Dyskusja:Słowińcy


Dyskusja:Słowińcy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herman Koschedytuj kod

Nie jest ostatnim żyjącym w Polsce Słowińcem! Sprawdźcie sami w artykule który ukazał się w Tygodniku Powszechnym! Link: http://www.tygodnik.com.pl/numer/279707/podsiadlo.html


Język słowińskiedytuj kod

Hilferding był ledwie kilka dni w tym rejonie Kaszub. Wcześniej miał możność zapoznać się z opracowaniami Floriana Ceynowy. Wpływ Ceynowy widać we wszystkim co tu, na Pomorzu Hilferding konfrontował. Jest zadziwiające jak bzdury wymyślone po kilkudniowej wycieczce potrafią stworzyć naukowe podstawy, nawet samą naukę. Dajmy spokój swarom o język słowiński, dajmy spokój swarom, gdzie granica Słowińców. Są TO KASZUBY. Przytaczanie literatury niemieckiej w tym miejscu potwierdza tylko to wszystko co powiedziałem wyżej, brak jej bowiem spójności.

Patrz też: Osadnictwo grodowe powiatu słupskiego, Gardna Wielka, Smołdzino (jedno i drugie), Grodzisko słowiańskie w Słupsku.

Serdecznie Pozdrawiam, --Władysław Goliński 16:10, 24 kwi 2007 (CEST)


Trzeźwo patrzy na sprawy językowe jeden z naszych najlepszych filologów- Aleksander Brückner; [...]... „”Język” kaszubski jest gwarą staropolską, biorącą udział nawet w późnym rozwoju językowym polskim, i od polszczyzny odrywać go nie można; stanowi pomost od nadnoteckiej polszczyzny ku coraz dalszym, a wskutek tego i odrębniejszym gwarom, od których niegdyś Pomorze, Marchie, Meklemburg aż za samą Łabę do Starej Marchii i Lüneburgu rozbrzmiewały, gdy te ziemie jeszcze słowiańskimi były; wymarli tam Słowianie ostatecznie dopiero w w. XVI i XVII.” [...] Dzieje języka polskiego... (str. 18- 19). Przecież już w języku kaszubskim z okolic starej Gdyni i w języku z Helu czy Jastarni są oczywiste regionalne różnice. Co przyrównywać do czego. Gdzie jest ówczesne centrum. Dla mnie jest to kraina wyznaczona przez Smołdzino.

--Władysław Goliński 16:42, 24 kwi 2007 (CEST)

Otóż to!edytuj kod

- Masurischer Sprache - Język Kszubski - Język Słowiński - Język Śląski - Goralenvolk

...znamy to już!

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Słowińcy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy