Dyskusja:Warunkowanie instrumentalne


Dyskusja:Warunkowanie instrumentalne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

wpływ różnych ośrodków mózgu ma ten odruch - powinno byc "na"

Poprawione. OTB (d) 14:35, 23 gru 2007 (CET)


Z tą dźwignią to wyskoczyliście jak filip z konopii. O co tu chodzi?

warunkowanie instrumentalne a warunkowanie sprawczeedytuj kod

z tego, co mnie uczono, to nie jest to samo: w instrumentalnym organizm uczy się nowej reakcji (np. kot naciska dźwignię żeby wyjść ze skrzynki), natomiast w sprawczym reakcja jest znana, a uczeniu podlega tempo jej wykonywania (np. kura dziobiąca przycisk; tym rodzajem warunkowania zajmował się Skinner)

  • Zobacz pierwsze zdanie w haśle Burrhus Frederic Skinner. Nie ma trzeciego rodzaju warunkowania. Napisz jakie znaczenie ma tempo dziobania? Ja np. bez Skinnera wiem że jak jestem po wycieczce to szybciej zjadam i nie grymaszę.


Wg Skinnera nie chodzi o bodziec wyzwalający zachowanie ale o historie warunkowań - to ona wpływa na podjecie przez organizm działania lub nie. tak zwany bodziec wyzwalający to zbiór środowiskowych

Warunkowanie sprawcze polega na reakcji po bodźcu po którym następuje wzmocnienie czyli nagroda bądź kara. W warunkowaniu instrumentalnym chodzi o nauczenie reakcji która będzie instrumentem osiągnięcia celu a wszystkie pozostałe są ignorowane. Skinner nie zajmował się tą kwestią tylko Kelly i Lewin. Artykuł jest na temat warunkowania sprawczego i wprowadza w błąd osoby czytające go.

Uwagi do warunkowaniaedytuj kod

W warunkowaniu klasycznym uczący się pozostaje bierny? chyba to piszący nie widzi istoty różnicy między oboma warunkowaniami. W instrumentalnym reagują mięśnie w klasycznym gruczoły. Część z prawem efektu to powtórzenie, bo jest osobne hasło. Skinner używa słowa negatywny w znaczeniu niejednoznacznym i na pewno jest to inne znaczenie niż Konorski. Trudno się z tego powodu odnieść do "odkryć" Skinnera. Może by ktoś kto czuje że Skinnera zrozumiał napisał jego odkrycia w sposób jednoznaczny? Bez użycia słowa negatywny bo robi się bałagan i czytelników wprowadza się w błąd. Odpowiednie hasła już są, tylko je wykorzystać. 89.73.178.38 (dyskusja) 14:30, 15 lip 2015 (CEST) Ponieważ nikt nie opisał dodam też wątpliwość dotyczącą koncepcji czarnego pudełka. Skoro niektóre reakcje wynikają z poprzedniego doświadczenie zwierzęcia czy można tę koncepcję podtrzymywać?To znaczy czy zwierzę które już stwierdziło że dana reakcja nie jest wskazana i robi odwrotnie może być nadal traktowane jako czarne pudełko? Według mnie nie. Sprawę badał Konorski i on stwierdził że awersyjnych sytuacji zwierze nie zapomina i je zawsze uwzględnia w zachowaniu. 89.74.189.208 (dyskusja) 13:04, 9 sie 2015 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Warunkowanie instrumentalne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy