Dyskusja:Szachulec


Dyskusja:Szachulec w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nie ma czegos takiego jak mur pruski! Pisanie, że mur pruski różni sie od szachulca tym, że jeden jest tynkowany, a drugi nie, wskazuje na brak obycia w temacie. Konstrukcje szachulcowa, to szkieletowa konstukcja drewniana, której puste pola wypełniano zależnie do regionu: Najstarsza, wspominana już u Witruwiusza, ale poświadczona od neolitu w Europie, posiadała pola faszynowane i obrzucane obustronnie gliną, która była wygładzana. W sredniowieczu na południu Europy zachodniej, aż do Hesji, rozpowszechniona była konstrukcja o polach, w których w pazach osadzano łamane koły drewniane, owijane powrósłami, co następnie obrzucano gliną z sieczką, zaopatrywano w zadziory na powierzchni zewnętrznej, na co nakładano tynk różnego rodzaju. Istniała też metoda wypełniania pustych pol za pomocą desek drewnianych, czego przykłady znane są również z miast lokacyjnych w Polsce, jak np. z Wrocławia. Na północy, z uwagi na brak drewna, stosowano do wypełniania pól materiał ceglany. Jakkolwiek stosowano tam pola wypełniane materiałem ceglanym kładzionym w różnych wątkach, to jednak stosowano również tynkowanie. Należy też zdac sobie sprawe z tego, że północ nie obejmuje jedynie Prus, a w Prusach historycznych występują różnego rodzaje wypełnienia szachulca.

Od wieku XIX, a dokładnie od lat 1830-1860 generalnie pokrywano szachulec róźnorakimi otulinami, co wynikało ze wstydu, tyczącego sie prymitywizmu tej architektury. Dopiero poszukiwanie własnego stylu (dotyczy to zwłaszcza Niemiec) powodowało i powoduje nadal odkrywanie pierwotnej powierzchni ściany szachulcowej.

Np. Historia architektury szachulcowejw Europie: G. Binding - U. Mainzer - A. Wiedenau, Kleine Kunstgeschichte des deutschen Fachwerkabaus, Darmstadt 1999 definicja szachulca w Polsce: Zofia Staszczak, Budownictwo chłopskie w woj. Lubelskim, Wrocław 1963. s. 89-90


Ludzie, dlaczego piszecie takie głupoty! Skoro chcecie redagowac Wikipedeie, to róbcie to z głowa!

Oto definiacja szachulca, wedle Staszczakowej (1963, s, 89), cytuje według oryginału: "Z nowszą konstrukcją łątkową na podwalinie łączy sie sciana szachulcowa. Sciana taka ma bowiem podobny kształt drewniany, tzn. słupy zaczopowe w podwaliniu, związane z płatwią. Ze słupami i futrynami (okiennymi, drzwiowymi) łączy się poziome płatewki, dzielące płaszczyznę ścian na pola mniejsze, które wypełnione są drewnianymi kołkami okręconymi powrósąłami ze słomy. rzadziej spotyka sie dodatkowe wzmacnianie poziomymch i pionowych słupów ukośnymi ryglami". Szachulec to nie jest obrzutka, to nie jest również sposób wypełnienia. Etymologia tego określenie nie jest polska, a pochodzi o kwater, które powstają po postawieniu konstrukcji nośnej. Te kwatery wypełnia sie następnie różnym materiałem!!!

Ale jest takie hasłoedytuj kod

Trzeba coś więc zrobić z hasłem mur pruski. Co proponujecie? Przenieść jego treść do hasła szachulec? JotDee (dyskusja) 22:09, 21 wrz 2008 (CEST)odpowiedz

Sugestiaedytuj kod

Kolego. Kolega wydaje się wystarczająco kompetentny. Uprzejmie sugeruję zmianę treści artykułu zgodnie z kolegi najlepszą wiedzą. Pozdrawiam.

Rodzaj wypełnienia - fotografia w artykuleedytuj kod

W świetle wyraźnie podkreślanego rozróżnienbia między murem pruskim (wypełnienie cegłą) a szachulcem (glina itp.), fotografia dworku z Bielan Wroclawskich jest mocno nie na miejscu - wyraźnie spod tynku świecą cegły!

T Załatwione --Jacek Halicki (dyskusja) 10:01, 24 lip 2017 (CEST)odpowiedz
Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Szachulec" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy