła się od niej, ale jak podkreślam - nie wiadomo kto ją zaproponował.

edytuj kod

Nie podoba mi sie ostatni dopisek, jakoby grupe zalozy Roger Waters. Jest to teza trudna do obronienia. Owszem byl wspolzalozycielem. --Jonasz 19:12, 1 wrz 2004 (CEST)

Zgadzam się z Jonaszem. Waters zdecydowanie nie był "założycielem", co najwyżej jednym z. Nie zgadzam się również z twierdzeniem o braku wirtuozyjności - Gilmour był (jest) świetnym, bardzo sprawnym technicznie gitarzystą - najlepszym muzykiem Pink Floyd.

 • Gilmour jest dość dobrym gitarzystą, ale nie wirtuozem, natomiast pozostali członkowie Pink Floyd pozostają za nim daleko w tyle. W porównaniu z innymi wykonawcami I poł. lat '70 takimi jak Yes, Led Zeppelin, King Crimson, Eric Clapton, czy Deep Purple można w ich przypadku mówić o braku wirtuozerii wykonawczej. Co innego, gdyby zaczynali w dobie punku ;) - Mikus666

Zgadzam sie z Mikusiem, dla tego juz wielokrornie revertowalem wpisy o zekomej wiruozerii muzykow Pink Floyd. Nie za to ich cenimy. --Jonasz 4 lip 2005 20:15 (CEST)

Może nie wirtuozami, lecz dobrymi muzkami. Silną stroną np. Ricka Wrighta jest wysoka wrażliwość na dźwięk, jego barwe itp. Waters miał dużo ciekawych koncepcji na płyty, choć grał słabo to, co słychać w ROIO nie przeszkadzało w dobrych wstępach na żywo. Mason jest ok. Gilmour ma wolną ręke, ale potrafi czasem zagrać dobrze. Ja uważam , że ich siłą było współpracowanie ze sobą. Każdy miał swoja role w zespole. Występy w latach 70 mieli super.

Young Pinkedytuj kod

Osobiście uważam że Pink Floydów nie można porównywać do Led Zeppelin, Deep Purple czy innych wspaniałych zespołów. Nie mówie tak dlatego że Pinkowie nie byli wspaniałym zespołem.Oni grali niezależnie od zmieniającej się "mody muzycznej". Dzięki Bogu. Bo szczerze mówiąc nie chciałbym usłyszeć punkowych Pinków. Oni mają swój styl, który z biegiem czasu się zmieniał ale wewnątrz ich zespołu (słychać różnicę pomiędzy np.pierwszym albumem a The Wall).Uważam ,że każda ich płyta była świetna (no może niektóre mniej, ale ciągle były dobre) i ,że tworzyli taką muzykę a nie inną stanowi właśnie o świetności i popularności tego zespołu.

pink floyd to grupa rockowa czy rock and rollowa

Co do kwestii założycielstwa grupy: w książce Nicka Masona można sie doczytać, że po raz pierwszy założyli zespół w roku 1962 pod nazwa Sigma 6, w składzie Roger Waters, Rick Wright, Nick Mason, Keith Noble i Clive Metcalf i to ten ostatni jest przez Masona wyróżniony jako inicjator całego przedsięwzięcia. Co prawda ju rok później dołączył Syd Barret, a Clive i Keith zdecydowali sie odejść żeby tworzyć dalej w duecie, jednak jeśli miałbym wybrać jedną osobę na założyciela grupy, to pod wpływem lektury tej książki wskazałbym na Clive'a Metcalfa - i zdaje sobie sprawę że to teza bardzo niepopularna

A o tym żeby to Syd Barret był założycielem grupy mowy być już zdecydowanie nie może - domyślam sieze ktoś wysnuł taki wniosek na podstawie tego, że Syd był 'liderem' Pink Floyd w czasowych okolicach wydania ich pierwszej dużej płyty, ale to wniosek mylny


Clive moze byc uznany za zalozyciela Sigma 6. Z Pink Floyd nie mial nic wspolnego. Ja stawiam na Syda, gdyz to on byl autorem pierwotnego kierunku artystycznego grupy i on dal pomysl nazwy. --Jonasz 15:18, 30 gru 2005 (CET)


Co do geniuszu Yes, Led Zeppelin, King Crimson, Eric Clapton, czy Deep Purple nie będę sie spierał. Choć swoim skromnym zdaniem dorzuce do nich jeszcze Marilion i Genesis:) Yes za spontaniczność i żywiołowość, nigdy nie wiesz jaki dzwięk Cie zaskoczy. King Crimson za bardzo "kompozytorskie" tworzenie myzyki. Widać że między dzwiękami panuje harmonia i doskonała spójność. Są doskonale dopasowane. Jednak chciałbym obalić tezę o braku wirtuozeri w muzyce Pink Floyd. Muszę się z tym po prostu nie zgodzić. Mało jest zespołów które dokonały tak wiele. Lecz myślę też że w obliczu wielkiej popularności którą cieszy się ta grupa, zapomniano jak bardzo genialna była ich muzyka, potrafiąca dotrzeć do tak wielu pokoleń. Podejrzewam że geniuszu wielu ich utworów nadal nie doceniam, mimo że przesłucham je tysiąc razy. I to wcale nie dlatego że jestem jakimś ich strasznym fanem, i zasłania mnie miłość jaką do nich żywię. Ja dużo słucham muzyki:) W każdym bądź razie, mówiąc o założycielu, do czego od początku nieudolnie zmierzam:) Uważam że należy pozostać przy tezie, iż za założeniem zespołu stała główna inicjatywa Masona, Wrighta, Watersa przy sporej pomocy Syd'a :). W konću to Barett do nich dołączył, wiec trudno mówić o nim jako o założycielu. zbyszko87@o2.pl

Pink Floyd to rzadki fenomenedytuj kod

Wg mnie Pink Floyd to jedna z niewielu grup, które w swoich utworach potrafią wytworzyć niepowtarzalny klimat. Grają świetną muzykę, ich słowa budzą we mnie - i chyba nie tylko we mnie - dreszcz wzruszenia, zachęcają do walki i do zmiany tego świata, który - wbrew wielu opiniom - naprawdę mógłby być lepszy. I nieważne czy Gilmour umiał czy nie umiał grać, czy kiedykolwiek pomyliły się im na koncercie słowa, czy takie inne pierdoły, bo całość jest FENOMENEM spotykanym naprawdę rzadko. Takie zespoły jak Pink Floyd już nie tworzą, co więcej - pewnie nie będą tworzyć, bo tak ogromne dzieło sztuki, jakim jest ten zespół, a nawet każda jego piosenka, jest po prostu niepowtarzalne. Nie piszę tu o osobistych przejściach muzyków, bo te może faktycznie mają wiele do życzenia, ale z czystym sumieniem muszę przyznać, że nie wpłynęły one na całokształt twórczości tej - powtarzam - znakomitej grupy. Ktoś powiedział o muzyce Szopena, że to armaty ukryte w kwiatach. Ja o Pink Floydach mogę powiedzieć, że to armaty zasypane kwiatami. Zasypane w kunsztowny i niezwykły sposób. Pozdrawiam słuchaczy Floydów. Peace.


Błąd w dyskografiiedytuj kod

Gdy przejżałem dyskografie Pink Floyd, zauważyłem, że gdy wchodzimy do hasła More, zamiast informacji o tym albumie wyskakują nam informacje o jakimś włoskim zespole czy mógłby ktoś to zmienić ??

DOPISANO: 01.05.2006


Kategoria Pink Floydedytuj kod

Czy ktoś mógłby dokonać pewnych zmian w Kategorii Pink Floyd ? Ja niestety nie wiem jak to można zrobić, a chodzi o to, żeby Guy Pratt był pod literką "P", a nie "G", a Jon Carin był pod literką "C", a nie "J".

DOPISANO: 06.05.2006


Propozycjaedytuj kod

Może wzorem angielskiego hasła o Pink Floyd, dodamy do składu pozostałych muzyków, którzy dołożyli swoją cegiełkę dla Floydów ?? Skład podzieliłoby się na "trzon zespołu" i na "pozostałych". Co o tym sądzicie ??

DOPISANO: 10.05.2006

Należałoby raczej zgodnie z prawdą napisać: "muzycy, którzy współpracowali z Pink Floyd". Coś koło 40 osób tego będzie. Shaqspeare 17:20, 10 maja 2006 (CEST) No to jak, modernizujemy skład, czy zostawiamy jak jest? Mela_90 22:45, 11 maja 2006 (CEST) W skład Pink Floyd wchodziło pięciu muzyków i kropka. Pomagierzy w osobnym podrozdziale "muzycy towarzyszący". Shaqspeare 23:14, 11 maja 2006 (CEST)

Jedno aleedytuj kod

"Muzycy Pink Floyd brak wirtuozerii wykonawczej nadrabiali innowacyjnością i dyscypliną. ", nie sądze by takiemu Guilmourowi moznaby zarzucic brak wirtuozerii wykonawczej... Reszta zespolu, tez prezentowala zdolnosci muzyczne na wysokim poziomie. Co ma zatem znaczyc takie stwierdzenie?

Stwierdzenie nie spełnia wymogów neutralnego punktu widzenia. Niemniej, można napisać, że braki techniczne zarzucali grupie krytycy, jak również miała ona taką opinię wśród muzyków progresywnego rocka (że grali nieprecyzyjnie itd.). Wystarczy zresztą posłuchać jakiegoś nagrania koncertowego z 1970 lub 1972... Shaqspeare 19:18, 19 cze 2006 (CEST)
 • Najsłabszym ogniwem zespołu był Mason: z bardziej skomplikowanych rytmów z trudnością wychodził poza 3/4. Ponieważ był menedżerem Roberta Wyatta), Wyatt niebacznie zaproponował mu występ na koncercie w Theatre Royal Drury Lane w 1974 r. i niestety szybko się przekonał o jego niemożności zagrania bardziej skomplikowanych rytmów, więc musiał zatrudnić drugiego perkusistę - Lauriego Allana.Dohaeng (dyskusja) 02:07, 3 lut 2019 (CET)

Pink Floyd infobox...edytuj kod

Nie spotkałem się nigdzie z żadnym szablonem, więc jako, że chcę trochę popracować nad wszystkim co z Pink Floyd związane, proponuję taki oto infobox, 'zaimprtowany' z angielskiej Wikipedii. Mam zamiar wszystkie 'czerwone pola' do końca wakacji wypełnić (nad czym już pracuję) i poszerzyć istniejące:

Zapraszam do jego korygowania [1], proponowania i ewentualnych gigantycznych sprzeciwów. :) --Dark Archon 18:07, 16 sie 2006 (CEST)

no nie wiem, ale masz plusa za uprzejmość :P :) , Szablon jaki jest kazdy widzi ( dobre jest :) ) DingirXul Dyskusja 21:05, 16 sie 2006 (CEST)


Muzycy towarzyszącyedytuj kod

Tak jak Shaqspeare pisał postanowiłem stworzyć dodatkowy podrozdział "Muzycy towarzyszący", mam nadzieje, ze wspólnymi siłami będziemy co jakiś czas poszerzac i uzupełniać ten dział. Ps. Prosze o zerknięcie do dyskusji "u Gilmour'a". Mela_90 21:42, 31 sierpnia 2006 (CEST)


brak wirtuozeriiedytuj kod

osobie która dopisała zdanie Muzycy Pink Floyd brak wirtuozerii wykonawczej nadrabiali innowacyjnością i dyscypliną. proponuję konsultację z jakimikolwiek muzykami, oczywiście jeżeli jest gotowa na bycie wyśmianym RnM Degustuj 21:02, 19 lis 2006 (CET)

 • Jestem muzykiem: muzycy PF nie są w najmniejszym stopniu wirtuozami. Ich umiejętności techniczne są najzupelniej przeciętne. Barrett nauczył ich trochę, czym powinna być muzyka PF, ale ze względu na brak większych umiejętności, zamiast się rozwijać - cofają się. Jest to całkowicie spetryfikowana grupa, totalnie konserwatywna. Gdy Robert Wyatt miał swój koncert w 1974 r. perkusistą miał być Mason. Szybko się okazało, że nie potrafił on zagrać nieco bardziej skomplikowanych rytmów i Wyatt musiał zatrudnić drugiego perkusistę. To samo dotyczy innych muzyków. Portafią grać w swoim idiomie, wolne kawałki na trzech akordach, pobulgotać trochę elektronicznie - i to wystarczy ich fanom (którzy są najczęściej niewyrobieni muzycznie) aby mogli ich uważać za grupę awangardową, co jest po prostu śmieszne, gdyż wszyscy fani PF, którym puszczałem muzykę awangardową zatykali uszy i uciekali w popłochu--Dohaeng (dyskusja) 20:41, 19 sty 2010 (CET).
  • Zgodzę się co do Watersa, Wrighta i Masona. Jednak co do Gilmoura zgodzić się nie mogę. Widać od razu, że dla Ciebie wirtuozeria równa się bezsensownemu i szybkiemu naparzaniu. Ale tego dziecko się może nawet nauczyć. A zagrać coś z głową i do tego żeby świetnie brzmiało już nie. Od razu też widać, że nie widziałeś koncertów Gilmoura z BB Kingiem, Claptonem i innymi świetnymi gitarzystami. Jest wielu "świetnych, szybkich i błyskotliwych" gitarzystów, którym nawet Hendrix do pięt nie dorasta pod względem technicznym, a mimo to on jest królem. Podobnie jest z Gilmourem. Dla mnie wirtuoz wcale nie musi być szybki, wystarczy że jest pomysłowy. PS. To właśnie David Gilmour uczył Barretta w przeciwieństwie do tego co piszesz. Refycul (dyskusja) 12:08, 22 mar 2010 (CET)
   • Zgadzam się co do Gilmoura!
  • Znasz widac dziwnych fanow Pink Floyd;) A moze zla awangarde im puszczales? Zespol mial jednak reke do pisania bardzo ladnych i chwytliwych melodii - zwlaszcza, jezeli powiemy ze Eric Clapton jest "wirtuozem" (ktos tu probowal przepchac Led Zeppelin...), to tym bardziej Dave umie ladnie zagrac. Dodatkowo chlopaki na poczatku lubili sobie jaja porobic - a to nagrali czyjes sniadanie, bluesa z psem, czy grozby w kierunku nieprzychylnego dziennikarza... Swoja droga, Barrett tez wielkim muzykiem nie byl; muzyke jako melodyjki pisal niestrawna, muzyke jako awangarde pisal mocno przecietna, zniknalby przy Soft Machine, nie mowiac juz o murzynach takich jak Coltrane czy Davis, wiec mowiac ze "Barrett nauczyl ich troche, czym powinna byc muzyka PF" troszke mijamy sie z celem.
   • Wiadomo było, że największym wrogiem dla fanów Pink Floyd był wg mnie najlepszy zespół świata Captain Beefheart and His Magic Band. Opuszczali wtedy masowo widownię lub zatykali uszy. Taka jest niestety prawda.Dohaeng (dyskusja) 02:15, 3 lut 2019 (CET)

Rezygnacja z wątku o koncercie ??edytuj kod

Proponowałbym zrezygnować, ze zdania mowiącego o tym, że członkowie grupy przygotowują koncert poświęcony Syd'owi Barrett'owi. Jak narazie to tylko Dave Gilmour (wraz z Wrightem) przygotowali singel "Arnold Layne", na którym znajdująsię dwie wersje "Arnold Layne" i utwór "Dark Globe" Mela_90 23:52, 12 grudnia 2006 (CEST)

Kategoria:Piosenki Pink Floydedytuj kod

Z powodu niedawnego wzrostu liczby artykułów pozwoliłem sobie wydzielić osobną kategorię. --Xett Dyskusja 17:41, 1 lut 2007 (CET)

Członkowie Pink Floydedytuj kod

Moim zdaniem przesadą jest dodawanie jako oficjalnych członków Pink Floyd takich osób jak Chris Dennis, Juliette Gale, Clive Metcalf czy Keith Noble. Nawet w angielskiej wiki nie ma ich w infoboxie. Oni byli członkami protoplastów PF, takich jak Sigma 6, The Tea SetThe oraz Architectural Abdabs ! Nawet Rado Klose opuścił zespół (już Pink Floyd) jeszcze przed wydaniem pierwszego singla. Mela_90 8 czerwca 2008 (CEST)

---

Wkład wyżej wymienionych osób na twórczość Pink Floyd był żaden, więc czemu Klose widnieje w składzie? "The Piper..." został wydany w 1967 roku, a Klose odszedł z zespołu już w 1965! Można o tym przeczytać nawet na anglojęzycznej wersji Wikipedii. Proponuje wziąć pierwszą lepsza książkę o zespole i policzyć, ile razy pada w niej nazwisko Klose'a w porównaniu do Syda Barretta, który widnieje obok... Wywalić!!! /Sabko 26 marca 2009

Zauważ, że tytuł sekcji brzmi "Członkowie zespołu", a nie "Członkowie zespołu, którzy wydają nam się bardziej warci wymienienia". Skoro był gitarzystą Pink Floyd to należy wypisać jego nazwisko. Rechta [dyskusja] 23:48, 26 mar 2009 (CET)

Jak już napisała Mela_90, wyżej wymienieni byli członkami protoplastów Pink Floyd. według twojego toku rozumowania należało by wpisać wszystkie wyżej wymienione osoby do skałdu. Klose opuścił zespół jeszcze w 1965 roku. Dla porównania - Arnold Layne został wydany 11 marca 1967r. 2 lata to "spora" różnica. Dodatkowo w w okresie tym zespół występował pod różnymi nazwami, więc tak naprawdę "tego" Pink Floyd jeszcze nie było. Zwracam jeszcze uwagę, że w szablonie Skład Pink Floyd nazwisko Klose'a nie widnieje. Skąd ta niekonsekwencja? Prędzej bym zaliczył do zespołu Dicka Parry'ego czy Clare Torry niz Boba Klose'a. /Sabko 28 marca 2009

Historiaedytuj kod

zespołu jest zdecydowanie zanadto rozwlekła. Należałoby usunąć większość opisów płyt i utworów a skupić się przede wszystkim na faktografii. Takie opisy można stosować przy poszczególnych płytowych czy utworowych hasłach.--Kefas de Merciful (dyskusja) 05:42, 31 sty 2009 (CET)

Data założeniaedytuj kod

W którym roku został założony Pink Floyd? W polskiej Wikipedii jest, że w 1964, a w angielskiej - 1965. Ufb (dyskusja) 17:01, 11 maj 2009 (CEST)

Już zostało zmienione przez innego użytkownika Ufb (dyskusja) 09:39, 25 sie 2009 (CEST)

brak wirtuozerii (?) c.d.edytuj kod

Pozwolę sobie wrócić do wątku o iście rozśmieszającej nazwie "brak wirtuozerii". Jeśli weźmie się do ręki jakąkolwiek książkę, która opisuje historię zespołu (tu polecam np. "Pink Floyd - psychodeliczny fenomen" S. Orskiego), można dowiedzieć się, że to Gilmour poduczył Barreta gry na gitarze. Przez to, że przed wstąpieniem do zespołu wpoił Sydowi trochę swojej charakterystycznej techniki "ślizgu", później wielu krytyków zarzucało mu, jakoby próbował naśladować Barreta.. Tak więc zgadzam się całkowicie co do tego, że to właśnie Barret tworzył coś przeciętego. Naprawdę przeciętnego. Popieram również zdanie mówiące o tym, że Floydzi często 'robili sobie jaja'. A jeśli ktoś nie umie ich działań zinterpretować to już niestety jego problem ;) Brak wiruozerii... W kwiestii Pink Floyd jeszcze nigdy nie zetkęłam się z takim stwierdzeniem... OK. Można oczywiście w kilku niezbyt licznych przypadkach podważyć (tj. podważyć nie-brak wirtuozerii), jednakże wirtuozeria jest jakoby pojęciem względnym. I moim skromnym zdaniem, którym nikogo nie mam zamiaru urazić, coś takiego jak ów tytułowy "brak wirtuozerii" w sprawie PF nie istnieje (może chwilami pod roznymi wzgledami, lecz proszę zwazyc na to, iz z drugiej strony Floydzi byli wirtuozami w czym innym. Tak, tak! - byli po prostu niesamowicie oryginalni, jak juz powiedziano, mieli swoj styl i nie opierali sie naciskom roznego rodzaju mody panujacej i zmieniajacej sie w swiecie muzyki. Bo osobiście przyznaję - momentami wycie Watersa doprowadza mnie do szału, ale to nie znaczy, że nie był świetnym kompozytorem w czymś tam innym...).

Brak "okresu złotego" Pink Floyd'ów !!!!edytuj kod

Kto pisał tę notkę. Przecież tam brak lat 1971-1984 a więc okresu ich największej popularności.

Poprawka 2014-08-20edytuj kod

Mam nadzieję, że moja poprawka jest dobra i obecnie Pink Floyd można nazwać zespołem aktywnym. Dodam, że niedawno dodali na YouTube nowy teledysk do utworu "Marooned" z płyty The Division Bell. Zamieścili go na swoim oficjalnym kanale. https://www.youtube.com/watch?v=P7YMI39sObY&list=UUY2qt3dw2TQJxvBrDiYGHdQ&index=8

Przydatny linkedytuj kod

oficjalny kanał Pink Floyd na YouTube

https://www.youtube.com/user/OfficialPinkFloyd

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Pink Floyd" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy