Dyskusja wikipedystki:Agnkok


Dyskusja wikipedystki:Agnkok w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
  • Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej…
  • Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Obowiązek wskazania źródeł spoczywa na dodającym informację. Czytaj więcej…
  • Artykuły Wikipedii powinny przedstawiać informacje bez uprzedzeń i stronniczości, uwzględniając wszystkie istotne poglądy opublikowane w wiarygodnych źródłach. Poglądy powinny być opisywane neutralnie, bez zajmowania wobec nich stanowiska. Czytaj więcej…
  • Przeczytaj też encyklopedyczność – aby mieć pewność, że artykuły nie będą usuwane.

Nedops (dyskusja) 13:03, 1 lut 2011 (CET)

Spis treści

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!edytuj kod

Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty :)

Mechanizm funkcjonowania wersji przejrzanych został opisany na kilku stronach:

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Nie oznacza to, że artykuł musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym. Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale oczywiście warto poprawić np. literówki, jeśli się je zauważy. Mamy szansę poprawienia całej Wikipedii. Wykorzystajmy to.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły, które są przeglądane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej jest zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub posiadasz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który posiada już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. szkicem). Zobacz też jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdego artykułu i szablonu oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Brak wandalizmu – oznacz jako przejrzaną”. By oznaczyć wersję, należy po prostu kliknąć. Jeżeli chcesz odznaczyć wersję przejrzaną, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”. Jeżeli chcesz najpierw przetestować wersje oznaczone, wejdź na Testową Wiki.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli masz wątpliwości, zadaj pytanie tutaj. Postaramy się szybko odpowiedzieć.

Ten komunikat został wysłany automatycznie przez bota Beau.bot (dyskusja) 21:45, 4 lut 2011 (CET)

Redaktoredytuj kod

Edycje jednego rodzaju, brak możliwości zbadania znajomości projektu. Uprawnienia zostały wyłączone. Elfhelm (dyskusja) 23:17, 7 lut 2011 (CET)

Linki do serwisu Stopklatkaedytuj kod

Cześć, wielu Wikipedystów zauważyło, że jedynym zajęciem kilku nowych Wikipedystów jest dodawanie linków do stopklatki. Nie jest to nic złego, Wikipedia linkowała do Stopklatki już od 2008 roku. Ciekawi mnie jednak czy jest to jakaś zorganizowana akcja? Wiesz może coś o tym? I jeszcze jedno: jakbyś miał jakieś pytania odnośnie Wikipedii i zasad tutaj działających - wal śmiało do mnie i pytaj, postaram się odpowiedzieć. Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym edytowaniu Matek M (dyskusja) 21:59, 8 lut 2011 (CET)

  • Cześć, jesteśmy po prostu grupą miłośników filmów, spotykającymi się na Stopklatce. W tej chwili dołączamy linki do tej właśnie strony. Traktujemy to jako nasz wkład m.in. w rozwój Wikipedii, nie jesteśmy wandalami i nie mamy złych zamiarów. Jeśli chodzi o mnie, to moja umiejętność poruszania się po Wikipedii jest niewielka, dlatego - tu zwracam się do osób, które rozważają nadanie mi uprawnień redaktorki Wikipedii - w chwili obecnej moje uprawnienia w zupełności mi wystarczą. Oczywiście może to stanowić, jak mi się wydaje, pewne utrudnienia dla redaktorów Wikipedii, którzy są zmuszeni sprawdzać dziennie setki dodanych linków. Staram się za każdym razem sprawdzać poprawność wprowadzanych przeze mnie zmian, ale jestem tylko człowiekiem i nie wykluczam, że zdarzają mi się jakieś błędy, za które z góry przepraszam. Pozwolę sobie odpowiedzieć na zarzut, że nie wnoszę innych poprawek i mój wkład w rozwój Wikipedii polega jedynie na dodawaniu linków zewnętrznych. Jeśli zauważam jakąś literówkę, albo np. błędną datę premiery filmu, błąd w nazwisku aktora, aktorki, reżysera, to oczywiście wnoszę poprawkę. Jeśli chodzi o moje, to wypatrzyłam już sobie kilka projektów, w których chciałabym brać czynny udział; tworzyć hasła związane głównie z kinematografią, ale to w przyszłości, nie wiem jak dalekiej. Jeśli będziecie mieli jeszcze jakieś pytania, to chętnie na nie odpowiem. Jednocześnie proszę wszystkich Wikipedystów o cierpliwość i wyrozumiałość. Pozdrawiam Agnkok (dyskusja) 15:22, 9 lut 2011 (CET)


Cathy Richards (dyskusja) 14:39, 9 lut 2011 (CET)

Dyskusja wikipedystyedytuj kod

Na stronach dyskusji, głosowaniach podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld) – możesz w tym celu użyć odpowiedniego przycisku na pasku edycji: lub . Po zapisaniu strony pokaże się Twój nick z datą i godziną. Cathy Richards (dyskusja) 14:57, 9 lut 2011 (CET)

Mała prośbaedytuj kod

Witaj!

Widzę że wciągnęło Cię edytowanie Wikipedii :) Piszesz w kawiarence, że w edytowanych przez Ciebie artykułach o filmach poprawiasz literówki i inne małe błędy, mamy na polskiej Wikipedii jedno narzędzie ułatwiające takie zmiany - jest to skrypt służący do sprzątania kodu. Przy tak dużej liczbie edycji jakich dokonujesz wartoby go użyć - wartość dodana byłaby spora. Ponadto polecam rzucać okiem co w okienku edycji podkreśla przeglądarka (przynajmniej Firefox tak robi) pokazując wyniki sprawdzania ortografii w artykułach. Pozdrawiam--Wiher dyskusja 11:58, 12 lut 2011 (CET)

Przepraszam, ale zauważyłem pytanie i Wihra :) Możesz w preferencjach w gadżetach włączyć: Kolorowanie na zielono linków wewnętrznych do przekierowań. oraz Kolorowanie linków wewnętrznych do stron ujednoznaczniających (działa tylko podczas przeglądania stron; nie działa podczas edycji). Wikipedia:Narzędzia/wikEd - też spróbuj :) Przykuta (dyskusja) 22:09, 12 lut 2011 (CET) Witaj. Czyszczenie kodu wykonujemy przy okazji wykonywania innych edycji. Nigdy jako samodzielna edycja. Serdecznie pozdrawiam: Markiel Odpisz 01:19, 13 lut 2011 (CET) Staraj się, proszę, nie używać bez sensu sprzątania kodu. Takie edycje nic nie wnoszą, a niepotrzebnie zapychają serwery. Dzięki ;) Vearthy | dyskusja 01:48, 13 lut 2011 (CET)

Gadżety na paskuedytuj kod

Witaj. Nie jestem ekspertem od spraw technicznych Wikipedii. Faktem jest, ze w kazdej przegladarce wyglag i uklad paska roznia sie od siebie. Niestety nie wiem dlaczego w twojej przegladarce raz widac gadzety a innym razem nie. Przykro mi, ze nie moglem konkretnie pomoc. Serdecznie pozdrawiam. --Markiel Odpisz 16:48, 13 lut 2011 (CET)

Chromeedytuj kod

Cześć,

faktycznie, w Chrome problem występuje i sam się z nim borykam. To prawdopodobnie jest błąd przeglądarki, przynajmniej nie udało się nam z Nuxem na razie znaleźć przyczyny złego działania. Ja sobie z tym radzę poprzez odświeżenie strony edycji, za drugim razem zazwyczaj przycisk się pokazuje. Albo używam do Wikipedii Opery, w tej przeglądarce nie mam problemów. Na razie nie jestem w stanie bardziej pomóc. Pozdrawiam ToSter→¿? 22:44, 13 lut 2011 (CET)

Linki w infoboxieedytuj kod

Osoba, która zakładała artykuł pewnie skopiowała infobox z innego filmu i zapomniała podmienić linki na właściwe. Pozdrawiam Przykuta (dyskusja) 13:41, 17 lut 2011 (CET)

szablon stopklatka i interwikiedytuj kod

Witaj!

Przepraszam za małe zamieszanie, które jak widzę wywołała moja nieobecność po zasugerowaniu używania gadżetu do sprzątania kodu, ale widzę że dałaś radę :) Generalnie gratuluję wikirozwoju i coraz bardziej rozbudowanych edycji - dziś zauważyłem, że mamy na pl.wiki szablon {{stopklatka}}, czyli Szablon:Stopklatka - przykład jego zastosowania jako rozbudowa sekcji linki zewnętrzne np tu: [1]. Drugą sprawa jaką chciałbym poruszyć są tak zwane interwiki, czyli linki do artykułów na ten sam temat w innych wersjach językowych Wikipedii. O ile w przypadku filmów polskich często taki opis dostępny jest tylko po polsku, to filmy zagraniczne często mają opis np na angielskiej Wikipedii, stąd jeżeli przy jakimś amerykańskim filmie ich brakuje to skoro już taki artykuł edytujesz to warto ich poszukać - przykład takich edycji masz tu: dodanie linku na pl.wiki i na en.wiki/ Pozdrawiam!--Wiher dyskusja 18:39, 20 lut 2011 (CET)

Skreślenie głosuedytuj kod

Hej, zauważyłem, że kolega nie wytłumaczył, dlaczego skreślił Twój głos. Chodzi o zapis w regulaminie tego głosowania: ”Głosować mogą zalogowani użytkownicy mający w momencie rozpoczęcia głosowania minimum 500 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej i zarejestrowani od co najmniej miesiąca.” Mam nadzieję, że w następnym głosowaniu już będziesz mogła wziąć udział:) Viatoro (dyskusja) 10:31, 22 lut 2011 (CET)

Marcowa akcjaedytuj kod

Hej, Przykuta kompletuje zespół "amazonek" (aktywnych wikipedystek) :) do koordynacji marcowej akcji Wikipedia też jest kobietą. Pomyślałem sobie, że może mogłabyś się zaangażować? Pozdrawiam. Marmale (dyskusja) 22:31, 28 lut 2011 (CET)

Wpisuj się śmiało na akcję. Zauważyłem, że siedzisz w filmie już wcześniej :) Może mogłabyś dodać jeszcze jakiś zestaw czerwonych linków (nie napisanych haseł) na stronie akcji? Z przyjemnością mogę zostać przewodnikiem. Przykuta (dyskusja) 16:36, 2 mar 2011 (CET) Fajnie. Być może znajdziesz tutaj więcej: Wikipedia:Propozycje tematów. Link do tej strony jest w "tabelce" na OZetach, czyli ostatnich zmianach. Pozdrawiam Przykuta (dyskusja) 23:24, 2 mar 2011 (CET) Nie ograniczaj się :) Zobacz jak to robiliśmy półtora roku temu: Wikipedia:Kampania wrześniowa. Przykuta (dyskusja) 00:06, 3 mar 2011 (CET)

Stopklatkaedytuj kod

No, dyskusja najpierw była w kawiarence, potem w projekcie, ale może faktycznie trochę za szybko to poszło. Ja nie podejmowałem decyzji w tej kwestii. Technicznie to wygląda tak, że jeśli usunie się parametr z infoboksu, znika on ze stron, gdzie był wstawiony. Jeżeli ktoś obsługuje bota, może też w krótkim czasie usunąć bądź dodać linki do tysięcy stron. To jest chyba odwracalne. Kiedyś wykasowano tak wszystkie szablony {{stub}}, mimo, że podejmowane były działania mające na celu ulepszenie funkcjonalności szablonu. Zobacz wypowiedź Cathy Richards w dyskusji projektu. Przykuta (dyskusja) 16:42, 7 mar 2011 (CET)

Stopklatkaedytuj kod

Wystarczy wycofać ostatnią zmianę w każdym z infoboksów, ale lepiej nie robić tego samowolnie, tylko poczekać na wynik dyskusji. Cathy Richards (dyskusja) 17:49, 7 mar 2011 (CET)

  • Dyskusja się rozpoczęła i kilka osób było za usunięciem tych linków, więc uznano to za konsensus - takie są zasady wikipedii. Chyba jednak decyzję podjęto za szybko. Cathy Richards (dyskusja) 17:58, 7 mar 2011 (CET)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedystki:Agnkok" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy