Dyskusja:Podoficer dyżurny


Dyskusja:Podoficer dyżurny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kilka uwag co do sformułowań - poprawiłybyśmy same, ale nie znamy się na tym.

Uprawnienia
  • przestrzeganie norm współżycia i zasad koleżeństwa przez wszystkich żołnierzy pododdziału;

Czy należy to rozumieć tak, że podoficer dyżurny (pd) ma prawo do przestrzegania tych norm? Czyli jak, inni żołnierze nie mają?

  • sprawiedliwy, równomierny podział prac porządkowych,

A to? Ma prawo rodzielać prace sprawiedliwie, czyli znów jest to wyjątek?

  • meldowanie dowódcy pododdziału o wszelkich uchybieniach na terenie pododdziału; a w wypadkach drastycznych - niezwłocznie melduje oficerowi dyżurnemu jednostki;

Ponownie - może meldować o uchybieniach, ale nie musi? Dziwne to wojsko... Jaka kategoria? 4Cuwagi 07:23, 7 cze 2005 (CEST)

--- Odpowiadam: Prawa, obowiązki, sposob wyboru itp. itd. podoficera dyżurnego opisuje Regulamin Ogólny Sił Zbrojnych RP, sygn. Szt. Gen. 1554/2003. Wstawione przeze mnie hasło jest przeróbką (aby nie było posądzenia o NPA) pkt. 261-270.

Specyfiką zrozumienia tych spraw jest jakaś wiedza o wojsku. Na pododdziale nie zawsze jest kadra, która ma prawo wydawać rozkazy ższ. Wtenczas te uprawnienia przechodzą na podoficera dyżurnego i to on odpowiada za stan rzeczy na pododdziale. Być może nie wyczerpałem do końca tematu, ale postaram się to zrobić później. Pozdrawiam serdecznie Joy


Regulamin, jak każdy, jest napisany językiem sztywnym i z polszczyzną nie mającym wiele wspólnego. Co gorsza - czyni to go mniej zrozumiałym zwłaszcza dla prostych żołnierzy, którzy po prostu go klepią na pamięć. Wskazane jest napisanie tego artykułu nie przez pryzmat Sztabu Generalnego, ale tak, żeby było wiadomo o co chodzi. Czekam z niecierpliwością na uzupełnienie.

PS. Posądzenia o NPA nie może być, bo regulaminy Sił Zbrojnych są dokumentami urzędowymi, toteż dotyczy ich ustawa zacytowana w szablonie {{PD-symbol}} --Julo 14:35, 13 cze 2005 (CEST)


szeregowy podoficerem?edytuj kod

Art 261 Regulaminu SZ RP: Podoficera dyżurnego kompanii (batalionu) wyznacza się spośród podoficerów i starszych szeregowych (starszych marynarzy). Podlega on dowódcy i szefowi kompanii (szefa sztabu batalionu), a pod względem służby – oficerowi dyżurnemu jednostki. Podoficerowi dyżurnemu podlegają dyżurni kompanii.--Dzoker (dyskusja) 14:55, 29 kwi 2008 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Podoficer dyżurny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy