Dyskusja portalu:Żegluga


Dyskusja portalu:Żegluga w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Współpraca z portalem Żeglarstwoedytuj kod

Na portalu żeglarstwo padł postulat zintegrowania obu portali. Moim zdaniem w Polsce, gdzie jest bardzo popularne żeglarstwo śródlądowe (nawet bardziej niż morskie), warto pracować oddzielnie. Jednak trzeba ze sobą współpracować. Tematyka się zazębia, a niektórzy zaczynali karierę w żegludze od przygody z żeglarstwem. Nie bez przyczyny Akademia Morska eksploatuje Dar Młodzierzy. Mamy te same korzenie, tradycję, historię! Sam trafiam na artykuły rozpoczęte przez żeglarzy, które aż się prosi o rozwinięcie, o trochę inny świat związany z zawodową praktyką morską. Proszę o dyskusję na ten temat. I jeszce jedno, aż się prosi o dodanie do szablonu "Żegluga info" portalu żeglarstwo. --MaciejKa 19:58, 13 maja 2006 (CEST)

By nie dyskutować na dwa fronty proszę o dyskusję na Dyskusja portalu:Żeglarstwo. Brosen dyskusja 20:16, 13 maja 2006 (CEST)

Logo portalu Żegluga

Mam propozycję: skoro portal Żegluga doczekał się swojego szablonu {{Żegluga info}}, własnego oraz uczestnicy projektu żegluga mogą się pochwalić własnym szablonem specjalności {{WikiProjektŻegluga}}, w których występuje grafika , proponuję uczynić z tego cliparta logo portalu żegluga.

Część głównej strony (nagłówek) wygladałaby m in. tak:

--MaciejKa 12:16, 27 maja 2006 (CEST)

Przy starcie Prtalu bawiłem się różnymi grafikami, tą też i nie jestem do niej przekonany. Trochę zbyt prosta. Myślałem o zmianie grafiki w tej czołówce portalu i planowałem zamienić ją na tę latarnię, która jest obecnie zdjęciem miesiąca. Brosen dyskusja 13:18, 27 maja 2006 (CEST)

Symbol, ikona, logo muszą być proste, mają się kojarzyć z daną tematyką. Warto być konsekwentnym, i w szablonach, i na stronie głównej. Każdy kto trafi do portalu, na pierwszy rzut oka wie gdzie jest. Zdjęcie jest bardziej skomplikowane, wymaga chociaż pobieżnej analizy, choć tego nie rejestrujemy podczas myślenia. Poza tym każda "fototapeta" szybko się znudzi, a taki symbol ma szansę przetrwać długo. Żyjemy w epoce komiksów, piktogramów, ten graficznie niezmienny, prosty motyw warto żeby został. Przecież już został wybrany przez inne morskie portale Wiki (szablony) i my wybraliśmy go też. Moim zdaniem umieszczenie go na stronie głównej portalu jest, jak postawienie kropki nad i. A piękne grafiki poniżej można zmieniać nawet codziennie.--MaciejKa 14:17, 27 maja 2006 (CEST)

Logo może być proste, ale nie musi i często nie jest, a poza tym Portal Żegluga logo nie ma. Nie mają go także portale w innych językach poświęcone żegludze (w zasadzie jest tylko niemiecki). Sądzę, że statki czy latarnia równie mocno kojarzą się z żeglugą jak kotwica, a kto wie czy nie bardziej. Sądzę, że ta kotwica w takiej formie i w takim rozmiarze jest "przyciężka" i zbyt dominująca przy obecnym układzie portalu. Brosen dyskusja 20:03, 27 maja 2006 (CEST)

OK - kotwica jest z definicji ciężka ;-) Już nie dyskutuję :-| --MaciejKa 21:11, 27 maja 2006 (CEST)

nazwy statkowedytuj kod

chodze i szukam ;) i nie wiem czy sa jakies ujednolicenia odnosnie nazw artykulow o statkach (np Raleigh ;) USS Raleigh? hm ) Izaak 21:31, 12 sie 2006 (CEST)

Tutaj chyba znajdziesz, czego szukasz. Brosen dyskusja 22:45, 12 sie 2006 (CEST)

dzieki ale hm nadal nie do konca wiem ;) wiec skonkretyzuje :) okret plywal najpierw jako uss potem jako hms (ale to pewnie napisalbym uss) pozatym byly cztery okrety o tej nazwie wiec jesli nie ma juz zadnych umow co do tego to za en.wiki mozna wziac rok wodowania? pozdrawiam :) Izaak 23:09, 12 sie 2006 (CEST) (poza tym dziwi mnie fakt nazywania uss jednostki z XVIII wieku (tak jest na enwiki). kiedy wprowadzono te oznaczenia? - tak wiec mysle ze zalecenia edycyjne przydaloby sie rozbudowac)

Ja stosuję zasadę opisywania jednostek pływających wg. stanu bezpośrednio sprzed wycofania ze służby. Czyli: ostatnie imię (wcześniejsze wspominam w treści), ostatnie wymiary, bandera, armator, itp. Jeśli statek był bardziej znany pod inną nazwą, to z niej daję przekierowanie. Brosen dyskusja 23:16, 12 sie 2006 (CEST) Według mnie, pod najbardziej znaną nazwą. Chociaż to przykład z okrętów, na pewno niszczyciela Erich Steinbrinck nie umieścimy pod "Pyłkij". Pibwl ←« 00:14, 30 sty 2007 (CET)

To co z tym nazewnictwem? Powinno być General Carleton, SV General Carleton czy też General Carleton (statek)?
Zwiadowca21 15:42, 5 sie 2008 (CEST)

Metacentrumedytuj kod

Chyba ktoś znający się powinien zintegrować (lub przynajmniej ujednolicić) Wysokość metacentryczna i metacentrum. Pibwl ←« 00:14, 30 sty 2007 (CET)

Prom Estoniaedytuj kod

Chciałbym zauważyć ze w kalendarium nie ma informacji o tragedi promu Estonia. A chyba powinno być bo to najwieksza katastrofa morska w Europie od II wojny światowej. Poza tym prom zatonął w nocy z 27 na 28 wrzesnia. a nie jak podajecie na swoich stronach 27.09. ale to miozna uznac za szczegół. Pozdrawiam! Wilk Morski

Walka z wodaedytuj kod

Jak zmnienić nazwe artykułu???? Pisałem artykuł o obronie przeciwawaryjnej okrętu a jakiś inteligetny czlowiek skasował odrazu nazwe artykułu i wyszła walka z wodą ,a miala być to podkategoria do obronie przeciwawaryjnej okrętu. Pozdrawiam

Kotwiarka a AHTedytuj kod

Witam. Zacząłem kiedyś pisać artykuł o AHTS. Pytałem trochę, ale nikt nie znał polskiej nazwy takiego statku. Niedawno zobaczyłem, że na stronie portalu wisi do zrobienia kotwiarka. Sprawdziłem- to rzeczywiście prawie to samo. Tyle, że kotwiarka to termin z żeglugi śródlądowej i od AHT różni się nie tylko wielkością, ale i rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Jest jednak przeznaczona do tego samego. Jak to teraz rozwiązać? Dać w kotwiarce przekierowanie? Przenieść AHT pod nazwę kotwiarka i dać przekierowanie? Napisać (kto?) art o kotwiarce (poczekać, aż ktoś napisze) i dać Zobacz też? Ciacho5 02:21, 24 paź 2007 (CEST)

P.S. Czy ktoś słyszał polską nazwę na anchor handling (czym zajmuje się kotwiarka i AHT)

Statek a okrętedytuj kod

Witam. Jest kilka (co najmniej) artykułów dobrych i obszernych (Urządzenia pokładowe), w których nadużywane jest słowo "okręt". Kluzy, windy i cumy występują na statkach, więc i na okrętach. We wspomnianym artykule starałem sie poprawić, zaproponowałem stworzenie bota, który pomógłby poprawiać to szybciej i apeluję o refleksję przy pisaniu, czy mowa jest tylko o okrętach, czy ogólnie o statkach (wodnych:)). Ciacho5 03:36, 24 paź 2007 (CEST)

Emergency Wreck-MArking Buoyedytuj kod

wybaczcie ze moze pisze w zlym miejscu ale natknalem sie na wiadomosc o wprowadzeniu nowego znaku do systemu IALA i chcialem prosic, zeby to jakos zweryfikowac, i ewentualnie utworzyc na ten temat nowy artykul.

niestety nie wiem nawet czy istnieje jakies tlumaczenie nazwy "Emergency Wreck-Marking Buoy" na polski...

Odpowiedź na Dyskusja:System_IALA --pbz (dyskusja) 08:08, 18 maj 2008 (CEST)

Precz z RT (we współczesnych)edytuj kod

Czy jest ktoś zorientowany w szablonach i infoboxach? Ciągle, mimo prawie 15 lat obowiązywania konwencji z 1969 roku, tonaż statków jest podawany (błędnie) z dopiskiem RT (tony rejestrowe). Zdaję sobie sprawę, że musi byc tak dla starszych jednostek, jednak współczesne powinny mieć pojemnośc bezwymiarową. Trzeba infobox rozdzielić na dwa:Dla statków współczesnych i historycznych (z RT) lub dac możliwość wyboru jednostek. W tej chwili statki wygladają na 3 razy wieksze. Ciacho5 (dyskusja) 20:43, 22 mar 2008 (CET)

Szablonedytuj kod

Proszę o nieumieszczanie już szablonu {{Wikiprojekt:Żegluga/Info}} w treści haseł, ale na stronach dyskusji. Więcej informacji dlaczego w tym miejscu. roo72 Dyskusja 23:32, 29 mar 2008 (CET)

Seven Seas Voyageredytuj kod

Witam serdecznie :)

Mam zamiar utworzyc artykuł o tym statku. Jaki powinien on mieć skrót przed nazwą jednostki?

Zwiadowca21 22:08, 23 lip 2008 (CEST)

Już znalazłem: M/S :) Zwiadowca21 22:20, 23 lip 2008 (CEST)

Hasła do uratowaniaedytuj kod

Czy ktoś może uratować Manewry portowe? W tej chwili jest definicja, dość prosta, lecz kwalifikująca raczej do Wikisłownika chyba. Zaczęto listę manewrów i urwało się na jednym. Albo listę uzupełnić, podac jakieś źródło, albo hasło EKnąć. Proponuję to pierwsze;) Ciacho5 (dyskusja) 21:15, 27 sie 2009 (CEST)

Zdjęciaedytuj kod

W ramach Wikiekspedycji 2010 chcę obfotografować detale statków, okrętów i infrastruktury portowej. W celu zebrania zamówień w tutaj utworzyłem nową sekcję Żegluga. Proszę tam wpisywać jakie zdjęcia (Od supertankowca do okucia kapitańskiej czapki) są potrzebne. Ciacho5 (dyskusja) 21:55, 2 lis 2009 (CET)

Popieram i wspieram (również fotografuje - możliwa współpraca) ;) Pozdr.--Mateusz War. (dyskusja) 22:02, 2 lis 2009 (CET)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja portalu:Żegluga" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy