Dyskusja:Symphysodon


Dyskusja:Symphysodon w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dyskowiec i paletka to z tego co wiem dwa różne gatunki, choć w języku polskim nazwy te są używane często zamiennie. Z pewnością wyróżnia się dwa gatunki z rodzaju Symphysodon, z tym, że istnieje pewne zamieszanie co do nazewnictwa. Symphysodon aequifasciata (czasem pisownia S. aequifasciatus) to gatunek popularniejszy, w pierwotnej formie z wieloma ciemnymi pręgami (w liczbie bodajże 9-10) przecinającymi boki pionowo. Symphysodon discus (zwany też na cześć osoby która go opisała S. heckeli) to gatunek z trzema wyraźnymi ciemnymi pionowymi pręgami na bokach ciała. W polskiej literaturze spotkałem się z nazywaniem S. aequifasciata paletką, a S. discus dyskowcem.

Dyskowiec czy paletka?edytuj kod

Nie istnieje w Polsce jakakolwiek norma regulująca sprawę polskich nazw ryb. Andrzej Sieniawski we wszystkich swoich publikacjach (książki, artykuły) konsekwentnie nazywa oba gatunki (Symphysodon aequifasciata i Symphysodon discus)dyskowcami. Wydaje się jednak rozsądne odróżnić te dwa gatunki nadając im odrębne nazwy polskie. Nazwy "dyskowiec" (Symphysodon discus) i "paletka" (Symphysodon aequifasciata) utrwaliły się już w gronie akwarystów, co z braku jakichkolwiek norm może być podstawą do przyjęcia tych nazw jako prawidłowe.

Pozostaje jednak problem dużo ważniejszy: czy te dwa gatunki to rzeczywiście dwa gatunki? Ponieważ można je krzyżować a potomstwo jest płodne pytanie jest uzasadnione.

Darek Firlej Magazyn Akwarium

Nie ma norm w znaczeniu: nie wydano nomenklatora. Mamy jednak kilka pozycji, które można już uznać za liczące się. Powyższa propozycja Darka – "dyskowiec" (S. discus) i "paletka" (S. aequifasciatus), zwracam uwagę na końcówkę rodzaju męskiego – pojawiła się w atlasie Kahl Wally, Kahl Burkard, Vogt Dieter 2000, i to nie w formie nazw proponowanych przez tłumacza, lecz jako nazwy istniejące w literaturze. Sięgnąłem do starszej pozycji Grabda&Heese Polskie nazewnictwo popularne krągłouste i ryby 1991, a tam pierwszy z gatunków nazwano dyskowcem, a drugi paletką zieloną. W Słowniku nazw ryb J. Gronau zebrano wszelkie możliwe kombinacje dla paletki, ale dyskowiec to również S. discus. W Ryby : encyklopedia zwierząt. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN : Dorota Szatańska, 2007. ISBN 978-83-01-15140-9. przy S. aequifasciatus podano nazwy: paletka, paletka zielona, paletka brązowa. Tyle znalazłem pod ręką. Tak więc nazwy te utrwaliły się nie tylko w gronie akwarystów. Ark (dyskusja) 19:15, 5 wrz 2011 (CEST)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Symphysodon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy