Dyskusja portalu:Numizmatyka/Wyróżnione


Dyskusja portalu:Numizmatyka/Wyróżnione w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja portalu:Numizmatyka Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Propozycjeedytuj kod

Archiwumedytuj kod

1edytuj kod

Polskie wczesnośredniowieczne emisje monetarne. Początki mennictwa polskiego przypadają na koniec X lub początek XI w. W pierwszej fazie jego istnienia nie odgrywało ono jeszcze znaczącej roli w obrocie pieniężnym państwa polskiego. Dopiero za panowania Bolesława Szczodrego moneta polska zaczyna dominować w krajowym obiegu.

Ikonografia większości tych monet jest typowa dla obszaru dominacji łacińskich wpływów kulturowych. Typowy schemat polskiej monety z okresu początków mennictwa zawiera w polu awersu wyobrażenie głowy, najczęściej władcy, a w otoku jego imię, ewentualnie także tytuł. W rewersie krzyż równoramienny, najczęściej dodatkowo wyposażony w punkty między ramionami. Częstym elementem ikonografii polskich denarów jest, wybijana za pomocą puncy, tzw. otoczka perełkowa.

Polskie emisje monetarne na tle wczesnośredniowiecznej Europy wyróżniały się raczej niską wartością artystyczną i mało skomplikowaną legendą. Młode państwo Piastów nie mogło jeszcze konkurować pod tym względem z Zachodnią Europą, z której wzorce czerpało, podczas gdy Wschodnia znajdowała się pod kulturowym wpływem Cesarstwa Bizantyjskiego, co miało wpływ na relatywnie wysoką jakość artystyczną wyrobów tamtejszego mennictwa. Niemniej, także ośrodek polski miał swój pokaźny wkład w historię wczesnośredniowiecznych europejskich emisji monetarnych, na czym zaważyły szczególnie tak oryginalne wytwory mennicze jak denar „ruski” Chrobrego, brakteaty Bolesława Krzywoustego czy wiele innych monet, z jakiegoś powodu wyróżniających się na monetarnej mapie Europy.

Na podstawie artykułu: "Dyskusja portalu:Numizmatyka/Wyróżnione" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy