Dyskusja:Yerba mate


Dyskusja:Yerba mate w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

"Gatunki" Yerba Mateedytuj kod

Z tego co mi wiadomo, Yerba Mate to napar przyrządzany z liści/gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. W takim wypadku ostrokrzew paragwajski jest rośliną, z której robi się yerbę - czyli "gatunkiem" yerby. Gdyby yerbę robiono z jakiejś innej roślinki, wtedy mielibyśmy inny gatunek yerby. Tymczasem w zakładce "Gatunki" zapisane zostały marki wytwarzające ten sam produkt - Yerba Mate. Oczywiście różnią się sposobem przygotowania, dodatkami, grubością mielenia - ale to mimo wszystko ta sama roślina. Tak jak "Lipton" i "Dilmah" to nie różne gatunki, a różne marki, tak - wg. mnie - takie Yerby jak Cruz de Malta i CBSe to również osobne marki. Wobec tego, zmieniłbym dział "Gatunki" na "Marki" - a także edytował artykuły, w których nazwa ta jest stosowana błędnie... ...chyba, że się mylę? --MatthewRock (dyskusja) 23:16, 2 mar 2013 (CET)

spamedytuj kod

Ludzie, ogarnijcie ten SPAM w linkach zewnętrznych...

Naczynie do picia mate nazywane jest mate. W Polsce propagowana jest nieprawidłowa nazwa matero. Określenie to jest rzeczywiście używane lokalnie w Paragwaju, ale zdecydowana większość pijących matę w Ameryce Pd. i na świecie używa nazwy mate. Wystarczy spojrzeć na hiszp. czy ang. wersję hasła w wikipedii, by to potwierdzić. Trzeba się natomiast nieźle naszukać, by znaleźć gdziekolwiek w Internecie nazwę matero użytą w odniesieniu do naczynia. Bartek

ze zgłoś błądedytuj kod

Witam. Proszę o informację w jaki sposób poprawić można nieprawdziwe treści w artykule o yerba mate. Nieprawdą jest, że konsumpcja mate ma związek ze zwiększoną zapadalnością na raka ani że zawiera szkodliwe substancje- z cytowanych badań nie wynikają takie wnioski. Mimo prób poprawienia tego na stronie ciągle widnieją nieprawdziwe informacje. Proszę o interwencję w tej sprawie.

Zgłosił: Pracki.kamil@gmail.com 83.6.114.211[odp][?] (dyskusja) 10:39, 29 sie 2008 (CEST)

Nieprwdziwe informacje podparte są jednak źródłami :> louve 20:17, 3 wrz 2008 (CEST) Zgodnie z treścią podanych źródeł, w yerba mate występują związki rakotwórcze. Również zgodnie z treścią podanych źródeł można zauważyć związek między zwiększoną zapadalnością na nowotwory i spożywaniem yerba mate (jest to związek niezależny od innych używek jak np. tytoniu, co uwzględniono w wielu z tych badań podanych w źródłach artykułu). Podsumowując - jeżeli posiadasz źródła, które wykazują że w liściach yerba mate nie występują związki rakotwórcze, to je zamieść. Inaczej nie mamy podstaw sądzić, że jest inaczej niż w obecnym artykule. Pozdrawiam, J.K. Te same związki, w porównywalnych ilościach występują w kawie. Jednak w artykule o kawie jest wyraźnie napisane, że "Nie udowodniono związku między spożyciem kawy a występowaniem chorób nowotworowych.". Z tego wynika, że albo występowanie szkodliwych związków w napoju nie determinuje jeszcze jego kancerogenności i nie masz racji, albo w artykule o kawie należy, zgodnie z Twoim tokiem rozumowania, umieścić informację o jej działaniu rakotwórczym. Nie można stosować różnych standardów do różnych artykułów. / N.K. 10:48, 27.09.2010 Cała ta sekcja o badaniach przeczy co i rusz sobie samej, kto i co i komu chce udowodnić?

Poprawa merytoryczna tekstuedytuj kod

Naniosłem stosowne poprawki odnośnie badań nad związkiem spożycia yerba mate z nowotworami (konkretnie rakami = nowotworami złośliwymi wywodzącymi się z komórek nabłonka). Uczciwość wymaga przedstawienia badań, w których związek ten stwierdzono jedynie w przypadku picia gorącego napoju. Jak podano w przedstawionych źródłach jednoczesne spożycie alkoholu i palenie papierosów komplikuje określenie znaczenia yerba mate jako niezależnego czynnika ryzyka. Badania wpływu na bakterie nie są wystarczającym dowodem szkodliwości yerba mate dla człowieka. Badano ponadto jedynie populacje spożywające napój w ogromnych ilościach i przygotowany w określony sposób. W sprawie wykrycia policyklicznych węglowodorów aromatycznych w napojach sporządzanych z yerba mate (w tradycyjny sposób), należy zauważyć fakt, że w pewnych dawkach występują one i w innych produktach jak grillowane mięso, czy papierosy. Kto przeczytał cały artykuł omawiający badanie, a nie tylko abstrakt, ten to wszystko wie. Nie ma sensu straszyć czytelników filiżanką yerba mate. Wystarczy tylko zachować umiar. FDA nie uznała yerba mate za produkt szkodliwy dla zdrowia. Karol

Sekcja "Wpływ na zdrowie" - ale tu bałagan!edytuj kod

Przejrzałem źródła i muszę przyznać, iż nie są one tak agresywnie nastawione do Yerba Mate jak twórcy tej sekcji. Należałoby przede wszystkim zaznaczyć, że w rakotwórcze działanie yerba mate ma raczej związek z procesem suszenia na skalę przemysłową surowca ostrokrzewu. Sam ostrokrzew nie zawiera związków karcynogennych, a wręcz przeciwnie. Związki takie jak benzo(a)piren powstają podczas obróbki termicznej m.in. produktów spożywczych czy używek jak kawa i herbata. Równie dobrze można straszyć grzanką, kotletem schabowym czy kiełbaską z grilla. Dla strachliwych w sprzedaży dostępne są yerba mate produkowane innymi metodami i nie zawierające benzopirenów. Poza tym od niedawna środowisko naukowe bada czy śladowe ilości związków rakotwórczych nie działają wbrew pozorom przeciwnowotworowo. Inna sprawa - powszechnie wiadomo o zwiększonym ryzyku zachorowania na nowotwory złosliwe jamy ustnej u osób spożywających gorące napoje. A i jeszcze link do badania wykazującego "Statystyczny związek spożycia yerba mate z podwyższonym ryzykiem raka płuc stwierdzono w badaniu na grupie urugwajskich mężczyzn, które wykazało zależność między wzrostem ryzyka zachorowania a dawką yerba mate z gruczolakorakiem płuc" (ludzie co za składnia!) odsyła do innego badania. No i stwierdzenie "napar z yerba mate jest ważnym źródłem polifenoli, które są substancjami o właściwościach przeciwutleniających" chyba nie potrzebuje odniesienia do źródeł - wystarczy zajrzeć do podręcznika botaniki.

Wpływ na angiogenezęedytuj kod

W badaniu z 2008 r. wykazano, że ekstrakt yerba mate przyspiesza angiogenezę, co z jednej strony oznacza np. szybsze gojenie się ran, a z drugiej prowadzi do szybszego rozwoju nowotworów.[1]

Powyższej informacji (wraz ze źródłem) nie mogę dodać sam, bo artykuł jest zabezpieczony.

Done. louve (dyskusja) 11:44, 16 lis 2008 (CET) OK, ale myślę że warto skrótowo dopisać, jakie są tego konsekwencje (dobre i złe, tak jak podałem wyżej). Inne substancje które przyspieszają angiogenezę to np. nikotyna. Swoją drogą to yerba mate ma dużo wspólnego z tytoniem... Oni w tym badaniu mówią też o metyloksantynach, tylko że metyloksantyny same w sobie są inhibitorami angiogenezy, więc w yerba mate jest jakiś inny związek (lub grupa związków), które promują angiogenezę. --83.24.26.78 (dyskusja) 13:54, 16 lis 2008 (CET) Wolałbym aby nie było takiego krótkiego tłumaczenia - jeszcze ktoś mógłby pomyśleć że angiogeneza sama w sobie sprzyja nowotworom. Jeśli jednak uważasz inaczej, napisz tutaj proszę, wtedy wprowadzę Twoją wersję. louve (dyskusja) 22:35, 16 lis 2008 (CET) Bo rzeczywiście tak jest, że angiogeneza sprzyja rozwojowi nowotworów. Dlatego osobom z nowotworami podaje się często inhibitory angiogenezy. Każdy guz do życia potrzebuje stałego tworzenia się nowych naczyń włosowatych, dlatego właśnie nikotyna w tytoniu, mimo że sama nie jest karcynogenem, to sprzyja rozwojowi nowotworów (bo promuje angiogenezę). Z tego badania cytowanego wyżej (Strassmann BB et al., 2008) wynika, że ekstrakt yerba mate spełnia właśnie m.in. taką rolę jak nikotyna w tytoniu. Pozdrawiam, --83.24.66.189 (dyskusja) 10:20, 17 lis 2008 (CET) Zwracam uwagę na fakt, że angiogeneza sprzyja rozwojowi już istniejącej choroby nowotworowej i to dopiero wówczas gdy guzek jest już sporych rozmiarów.

Niespójność i nieobiektywność w opisie wpływu na zdrowieedytuj kod

Czytając ten rozdział miałem wrażenie niekonsekwencji - pojawiają się zdania typu: "występuje dawka silnie rakotwórczych policyklicznych węglowodorów aromatycznych porównywalna z dawką dostarczaną organizmowi przez osobę palącą paczkę papierosów dziennie" równolegle z twierdzeniami typu: "ma silne zdolności antyoksydacyjne".

rakotwórczość tych węglowodor policyklicznych polega na tym że ich niezwykle silna reaktywność powoduje zaburzenie równowagi red-ox w różnych funkcjonalnych procesach komórkowych, a zdolność antyoksydacyjna przypisana przez drugi cytat Yerbie polegać powinna właśnie na wspomaganiu zachowania tej równowagi i ograniczenia przez to powstawania nadmiernych ilości wolnych rodników, co byłoby sprzeczne z pierwszym faktem.

Rozumiem że różne publikacje mogą podawać przeciwne info. dlatego nie wnoszę o usuwanie którychs z nich, ale o uporządkowanie i uściślenie: proponuję dopisać istotne informacje o wiarygodności źródeł tych sprzecznych cytatów - zauważam że w kwestii "rakotwórczości" podawana w artykule teza że Yerba jest rakotwórcza pochodzi z NAUKOWO WIARYGODNYCH źródeł, natomiast teza przeciwna z NAUKOWO NIEWIARYGODNYCH, bądź nawet źródeł nienaukowych (zob. ostatnie zdanie: "Badania sfinansowane przez argentyński Narodowy Instytut Yerba Mate (INYM) dowodzą, że napar z yerba mate jest ważnym źródłem polifenoli, które są substancjami o właściwościach przeciwutleniających (antyoksydanty)." - twierdzenie nie poparte cytowaniem źródła, równie dobrze może być zmyślone albo gdzieś zasłyszane, np od sprzedawcy Yerby.

Info o rakotwórczości Yerby jest cytowana z recenzowanego czasopisma naukowego, natomiast info o właściw. przeciwrakowych z monograficznej książki. Nie wiadomo czy książka zawiera teksty popularno-naukowe czy naukowe, ale jeśli nawet ten drugi przypadek - naukowe tezy zawarte w takich książkach nie muszą być zweryfikowane przez obiektywne środowiska naukowe, tak jak ma to miejsce w czasopismach naukowych. Pewnien kanon zasad obiektywności w naukach przyrodniczych wskazuje jednoznacznie że w tym artykule i na bazie tych cytowań CHARAKTER FAKTU NAUKOWEGO należy przyznać tezie że Yerba jest RAKOTWÓRCZA.

Należy więc JEDNOZNACZNIE i WYRAŹNIE dopisać taką informację, choćby przy cytowanych tezach (podać ich wiarygodność z punktu widzenia aktualnych naukowych zasad wiarygodności publikowanych wyników badań), no albo pod koniec artykułu. Problem rozwiązałoby też potwierdzenie tezy o "antyrakowym" wpływnie Yerby zacytowaniem jej z jakiejś publikacji (jeżeli takowa istnieje)z czasopisma naukowego (najlepiej z listy Filadelfijskiej), w przeciwnym razie postulat o pozostawienie w artykule tezy o przeciwrakowym działaniu, jako naukowej, nie jest do obronienia, jest nieuczciwy i niezgodny z zasadą pisania obiektywnych definicji.

ps. Yerba jest smaczna i rzeczywiście pobudza, czasme piję jak kolega poczęstuje mnie - prosze nie mśleć że jestem z jakiegoś "antyyerbowego" lobby:) Adam Kubiak (dyskusja) 01:07, 29 maj 2009 (CEST)

Ktoś zrobił straszny bałaganedytuj kod

W informacjach na temat rakotwórczego działania yerba mate ktoś zrobił straszny zamęt, obecnie te informacje po prostu wprowadzają w błąd. Z publikacji w przypisach wynika zupełnie co innego niż jest wpisane w artykule. Np. odnotowano wyraźny wzrost ryzyka dla spożywania mate W ODERWANIU od papierosów i alkoholu, podczas gdy z artykułu wynika mylny obraz jakoby to właśnie alkohol i papierosy były odpowiedzialne za te nowotwory, a jedynie "niesłusznie" przypisano ten wzrost ryzyka yerba mate.

  1. Strassmann BB et al., "Quantitation of methylxanthinic alkaloids and phenolic compounds in mate (Ilex paraguariensis) and their effects on blood vessel formation in chick embryos". Journal of agricultural and food chemistry 2008 Sep 24;56(18):8348-53

Curado Palo Santo - sporna kwestiaedytuj kod

Przygotowanie do pierwszego użycia Palo Santo, tzw."curado" to kwestia sporna. Wiele poradników internetowych instruuje, aby drewno naczynia natrzeć tłuszczem w postaci oliwki, lub masła, co jest zabiegiem wielce kontrowersyjnym. W krajach gdzie yerba mate uważana jest za napój na równi co u nas herbata, o żadnym nacieraniu tłuszczem nie ma mowy.

Mateinaedytuj kod

Nie ma czegoś takiego jak mateina. To inna nazwa kofeiny https://erowid.org/plants/yerba_mate/yerba_mate_chemistry1.shtml

Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Yerba mate" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy