Dyskusja:Tadeusz Komorowski


Dyskusja:Tadeusz Komorowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

na stronie jest: Tadeusz Bór-Komorowski, Tadeusz Bór Komorowski i Tadeusz Komorowski Bór. Jak prawidłowo powinno się pisać ?

bezcelowe wspomnienie tytułu hrabiowskiegoedytuj kod

Zdanie "Generał Bór-Komorowski miał tytuł hrabiowski, pochodził z rodziny pieczętującej się herbem Korczak." jest bez sensu, gdyż zgodnie z postanowieniem Artykułu 96 Ustawy z dnia 17 marca 1921r. - Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej: "Rzeczpospolita Polska nie uznaje przywilejów rodowych ani stanowych, jak również żadnych herbów, tytułów rodowych i innych z wyjątkiem naukowych, urzędowych i zawodowych" (zdanie drugie). Nie można więc powiedzieć, że Bór-Komorowski "miał tytuł hrabiowski", gdyż go nie miał. Może więc zostać fragment "pochodził z rodziny pieczętującej się herbem Korczak.", ale nie w sekcji "Odznaczenia i wyróżnienia"; jest już w pierwszym zdaniu "Życiorysu" z jakiej rodziny pochodził, więc wycinam całe zdanie.

  • No ale przydał by się jakiś link do hasła Komorowscy. Tym bardziej ze dla wielu np. Bronisław Komorowski ma tylko przypadkowo zbieżne nazwisko z generałem, a tak nie jest. --Dfs (dyskusja) 22:44, 5 lip 2010 (CEST)


Usunąłem ponownie informacje o tytule hrabiowskim Skoro tytuł hrabiowski faktycznie nie został uznany przez prawodawstwo polskie, ma więc taką samą wartość, jak chociażby tytuł "sir". Można jakoś wspomnieć o tym, że taki tytuł przez zaborców został uznany, (chociaż nie bardzo wiem po co), ale nie w takiej formie, jak obecnie. Nie bardzo też widzę, w jaki sposób inf o hrabiostwie miała by wiązać Bora z obecnym prezydentem - zwłaszcza, że obecny prezydent wywodzi się z linii wprawdzie spokrewnionej, ale o innym herbie. Lamignat (dyskusja) 15:38, 15 lis 2010 (CET)


Co to za pseudoprawniczy bełkot? To może teraz pisząc o polskich królach będziemy pisać tylko władcy, bo nie ma króla, a jest prezydent. "Lex retro non agit". Wtedy miał tytuł, a teraz by nie mógł się nim posługiwać. I tyle.

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Tadeusz Komorowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy