Dyskusja:Wojna


Dyskusja:Wojna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Kolor krajuedytuj kod

Dlaczego Sahara Zachodnia nie jest na czerwono na tej mapce skoro jest okupowana przez Maroko?

Generacje wojnyedytuj kod

Czy słyszał może ktoś o czymś takim, jak generacje wojny? Może by to tu umieścić? Ostatnio udało mi się trafić na ciekawy artykuł,

http://www.awronka.nazwa.pl/bazya/archiwumtxt/brzeskimanipulacja.htm

i była tam mowa o wojnie IV generacji... To jakie by były jakoś opracować...

Kategoriaedytuj kod

Dyskusja na temat kategorii artykułu toczy się tutaj tutaj Przykuta 11:47, 17 wrz 2006 (CEST)odpowiedz

  • osobliwie wyglądają kategorie wojny w tym haśle

Wojny jądrowe – użycie broni jądrowej na masową skalę w trakcie działań wojennych.

Wojny nuklearne – użycie broni jądrowej na masową skalę w trakcie działań wojennych.

Wojny atomowe – użycie broni jądrowej na masową skalę w trakcie działań wojennych.

Wszystkie trzy linkują do jednego hasła, tak by uniknąć wątpliwości.

Po za tym Wojny celne które nie są wojną, państwa podwyższają wobec siebie stawki celne.

Wojny kosmiczne – odbywają się w przestrzeni kosmicznej. jakbyśmy znali nie wiadomo ile takich wojen.

Zimne wojny – długotrwały stan napięcia między państwami czyli nie wojny.

I czym różnią się wojny informatyczne od wojen informacyjnych? Czy wojna święta od wojny religijnej? Lub wojny napastnicze i wojny agresywne? Pilot Pirx (dyskusja) 13:27, 6 lut 2017 (CET)odpowiedz

Wojna w polskim Kodeksie Karnym i przeżyciach świadkówedytuj kod

Rozdział XVI Przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości oraz przestępstwa wojenne

Art. 117. § 1. Kto wszczyna lub prowadzi wojnę napastniczą, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

§ 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

§ 3. Kto publicznie nawołuje do wszczęcia wojny napastniczej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 118. § 1. Kto, w celu wyniszczenia w całości albo w części grupy narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub grupy o określonym światopoglądzie, dopuszcza się zabójstwa albo powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu osoby należącej do takiej grupy, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

§ 2. Kto, w celu określonym w § 1, stwarza dla osób należących do takiej grupy warunki życia grożące jej biologicznym wyniszczeniem, stosuje środki mające służyć do wstrzymania urodzeń w obrębie grupy lub przymusowo odbiera dzieci osobom do niej należącym, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

§ 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1 lub 2, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Art. 119. § 1. Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto publicznie nawołuje do popełnienia przestępstwa określonego w § 1.

Art. 120. Kto stosuje środek masowej zagłady zakazany przez prawo międzynarodowe, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

Art. 121. § 1. Kto, wbrew zakazom prawa międzynarodowego lub przepisom ustawy, wytwarza, gromadzi, nabywa, zbywa, przechowuje, przewozi lub przesyła środki masowej zagłady lub środki walki bądź prowadzi badania mające na celu wytwarzanie lub stosowanie takich środków, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto dopuszcza do popełnienia czynu określonego w § 1.

Art. 122. § 1. Kto w czasie działań zbrojnych atakuje miejscowość lub obiekt nie broniony, strefę sanitarną lub zneutralizowaną albo stosuje inny sposób walki zakazany przez prawo międzynarodowe, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności. § 2. Tej samej karze podlega, kto w czasie działań zbrojnych stosuje środek walki zakazany przez prawo międzynarodowe.

Art. 123. § 1. Kto, naruszając prawo międzynarodowe, dopuszcza się zabójstwa wobec:

1) osób, które składając broń lub nie dysponując środkami obrony poddały się, 2) rannych, chorych, rozbitków, personelu medycznego lub osób duchownych, 3) jeńców wojennych, 4) ludności cywilnej obszaru okupowanego, zajętego lub na którym toczą się działania zbrojne, albo innych osób korzystających w czasie działań zbrojnych z ochrony międzynarodowej, 

podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

§ 2. Kto, naruszając prawo międzynarodowe, powoduje u osób wymienionych w § 1 ciężki uszczerbek na zdrowiu, poddaje te osoby torturom, okrutnemu lub nieludzkiemu traktowaniu, dokonuje na nich, nawet za ich zgodą, eksperymentów poznawczych, używa ich do ochraniania swoją obecnością określonego terenu lub obiektu przed działaniami zbrojnymi albo własnych oddziałów lub zatrzymuje jako zakładników, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

Jadwiga Czechowiczówna

WOJNA

Przeklinam wojnę co mi dom zwaliła w gruzy! Co mi zabrała Ojca i Matkę zabija! Co przewala się światem, jak zniszczenia burza, Z podłym sykiem granatów pełznie zła, Jak żmija! Przeklinam ją za legion kalekich nędzarzy, Za jęk którym drży ziemia, rozrywana w ćwierci! Za ten ped niepojęty katastrof i zdarzeń co jak śmierć są tragiczne i same są śmiercią! Przeklinam ją za głody, chłody i udrękę, Miliona ludzi, którzy mogli być szczęśliwi! Przeklinam za tych, którzy poginęli z męki I za tych, co przez hańbę przeszli i są żywi!
Pomniejszony tekst

Przeklinam ją za bomby, granaty i miny, Co są jedną podłością dziką, nie człowieczą! Za tych, co już zginęli, co mrą i co zginą, Za rany dusz tych, których nic już nie uleczy! (…)

Jerozolima 1943

nie żle

http://www.antoranz.net/BIBLIOTEKA/CZECHOWICZ/CZECOKL.HTM

dobrze utworzone, nie wiem skad wyraz moskal ale ten nie byl: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Dyskusja:Rosjanie&diff=18944650&oldid=18944592 o edwardzie moskalu ktorego pogrzeb sie odbyl w piatek 1go kwietnia w niles kolo chicago, on własnie o takich piosenkach przypominal polonie chicagowska, oskarzyly go o anty semityzm co nie prawda, żadko znalesc takiego polaka,fakt!

  • żadko fajna ortografia polak z małej jeszcze lepiej. I co to ma do tematu hasła?

Podział na wojnę energetyczną i informacyjnąedytuj kod

Moim zdaniem taki podział jest po prostu opisem rzeczywistości... Gdyby nawet nie było żadnych źródeł, które mówią o takim podziale, to czy nie wiemy, że było coś takiego jak na przykład Zimna wojna?? Było. Oczywiście elementy wojny informacyjnej mogą występować i występowały w wojnach przede wszystkim energetycznych, nie chodzi o to, żeby twierdzić, że wojna może być tylko informacyjna albo tylko energetyczna. Chodzi o to, że taki podział w sensowny sposób opisuje rzeczywistość, a źródła są, być może to, które podałem w mojej skasowanej (bu.... smutno mi... ;) edycji to trochę mało, ale to w końcu też nie jest nic, a może i więcej się znajdzie. Robert (dyskusja) 01:14, 28 lut 2009 (CET))odpowiedz

Podział jest sensowny. Tyle, że sama Wikipedia też jest, przynajmniej w niewielkim stopniu miejscem, gdzie toczy się wojna informacyjna... Tylko po co ludzie mają o tym wiedzieć? Lepiej, jak nie wiedzą, wtedy nie myślą, nie zastanawiają się niepotrzebnie... Myślą tak, jak "wszyscy" ;) (tyle tylko, że gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele).

Link do skryptu mówiącego na ten temat:)

http://polskiportalnaukowy.net/www/txt/brzeski.doc (ten link u mnie nie dziala, jest jakis inny?)

Chyba to powinno dzialac... http://andrzejwronka.net/ppn/www/txt/brzeski.doc Znalezione na polskiportalnaukowy.com (pewnie adres polskiportalnaukowy.net zmienil koncowke, i przez to przestalo dzialac).

interesujacy link w temacie (po przefiltrowaniu) http://www.historycy.org/index.php?showtopic=33749 to moze jeszcze: http://www.tolle.pl/pozycja/czarna-propaganda takie coś jeszcze na ten temat: http://namzalezy.pl/wymiary-wojny-czesc/
  • "Tylko po co ludzie mają o tym wiedzieć? Lepiej, jak nie wiedzą, wtedy nie myślą, nie zastanawiają się niepotrzebnie..." co to ma być?

Film dokumentalnyedytuj kod

Dlaczego nie można użyć w artykule na temat wojny treści wyrażonych w filmie dokumentalnym "fahrenheit 9 11" ?

A co to miały by być za treści?

Mapkaedytuj kod

Niech ktoś poprawi tę mapkę! W Algierii, Tunezji i Egipcie nie ma żadnej wojny, w Libii i w Iraku już się skończyła. 195.8.52.5 (dyskusja) 14:06, 31 gru 2011 (CET)odpowiedz

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Wojna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy