Dyskusja:Stowarzyszenie


Dyskusja:Stowarzyszenie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

. "Specjalnymi odmianami stowarzyszeń, oddzielnie skodyfikowanymi i mającymi specjalne cele, są w Polsce partie polityczne, komitety wyborcze, związki wyznaniowe, organizacje pracodawców, związki zawodowe, cechy rzemieślnicze. Cechą wspólną wszystkich tych organizacji jest działalność niezarobkowa" Wiem, że takie jest oficjalne założenie, ale stwierdzenie żę partie polityczne to działalność niezarobkowa, trochę w Polsce się nie sprawdza... Może by ktoś to jakoś inaczej zredagował, bo tak to troszkę nie poważnie brzmi --Arielg (dyskusja) 14:26, 17 cze 2009 (CEST)


Odnosząc się do powyższych słów. To ja po prostu bym partie polityczne usunął. Gdyż zgodnie z art 7 ust. 1 Prawa o Stowarzyszeniach partie polityczne mu nie podlegają więc co to za stowarzyszenie które nie podlega prawu o stowarzyszeniach? Więc usuwam.

  • Nie chodzi tylko o to, co czemu podlega, ale na czym polega istota działalności. Należy odejść od ciasnego spoglądania przez pryzmat konkretnych ustaw/konkretnego kraju, zamiast tego zacząć wyjaśniać pierwotne założenia. Zatem przy dokładniejszym spojrzeniu partie polityczne w ogóle nie różnią się od stowarzyszeń, gdyż ich działalność polega na dążeniu grupy osób do wspólnych celów (niezarobkowych). Oczywiście sformułować zawsze można to lepiej.

Szablon "Formy prawne przedsiębiorstw w Polsce" tu zupełnie nie pasuje - jako że stowarzyszenie nie jest przedsiębiorstwem, a zalicza się do kategorii organizacji niezarobkowych, jak to m.in. napisano w pierwszym akapicie. Może ktoś stworzy specjalny szablon dla tego typu organizacji. Obecny szablon usuwam.

Związek stowarzyszeń - powoływanieedytuj kod

związek stowarzyszeń może zostać powołany przez co najmniej trzy inne stowarzyszenia (na podstawie (Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 855), tekst ujednolicony z dnia 2001-05-31 nie wynika, że związek stowarzyszeń może zostać powołany przez co najmniej trzy inne stowarzyszenia, ale osoby) Wojnarj (dyskusja) 11:21, 17 sie 2011 (CEST)

Ilość osób potrzebna do założenia stowarzyszeniaedytuj kod

Wikipedysta Nocek007 zmienił tę liczbę i powołał się na poprawkę do ustawy, ale nie podał do niej linku. Po namyśle przywróciłem jego edycję i dodałem szablon fakt, jednak moja edycja została anulowana przez Mastiego. W związku z tym dobrze by było, żeby ktoś kto znajdzie rzeczoną poprawkę zedytował artykuł. Chyba że ktoś wie, że nie było takiej poprawki uchwalonej. RoclorD (dyskusja) 22:10, 27 maj 2016 (CEST)

Nie potrzeby już nic edytować. Artykuł obecnie jest prawidłowy. Jeśli cię to interesuje nowelizacja jest pod adresem – Dz.U. z 2015 r. poz. 1923. --WTM (dyskusja) 22:19, 27 maj 2016 (CEST)
  • Hm, ustawa która jest wymieniona w źródłach mówi o 15 osobach. Może więc dobrze było by dodać tę nowelizację do źródeł. To miałem w każdym razie na myśli wcześniej. RoclorD (dyskusja) 00:11, 28 maj 2016 (CEST)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Stowarzyszenie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy