Dyskusja wikipedysty:Ałiku/arch2012


Dyskusja wikipedysty:Ałiku/arch2012 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja wikipedysty:Ałiku Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

kategoryzacja stron dotyczących Bizancjumedytuj kod

cześć! wprowadzam zmiany w kategoryzacji stron dotyczących Bizancjum - zapraszam do współpracy. Karol Karolus (dyskusja) 22:45, 30 gru 2012 (CET)

  • do tej pory utworzyłem trzy nowe kategorie: 1) Armia bizantyńska, ale nie wiem, czy ta kategoria nie powinna brzmieć Wojsko bizantyńskie (jak na przykład Wojsko rosyjskie, Wojsko amerykańskie itp.), ale sugerowałem się nazwą kategorii Armia starożytnego Rzymu. Potem 2) Chrześcijaństwo w Bizancjum - chodziło o kategorię, do której można by wrzucać monoteletyzm, monofizytyzm itp., bo wcześniej było to w kategorii ogólnej "Bizancjum". Początkowo myślałem nad kategorią "Sekty w Bizancjum", ale to mi nie pasowało. Na innych Wiki jest kategoria "Religie w Bizancjum", ale to wydało mi się zbyt szerokie no i pytanie: czy to nie byłoby sztuczne, skoro jedna była religia panująca. Kolejna to: 3) Bizantyńskie monety. Gdyby było więcej artykułów o bizantyjskich podatkach, to można by było wydzielić kategorię "Skarbowość bizantyjska". Póki co wstawiłem wszystko do "Administracja Bizancjum" -> tam też dodałem jednostki podziału terytorialnego (tem, katepanat, egzarchat itd.). Zastanawiam się nad kategorią dla czasopism bizantologicznych i literatury o Bizancjum - może by tak zrobić jedną kategorię właśnie "Literatura o Bizancjum", ale to znowuż brzmi bardziej beletrystycznie, a mniej naukowo; ale w kategorii "Bizancjum" jest coś takiego jak Belizariusz (powieść). Może tak: "Bizancjum w literaturze" i "Literatura naukowa o Bizancjum"? no ale to też niekoniecznie... Dodałem też Bizantonologów, ale tu mam pewną wątpliwość: biogramy polskich naukowców składają się (o czym swego czasu rozmawiałem z TaremLocesillionem) z krótkiego życiorysu naukowego i listy publikacji. Z jednej strony to dobrze, bo czytelnik ma gotową bibliografię, z drugiej Wikipedia to nie baza bibliograficzna. Czasem trudno znaleźć złoty środek. Karol Karolus (dyskusja) 18:40, 31 gru 2012 (CET)

Leonello d'Esteedytuj kod

Lepiej dać szansę:) Farary (dyskusja) 11:47, 3 sty 2013 (CET)

Przedłużenie dyskusji o 14 dni w związku ze zgłoszeniem uwag tuż przed jej zakończeniem. Farary (dyskusja) 19:43, 3 sty 2013 (CET)

Konstantyn Angelos i Konstantyn Dukasedytuj kod

cześć! Michalbyz mi zaanonsował, że mamy dwa artykuły o jednej osobie. Zintegrować to jakoś? Karol Karolus (dyskusja) 19:34, 29 sty 2013 (CET)

Mikołaj III d'Esteedytuj kod

Widzę, że dyskusja już przedłużona :) Pozdrawiam, Loraine (dyskusja) 10:50, 31 sty 2013 (CET)

Prośba o źródła w artykule Albert Pioedytuj kod

Dziękujemy za napisanie artykułu Albert Pio. Prosimy, dodaj jeszcze w tym artykule źródła, tzn. materiały, w oparciu o które artykuł ten został przez Ciebie napisany. Pewnie masz je jeszcze pod ręką. Od dłuższego czasu staramy się, aby wszystkie treści w Wikipedii były weryfikowalne (wiarygodne). Stąd właśnie wymóg dodawania źródeł. Źródła wykorzystane przez Ciebie przy pisaniu artykułu zamieść proszę w sekcji (rozdziale) Bibliografia (zobacz: Wikipedia:Bibliografia). Jeśli w artykule występują treści nieoczywiste czy drażliwe, należy przy nich wstawić dokładny przypis. Dotyczy to także konkretnych danych, np. odnoszących się do liczby mieszkańców danego miasta itp. W przypadku źródeł papierowych należy podać również numer strony. W razie jakichkolwiek problemów z tymi czynnościami możesz zadać pytanie na stronie pytań nowicjuszy lub zgłosić się po pomoc do przewodnika. Możesz też spotkać się z wikipedystami podczas cotygodniowych warsztatów w Warszawie.

(To jest automatyczny komunikat. W razie pytań możesz także skontaktować się z wikipedystą Dawid12373 (dyskusja).)

Czy wieszedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, --Joanna Kośmider (dyskusja) 06:19, 9 mar 2013 (CET)

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Literatura bizantyńska epoki Laskarysów i Paleologów 1204-1453edytuj kod

Cześć, jeśli chcesz dołączyć do "sprzątaczy dyskusji", to instrukcję postępowania znajdziesz tu, ale pamiętaj, by nie być arbitrem we własnej sprawie. Farary (dyskusja) 20:16, 31 mar 2013 (CEST)

Lepiej nie, chyba że nie ma żadnej dyskusji, tylko kilka czystych podpisów "za":) Farary (dyskusja) 16:07, 1 kwi 2013 (CEST)

Filip z Tesaloniki w CzyWieszuedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Legion23 (dyskusja) 08:26, 3 maj 2013 (CEST)

Czy wiesz – Julian z Egiptuedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Hortensja (dyskusja) 16:49, 17 maj 2013 (CEST)

Kronika Wielkanocnaedytuj kod

Hej. Jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej pracowitości i zaangażowania w rozwijanie haseł związanych z literaturą bizantyńską. Naprawdę świetna robota, warta wszelkich pochwał :) Przy okazji: napisałeś dziś kolejne interesujące hasło - Kronika Wielkanocna. Kiedy jednak spróbowałem dodać do niego interwiki, okazało się, że istnieje już na polskiej wikipedii hasło Chronicon Paschale. Wydaje mi się, że chodzi o ten sam tekst, dlatego chciałbym Cię prosić o zweryfikowanie tego i ewentualne rozważenie, czy warto obydwa hasła zintegrować. Pozdrawiam, Wichren (dyskusja) 22:01, 24 maj 2013 (CEST)

Interwiki do Kroniki Wielkanocnej już powinny działać :) Wichren (dyskusja) 13:44, 25 maj 2013 (CEST)

Ad:Chronicon_Paschaleedytuj kod

Ad:Chronicon_Paschale

Może nie wiesz, że dokonując przeszczepu z utworzonego wcześniej artykuł Chronicon Paschale naruszyłeś prawa autorskie łamiąc warunki przyjętej licencji na jakiej publikujemy w Wikipedii: Creative Commons: uznanie autorstwa (WP:NPA), co jednak nie zwalnia tak doświadczonego użytkownika z odpowiedzialności za łamanie przyjętych i obowiązujących zasad. Proszę o przemyślenie zaistniałej sytuacji, którą jestem na równi zaskoczony jak i zbulwersowany. Zobacz też: Pomoc:Tworzenie nowych haseł i Pomoc:Tworzenie nowych haseł#Tworzenie nowego hasła. Tomasz Wachowski (dyskusja) 21:30, 25 maj 2013 (CEST)

Miło mi będzie jeżeli ustosunkujesz się do powyżej stawianych zarzutów, najlepiej przez integrację treść i poszerzenie starszego artykułu. W przeciwnym razie wobec NPA będę zmuszony prosić o interwencję administracyjną. Tomasz Wachowski (dyskusja) 08:59, 28 maj 2013 (CEST)

Ad:Dyskusja_wikipedysty:Tomasz_Wachowskiedytuj kod

Ad:Dyskusja_wikipedysty:Tomasz_Wachowski

Integracja polega na połączeniu tekstów istniejących haseł i połączeniu historii edycji (takiej operacji dokonuje administrator po wstawieniu szablonu {{Połącz}}). Łączymy hasło starsze z jego późniejszym dublem. W tym wypadku informacja o polskojęzycznym tytule we wprowadzeniu artykułu i przekierowanie, które pozostanie po integracji jest wystarczającą informacją. „Integracja” bez śladu o wkładzie autora (w tym wypadku moim) narusza licencję, której treść podlinkowałem wyżej, a warunki są opisane (uznanie autorstwa) na każdej stronie Wikipedii (w stopce). Ponieważ opracowanie tematu jest ciekawe proponuję poszerzenie starszego artykułu i umieszczenie szablonu (zgodnie z instrukcją w opisie). Tomasz Wachowski (dyskusja) 16:59, 28 maj 2013 (CEST)

Połączyłem w sposób, który sugerowałeś ({{Zintegrowany}}). Tomasz Wachowski (dyskusja) 06:06, 29 maj 2013 (CEST) Mówiąc o sposobie miałem na myśli prawidłowo zastosowaną metodę integracji „na miękko” - bez łączenia historii zmian. Co do tytułu to pozwolę sobie obstawać przy swoim zdaniu. Nie znam faktu polskiego tłumaczenia dzieła więc umieszczanie hasła pod polskojęzycznym tłumaczeniem tytułu uważam za zbyteczny w tym miejscu polonocentryzm. Możesz w tej kwestii odwołać się do opinii społeczności na stronie dyskusji artykułu, na stronie zgłoś błąd lub kawiarence. Pozdrawiam Tomasz Wachowski (dyskusja) 05:33, 31 maj 2013 (CEST)

Czy wiesz - Filip z Tesalonikiedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, i moim, --Joanna Kośmider (dyskusja) 06:09, 29 maj 2013 (CEST)

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Agatiasz Scholastykedytuj kod

Cześć. Jeśli pozwolisz, to w stosunku do haseł, które zgłaszasz, a którym należy się przedłużenie dyskusji, ja zajmę się technikaliami. Nie mam nic przeciwko Twojej pomocy, ale pomocy pełnej, bo inaczej tracę czas na obejrzenie historii edycji i określeniu niezamierzanych błędów, które popełniasz przy załatwianiu formalności na stronie nominacji. Farary (dyskusja) 12:47, 30 maj 2013 (CEST)

Ad:Georgius_Syncellusedytuj kod

Ad:Georgius_Syncellus

Upatruję we wprowadzanych przez ciebie zmianach przejawu polonocentryzmu. Polskie odpowiedniki funkcjonujące w tytułach artykułów wynikają z konsensusu i przyjętych zasad, a nie są wynikiem widzimisię kolejnych edytorów. Nie dyskutowane zmiany tytułów wymagają zastanowienia. Proszę o przytoczenie opinii innych użytkowników na temat wprowadzanych przez ciebie zmian. Tomasz Wachowski (dyskusja) 06:15, 31 maj 2013 (CEST)

Czy wiesz - Julian z Egiptuedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, i moim, --Joanna Kośmider (dyskusja) 06:31, 3 cze 2013 (CEST)

Ad:Dyskusja:Jerzy_Synkelosedytuj kod

Ad:Dyskusja:Jerzy_Synkelos

Umieszczanie równobrzmiących tekstów w różnych dyskusjach może być odebrane jak spamowanie. Zwracam też uwagę na formę. Jeżeli chcesz przedstawić swoją opinię to proszę bardzo, natomiast moje zdanie w tej kwestii mogę przedstawić sam. Przytaczane wypowiedzi powinny być wyróżnione cudzysłowem. Tomasz Wachowski (dyskusja) 09:23, 5 cze 2013 (CEST)

Różnice zdań są normalną sprawą. Dla ich rozstrzygnięcia prowadzi się konsultacje. W naszym zainteresowaniu tematem spolszczania nie widzę przejawów konfrontacji, a tym bardziej ataków personalnych. Z zainteresowaniem obserwuję dyskusję w kawiarence. Uwagi, które pozwalam sobie czynić powinny być pomocne, ale jeżeli nie masz ochoty na dalszą konwersację to mam też inne zajęcia:). Pozdrawiam Tomasz Wachowski (dyskusja) 10:48, 6 cze 2013 (CEST)

Era Seleucydówedytuj kod

312 rok był początkiem ery Seleucydów, ale który 312 – naszej ery czy przed naszą erą. Z treści i z linków wynika że p.n.e. Ale jeśli nie zapisuje się n.e. lub p.n.e., to zakłada się że wydarzenie miało miejsce w czasie naszej ery. Proszę o uzupełnienie treści hasła, aby czytelnik nie miał wątpliwości o jaki okres w dziejach chodzi. Pozdrawiam. Jckowal piszże ! 19:10, 10 cze 2013 (CEST)

Odznaczenieedytuj kod

Witaj. Chcę Ci dać gwiazdkę. Tym skromnym gestem podziękować. Za stworzenie i poprawę wielu artykułów tematykach związanych z Bułgarią od Drzewianina. (rozmiar ilustracji, miejsce, ustaw sobie jak Ci pasuje lub jeśli chcesz usuń;)) Drzewianin (chętnie odpowiem) 11:01, 11 cze 2013 (CEST). Plik:Odz z godł Bg.png (thumb|50px)

Zajawka DA - Jan Malalasedytuj kod

Witaj! Chciałabym Cię poprosić, abyś sprawdził, czy dobrze opisałam w zajawce Twój skrótowy zapis dotyczący przekładu Kroniki na język polski. Gdyby trzeba było coś poprawić, to proszę wprowadź zmiany od razu do tekstu zajawki tutaj. Z góry sedrecznie dziękuję. --Hortensja (dyskusja) 12:52, 27 cze 2013 (CEST)

Jest mi bardzo miło, że spodobała Ci się zajawka. Jeżeli chodzi o podpisanie się jako sprawdzający, to nie spotkałam się z regułą, która zabraniałaby tego autorowi hasła. Osobiście cenię sobie podpis autora hasła, bo często przygotowuję zajawki z odległych mi dziedzin, więc łatwo coś przekręcić, chociaż gdy mam wątpliwości, to zawsze pytam, o ile autor hasła jest w dalszym ciągu aktywny na Wikipedii, co nie zawsze ma miejsce w przypadku haseł sprzed lat. Dziękuję i pozdrawiam.--Hortensja (dyskusja) 13:19, 27 cze 2013 (CEST)

Czy wiesz – Sąd polubowny (komedia Menandra)edytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Stanko (dyskusja) 18:42, 9 lip 2013 (CEST)

ad. Melodosedytuj kod

Poprawiłem, już powinno być dobrze. — Paelius Ϡ 14:17, 12 lip 2013 (CEST)

Tydzień Artykułu Maryjnegoedytuj kod

Zapraszam do dyskusji nad zorganizowaniem na Wikipedii Tygodnia Artykułu Maryjnego. Dyskusja jest tutaj. Pozdrawiam Bartek090 (dyskusja) 02:56, 3 sie 2013 (CEST)

Czy wiesz – Sąd polubowny (komedia Menandra)edytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 08:31, 6 sie 2013 (CEST)

Jan Filoponedytuj kod

Witaj, bardzo podoba mi się ten artykuł. Chciałabym Cię jednak prosić o sprawdzenie stylu w tym fragmencie:

Jako chrześcijanin, Filopon natknął się przy komentowaniu dzieł Arystotelesa, na niemałe trudności. Jego spór z Symplicjuszem stał się zapowowiedzią późniejszego spór Tomasza z Akwinu z Awerroesem i jeszcze późniejszy Brentany z Zellerem. Zdaniem Filopona wszyscy komentatorzy myśli Arystotelesa zgodnie twierdzą, że każdy człowiek posiada własny intelekt bierny, różnią się natomiast w kwestii intelektu czynnego. Jedni twierdzą, że ponieważ ludzki intelekt jest czasem w możności, nie może być intelektem czynnym, uznają go więc za powszechny i przypisują wyłącznie Bogu, który jest czystym aktem. Inni – dodaje Filopon – twierdzą, że intelekt czynny nie może być Bogiem, uznają go za byt niższy od Boga, ale wyższy od człowieka (demiourgos), który oświeca każdego człowieka, proporcjonalnie do jego natury. Jeszcze inni zasadę intelektualnego poznania umieszczają w samej duszy, przyjmując istnienie w człowieku dwóch intelektów, biernego, istniejącego w nim z natury i działającego stale, oraz czynnego, działającego okresowo, gdy oświeca intelekt bierny[5]. Filopon stwierdza, że zwolennicy tej tezy powołują się na Platona, aczkolwiek niesłusznie. Za poprawną interpretację Arystotelesa Filopon uznaje pogląd, wedle którego człowiek posiada własny intelekt, który znajduje się już to w możności, już to w akcie. Filopon broni tego poglądu wskazując, że jeśli człowiek nie posiada własnego intelektu czynnego, nie jest możliwa nieśmiertelność jego duszy. Koncepcją tą Filopon uwolnił filozofię chrześcijańską od doktryny Aleksandra z Afrodyzji, który głosił jedność intelektu czynnego, wspólnego wszystkim ludziom[6].

Chodzi mi konkretnie o to, że nie jest to wszystko sformułowane jasno i przejrzyście, a na dodatek wygląda jakby było żywcem przepisane z prac naukowych napisanych na ten temat, a więc może komuś przyjść do głowy, że narusza on prawa autorskie. Proszę, sprawdź to, bo naprawdę artykuł jest fajny i daje nadzieję, że DA nie będą tylko dotyczyć albo Eurowizji albo sportu (co mnie wkurza, no ale cóż...) Pozdrawiam, Marycha80 (dyskusja) 11:21, 28 sie 2013 (CEST)

Filiponedytuj kod

Daj proszę znać, jak już skończysz rozwijać. Wtedy przejrzę od razu całość. Pozdrawiam. Tomasz Raburski (dyskusja) 10:22, 18 wrz 2013 (CEST)

Symplicjusz z Cylicjiedytuj kod

Szykujesz kolejne DA? Tomasz Raburski (dyskusja) 16:22, 23 wrz 2013 (CEST)

  • Tak, z nim byłoby więcej pracy. Nie tylko zostało więcej pism, ale też jego komentarze stanowiły przez długi czas podstawę filozoficznego curriculum, więc ich wpływ był większy. Trochę jest o tym tutaj. Czy nie chciałbyś napisać krótkiego hasła (3-4k znaków) o filozofii bizantyńskiej? Ramy chronologiczne, periodyzacja, główne nurty. Uzupełniłoby to istotny brak w hasłach ogólnych. Ja obecnie pracuję nad filozofią renesansu, ale co nuż mnie coś odciąga. Tomasz Raburski (dyskusja) 09:36, 24 wrz 2013 (CEST)
  • pewnie to dokończę dopiero w przyszłym miesiącu. Gratuluję pierwszego DA na plwiki o filozofie. Medale kiedyś miał Nietzsche, św. Augustyn i Adi Śankra, ale je potraciły, bo od dawna nie spełniają kryteriów. Tomasz Raburski (dyskusja) 22:43, 24 wrz 2013 (CEST)

Neoplatonizmedytuj kod

Wydaje mi się, że warto byłoby trzymać się jednej wersji albo neoplatończycy albo neoplatonicy. Tomasz Raburski (dyskusja) 10:40, 2 paź 2013 (CEST)

Neoedytuj kod

Zdaje mi się, że jednak neoplatonicy, a nie "neoplatończycy". Hoa binh (dyskusja) 19:40, 2 paź 2013 (CEST)

Sąd polubownyedytuj kod

Tak, teraz jest w porządku. Pozdrawiam.Tomasz Raburski (dyskusja) 11:13, 9 paź 2013 (CEST)

Amoniusz syn Hermiaszaedytuj kod

W mianie nie powinno być przecinka? — Paelius Ϡ 11:50, 18 paź 2013 (CEST)

Proklosedytuj kod

Czyto nie jest stela z jego nagrobka? Tomasz Raburski (dyskusja) 22:13, 27 paź 2013 (CET)

Z nadzieją, że wrócisz...edytuj kod

...na Bałkany. Blaise Niepascal 12:12, 22 lis 2013 (CET)

Synezjuszedytuj kod

Mogę Ci przysłać skany z Encyklopedii Katolickiej i Altanera. Przyślij mi maila. Pozdrawiam--Bonio (dyskusja) 19:36, 28 lis 2013 (CET)

  • Wysłałem skany. Pozdrawiam--Bonio (dyskusja) 15:16, 29 lis 2013 (CET)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Ałiku/arch2012" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy