Dyskusja:Relikt


Dyskusja:Relikt w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Myślę, że dla terminu "relikt" trzeba wprowadzić stronę ujednoznaczniającą (bo jeszcze "Relikt (kultura)"), a to co jest w tym artykule przenieść do "Relikt (biologia)", czy jakoś tak - może jeszcze po jakichś dodatkach. Selena 17:56, 9 maj 2004 (CEST)

  • Koniecznie do "Relikt (botanika)" chyba. Kuba G 19:07, 9 maj 2004 (CEST)
    • Czyżby wśród zwierząt nie występowały relikty? Beno 20:31, 9 maj 2004 (CEST)
    • Owszem, ale jak fito- to botanika. (tutaj powinno być parę wariantów: biologia, klimat, geologia).Kuba G 21:09, 9 maj 2004 (CEST)

Ze zgłoś błądedytuj kod

Relikt (przeżytek, żywa skamieniałość) – termin biogeograficzny na określenie współczesnych organizmów, które w przeszłości miały szerszy zasięg geograficzny, a obecnie zajmują obszar mniejszy. Bardzo często są to formy, """""które przetrwały w jakiś szczególnych warunkach duże zmiany klimatyczne lub które przybyły na tereny bardziej południowe z lodowcem i mimo jego cofania udało im się przetrwać w enklawach oddzielonych od obszaru pierwotnego (relikt glacjalny)""""". Reliktami kserotermicznymi nazywa się organizmy, które przybyły na jakiś obszar w okresie ocieplenia klimatu (np. pomiędzy zlodowaceniami), a następnie zostały oddzielone od naturalnego obszaru występowania. od""""" do """"" jest tekst niepoprawny gramatycznie
Zgłoszone: 22:47, 18 wrz 2006 (CEST)

relikty biogeograficzne a żyjące skamieniałościedytuj kod

Wydaje mi się, że należy rozdzielić hasła "żyjąca skamieniałość" i "relikt/gatunek reliktowy" Gatunkiem reliktowym rzeczywiście częściej nazywają się biogeograficzne niedobitki np. postglacjalne (ale tu chodzi o skalę czasu rzędu 10 tys. lat i gatunki zwykle całkiem zaawansowane ewolucyjnie i należące do grup nierzadko licznych i powstałych nie tak dawno - np. różne zimnolubne gatunki górksie itp.). Natomiast nazwą żyjących skamieniałości okresla się gatunki i grupy mało zmienione w stosunku do kopalnych przodków z dawnych epok - czasem rzeczywiście mają naturalny zasięg ograniczony do niewielkich ostoi (np. miłorząb, tuatara, latimeria czy okapi), ale często są dość szeroko rozprzestrzenione (paprocie, araukarie) skorpiony, karaczany, ważki, ramienionogi, łodziki, skrzypłocze, lancetniki, rekiny, krokodyle, żółwie, dydelfy, małpiatki).

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Relikt" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy