Dyskusja:World music


Dyskusja:World music w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Literatura uzupełniająca

Sekcja wskazuje pozycje zawierające informacje nieuwzględnione w artykule, które mogą być wykorzystane do jego rozbudowy.
  • Marta Trębaczewska „Między folklorem a folkiem Muzyczna konstrukcja nowych tradycji we współczesnej Polsce”.

[bez tytułu]edytuj kod

Czy World Music jest terminem wystepujacym w polskiej literaturze, czy ma jakis inny polski odpowiednik. --Jonasz 21:57, 12 paź 2004 (CEST)

hm, nie jestem pewien, może w jakichś pisemkach "okołofolkowych" --Henry25

W przeszlosci wielokrotnie zmagalem sie z tym terminem, ai wielu artukulach umiescilem linki do niego. najczesciej chyba jako muzyka etniczna, moze takze czasami muzyka świata. warty by bylo porobic przekierowania. --Jonasz 22:05, 12 paź 2004 (CEST)

Szczerze mówiąc ta definicja jest raczej intuicyjna, ale wydaje mi się, że world music nie jest do końca tożsama z muzyką etniczną - w książce World Music wydanej przez The Rough Guide obok muzyki etnicznej dużo miejsca poświęcono również współczesnym stylom muzyki popularnej, którą wyróżnia czasami (takie odniosłem wrażenie) jedynie to, że tworzona jest z dala od Europy czy Stanów Zjednoczonych. Jeśli chodzi o muzykę świata to jak najbardziej.-- Henry25

moja koncepcja rozumienia tej czesci swiata jest taka - jest osobno muzyka folkowa, rdzennie pochodzaca z danego obszaru, ktora sie formowala wraz z jego kultura. World music to muzyka, nawiazujaca w brzmieniu, instrumentarium, tematyce, melodiach do muzyki etnicznej/folkowej, jednak dodajaca elementy wlasne, typu elektroniczne wstawki, instrumenty z innych stron swiata, elementy orkiestralne.. sytuacja podobn a jest z muzyka new age.. sblive! 23:46, 12 paź 2004 (CEST)

Znalazłem hasło world music w polskiej edycji The Guiness Who's Who Of Folk Music, czyli w Encyklopedii Muzyki Popularnej - Folk Wydanej przez Oficynę Wydawniczą "Atena". Hasło to nie nie znajduje się wprawdzie głównej części encyklopedii, a w słowniczku pojęć, ale jest :) A jego wyjaśnienie brzmi tak: "Muzyka świata. Termin, którym określa się muzyką afrykańską, azjatycką, południowoamerykańską, ale też często europejską - zwykle ludową lub inspirowaną tradycją ludową." Natomiast według wspomnianego wcześniej przeze mnie World Music - The Rough Guide termin world music powstał w roku 1987 i był używany przez małe londyńskie wytwórnie płytowe dla określenia płyt nagrywanych przez artysów z Afryki, Ameryki południowej i innych krajów, co do których sklepy płytowe miały wcześniej wątpliwości na jakiej półce je umieścić. Sami autorzy książki zauważają zresztą, że termin jest na tyle szeroki, że jego używanie może nie nieść żadnej konkretnej informacji na temat muzyki, w stosunku do której został użyty, jednak z drugiej strony sprawdza się bardzo dobrze w przemyśle muzycznym, a poza tym większość ludzi instynktownie rozumie jego znaczenie. Jako alternatywne określenia podano natomiast m.in. roots, international, ethnic --Henry25 21:07, 13 paź 2004 (CEST)

Dobrym tłumaczeniem world music wydaje się być muzyka egzotyczna.----Al Bargit

Pojęcie "egzotyczności" jest straszliwie względne. O ile można tym przymiotnikiem wyrażać subiektywne wrażenia z odbioru jakiejś twórczości, o tyle nie nazwałabym tak żadnego gatunku muzycznego. Moim osobistym zdaniem to "muzyka świata" jest pojęciem podstawowym i używanym w branży. "World music" oczywiście też, ale umiłowanie języka ojczystego każe mi używać polskich słów, o ile to tylko możliwe, dlatego to pod "muzyką świata" umieściłabym cały artykuł, a z "world music" zrobiłabym przekierowanie. Aha, "roots" tez mi sie podoba. Dobrze oddaje istotę tej muzyki. Nevermore 00:34, 10 mar 2007 (CET)

Właściwie mi też bardziej odpowiada "Muzyka świata", ale "World Music" wydaje mi się być trochę bardziej popularne. A może się mylę? :) - --Henry25 21:11, 13 lip 2007 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:World music" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy