Dyskusja:Zakazane piosenki


Dyskusja:Zakazane piosenki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Inni aktorzyedytuj kod

Inni aktorzy wymienieni przez filmpolski.pl:

Barbara Drapińska, Beata Artemska, Ewa Zdzieszyńska, Halina Jabłonowska, Irena Netto, Janusz Kłosiński, Jerzy Przybylski, Juliusz Kalinowski, Kazimierz Brusikiewicz, Kazimierz Szubka, Leon Łabędzki, Roman Wasilewski, Wacław Kowalski, Witold Sadowy, Włodzimierz Kwaskowski, Zbigniew Skowroński, Zdzisław Szymański, Zygmunt Urbański.

Kpjas φ 20:55, 3 sie 2013 (CEST)

Pierwszym filmem?edytuj kod

A Wielka droga ?Xx236 (dyskusja) 11:11, 29 sie 2013 (CEST)

Datyedytuj kod

Mam problem ze zrozumieniem chronologii w tym artykule, czy te roki są napewno poprawne:

 • (średni metraż) "We wrześniu 1945 roku rozpoczęto poszukiwania ludzi, którzy wykonywali antyniemieckie i partyzanckie piosenki w czasie wojny..."
 • (średni metraż) "Film powstał na przełomie 1945 i 1946 roku, w całości kręcony był w Łodzi..."
 • "...decyzja ta [o kreceniu dl. metr.] zapadła 4 grudnia 1946 roku..."

No i tu jest cacy ale potem:

 • (dlugi metraz) "Kręcenie fabularnej, pełnometrażowej wersji Zakazanych piosenek rozpoczęto w maju 1946"
 • (dlugi metraz) "...miał miejsce w czasie kręcenia scen walk na Starówce w 1944 roku..."

Cos tam chyba jest pomieszane. Ale moze mam zwidy ;) Spike, godz. 13:16, 29 sierpnia 2013 r.

"scen walk na Starówce w 1944 roku" czyli scen z powstania, nie chodzi o czas kręcenia.Xx236 (dyskusja) 14:03, 29 sie 2013 (CEST)
 • aha, to mozna poprawic zeby jednoznacznie bylo, a co z tym ze najpierw zaczeli krecic a po pol roku zdecydowali sie na to? Spike, godz. 15:35, 29 sierpnia 2013 r.

z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykuleedytuj kod

Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.

W tym haśle autorstwo słów piosenki Warszawo ma przypisano (dwukrotnie) Ludwikowi Starskiemu, ale w haśle Andrzej Włast to właśnie Włast figuruje jako autor słów. Na marginesie: według Wikipedii Starski jest autorem piosenki Warszawa, ja i ty (hasła: Ludwik Starski oraz Warszawa, ja i ty) -- może stąd pomieszanie? Zgłasza: Ksymil (dyskusja) 17:46, 4 lip 2014 (CEST)

 • Jeśli to błąd, to dotyczący w istocie haseł Andrzej Włast i Czuwaj Wiaro! Wg Filmpolski.pl autorem słów do piosenek z filmu "Zakazane piosenki" jest Ludwik Starski [1]. I pytanie, czy ta piosenka, to faktycznie utwór "Warszawo ma" z "Zakazanych piosenek". --Kriis (dyskusja) 14:53, 31 lip 2014 (CEST)
  • Kayah na płycie Transoriental Orchestra śpiewa właśnie tę piosenkę, a w dołączonej do płyty (a w zasadzie: płyt, bo są dwie) książeczce pisze w odniesieniu do niej m.in.: „Nigdy nie zapomnę smutnej twarzy Zofii Mrozowskiej w «Zakazanych piosenkach» i jej biednego sweterka”, więc to chyba o tę piosenkę chodzi (jeśli dziś wieczorem nie przegapię filmu, postaram się to jeszcze potwierdzić). Na liście utworów w tejże książeczce podano: „Warszawo ma sł. Andrzej Włast / muz. Kazimierz Jerzy Oberfeld” (tak samo jest w Wikipedii). A zatem błąd byłby raczej tutaj. Pozdrawiam serdecznie. Ksymil (dyskusja) 14:56, 1 sie 2014 (CEST)
   • Teraz mogę już z całkowitą pewnością potwierdzić: W filmie „Zakazane piosenki” śpiewana jest piosenka Warszawo ma, do której link podał wyżej Kriis. Ta sama piosenka wykonywana jest przez Kayę na płycie Transoriental Orchestra, gdzie jako autora słów podano Andrzeja Własta. Ale warto by może tę informację gdzieś jeszcze potwierdzić. (Na marginesie: W napisach początkowych filmu nie pojawia się w ogóle nazwisko autora słów piosenek, co logiczne, bo piosenki zostały do filmu zebrane z czasów okupacji, a nie napisane specjalnie do niego; Starski figuruje natomiast w napisach jako autor scenariusza.) Pozdrawiam serdecznie. Ksymil (dyskusja) 07:12, 2 sie 2014 (CEST)
   • @Ksymil Zainteresowałem tą dyskusją redakcję portalu filmpolski.pl i usunęli nazwisko L. Starskiego jako autora piosenek w filmie "Zakazane piosenki". Ale też od nich dostałem informację, że cyt.: to sprawy nie rozwiązuje, bo nie wyjaśnia, kto był autorem tekstu do "Warszawo ma", (...) jeszcze w roku 1980, w napisach do filmu "Róg Brzeskiej i Capri" jako autor wykorzystanej tam tej właśnie piosenki widnieje Starski i nie wiadomo czy dzisiaj da się tę kwestię jednoznacznie ustalić. --Kriis (dyskusja) 13:32, 14 sie 2014 (CEST)
 • Ja natomiast sprawdziłem w książkach „Piosenka przypomni ci” Dariusza Michalskiego i „Kalejdoskopie estradowym” Zbigniewa Adriańskiego, ale bez rezultatu. Z uszanowaniem Mateusz Opasiński (dyskusja) 12:20, 15 wrz 2014 (CEST)
  • W napisach końcowych filmu biograficznego poświęconego Danucie Szaflarskiej pt. Inny świat (z 2012 roku) jako autora słów również wymieniono Ludwika Starskiego. Ale wobec powyższej dyskusji może to być powielenie tego samego błędu (choć oczywiście nie musi). —— Co gorsza, jako autora muzyki do tej piosenki podano w tychże napisach: „N. Litch” (jakkolwiek by się to miało czytać), a ponieważ sama Szaflarska mówi w filmie, że chodzi pierwotnie o melodię do piosenki żydowskiej Miasteczko Bełz, to jest to sprzeczne z informacją w haśle Miasteczko Bełz, gdzie jako kompozytora podano Aleksandra Olszanieckiego, oraz z hasłem Transoriental Orchestra, gdzie wymieniono Kazimierza Jerzego Oberfelda. Zresztą w pierwszym z tych haseł jest też informacja: „na płycie, nagranej w 1935, mylnie jako autorzy podani są Burstein, Lith-Frey oraz Roman (prawdopodobnie byli autorami tłumaczenia tekstu z jidysz na polski)”, ale czy ten Lith i wymieniony w napisach N. Litch to jedna i ta sama osoba, tego nie wiem. Może to być zresztą pseudonim Olszanieckiego albo Oberfelda (o ile znowu nie chodzi o tę samą osobę z nazwiskiem żydowskim i spolszczonym, choć nie zgadzają się też imiona). Im dalej w las, tym więcej drzew. Pozdrawiam serdecznie. Ksymil (dyskusja) 07:54, 9 paź 2014 (CEST)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Zakazane piosenki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy