Dyskusja:Rzym


Dyskusja:Rzym w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy ktoś zna może źródło ilustracji? (Zdaje się, że dodał ją Topory). Warto by dać pełny opis - autora grafiki, czasu, itp. Teraz to wygląda trochę dziwnie. Pko 22:46, 27 lip 2003 (CEST)

Z angielskiej - "Roman Colosseum". Topory

Dzięki. Może tam będą wiedzieć. Pko 19:43, 28 lip 2003 (CEST)


Silthorze, jest jeszcze "Starożytny Rzym" przekierowujący na "Historia Rzymu". Napisz co zdecydujesz, też tak będę wpisywał. Pozdrowienia K K 19:33, 12 mar 2004 (CET)

Wiem, cały rzymski bałagan zaczął się dnia dzisiejszego od tego starożytnego. Co gorsza Historia Rzymu dubluje nam radośnie Republikę Rzymską i Cesarstwo Rzymskie, a wszystko jest raczej w stanie rozgrzebanym niż gotowym do czytelniczej degustacji. Sądzę, że w przypadku Rzymu jako państwa trza robić linki na Republikę (tak do 27 p.n.e.), a przy późniejszych wydarzeniach to na Cesarstwo, a Starożytnego w ogóle nie tykać. Na razie tylko nie wiem co zrobimy z Historią, ale coś mi już kiełkuje pod czupryną Silthor 19:45, 12 mar 2004 (CET)

Rzym stał się stolicą zjednoczonych Włoch 1871 :) Poprawiam ...


Na stronie poświęconej Moskwie na wikipedii znajdujemy informację, że Rzym to miasto partnerskie. Tutaj tego nie mamy. Jeżeli błąd jest na stronie Moskwy, proszę to zignorować.

Pozdrawiam Piotr

Polska nazwa?edytuj kod

Dlaczego po polsku to miasto nie nazywa się Roma? Warto by opisać etymologię tej nazwy. 83.24.144.207 [1]

zapewne dlatego, że polscy twórcy języka za daleko się zagalopowali. Chyba w każdym języku to Roma, Rome itd, zmiany są nieznaczne a ci co tworzyli nazwę "Rzym" to jakieś bezczelne barany. To samo ze Stambułem. We wszystkich językach to Istanbul itp (zaczynające się od litery "I") a oczywiście w polskim musi być inaczej. Te miasta powstały setki/tysiące lat przed powstaniem państwa polskiego, ale wyraźne twórcy ich polskich nazw mają to gdzieś :( Subtropical-man (dyskusja) 12:13, 8 mar 2015 (CET)

Artykuły do utworzeniaedytuj kod

Biorąc pod uwagę, że nie istnieje wikiprojekt dotyczący Włoch czy Rzymu, tworzę listę kluczowych dla miasta artykułów do utworzenia:

  • utworzyć sekcje w artykule Rzym: Geografia#Położenie, Ekonomia, Kultura, Życie nocne (nightlife), Atrakcje turystyczne Rzymu

Subtropical-man (dyskusja) 22:19, 11 sie 2016 (CEST)

Jak to było z Sabinami ?edytuj kod

Według Legendy Rzymianom zabrakło kobiet i porwano Sabinki . Ile kobiet porwano ? 10, 20 ? czy 200 lub 1000 ? Nikt nie podaje ilości kobiet raczej nie porwano dużej ilosc gora 20 kobiet i nie zabrakło a tylko inny powod był . Moze chodziło o połaczenie sie tych dwóch społecznosci i porwanie paru kobiet było ustawką . Jak by naprawde zabrakło kobiet a Rzym miał napewno z 10 tys mieszkanców to musiano by porwać najmniej 1000 kobiet co by zniszczyłoPlemeie Sabinów . Jedyną wzmianke o licznie ludnbości Rzymu ( Z tych pierwszych okresów Miasta ) mam z 507 roku przed naszą erą i liczba wynosiła około 83 tys mieszkańców , wiec za czasów porwania Sabonek miasto Rzym mogło posiadać co najmniej 10 tys mieszkańców , wiec porwanie nawet setki kobiet nie miało by znaczenia , gdzyż stolica przyszłego Imperium szybko sie rozrastała .

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Rzym" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy