Dyskusja wikipedysty:Adolf Warski


Dyskusja wikipedysty:Adolf Warski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Witaj w polskiej Wikipedii!edytuj kod

Cieszymy się, że zainteresowała Cię idea wolnej encyklopedii i mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej.

Na dobry początek kilka przydatnych linków:

Zapoznaj się też z dwiema ważnymi zasadami:

 1. neutralnym punktem widzenia
 2. prawami autorskimi w Wikipedii.

Zobacz też najczęstsze nieporozumienia, jakie czasami nam się zdarzają.

Chcesz się pobawić bez obaw, że coś zepsujesz? Możesz założyć własny brudnopis – kliknij: Wikipedysta:.Adolf Warski/brudnopis i zobacz jak to działa :)

Pamiętaj – zawsze możesz kogoś poprosić o pomoc. Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji – wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i z pewnością Ci odpowie.

Jeżeli masz pytanie – możesz je też zadać na mojej stronie dyskusji. Kliknij tutaj, aby dodać nowe pytanie.

Jeśli w treści powyższych artykułów nie uzyskałeś odpowiedzi lub nie jesteś pewien sposobu formatowania treści, dodaj do swojej strony Szablon:Pomocy poprzez dopisanie słów {{pomocy|opis problemu}} na stronie swojej dyskusji lub wikipedysty, a na pewno zgłosi się ktoś chętny wyjaśnić kłopotliwą dla Ciebie sprawę.

Wstawianie podpisu

Zapraszamy również na kanał IRC #wikipedia-pl (można za pośrednictwem strony internetowej) – tam zawsze znajdzie się ktoś chętny do pomocy!

Przy okazji mała porada. Na stronach dyskusji, głosowaniach itp. mile widziane jest podpisywanie się. Mechanizm Wiki automatyzuje tę sprawę. Wystarczy wpisać ~~~~ (cztery tyldy) lub użyć odpowiedniego przycisku na pasku edycji (patrz ilustracja obok). Po zapisaniu strony pokaże się Twój nick z linkiem i datą.

I jeszcze jedna rada na zakończenie: śmiało edytuj strony!

Witam w gronie tworzących Wikipedię i pozdrawiam!


odder 14:56, 4 mar 2006 (CET)

Proszę nie usuwać mojego akapituedytuj kod

Twoja ocena, że dodany przeze mnie akapit jest nie na temat, jest niesłuszna. Przecież w akapicie "tożsamość" jest napisane, że RAŚ nie zamierza eksportować "śląskiej" tożsamości na nieśląskie części Śląska, tymczasem właśnie w takiej części Śląska działa - bo jak wskazałem w swoim akapicie, tylko Dolny Śląsk jest prawdziwie śląski, natomiast Górny Śląsk był nazywany Opolią (dopiero od XVI wieku pojawia się nazwa Górny Śląsk). Akapit to polemika z zasadnością stosowania takiej nazwy - podobnie jak istnieje spór o nazwę FYROM / Republiki Macedonii. Nie usuwaj mojego akapitu. Peter558 (dyskusja) 22:40, 22 sie 2015 (CEST)

Polemika ale nie moja, tylko polemika wynikająca z powszechnej wiedzy historycznej. W akapicie tożsamość jest następujące zdanie: "RAŚ opowiada się za zaniechaniem prób „eksportu” śląskiej tożsamości do nieśląskich części obecnego województwa śląskiego, a raczej za wzmacnianiem tradycyjnych tożsamości osób zamieszkujących te tereny." Skoro nie chcą eksportować śląskiej tożsamości na nieśląskie tereny, to wara od Dux Opoliae i niech zmykają do Dux Silesiae, a najlepiej na ziemie plemienia Ślężan - jedyne prawdziwie śląskie. Opolia nie była nazywana Górnym Śląskiem aż do XVI wieku. Natomiast tak zwane "nieśląskie" części woj. śląskiego należały de facto do Opolii (czyli tego co oni zwą Górnym Śląskiem) aż do XIV wieku. Napisałem o tym w "Dyskusji" do artykułu o RAŚ - zerknij. Nie prowadzę "wojny edycyjnej", to Ty ją prowadzisz, mam takie wrażenie. Peter558 (dyskusja) 22:48, 22 sie 2015 (CEST)

Opolia to nie żadna "twórczość własna". Zobacz sobie do artykułu o Przesiece Śląskiej. Promowanie jakiejś tożsamości ma zawsze związek z historią, zwłaszcza jeśli RAŚ chce arbitralnie określać, które części których województw są "śląskie", a które nie, o czym wspomina również ten artykuł w akapicie "Tożsamość". Artykuł o Republice Macedonii wspomina o kontrowersji z nazwą (FYROM czy Macedonia). RAŚ jest z perspektywy Polski tym czym dla Grecji jest FYROM, który widzi odwieczną śląskość wszystkiego, podobnie jak FYROM głosi fyromskość (a nie greckość) Aleksandra Macedońskiego, itp. Peter558 (dyskusja) 23:01, 22 sie 2015 (CEST)

sejm slanskiedytuj kod

witaj,

mam prosbe, zwracaj sie prosze do mnie ty a nie pan.

 • sytuacja ze Slaskiem jest b. skomplikowana, jako ze byl on podzelony najperw na x ksiestw, od 1741 r. miedzy dwoma a od 1922 miedzy trzema krajami. Mimo wszystko, dla zachowania caloksztaltu sporzenia, stataralem sie wwszystkie przejawy parlamentaryzmu slaskiego (Wroclaw, Opawa, Katowice) ujac w jedym artykule, by pokazac ze chec samodecydowania Slacka o wlasnym losie jest starsza niz poczatek II RP.Naturalnie, ze mozna dopisac jeszcze też Prownicjonalny Sejmik Sląski we Wrocławiu (1808- 1945).

Róznica miedzy sejmem Sl. (1920-39) a tymi pozostalymi jest ich status prawny. Sejm Sl. po roku 1920 byl sejmem *autonomicznej* czesci Polski i posiada b. szeroke uprawnienia ustawodawcze (praktycznie spod jego kontroli wyjete byly jedynie polityka zagraniczna i wojskowosc). Inne "sejmy" byly o wiele mniej samodzielne i raczej zblizone do dzisiejszego "sejmiku" Sl. Pozdrawiam. New European  !? 18:17, 7 mar 2006 (CET) PS. prosze podpisuj twoje wypowiedzi.

kategoryzacjaedytuj kod

Dobra robota :) Przykuta 23:42, 11 kwi 2006 (CEST) Wielkie dzięki! --Adolf Warski 23:43, 11 kwi 2006 (CEST)

Proszę odpowiadaj zawsze na otrzymane wiadomości na stronach dyskusji osób, które się do Ciebie z czymś zwracają, tworząc wątek o tej samym tytule. Nigdy nie odpowiadamy na własnej stronie dyskusji, gdyż nasz rozmówca nie będzie wiedział, że otrzymał odpowiedź ;) Pozdrawiam. Pimke 23:47, 11 kwi 2006 (CEST)

Musisz trochę bardziej myśleć przy kategoracji takiej ilości artykułów. Np. usunełeś z powiatów znaczniki typu "górny czy dolny śląsk". Województwo śląskie to nie śląsk w czystej postaci. Są tu również miejscowości typowo małopolskie np. Częstochowa, więc nie dodaje się spisów powiatów województwa śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego do krainy historycznej Śląsk. LUCPOL 01:40, 12 kwi 2006 (CEST)

Proszę o więcej rozwagi w kategoryzacji kategorii!
Absolutnie nie można umieszczać kategorii takich jak Sudety, Karkonosze w kategorii Dolny Śląsk - poszczególne hasła i owszem, ale nie całe kategorie, bowiem nie jest to prawdą. Podobnie sprawa ma się z kategoriami województwo dolnośląskie czy powiaty województwa dolnośląskiego - województwo dolnośląskie to jedno a Dolny Śląsk to drugie. Nie mieszaj podziałów historycznych z regionalizacją fizycznogeograficzną i podziałem administracyjnym. W wielu przypadkach to sprawy dość odległe od siebie i nie wolno stosowac tu żadnego automatyzmu. Twoje błędy poprawiłem. 3 godej 15:01, 12 kwi 2006 (CEST)

Nie widzę większego sensu w umieszczaniu jednostek podziału administracyjnego (tj. powiatów) w kategorii/ach ziem historycznych (Dolny, Górny Śląsk). Czemu ma to służyć?
Kategoria "powiaty wg nazw" to kategoria "powiaty", "powiaty wg województw" wchodzą w skład kategorii typu "województwo xx", natomiast do pomysłu "powiaty wg regionów historycznych" już się powyżej ustosunkowałem. Jednym słowem - na Twoim miejscu nie robiłbym tego. 3 godej 16:37, 14 kwi 2006 (CEST)

Schroniskaedytuj kod

Jaki jest sens robienia kategorii "Schroniska na Śląsku", skoro niemal wszystkie leżą w granicach historycznego Śląska (dziś znaczenie zawężone jest do Górnego Śląska)? Mylące, niepotrzebne. Szwedzki 04:48, 14 kwi 2006 (CEST)

No już dajmy spokój z tym "komunistycznym znaczeniem", podział tego typu po prostu nie ma specjalnie sensu - mogą być (upraszczając) kryteria narodowościowe, status (PTTK/chatki), masywy górskie (Sudety, Tatry). Inaczej musiałbyś zmienić nazwę kategorii ze schroniks tatrzańskich na "schroniska galicyjskie":) Poczepiam się jeszcze jutro, na razie życzę dobrej nocy. Szwedzki 05:01, 14 kwi 2006 (CEST) Do mnie nazwa schroniska na Ślasku nie przemawia. Te dla Bezdomnych też tam wstawisz? Schroniska można podzielić jak już na te w Sudetach, Beskidach i Tatrach. Chyba, że podzielisz na wojewódzwa (ale to nie ma sensu). Adam Dziura 09:58, 14 kwi 2006 (CEST)

diecezje śląskieedytuj kod

to bardzo interesujaca kategoria, a wiec sa takze diecezje małopolskie, wielkopolskie? bardzo ryzykowny podzial, mnie on nie przeszkadza, ale przyznaje - zastanawia, pozdr. james562

Wpisedytuj kod

Cześć. Jeśli jesteś z województwa śląskiego to proszę, wpisz się tutaj: Wikipedia:Atlas wikipedystów/województwo śląskie, jeśli z innego to wpisz się w którymś z pozostałych województw: Wikipedia:Atlas_wikipedystów#Polska. Pozdrawiam :) LUCPOL 19:44, 14 kwi 2006 (CEST)

Pałac w Kamieńcu, Pałac w Szałszyedytuj kod

Kamieniec i Szałsza to na Górnym Śląsku , a nie na Dolnym.. Pozdrawiam --AK-P 11:21, 18 kwi 2006 (CEST)

moja uwaga tyczy się stub Dolny Śląska - jaki został umieszczony w tych artykułach. Dlatego zostawiłem stub, ale usunąłem Dolny Ślask.. pozdrawiam ;-)

Śląskedytuj kod

Proszę, nie kategoryzuj "dolnośląskich" tematów do "śląskich" kategorii, są one bowiem irracjonalne. Poza jakimś okresem histrycznym oba Śląski nie mają ze sobą nic wspólnego. Nie kategoryzujemy tak samo razem tematów dotyczących dawnych ziem Wielkich Moraw, Cesarstwa Rzymskiego czy Cesarsta Niemiec. Górny Śląsk ma więcej kulturowo wspólnego z Wielkopolską niż ze Śląskiem Dolnym. Shaqspeare 21:08, 15 maja 2006 (CEST)


Widzę, że od jakiegoś czasu przenosisz automatycznie kategorie obiektów współczesnych na Dolnym Śląsku do kategorii związanych ze Śląskiem. Chciałbym, żebyś się powstrzymał. Dzisiejszy Śląsk, po wojnie, w rozumieniu mieszkańców Wrocławia ogranicza się bowiem do terenów należących do województwa śląskiego, ewentualnie Opolszczyzny. Kilkakrotnie była już o tym na wikipedii dyskusja i ustaliliśmy, że jakkolwiek geograficznie i historycznie Śląsk Dolny jest częścią Śląska w ogóle, to współcześnie znaczenie się nieco zmieniło. Cofam te kategoryzacje, które dotyczą współczesnych obiektów we Wrocławiu i okolicach. Julo 21:11, 15 maja 2006 (CEST)

PS widzę, że na to samo Ci już zwrócił uwagę także kto inny. Julo 21:12, 15 maja 2006 (CEST) Napisałeś: w rozumieniu Jonasza wieloryb był ssakiem - a czym jest naprawdę? Dinozaurem?
Mieszkałem kilka lat na Śląsku (w Katowicach) i wiele lat - przed i po Katowicach - mieszkałem i nadal mieszkam na Dolnym Śląsku (we Wrocławiu). Dlatego mam mocno wyrobiony poględ, że oba te regiony DZIŚ nie mają ze sobą nic wspólnego: inni ludzie, inny język (gwara), totalnie inne problemy, całkowicie inne potrzeby. My się boimy wody, oni szkód górniczych. Tam problem z bezrobociem i upadającym postkomunistycznym przemysłem ciężkim, tu brak rąk do pracy w nowoczesnych sektorach. Tam niektórzy mieszkańcy szukają krewnych i korzeni w Niemczech, tu wielu ma je we Lwowie. Podobnych różnic można by mnożyć i mnożyć. Wrocław był stolicą Śląska za Piastów, Czechów i Niemców, a dziś - po przesiedleniach w 1946 - całe dolnośląskie jest zupełnie innym regionem. A wspomniana przez ciebie prawie "jednym tchem" Zielona Góra - czymś jeszcze innym (jej mieszkańcy w ogromnej większości identyfikują się, czy tego chcemy czy nie, z Wielkopolską).
EOT. – Julo 14:22, 16 maja 2006 (CEST)

Hala Ludowaedytuj kod

Rzuć linkę do tej decyzji. O ile mi wiadomo, był taki projekt, ale nie zostało nic zdecydowane. Wybacz, ale tabliczki na szlakach rowerowych nie są żadnym dowodem. Póki co - prawidłowa jest nazwa, używana przez ostatnie 60 lat. Julo 22:39, 29 maja 2006 (CEST)

 • Z tym to jest tak, że jak ktoś chce być strasznie niby-nowoczesny i "trendy" i pokazać światu swoje odrzucenie tamtych niedobrych komunistycznych czasów, to usuwa wszystko co "Ludowe" ze wszystkich nazw. Są po prostu tacy ludzie, którym nawet LZS-y się z PRL-em kojarzą. Prawda jest bardziej złożona i niestety bardziej konserwatywna. Nazwy są takie, jakich się używa, a niemal wszyscy dorośli Wrocławianie mówią (pomijam polityków i osoby publiczne, bo one nie mówią, tylko głoszą, a to zupełnie inny rodzaj wypowiedzi) "Hala Ludowa".
  Deprecjacja przymiotnika "ludowy" nastąpiła rzeczywiście po roku 1945 zastraszająco, choć wcześniej nie miał on wcale tego wydźwięku co dziś. Ba, nawet dla Niemców "Volkshalle" jest całkowicie zrozumiałe - w niemal każdej większej wsi (przed i po wojnie) budowali oni Volkshaus - "dom ludowy" czyli coś w rodzaju świetlicy.
  Tabliczki w stylu Centennial Hall są wyrazem chciejstwa, a nie praktyki. Dla osób anglojęzycznych to jest obojętne, bo dla nich obie te nazwy są egzotycznie obce, więc równie dobrze mogłaby się nazywać "Hala Tysiąclecia" albo "Hala XXXX-lecia PRL" albo "Hala Króla Ćwieczka" (bądź to samo przetłumaczone na angielski). Sam przecież podajesz linkę do www.halaludowa.pl, nie do www.halastulecia.pl; firma zarządzająca Halą nazywa się wciąż "Hala Ludowa sp. z o.o."
  Pomijam już fakt, że większość z tych, którzy tak strasznie zależy na wprowadzeniu nazwy "Stulecia" nie mają zielonego pojęcia o stulecie czego tu tak naprawdę chodziło. Bo wbrew mniemaniu wielu - wcale nie o dwudzieste stulecie.
  Nie wykluczam, że ta nazwa zostanie wkrótce zmieniona, będzie to jednak przejaw pchania się polityków w życie codzienne i tak modnego ostatnio "dekretowania rzeczywistości" w stylu Polska Solidarna albo Czwarta Rzeczpospolita pomimo, że ta rzeczywistość skrzeczy wciąż po staremu.
  Tak jak tuż po wojnie wahadło historii kazało pokoleniu moich rodziców skuwać wszystkie niemieckie napisy ze wszystkich wrocławskich murów, tak teraz odbiło ono w drugą stronę, każąc niektórym na siłę oficjalnie przywracać to, czemu wprawdzie nikt normalny nie zaprzecza, ale co wyszło z użycia. Zastanów się, dlaczego na przykład nikt przy zdrowych zmysłach nie usiłuje przywrócić historycznej przedwojennej nazwy "most Groszowy" (Groschelbrücke) zamiast mostów Osobowickich (wcale nie prowadzą one do Osobowic, tylko do sąsiedniej Różanki) albo "most Cesarski" (Kaiserbrücke) zamiast mostu Grunwaldzkiego (gdzie Rzym, gdzie Krym, co ma Wrocław do Jagiełły!)? Przykładów można by mnożyć wiele, tak wiele, jak wiele jest przedwojennych nazw obiektów we Wrocławiu, które miały swoje historyczne i merytorycznie uzasadnienie, a po wojnie zostały starte - w imię głupich albo mniej głupich decyzji naszych dziadów. Odpowiedź jest tak prosta i nieskomplikowana jak umysły "jedynie słusznych", zatem nie będę jej tu udzielał.
  Pozdrawiam Julo 09:20, 3 cze 2006 (CEST)

Sejmik prowincjonalny & odderBotedytuj kod

Ano dlatego, że strona na de: była ujednoznacznieniem, disambigiem, a u nas było zwykłe hasło. -- odder 17:37, 19 sty 2007 (CET)

Dyskusja:Bitwa na Psim Poluedytuj kod

AndrzejzHelu (dyskusja) 11:36, 5 mar 2007 (CET)

Kategoria:Zabytki Śląskaedytuj kod

new european 14:11, 21 sie 2007 (CEST)

SDU - Departament Architektury i Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławiaedytuj kod

- RKlisowski(Odpisz) 15:09, 10 lis 2007 (CET)

Kamienica Saskaedytuj kod

Nie kasuj zawartości strony, którą chcesz usunąć, bo hasło dalej pozostanie. Zamiast tego wstaw na początku szablon {{ek|powód usunięcia}}.

Beau (dyskusja) 16:35, 2 gru 2007 (CET)

przenoszenieedytuj kod

Poprzenosiłeś artykuły pod nowe nazwy, ale nie pozmieniałeś linkujących! Zobacz ile linków odnosi się np. do Chemnitz, która jest teraz stroną przekierowującą - [1]. Tak samo jest z innymi przeniesionymi artykułami. Jeśli przenosisz nazwę strony, powinieneś pozmieniać też linkujące. Druga rzecz to interwiki - także do zamiany. Popoprawiaj te rzeczy po sobie. Masz roboty na kilka dni. Bukaj Dyskusja 17:15, 6 gru 2007 (CET)

Nie tylko linkujące, jest jeszcze coś takiego jak interwiki. A w ogóle to przed tego typu przeniesieniem powinieneś najpierw sprawę przedyskutować. Jeśli nie jest to egzonim uznawany przez KSNG, to trzeba to będzie przenieść z powrotem. Wstrzymaj się proszę z takim akcjami, bo może być to uznane za wandalizm. Pozdrawiam Lajsikonik Dyskusja 12:45, 21 gru 2007 (CET)

Kategoria:Afera Rywinaedytuj kod

Kkaktus 22:57, 7 sty 2008 (CET)

Żeby było jasne - nie ja zgłaszałem tę kategorię do usunięcia tylko ktoś inny. Poinformowałem Ciebie w zastępstwie, bo uważam, że należy informować autorów o chęci usunięcia ich stron. Kwestia grzeczności choćby. Kkaktus 23:57, 7 sty 2008 (CET)

Diffedytuj kod

Wycofałem część Twojej edycji, jednak znaczeni zdepowizowałem tamtą część - wykasowałem o przyznaniu się wielgusa do współpracy, bo to za duże uogólnienie (przyznał się z zastrzeżeniem że nie szkodził); zamieniłem kontrowersje na krytykę i kilka innych merytorycznych. Mimo wszystko uważam że w sekcji krytyka powinna być informacja o braku nadzoru przez hierarchię kościelną. Pozdrawiam, Kkaktus 11:55, 12 lut 2008 (CET)

szablonedytuj kod

Witaj. Jak to jest z tymi radcami, bo np. Karl Klimm i Karl Grosser też byli miejskimi radcami? Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 20:46, 12 lut 2008 (CET)

Konwiarzedytuj kod

Hmmm, trudno powiedzieć. Nie mam na ten temat w domu żadnych źrodeł, nic nie wspomina o tym książka prof. Kononowicz ani prof. Dobesza, w której o Konwiarzu i jego działalności w czasach hitlerowskich dość dużo wspomina. Możliwe, że w związku z akcją ujednolicającą administracji (Gleichschaltung) zniesiono w ogóle we Wrocławiu urząd Stadtbaurata (w innych miastach niekoniecznie byli Stadtbauraci, czasem tytuł był inny lub całkiem inna organizacja). W dzisiejszych Niemczech o ile wiem nigdzie takiego urzędu nie ma, a jego kompetencje przejął w każdym mieście jeden z burmistrzów, tzw. Baudezernent (czyli polityk, nie inżynier), któremu podlegają dopiero kierownicy administracji budowlanej (Amtsleiter). Shaqspeare (dyskusja) 21:32, 9 mar 2008 (CET)

Dowiedz się, poszukaj. W każdym razie wygląda na to, że od połowy lat 30. najwięcej do powiedzenia w mieście miał niejaki pan Boehm oraz architekci z Berlina. Shaqspeare (dyskusja) 11:33, 10 mar 2008 (CET) de:Hans Konwiarz - może wiesz też, czy to syn Richarda? Shaqspeare (dyskusja) 11:53, 10 mar 2008 (CET)

Wikipedysta:Adolf Warski/brudnopis/licenstagedytuj kod

Witam. Podczas pisania artykułu w brudnopisie nie wstawiaj brudnopisu do kategorii, czyli zamiast: [[Kategoria:XXX]], używaj [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu "wisi" w poważnej kategorii Wikipedii. Podczas umieszczania artykułu pod właściwą nazwą należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować (dotyczy to również linków interwiki). Dziękuję za zrozumienie. Ta wiadomość została wygenerowana automatycznie, dlatego nie musisz na nią odpowiadać :-) Beau.bot (dyskusja) 08:09, 7 kwi 2008 (CEST)

Kategoria:Lasy województwa dolnośląskiegoedytuj kod

Witam. Proszę, utwórz kategorię z prawidłową nazwą. Masz problem z kodowaniem polskich znaków. Beau (dyskusja) 17:25, 4 lip 2008 (CEST)

Wygląda OK. Nie zapominaj się podpisywać w dyskusji (wystarczy wpisać cztery tyldy). pozdrawiam Beau (dyskusja) 17:29, 4 lip 2008 (CEST)

literówka?edytuj kod

Jest jakiś mały kiks tutaj; nie chcę Ci się wcinać w Twoje edycje, ale trzeba to poprawić... Julo 17:47, 4 lip 2008 (CEST)

Skrót WIedytuj kod

Witaj, znalazłem przekierowanie skrótu WI do Prawo własności intelektualnej. Jakoś nigdy nie spotkałem z takim użyciem (rozumiem, że to ma być odpowiednik angielskiego IP). Czy w jakiejś polskiej literaturze korzysta się z tego skrótu?  « Saper // @dyskusja »  16:13, 10 lip 2008 (CEST)

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!edytuj kod


Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora — takiego jak Ty :)

Mechanizm funkcjonowania wersji przejrzanych został opisany na kilku stronach:

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Nie oznacza to, że artykuł musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym. Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale oczywiście warto poprawić np. literówki, jeśli się je zauważy. Mamy szansę poprawienia całej Wikipedii. Wykorzystajmy to.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły, które są przeglądane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej jest zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub posiadasz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który posiada już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. szkicem). Zobacz też jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista artykułów oczekujących na ponowne przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas.

Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdego artykułu i szablonu oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Oznacz wersję”. By oznaczyć wersję, należy po prostu kliknąć. Jeżeli chcesz odznaczyć wersję przejrzaną, musisz odkliknąć "fajkę" z kwadracika, dopisać ewentualny komentarz i kliknąć „Oznacz wersję”. Jeżeli chcesz najpierw przetestować wersje oznaczone, wejdź na Testową Wiki.

Jeżeli masz wątpliwości, zadaj pytanie tutaj. Postaramy się szybko odpowiedzieć.

Szablon:Honorowi obywatele Wrocławiaedytuj kod

Pozdrawiam, rdrozd (dysk.) 16:44, 26 wrz 2009 (CEST)

Kategoria:Karol Marksedytuj kod

Pozdrawiam Bluszczokrzew (dyskusja) 12:09, 10 paź 2009 (CEST)

Kategoria:Radni Miejskiej Rady Narodowej we Wrocławiuedytuj kod

W jakim okresie istniała ta instytucja? Warschauer (dyskusja) 15:25, 23 paź 2009 (CEST)

Województwo śląskieedytuj kod

Widziałem w dyskusji, o województwie śląskim w czasach II RP http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Autonomiczne_wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bl%C4%85skie że byłeś zdania, że należy tę nazwę zmienić jako nieprawidłową. Czy była jakaś dyskusja na ten temat? Faktycznie rzecz biorąc przecież jednostki administracyjnej o takiej nazwie nie było... Pozdrawiam Luka5 (dyskusja) 17:06, 9 cze 2010 (CEST)

Kategoria:Pałace Śląskaedytuj kod

JDavid dyskusja 15:49, 21 sie 2011 (CEST)

Szablon:Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławiaedytuj kod

Elfhelm (dyskusja) 11:49, 14 lip 2012 (CEST)

Anna Lucińskaedytuj kod

Bardzo cię przepraszam ale miałeś źródła do informacji więc nie mam pojęcia dlaczego to usunąłeś. --Leo Wyatt (dyskusja) 12:46, 19 sie 2013 (CEST)

Kategoria:Polscy politycy według poglądówedytuj kod

Elfhelm (dyskusja) 21:20, 27 sie 2013 (CEST)

Mirosława Stachowiak-Różeckaedytuj kod

Nedops (dyskusja) 11:29, 24 lis 2014 (CET)

Mennicaedytuj kod

Proszę zajrzeć do dyskusji hasła Dyskusja:Mennica. Stanko (dyskusja) 23:30, 7 maj 2015 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Adolf Warski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy