Dyskusja wikipedysty:Ałiku/arch2013


Dyskusja wikipedysty:Ałiku/arch2013 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja wikipedysty:Ałiku Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Średniowieczeedytuj kod

Witaj! Przetłumaczyłem z ang. wikipedii artykuł Middle Ages. Czy mógłbyś w wolnej chwili poprawić w nim błędy merytoryczne, stylistyczne itp. Pozdrawiam Birke (dyskusja) 23:57, 3 lut 2014 (CET)

ujednoznacznienia o synach Likaonaedytuj kod

Dzień dobry! Zauważyłem, że Pan dodaje artykuły o synach Likaona. Jednak część nich jest określona jako ujednoznacznienia, chociaż zawierają tylko jedno pojęcie. 89.74.167.111 (dyskusja) 16:56, 6 mar 2014 (CET)

Strony ujednoznaczniająceedytuj kod

Możesz na to zerknąć: Wikipedysta:Sławek Borewicz/O stronach ujednoznaczniających? Być może w niektórych przypadkach nie da się napisać więcej, niż jest na stronie ujednoznaczniającej, ale chyba czerwone linki można zostawić, licząc, że ktoś dokopie się do bogatszych źródeł. Kłaniam się, Sławek Borewicz (dyskusja) 12:07, 9 mar 2014 (CET)

Odp:Menanderedytuj kod

Odp:Menander
Niedługo kończy się ocena artykułu, a w dyskusji zgłoszonych jest parę drobnych uwag. Bez ich skomentowania artykuł nie będzie miał szansy na wyróżnienie lub przedłużenie dyskusji. Z byłoby szkoda. Kenraiz (dyskusja) 09:01, 16 mar 2014 (CET)

Flawiusz Filostratedytuj kod

Oho, stokrotne dzięki! Brakowało tego hasła jak mało którego. Trochę się przymierzałem do tego jak pies do jeża, ale ciągle brakło mi źródeł. Hoa binh (dyskusja) 16:12, 27 mar 2014 (CET)

Ankajosedytuj kod

Trzeba koniecznie pamiętać o akcentach i przydechach (a czasem iota subscripta) kiedy stosuje się zapisy w alfabecie greckim. Tzw. ortografia monotoniczna używana jest tylko w języku nowogreckim oraz wtedy, kiedy wszystko pisze się majuskułą. Zapis bez tego jest właściwie bezwartościowy. 83.6.12.127 (dyskusja) 14:49, 11 kwi 2014 (CEST) Co jeszcze gorzej, prawdopodobnie (wg en i de wiki) powinno być γκ, nie νκ - co w grece czyta się nk, nie gk (taki wyjątek). To jest już niestety wprowadzanie w błąd czytelnika - proszę o większą ostrożność. Mam nadzieję, że nie wymyśliłeś sam tego zapisu...

Flawiusz Filostratedytuj kod

Przepraszam, ześlizgnął mi się palec z myszki :-) Robisz świetną pracę z tymi biografiami. Może masz jakieś dobre źródło pod ręką, żeby napisać 2-3 zdania o późniejszej sofistyce - o tym, że byli to literaci i retorycy, a nie filozofowie. Obecne hasło jest przez to mylące. Tomasz Raburski (dyskusja) 23:08, 8 maj 2014 (CEST)

  • Coś tam jeszcze dodałem o drugiej sofistyce. Na razie musi wystarczyć. Tomasz Raburski (dyskusja) 12:39, 14 maj 2014 (CEST)

Czy wiesz – Druga sofistykaedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Tomasz Raburski (dyskusja) 21:01, 18 maj 2014 (CEST)

Żywot Apolloniosa z Tyanyedytuj kod

Może zamiast podawać ostatnią pozycję w bibliografii, wyodrębnimy oddzielną sekcję/podsekcję z polskimi tłumaczeniami? Kania też to tłumaczył (choć czytałem i mam tylko "wersję toruńską"). Swoją drogą dobre hasło :) Hoa binh (dyskusja) 20:19, 29 maj 2014 (CEST)

  • Dało jako podsekcję bibliografii, zerknij. Hoa binh (dyskusja) 07:56, 30 maj 2014 (CEST)

Jan Italosedytuj kod

Hej, byłbyś w stanie napisać może coś o tym jegomościu? Hoa binh (dyskusja) 12:47, 14 lip 2014 (CEST)

Czy wiesz – Jan Italosedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Hoa binh (dyskusja) 11:49, 5 sie 2014 (CEST)

Italosedytuj kod

noe¯mata - ta kreska ma pełnić funkcję łącznika, czy być nad e? Hoa binh (dyskusja) 12:40, 5 sie 2014 (CEST)

  • widzę, że już poprawiłeś :) Cieszę się, że napisałeś ten artykuł. Bardzo ciekawa persona w myśli wschodniej. Hoa binh (dyskusja) 20:08, 6 sie 2014 (CEST)

Filozofia bizantyńskaedytuj kod

Z ogromną radością odkryłem, że stworzyłeś ten artykuł. Jutro postaram się go przejrzeć. Czy mógłbyś dodać źródło do tych dwóch periodyzacji? Tomasz Raburski (dyskusja) 23:27, 15 sie 2014 (CEST)

  • Właśnie takich przeglądowych i "spinających" artykułów często brakuje. Zaproponuję do Czywiesza. Tomasz Raburski (dyskusja) 13:03, 17 sie 2014 (CEST)

Czy wiesz – Filozofia bizantyńskaedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Tomasz Raburski (dyskusja) 13:35, 17 sie 2014 (CEST)

Czy wiesz – Michał z Efezuedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Jckowal piszże ! 20:18, 1 wrz 2014 (CEST)

Czy wiesz – Archontowie patriarchatuedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, D kuba (dyskusja) 13:51, 16 wrz 2014 (CEST)

Czy wiesz – Jerzy Mnichedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Farary (dyskusja) 11:51, 20 wrz 2014 (CEST)

Nie ta Teodora jest podlinkowana. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 00:32, 14 paź 2014 (CEST)

Geoponikaedytuj kod

Cześć. Taka drobna roślinka do Twojego ogródka ;-). Powstał natomiast pewien problem z powodu pewnych niezgodności z Historią literatury bizantyńskiej - patrz dyskusja moja i Marencji, no i nomenklatura (tzn. zapis imion autorów tych dwóch wcześniejszych kompilacji u Jurewicza i Mikołajczyka się nie zgadzają ;-)). Mógłbyś zabrać głoś? Pozdrawiam. Gytha (dyskusja) 16:19, 20 paź 2014 (CEST)

Piszę i piszę Ci tę odpowiedź i ciągle nie mogę skończyć ;-). Miło mi, że się podobało, bo tematyka trudna ;-). Ale do adremu: z imionami, rozumiem, zostawiamy jak jest? OK, w takim razie dodam spolszczenia wg Jurewicza w hasłach o autorach (tych dwóch czerwonych też mam zamiar napisać) + przekierowania. Na odmianę (choć nie tak znów w polskim niespotykaną, w końcu mamy licea czy fora) też chyba nic się nie poradzi wobec źródeł, jak też napisałam w czywieszu: trudno tu polemizować ze specjalistą ;-). Jeśli chodzi o artykuł o Konstantynie, to co powiesz na zapis: Konstantynowi VII została zadedykowana Encyklopedia wiedzy rolniczej (Geoponiká). Jest to powstała z inspiracji cesarza nowa redakcja pochodzącego z VI wieku Wyboru dzieł rolniczych (Haj perí georgías eklogáj) Kasjana Bassusa z Bitynii, będącego kompilacją dzieł wcześniejszych, przede wszystkim Zbioru przepisów rolniczych (Synagogé georgikòn epitedeumáton) Windaniosa Anatoliosa (IV w.) oraz Rolnictwa (Georgiká) w 15 księgach Dydyma Młodszego z Aleksandrii (IV/V w.). Trochę skrócone w stosunku do oryginału, bo wobec istnienia oddzielnego hasła dokładniejsze wyjaśnienia chyba nie są aż tak potrzebne, no i było trochę za bardzo podobne do tekstu Jurewicza ;-). Wiem, że czasem trudno coś dostatecznie zmienić, jeśli informacja jest skąpa i skondensowana, ale wg mnie tutaj przekształcenie tekstu chyba nie było dostateczne i lepiej, żeby nie było wątpliwości. Mam trochę wątpliwości co do podania tytułu traktatu Kassianusa Bassusa (Mikołajczyk go nigdzie nie przytacza), no ale tak jest w źródłe ;-). O innych źródłach i autorach (i paru innych szczegółach) dopiszę później, kiedy (jeśli ;-)) się pojawi w czywieszu, żeby za bardzo nie zmieniać już sprawdzonego tekstu. Pozdrawiam serdecznie. Gytha (dyskusja) 15:05, 22 paź 2014 (CEST)

Krakowscy jezuiciedytuj kod

Zauważyłem, że raczej nie powołujesz się na książki z WAM. A trochę wydali Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 01:37, 1 lis 2014 (CET)

Greka i Rameauedytuj kod

Z tą greką to nie ma co się bać, jeśli stwierdzisz, że nie dasz rady, poprawię. Pospolite słowa łatwo sprawdzić w słowniku (a pamiętam raczej mniejszość, niż większość), gorzej z nazwami własnymi, za którymi z różnym powodzeniem trzeba szukać po sieci. Ale przecież w Jurewiczu transkrypcje chyba jednak były dobrze, może źle przepisałeś?

Ale mam inną sprawę jeszcze. Widzę, że piszesz o Rameau. To było kedś z Zgłoś Błąd, ale nie zostało rozwiązane. Otóż w kilku art. o nim i w ogóle o dawnej operze francuskej pojawia się określenie "kontratenor", co jest błędem. Zgłaszający twierdził ponadto, ze zamiast "tenor" lepiej jednak pisać "haute-contre", bo jednak ten typ głosu mocno różni się od innzch tenorów i warto to specjalnie zaznaczać. Uważam, że ma rację, ale nie jestem pewien, czy na pewno termin "haute-contre" występuje w polskiej terminologii. Pisałem do Papageno, ale też nie był pewien. W każdym razie na pewno błędem jest kontratenor w Kastor i Polluks (opera) i paru innych - to jest tenor, tylko taki specyficzny, z okazjonalnym falsetem, właśnie "haute-contre". Laforgue (niam) 08:40, 4 lis 2014 (CET) Samo zgłoszenie ZB jest tutaj, moze jaśniej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Kastor_i_Polluks_(opera)

Schizma moechiańskaedytuj kod

Zerkniesz? Hoa binh (dyskusja) 16:36, 18 lis 2014 (CET)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Ałiku/arch2013" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy