Dyskusja:Teoria Olduvai


Dyskusja:Teoria Olduvai w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Hipoteza naukowa? I jedyne odsyłacze prowadzą do jej autora? Zwyczajna spekulacja - zachęcam do lektury Poppera, by wyrobić sobie zdanie na na temat wszelkiego prognozowania rozwoju gospodarczego. Patryk du Perel (dyskusja) 09:30, 20 mar 2008 (CET)

  • Też myślę, że ta "hipoteza" jest sztucznie nagłaśniana. Ów Richard Duncan to tylko jakiś mało znany PhD... Astat bg (dyskusja) 10:50, 20 mar 2008 (CET)
    • Spotykam się nierzadko w Wikipedii z manierą dokonywania ocen i interpretacji informacji pochodzących z publikacji naukowych, zwykle recenzowanych, przez poszczególnych wikipedystów. Wikipedia informuje o hipotezach, teoriach i spekulacjach naukowych i mile widziane są ich krytyczne analizy, ale z użyciem odwołania do źródeł publikowanych. Rzucanie oceny dyskredytującej autora informacji naukowej bez użycia argumentów merytorycznych odnoszących się do informacji jest niepoważne. Zgadzam się natomiast z problemem właściwego określenia tej informacji bowiem w źródłach nazywana jest mianem "Teorii Olduvai", zmiękczyłem to określenie do "Hipotezy" ponieważ pasuje do definicji takowej zaproponowanej przez Józefa Pietera ("naukowe przypuszczenie co do istnienia lub nieobecności danego faktu w określonym miejscu i czasie"). Kenraiz (dyskusja) 12:46, 20 mar 2008 (CET)
Jeżeli chodzi o zagadnienia naukowe, wyjaśnienie zjawiska może mieć status albo hipotezy naukowej, albo teorii naukowej, ale nigdy jedno i drugie. Jeżeli więc pojęcie teoria obecne jest w literaturze naukowej, właśnie takową należy ją nazywać.--Adi4000 (dyskusja) 05:09, 12 maj 2008 (CEST)

braki energiiedytuj kod

Każde twierdzenie opiera się na jakimś założeniu.W omawianej teorii jest nią niedostępność energii. Dosyć to nienaukowe podejście, wobec teorii Einsteina. Jedyny problem z pozyskiwaniem enegrii leży w opracowaniu metod. Zamiast straszyć brakiem energii powinniśmy skupić się na naukowych odkryciach i wdrażaniu ich do produkcji.Niczego w naszym świecie nie ma więcej niż energii, bo z niej składa się świat. Wyjątek stanowi wyobrażnia ludzka, bardzo niemierzalna i w interesujący sposób skorelowana z energią.

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Teoria Olduvai" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy