Dyskusja kategorii:Organizacje śląskie


Dyskusja kategorii:Organizacje śląskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

imo w tej kategorii powinny byc organizacje majace dzialnosc dotyczaca slaska, a nie zalozone na slasku, jak np. Towarzystwo Polsko-Katolickie czy Towarzystwo Przemysłowców Polskich. Herr Kriss 18:37, 28 sty 2006 (CET)

W sumie, przymiotnik śląskie odnosi się i do tych i do tych. Chyba, że myślisz o rozdzieleniu tego na dwie podkategorie: Organizacje załorzone na śląski i Organizacje działające na śląsku. Pozdrawiam. Egon 20:27, 16 maja 2006 (CEST) Nie wiem czy to ma sens rozdzielac i robic podwojne przynaleznosci do kat... Herr Kriss 23:35, 16 maja 2006 (CEST)

Czy "Towarzystwo Przemysłowców Polskich" które o ile pamiętam powstało we Wrocławiu nie prowadziło działalności dotyczacej Śląska? Grupowało ludzi, jak przypuszczam, urodzonych na Śląsku, mieszkających na Śląsku, tutaj robiących interesy etc. Wydaje mi się, że jak najbardziej pasuje to do tej kategorii. Pistulka 22:05, 22 lip 2006 (CEST)


Wiadomo, ze organizacja z pewnego regionu bedzie glownie skupiac osoby z tego regionu, ale czy oni cos robili dla slaska? Herr Kriss 00:46, 23 lip 2006 (CEST)

Co to znaczy "robić coś dla Śląska"? To znowu byłaby jakaś kategoria ocenna bo nie wiem dlczego organizacja działająca od połowy XIX wieku do 1920 roku nie robiłaby czegoś dla Śląska i Ślązaków. Najlepiej patrzec na takie sprawy poprzez analogię. Czy Kasa Stefczyka była organizacją polską czy nie? Moim zdaniem była. Gdyby zaś stosowac zaproponowaqne przez Ciebie kryterium, możnaby zadac pytanie czy Kasa Stefczyka zrobiła coś dla Polski. W sumie, odpowiedź obiektywna jest niemożliwa. Trzeba przyjać kryterium uniemożliwiajace jakiekolwiek ocenianie i dywagowanie.

Czyli,

  • kryterium terytorialne: Organizacja załozona na Śląsku - jest organizacją Śląską,
  • kryterium podmiotowe: Organizacja założona przez Ślązaków (np w Teksasie) - jest organizacją Śląską.

Pozdrawiam, Pistulka 10:51, 23 lip 2006 (CEST)


A moze poprostu organizacje, ktore promuja slaskosc, tradycje, kulture, lub ktore byly zalozone przez slazakow dla slazakow. Herr Kriss 15:37, 23 lip 2006 (CEST)

? To znaczyłoby, że np Związek Powstańców Śląskich nie mieści sie w takiej kategorii, bo należeli też tam ludzie z innych regionów. Po co takie ograniczenia? Kolejny raz zaczęłyby się dyskusje kto to jest Ślązak a kto nie jest. Np czy urodzony na Śląsku poeta jest Ślązakiem, bo jeśli nie jest Ślązakiem, to jakiś związek poetów na Śląsku nie byłby organizacją śląską, itp. Takich spraw nie można ocenić obiektywnie. Jeszcze mała uwaga. Moim zdaniem "organizacja załozona przez ślązaków dla ślązaków" to sformułowanie chyba niezbyt szczęśliwe. Pistulka 17:25, 23 lip 2006 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja kategorii:Organizacje śląskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy