Dyskusja:Rynek we Wrocławiu/archiwum 1


Dyskusja:Rynek we Wrocławiu/archiwum 1 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja:Rynek we Wrocławiu Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wielce Szanowny Panie! Nie umiem znaleźć innej drogi do Pana, więc przedstawię moją sprawę w ten sposób. Przygotowujemy w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej wystawę plenerową (w Rynku) opartą na szkicach prof. Tadeusza Mikulskiego „Spotkania wrocławskie” (w styczniu minęło stulecie urodzin Profesora). Wystawa zaprezentuje miejsca pobytu wielkich postaci naszej kultury (zwłaszcza literatury) we Wrocławiu (m.in. J. Słowackiego, J.I. Kraszewskiego, J. Kasprowicza, J.U. Niemcewicza, A. Asnyka, J. Wybickiego, M. Dąbrowskiej, K. z Tańskich Hoffmanowej). Zarówno na dawnych rycinach, jak i na fotografiach współczesnych. W interecie znaleźliśmy znakomite Pańskie zdjęcie przedstawiające północną część Rynku (poniżej podaję adres). W Wikipedii przeczytałem, że udostępnił je Pan szerokiej publiczności bez żadnych warunków, ale chcę Pana powiadomić o uzyciu tej fotografii na naszej wystawie. Podobna prośba dotyczyłaby zdjęcia kaplicy na Osobowicach, którą równiez odwiedziła Klementyna Hoffmanowa. Wystawa ma charakter absolutnie niekomercyjny, a z założenia posłużyć ma popularyzacji ciekawych wątków z historii polskiej literatury i naszego miasta. Oczywiście zdjęcie Pańskie zostałoby odpowiednio opisane (od Pana zależałoby, w jaki sposób - czy za pomocą internetowego pseudonimu, czy też nazwiskiem). Czy mógłbym Pana prosić o odpowiedź za pomocą poczty elektronicznej? Mój adres: jczarnik@wbp.wroc.pl Serdecznie Pana pozdrawiam Jacek Czarnik

W podpisie pod zdjęciem z 1890 Grafika:Wroclaw swElzbieta Rynek.jpg czytamy:

Kamienice Rynek 1 (wyburzona) i Rynek 2 (Pod Gryfami) po zachodniej stronie Rynku około 1890

to jest nie do końca ścisłe. Kamienica Rynek 1 bowiem została zastąpiona inną, widoczną na współczesnym zdjęciu Grafika:Wroclaw-Rynek-7.2005.jpg. Teraz mieści się tam filia nr 3 banku PBK BPH S.A. IV Oddział we Wrocławiu

Julo 20:38, 28 paź 2005 (CEST)

No tak, ale została przecież wyburzona. No i to, co mieści HypoVereinBank, to bądź co bądź dom towarowy, a nie kamienica. Napiszę to jakoś tak, żeby było jasne. Shaqspeare 21:06, 28 paź 2005 (CEST)

Rozmiary Rynku podawane są jako :212 metrów na 175 metrów, a nie 206,6 metrów na 169 metrów

Zależy jak mierzyć - czy według nieco ukośnie wycofanych narożników, czy według początkowych linii teoretycznych. Shaqspeare 11:29, 19 mar 2006 (CET)

A jak to jest mierzone w innych miastach? Jeśli chodzi o Kraków to wszędzie podaje się wymiary Rynku : 200 metrów na 200 metrów. Poznań to : 141 metrów na 141 metrów. Toruń ma : 109 metrów na 104 metry. Zamość to 100 metrów na 100 metrów. Podobno ładny rynek ma Świdnica, ale nie udało mi się znaleźć jego wymiarów. Z mapy miasta można z grubsza oszacować jego wielkość ok 143 metry na około 172 metry (większy od poznańskiego i toruńskiego?)

Wyrzućcie ten biurowiec bo szpeci cały rynek  !!!!! , a tak Wrocław jest rzeczywiście piękny

Zdrójedytuj kod

"Po zachodniej stronie Rynku wzniesiono w 2000 fontannę, zwaną na cześć ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego zdrojem"?

"Na cześć"? Przecież to jest szydercza nazwa, podobnie jak również stosowana (chyba nawet wcześniejsza) forma "Pomnik Zdrojewskiego". Proponuję albo usunąć wzmiankę o "Zdroju", albo zamienić to całe "na cześć" na coś w rodzaju "o potocznej nazwie nawiązującej do".

Dodałem komunikat wołający o źródła do tej informacji. Kłaniam się, Sławek Borewicz (dyskusja) 22:24, 3 gru 2013 (CET) Jeszcze przykład nieco odmiennego zdania na temat: "Jego ustawienie w Rynku budziło swego czasu wiele kontrowersji. Projekt był popierany przez ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego. Stąd niektórzy z przymrużeniem oka do dziś mówią na nią "zdrój"". - http://www.gazetawroclawska.pl/plebiscyt/karta/170,fontanna-w-rynku,17591,id,t,kid.html Shaqspeare, możesz się do powyższego odnieść? Sławek Borewicz (dyskusja) 20:29, 20 cze 2014 (CEST)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Rynek we Wrocławiu/archiwum 1" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy