Dyskusja:Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej


Dyskusja:Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
  • Czy ta nazwa i skrot od poczatku? Np. w 1968 nie uzywane, a W-wie epitet "Goledzinow", a 1970, 1976?
  • W książce Piotra Majera "Milicja Obywatelska 1944-1957" napotkałem twierdzenie, że na początku ZOMo nazywało się Zmotoryzowany Odwód Milicji Obywatelskiej (w liczbie pojedynczej). Birczanin (dyskusja) 20:45, 26 mar 2008 (CET)
  • Poborowi służący w ZOMO byli wyłącznie, a nie "w większości" ochotnikami, i to po kres istnienia tej formacji. Z bardzo prostego powodu: ówczesne MSW nie prowadziło własnej ewidencji poborowych i nie miało najmniejszej możliwości prowadzenia naboru do ZOMO na innej zasadzie niż zaciąg ochotniczy. Kandydat do ZOMO musiał osobiście zgłosić się do Wydziału Kadr (Prezydialnego) najbliższej Komendy Wojewódzkiej MO, złożyć podanie o odbycie zastępczej służby wojskowej w formacjach MSW i czekać. Gdy został zaakceptowany (po dokładnym sprawdzeniu) właściwe miejscowo WKU było powiadamiane o tym fakcie z zaleceniem przeniesienia akt poborowego do ewidencji osób odbywających zastępczą służbę wojskową. Praktyczna nieobecność "fali" w jednostkach ZOMO wynikała z faktu zupełnego braku w tych jednostkach "wyrokowców" (czyli poborowych wcześniej karanych, co kandydata do służby w ZOMO dyskwalifikowało całkowicie) i dzięki temu nieprzenoszenia do jednostek zwyczajów więziennej "grypsery".--Harryangel (dyskusja) 12:01, 12 mar 2011 (CET)
  • Bzdura! Brani byli z poboru i kierowani do jednostek ZOMO przez WKU. "Zaczęto do nich rekrutować poborowych, by odbywali w tych oddziałach zasadniczą służbę wojskową" - tak jest w tekście źródłowym podanym w przypisach i dopóki jest to encyklopedia, a nie swobodne forum, tego się należy trzymać. "Pamiętam to z autopsji" - to nie jest żaden argument w encyklopedii, nawet internetowej. Ja też mógłbym się powoływać na pamięć, w końcu mój stary przesłużył w lubelskim WKU 10 lat i osobiście wręczał takim "ochotnikom" bilety. --Morus kot (dyskusja) 22:57, 20 mar 2011 (CET)
  • Nie spotkałem się z przypadkiem by do ZOMO wzięto kogokolwiek wbrew jego woli. Owszem. Zachęcano, kusząc wyższym żołdem i lepszymi warunkami służby. Lepszym wyżywieniem i preferencjami przy staraniu się o przyjęcie do MO. To kandydat do PCP musiał się wysilić by go nie odrzucono. Nie wyrok był przeszkodą lecz siostra czy brat w zakonie. Ciotka w Ameryce czy wujek ksiądz. Osobiście poznałem pewien przypadek gdzie kandydat po wyroku za rozbój (lustrzany przypadek pięściarza Gołoty) został przyjęty do służby bo jego pięściarskie zdolności mogą być przydatne. I nieprawda, że fala wzięła się z więziennej grypsery. Do wojska trafiają chłopcy wkraczający dopiero w dorosłe życie. Jak mając 18 lat można być grypserą lub mieć z nią związek? Fala istniała już w legionach starożytnego Rzymu. Tam nazywano ją kolumną. Legion w którym służba trwała 20 lat podzielony nieformalnie był na cztery kolumny. Po 5 lat w każdej z kolumn żołnierz służył zanim stawał się weteranem. Czwartą kolumnę najbardziej oszczędzano, sięgając po nią tylko w ostateczności. Ukuło się też wtedy określenie "piąta kolumna" (tajniacy, szpiedzy, sabotażyści zakonspirowani w szeregach przeciwnika). W ZOMO fali nie było bo nasycona do granic absurdu była ta formacja politrukami. Oficerami politycznymi, chorążymi politycznymi którzy nie tolerowali takich nieformalnych zjawisk i tępili je zawzięcie. W wojsku tego nie było i dlatego porządek i dyscyplina była tam o niebo lepsza. W ZOMO po strzelaniu broń bez czyszczenia można było zostawić w magazynie broni, co w wojsku było nie do pomyślenia. Znam to z autopsji ponieważ byłem kolejno w obu skoszarowanych formacjach. Kałacha dostałem z tak skorodowanym zamkiem że nie mogłem uwierzyć że poprzednikowi udało się go tak zaniedbać. W wojsku lśniło jak lusterko. Wszystko. Tylko jedzenie było lepsze. W sklepach pustki a my szynkę na co dzień jedliśmy. W MSW rzecz jasna, a nie w MON gdzie jedzenie było znacznie skromniejsze.
Na podstawie artykułu: "Dyskusja:Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy