Dyskusja:Węgiel (pierwiastek)


Dyskusja:Węgiel (pierwiastek) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niemetal, półmetal czy metal?edytuj kod

Dlaczego węgiel jest niemetalem (typowym), a B I Si PÓŁMETALAMI. Możecie precyzyjnie wyjaśnić różnice pomiędzy pierwiastkami o liczbach atomowych 5, 6, 14 i ewentualnie 34 (także często nazywany półmetalem). Osobiście wolę podział na metale i niemetale. Dlaczego sublimuje w tak wysokij temperaturze?--Wanamingo is the worst. Really 15:29, 5 lis 2007 (CET)

Proponuję również zrewidować czy w obecnej literaturze dalej jest węgiel postrzegany jako niemetal. Węgiel bezpostaciowy faktycznie się tak zachowuje, ale grafit, grafen i nanorurki węglowe - inne postaci tego pierwiastka - wykazują już właściwości podobne do krzemu (półmetalu), a jedna z tych postaci według niektórych źródeł lepiej przewodzi prąd elektryczny niż miedź, która jest typowym metalem. Jednak zanim zmienimy musimy mieć wiarygodne źródła, które określą ten pierwiastek jako półmetal/półprzewodnik.
  • W angielskojęzycznej Wikipedii jest nawet artykuł: Lists of metalloids. Możemy się z niego dowiedzieć, że ok. 9% źródeł klasyfikuje węgiel jako półmetal. 91% jednak jako niemetal i tego się trzymajmy. Wostr (dyskusja) 23:17, 26 gru 2016 (CET)
  • W takim razie zachowując neutralny punkt widzenia należy napisać, że "niektóre źródła uznają węgiel za półmetal." i podać przypisy. Bez tego mamy brak neutralnego punktu widzenia. Należy też sprawdzić, czy źródła klasyfikujące jako półmetal nie pochodzą z okresu 2007-2017. 46.112.77.245 (dyskusja) 11:29, 15 sty 2017 (CET)
  • I taka informacja została przeniesiona z pierwszego akapitu (gdzie nie ma dla niej miejsca z uwagi na fakt, że zdecydowana mniejszość źródeł tak podaje, więc byłoby to zbyt duże eksponowanie tej informacji) do przypisu rzeczowego. Dlaczego natomiast okres 2007–2017 miałby być aż tak znaczący? Z tego co wiem, nie miało w tym czasie żadne wydarzenie powodujące jakąkolwiek reklasyfikację pierwiastków. Jeżeli chodzi o możliwość, że w ostatnich latach większość autorów zmieniła zdanie, to niczego takiego nie zaobserwowałem. Ale proszę sprawdzać – jeśli taki fakt miał miejsce, to na pewno powinno mieć to odzwierciedlenie w artykule. Wostr (dyskusja) 21:08, 20 sty 2017 (CET)

Gęstość i temperatura topnieniaedytuj kod

Z połączenia kilku wątków, Wostr (dyskusja) 21:17, 20 sty 2017 (CET)

Czy wartość gęstości (~2000kg/m^3) jest poprawna? Spotkałem się z informacją że wynosi ona 1200-1400kg/m^3

  • A czy ta temperatura nie zależy przypadkiem od formy alotropowej? Postać diamentu, fullereny, grafitu lub bezpostaciowa? Której formy dotyczy ta temperatura i gęstość.

W tabelce jest:

Temperatura topnienia 3820 K (3547 °C)

oraz:

Ciepło topnienia brak (sublimuje)

Proszę o wyjasnienie.
 Ę.Ą. ● Uwagi, pytania, życzenia, itp. ● Zajrzyj i tu.  01:09, 17 mar 2009 (CET)

  • A ja zapytam w tym miejscu - której postaci dotyczą te dane? Diamentu? Węgla bezpostaciowego? Grafenu? Grafitu?
  • Odnośnie temperatury topnienia: w infoboksie w tym momencie podane są dwie temperatury topnienia, tylko jedna jest wyświetlana. Muszę pogrzebać w kodzie tego infoboksu, bo w tym momencie nie pamiętam nawet, czy jest w nim opcja dodawania kilku wartości temperatury/gęstości itd. Potem zweryfikuję te dane. Wostr (dyskusja) 21:17, 20 sty 2017 (CET)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Węgiel (pierwiastek)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy