Dyskusja wikipedystki:Beata Zdyb


Dyskusja wikipedystki:Beata Zdyb w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Witaj!

W imieniu Komitetu powitalnego przypadł mi zaszczyt powitania Ciebie na stronach polskojęzycznej Wikipedii. Cieszę się, że ten projekt wzbudził Twoje zainteresowanie, i mam nadzieję, że zostaniesz tutaj z nami na dłużej :)
Przed rozpoczęciem edycji poświęć kilka chwil na zapoznanie się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w naszej społeczności.

Kilka przydatnych linków Jak edytować?

Nie krępuj się edytować stron! Na Wikipedii trzymamy się zasady śmiałego edytowania – nie musisz pytać nikogo o zgodę na edycje!

Nie obawiaj się też, że cokolwiek zepsujesz. Jeśli nawet popełnisz błąd, zawsze można odtworzyć poprawną wersję artykułu! Zachęcam do zapoznania się z informacjami dla nowicjuszy.

Jeśli czegoś nie wiesz, nie krępuj się pytać innych. Strona Pytania nowicjuszy powstała specjalnie dla osób zaczynających swoją przygodę z Wikipedią.

Z kolei na naszym kanale IRC (irc://chat.freenode.net/wikipedia-pl) znajdziesz doświadczonych wikipedystów.

W poradniku autora Wikipedii znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat edytowania i formatowania tekstu. A pod tym linkiem dowiesz się, jak edytować... i przeżyć :)

Pamiętaj o zasadach!

Przed rozpoczęciem edytowania poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zasadami polskiej Wikipedii. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowań wynikających z usunięcia Twoich wpisów lub wręcz zablokowania Ci możliwości edycji artykułów. Najważniejsze z nich to:

 • Czym Wikipedia nie jest Wikipedia nie jest nieuporządkowaną bazą informacji. Nie jest np. składnicą tekstów źródłowych, wspomnień, słownikiem, miejscem promocji ani propagandy, katalogiem odsyłaczy. Społeczność wikipedystów nie jest ani demokratyczna, ani anarchistyczna. Czytaj więcej…
 • Neutralny punkt widzenia Artykuły Wikipedii powinny przedstawiać informacje bez uprzedzeń i stronniczości, uwzględniając wszystkie istotne poglądy opublikowane w wiarygodnych źródłach. Poglądy powinny być opisywane neutralnie, bez zajmowania wobec nich stanowiska. Czytaj więcej…
 • Prawa autorskie Treści zamieszczane w Wikipedii podlegają prawu. Wikipedyści mają prawo do utworów swojego autorstwa i nie mogą publikować utworów, do których nie przysługują im prawa autorskie. Treści Wikipedii udostępnione są na licencji CC BY-SA 3.0. Czytaj więcej…
 • Weryfikowalność Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Obowiązek wskazania źródeł spoczywa na dodającym informację. Czytaj więcej…
 • Nie przedstawiamy twórczości własnej Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej…
Parę słów na zakończenie :)

Kilka rad na koniec. Na stronach dyskusji i w głosowaniach (ale nie w artykułach) podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Pamiętaj też: chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, to z chęcią Ci pomogę – w tym celu wpisz się na mojej stronie dyskusji. Zawsze chętnie służę pomocą :)

Życzę owocnych edycji i... śmiało testuj edytowanie stron Wikipedii!

Pozdrawiam. Ented (dyskusja) 12:22, 1 paź 2011 (CEST)

Spis treści

Podpisywanieedytuj kod

Witaj. Zauważyłem, że chyba przepisujesz swój podpis i ręcznie podajesz datę podpisu. W sekcji powyżej wskazano Ci, że możesz podpisywać się wstukując 4 tyldy ~~~~, a to spowoduje, że mechanizm MediaWiki automatycznie wstawi twój podpis, który masz ustawiony w Preferencjach i aktualną datę. Ponadto robiąc wpis w dyskusji Wysokie Mazowieckie, zrobiłaś chyba edytowanie całej strony następnie ręcznie ustaliłaś położenie sekcji. Na górze masz przycisk "Dodaj temat", który automatycznie doda sekcję. Ponadto sekcje zapisujemy przyrostowo od góry w dół, a nie od dołu w górę. I jeszcze ws. komunikacji dwóch osób, której chyba jeszcze nie prowadziłaś. W przeciwieństwie do dyskusji prowadzonej na stronie artykułu, w komunikacji między dwoma wikipedystami na polskojęzycznej Wikipedii odpowiadamy w dyskusji drugiego rozmówcy, by ten mógł dostać pomarańczowe info "Masz wiadomość" :) To takie krótkie wskazówki dla Ciebie. Pozdrawiam JDavid dyskusja 10:26, 20 maj 2012 (CEST)
Podpisuję tyldami, nie wiem czemu nie uaktywnia mi się podpis.--Beata Zdyb 13:57, 5 cze 2012 (CEST)

Re: Korekta edycjiedytuj kod

Witaj. Nie chodziło o reprymendę, tylko info dla pozostałych edytorów żeby było wiadomo o co chodzi w mojej edycji. Jeśli jest jakiś problem techniczny z artykułem proszę napisz; czy chodzi o to, że tekst nachodzi na obraz? W poprzedniej edycji z File też nachodził [1], więc trzeba potestować ze zmianą położenia obrazka w treści artykułu. Problem może tkwić bardziej w kwestiach technicznych (oprogramowanie Wikipedii, typ przeglądarki) i nie zawsze przeniesienie obrazka da jakiś efekt. Spróbuję potestować w wolnej chwili na tym artykule. Czy możesz napisać w której edycji coś zaczęło być nie tak z obrazkiem? Pozdrawiam. Jakubtr (dyskusja) 18:38, 4 cze 2012 (CEST)

Pozmieniałem. Wg mnie błąd występował, bo przeglądarka na siłę wciskała obrazek w pewne miejsce w artykule. Technicznie wyglądało to tak, że wywołania elementów graficznych były takie:

1) infobox z PRAWEJ
2) zdjęcie wieży z PRAWEJ
3) zdjęcie święta z LEWEJ
natomiast kolejność wg położenia taka:
1) infobox (najwyżej)
2) zdjęcie święta (pośrodku)
3) zdjęcie wieży (pod infoboxem)
Poz. 2 i 3 "krzyżowały się", zdjęcie wieży wymuszało pojawienie się zdjęcia święta na wysokości dolnej linii infoboxu (czyli "ściągało" je w dół), a to z kolei powodowało błąd i nachodzenie tekstu. Pozamieniałem więc kolejność: 1) infobox, 2) święto (z lewej), 3) wieża (w odpowiedniej sekcji niżej). W zasadzie problemem było zdjęcie wieży (wcześniej wszystko wyglądało ok, bo artykuł był dłuższy i sekcja o święcie też była niżej). Jeśli u Ciebie artykuł też jest widoczny dobrze, to OK. Jakubtr (dyskusja) 19:14, 4 cze 2012 (CEST)

Ad:Dyskusja_wikipedysty:Bulwersator + info o podpisywaniuedytuj kod

Ad:Dyskusja_wikipedysty:Bulwersator

Szablony te nie powinny być używane w tekście a jedynie w tabelkach i infoboksach (patrz np Wikipedia:Poczekalnia/kwestie techniczne/2011:09:13:Szablon:AS-droga) - jeśli chcesz to zmienić to możesz zacząć dyskusję w Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły

Wstawianie podpisu

PS Na stronach dyskusji, głosowaniach podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld) – możesz w tym celu użyć odpowiedniego przycisku na pasku edycji (patrz ilustracja obok, po prawej). Po zapisaniu strony pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Podpis może zostać zmieniony w preferencjach.

-- Bulwersator (dyskusja) 13:13, 5 cze 2012 (CEST)

Uszyceedytuj kod

Odległości do sąsiednich (i nie tylko) miejscowości sa zbędne w artykule encyklopedycznym. Poza tym nigdy nie wiadomo, dlaczego do tych miejscowości i jak mierzone.

Po drugie, przy linkowaniu stron zewnętrznych jako przypisów dawaj link do strony na której znajduje sie informacja, nie do strony startowej serwisu. Ciacho5 (dyskusja) 17:30, 15 cze 2012 (CEST)

Sugestiaedytuj kod

Witaj! Podziwiam ogrom pracy, jaki wkładasz wzbogacając artykuły geograficzne. Jeśli pozwolisz, chciałbym jednak zasugerować, byś unikała wiernego kopiowania fragmentów teksu z innych stron zewnętrznych (patrz np.: Twoje edycje w hasłach Gmina Radziejowice, Gmina Żabia Wola itp.) ktoś mógłby to bowiem uznać za NPA. Pozdrawiam serdecznie, --Olvido (dyskusja) 21:06, 20 cze 2012 (CEST)

Sekcja zabytkiedytuj kod

Dodajesz do miejscowości sekcję zabytki w której zamieszczasz informacje z wykazu zabytków nieruchomych. Te informacje są bardzo cenne lecz zwróć uwagę iż na przykład taki zapis: kościół pw. św. Marcina, XIV, XVI, 2 poł. XVIII w.[2] nic nie mówi. Te skróty należy rozwinąć tak aby każdy mógł skorzystać z informacji bez domyślania się co ona oznacza. Tak samo to wygląda w innych artykułach takich jak:[3], [4], [5], [6]i inne. Proszę również aby podczas dodawania wykazu nie usuwać informacji istniejących - uźródłowionych, poszerzających wiadomości tak jak miało to miejsce w tym wypadku [7], gdzie została usunięta informacja o Carlau Gotthardzie Langhansie twórcy tego kościoła. The boss (dyskusja) 11:24, 24 cze 2012 (CEST)

W takim przypadku jak tu [8] należy zintegrowac dodawaną informację z istniejącą a nie doprowadzać do sytuacji iż mamy powtórzenie informacji 2 krotnie, gdzie w każdej z nich są zawarte dodatkowe dane.The boss (dyskusja) 11:38, 24 cze 2012 (CEST)

Tutaj również dodając informacje o zabytkach z wykazu usunełaś informacje wcześniej będące w wiki [9] The boss (dyskusja) 13:09, 24 cze 2012 (CEST)

 • Miałem na myśli dodawanie przez Ciebie zabytków dokładnie według spisu poprzez kopiuj wklej. Mam na myśli formę skrótów jakie są tam stosowane. Tak np. tu [10] cytat "Kościół ewangelicki, ob. rzym.-kat. fil. pw. Św. Antoniego, szach., 2 poł. XVIII, nr rej.: KOK-I-628 z 18.12.1963 oraz 82 z 2.11.1976" jest nic nie mówiącym czytelnikowi. Należy go rozwinąć tak aby każdy był w stanie odczytać i zrozumieć. Po moich poprawkach zapis ten przyjmuje formę następującą " Kościół obrządku rzymsko-katolickiego fil. pw. Św. Antoniego. Wybudowany jako protestancki w 2 połowie XVIII wieku. Kościół posiada konstrukcję szachulcową. – nr rej.: KOK-I-628 z 18.12.1963 oraz 82 z 2.11.1976", która to jest zrozumiała i czytelna dla każdego. Natomiast w tym przypadku [11] miałem na myśli usunięcie informacji o kościele wybudowanym przez bardzo znanego architekta. Dodatkowo informacja ta jest uwiarygodniona poprzez biogram tego architekta. Zresztą tak samo postąpiłaś tu [12] w artykule o Żeliszowie usuwając informację na temat innego jeszcze bardziej znanego architekta, twórcy miedzy innymi Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Informacja ta była podwójnie potwierdzona - raz poprzez "Słownik geografii turystycznej Sudetów, tom 7 Pogórze Kaczawskie" , po drugie poprzez stronę tego architekta w Wikipedii gdzie materiałów źródłowych nie brakuje. Tak więc nie bardzo rozumiem dlaczego uważałaś oba te przypadki za niewiarygodne. The boss (dyskusja) 15:26, 24 cze 2012 (CEST)

Bazylika w Panewnikachedytuj kod

Pozwoliłem przefastrygować Twoją sekcję.... czy kółko robótek ręcznych można zakwalifikować jako grupę religijną? Cóż z tego, że działa przy klasztorze... --Anicet (dyskusja) 13:58, 1 lip 2012 (CEST)

Nie jest powiedziane, że ostateczne zdanie należy do mnie, bo to nie zależy od statusu wikipedysty, czy pogody, ale od faktów i ich prawdziwości merytorycznej. Wszelako podtrzymuję moją opinię. Warto zobaczyć, jak zostały ułożone podobne hasła. Możesz skorzystać też z pomocy Dyskusja wikiprojektu:Chrześcijaństwo. Pozdrawiam serdecznie! --Anicet (dyskusja) 18:43, 1 lip 2012 (CEST)

Źródłaedytuj kod

Witaj! Zauważyłem, że dodajesz informację o sołectwach itp. Mam małą prośbę, informacje jest lepiej dodawać w formie przypisu (Pomoc:Przypisy), a nie w bibliografii. W razie jakichkolwiek pytań, pisz śmiało. Pozdrawiam, Mateuszek045 napisz 21:57, 3 lip 2012 (CEST)

 • Cieszę się, że wzięłaś moje sugestie pod uwagę. Teraz jest już dobrze :) Mateuszek045 napisz 22:18, 3 lip 2012 (CEST)

Gmina Rozogiedytuj kod

Witam!W infoboksie są napisane współrzędne.Tj.np N=północ itd.uzupełnij proszę a wyjdzie ci mapka.Pozdrawiam serdecznie z Berlina.--J.Dygas (dyskusja) 08:58, 28 lip 2012 (CEST)

Szablon:Cytuj stronęedytuj kod

Witaj!

Proponuję w szablonie cytuj stronę uwzględniać parametr | strony = |, gdyż ułatwia to innym odszukanie w pliku pdf właściwej informacji.

Pozdrawiam Rrudzik (dyskusja) 13:45, 31 paź 2012 (CET)

p.w. czy pw.edytuj kod

O ile wiem obie formy skrótu są poprawne. --czachorek (dyskusja) 16:23, 31 paź 2012 (CET)

Twoje zmiany już zatwierdziłem (ps., stosuj podpis - masz ikonkę na górze w czasie edycji - 4 tyldy), --czachorek (dyskusja) 16:33, 31 paź 2012 (CET)

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!edytuj kod

Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty :)

Mechanizm funkcjonowania wersji przejrzanych został opisany na kilku stronach:

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Nie oznacza to, że artykuł musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym. Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale oczywiście warto poprawić np. literówki, jeśli się je zauważy. Mamy szansę poprawienia całej Wikipedii. Wykorzystajmy to.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły, które są przeglądane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej jest zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub posiadasz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który posiada już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. szkicem). Zobacz też jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdego artykułu i szablonu oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Brak wandalizmu – oznacz jako przejrzaną”. By oznaczyć wersję, należy po prostu kliknąć. Jeżeli chcesz odznaczyć wersję przejrzaną, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”. Jeżeli chcesz najpierw przetestować wersje oznaczone, wejdź na Testową Wiki.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli masz wątpliwości, zadaj pytanie tutaj. Postaramy się szybko odpowiedzieć.

Ten komunikat został wysłany automatycznie przez bota Beau.bot (dyskusja) 17:15, 1 lis 2012 (CET)

projekt drogi i autostrady

Witaj, jak można zostać uczestnikiem projektu "Drogi i autostrady" bardzo mnie to interesuje :)

Fotoedytuj kod

Witam serdecznie i przy okazji wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Co do pytania to faktycznie tego dnia robiłem zdjęcia ale nie w tym miejscu i nie o tej porze. Jest to taki szczególny dzień w roku w którym foto budynku Urzędu Miasta może poczekać.

Pozdrawiam--Adam-dalekie-pole (dyskusja) 13:00, 2 sty 2013 (CET)

Re: Blokadaedytuj kod

Witaj. Zajrzałem do edycji osoby, którą mi zgłosiłaś. Niestety nie mogę w żaden sposób zareagować, jego ostatnia edycja jest sprzed miesiąca, edytował 2 razy z jakiejś sieci lokalnej, pod którą nie wiem, ile osób jest podpiętych, ani czy ma stałe, czy zmienne IP. Przy tylu nie wiadomych i tyle po czasie nie ma jak zareagować. Na blokadę permanentną 2 edycje u nikogo się nie kwalifikują, a karać na kilka dni po miesiącu od edycji nie ma sensu, a jeśli to zmienne IP to w ogóle zblokuję niewinną osobę. W każdym razie dziękuję za zgłoszenie.:) Viatoro (dyskusja) 12:54, 20 maj 2013 (CEST)

Wsie w Polsceedytuj kod

Cześć Beato. Na podstronie Wikipedysta:Sławek Borewicz/największe hasła o wsiach stworzyłem tabelę z największymi objętościowo artykułami o wsiach w Polsce. Jeśli miałabyś nieco czasu, przejrzyj je pod kątem wykorzystywanych źródeł i treści. Na kolejnej podstronie Wikipedysta:Sławek Borewicz/miejscowości przygotowuję dane dotyczące tego, o co można jeszcze poszerzać te artykuły. Gdybyś znalazła coś ciekawego, dodaj tam uwagi. Kłaniam się, Sławek Borewicz (dyskusja) 14:12, 6 lip 2013 (CEST)

Ad:Dyskusja_wikipedysty:Przemek_Jahredytuj kod

Ad:Dyskusja_wikipedysty:Przemek_Jahr

Miasto jest gminą miejską (gmina, która zawiera w administracyjnych granicach miasto.). Ze strony gminy: [13] Gmina Wysokie Mazowieckie jest gminą wiejską. Gmina znajduje się w powiecie Wysokomazowieckim. Zajmuje obszar w południowo - zachodniej części województwa Podlaskiego, leży na terenie „Zielonych Płuc Polski”. Z obszarem opisywanej gminy sąsiaduje miasto Wysokie Mazowieckie. Widać to również na mapie gminy, np. [14]. PS. Zapomniałaś czarodziejskiego słowa i podpisu - to na przyszłość. Pozdrawiam, Przemek Jahr @ 21:04, 16 wrz 2014 (CEST)

Re:Koordynatyedytuj kod

Hej! Przede wszystkim, odchodzimy powoli od dodawania współrzędnych lokalnie w polskojęzycznej Wikipedii. Zamiast tego dodajemy je w projekcie Wikidane, centralnym repozytorium danych Wikimediów. Dzięki temu, jeśli ktoś napisze artykuł na ten sam temat w innym języku, będzie mógł od razu wykorzystać te same współrzędne. Krok po kroku wygląda to tak:

 1. Wchodzimy do danego artykułu w Wikipedii i z menu po lewej stronie (sekcja Narzędzia) wybieramy "Element Wikidanych". To przeniesie nas do odpowiedniej strony w Wikidanych
 2. W sekcji "Deklaracje" na stronie Wikidanych klikamy "dodaj". Następnie jako rodzaj deklaracji wybieramy "współrzędne geograficzne", a jako jej wartość wklejamy współrzędne, które mamy. Wikidane mają wbudowany mechanizm konwersji wielu spotykanych zapisów współrzędnych, więc właściwie każde prawidłowo wyrażone współrzędne, niezależnie od dokładnej formy zapisu, powinny się automatycznie przekonwertować. Na koniec klikamy "zapisz".
 3. Wracamy do artykułu, odświeżamy stronę. Współrzędne z Wikidanych powinny pobrać się automatycznie (nie będzie ich widać w kodzie artykułu, ale w widoku do czytania owszem).

Pozdrawiam! Powerek38 (dyskusja) 02:08, 1 kwi 2017 (CEST)

Heerbruggedytuj kod

Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu, gdzie możesz nad nim popracować. Popraw w nim:

 • źródła – podaj źródła informacji takich jak liczba ludności czy wysokość nad poziomem morza w formie przypisów
 • dodaj kategorie

W razie problemów skorzystaj z tego poradnika, zadaj pytanie na tej stronie lub spytaj przewodników.

Po skończeniu użyj zakładki „Przenieś”, aby ponownie opublikować artykuł. Jeżeli nie masz takiej zakładki (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), napisz na tej stronie lub zwróć się do przewodników.

Pozdrawiam, Gower (dyskusja) 19:38, 2 lut 2019 (CET)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedystki:Beata Zdyb" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy