Dyskusja wikipedysty:Arkad


Dyskusja wikipedysty:Arkad w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ostatnio edytuje wiki bardzo rzadko. Proszę o wyrozumiałość jak długo nie odpowiadam. Pozdrawiam --AK-P (dyskusja) 09:53, 23 lip 2010 (CEST)

Dyskusja Wikipedysty:Arkad/Archiwum1


Pana wiadomosc:

Spis treści

Hauke Bosakedytuj kod

Witam!! Jakiś IP-ik (http://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Wk%C5%82ad/79.234.231.48) naskrobał mi coś odnośnie herbu Hauke-Bosak na stronie mojej dyskusji (http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_wikipedysty:Arkad) i podpisał to "Hauke-Bosak". Nie bardzo wiem o co mu biega. Przypuszczam, że to tzw. "znawca jednej książki", ale wole spytać Ciebie, jako że znasz Hauke, lepiej jak ja czy ktokolwiek inny. Czy możesz sprawdzić to? pozdrawiam --AK-P (dyskusja) 13:23, 16 lut 2010 (CET)


naskrobal!?, dobrze ze Pana nie wyskrobali, to byla prosba a nie skrobanka:

Olaf H-B

Wkład.edytuj kod

Przeglądam wkład i widzę, że od 5 dni nie było Cię na Wikipedii. Mam nadzieję, że nie zostawisz mnie z tym bałaganem ;) - znowu mam mnóstwo spraw, bez rozwiązania których nie mogę uruchomić silnika swojego wikipediowego traktora ;). pozdrawiam :), Wiktoryn <odpowiedź> 11:29, 15 lut 2006 (CET)

Uzasadnienieedytuj kod

Czy mógłbyś uzasadnić swoją tezę, że to "Siemowit" jest właściwą wersją? Wysłałem także e-maila tak dla pewności (szybkości), więc się zbytnio nie dziw ;). pozdrawiam :), Wiktoryn <odpowiedź> 21:22, 17 lut 2006 (CET)

Jednak wchodziszedytuj kod

Walewski według wszystkich leksykonów (Meyer, Brockhaus, Larousse itd.) otrzymał w 1866 r. tytuł księcia od Napoleona III.

--Alexvonf 16:19, 23 lut 2006 (CET)

prośba o weryfikacjęedytuj kod

Powstał nowy artykuł Wierzchosława Ludmiła Wielkopolska. Jednakże mało informacji na ten artykuł miałem, tak więc przy drzewku korzystałem jedynie z polecanej przez Ciebie strony i Thierry "the Devil" przetłumaczyłem jako Teodoryk Diabeł, a Henri "the Lombard" - Henryk Lombardzki. Podaję link [1]. Dobrze zrobiłem? :) pozdrawiam :), Wiktoryn <odpowiedź> 14:51, 4 mar 2006 (CET)

Walewski i Thiele-Winckleredytuj kod

Wczoraj książka (GHdA) zamówiona w Bibl Uniw, dzis odbiore.Co do Walewskiego mozna czekac. Rozejrzyj sie czy masz gdzies herb d'Ornano.

--Alexvonf 11:25, 22 mar 2006 (CET)Pozdr

Księstwaedytuj kod

Bardzo proszę aby nowe artykuły o księstwach linkować też tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_terytori%C3%B3w_Rzeszy Z poważaniem --Adolf Warski 18:46, 17 kwi 2006 (CEST)

Cesarz(e) niemiec(ki/cy)edytuj kod

Właśnie dlatego, że nie do końca się na tym znam poprosiłem o zintegrowanie i nie grzebałem :) Dzięki umieszczeniu na liście zainteresował się ktoś z większą wiedzą i poprawi. Mi też nie za bardzo pasowało do siebie to co w tych artykułach można przeczytać. - Pozdrawiam, Klisu 11:48, 18 kwi 2006 (CEST)

Pałac w Kamieńcu, Pałac w Szałszyedytuj kod

O ile wiem to istnieje kategoria "Pałace Sląska" w sensie całego Sląska. Tylko w zamkach jest to pogrupowane, gdyż jest tego dużo. Pozdrawiam --Adolf Warski 21:55, 19 kwi 2006 (CEST)

Literaturaedytuj kod

Dla mnie sekcja "Literatura" w artykułach na wiki, to wskazanie źródeł z których korzystał autor/autorzy i użyta w takim znaczeniu jak piszesz wprowadzała by mnie w błąd. Oczywiście nie neguję przydatności podawania także namiarów na inne dostępne w danej dziedzinie źródła, dlatego wydaje mi się, że użyty przez Ciebie dopisek "uzupełniająca" doskonale załatwia sprawę. Pozdrawiam. Darek =#= 18:44, 13 lip 2006 (CEST)

Przebudowa szablonuedytuj kod

Witam! Trwa dyskusja nad przebudową szablonu Historia Polski. Zapraszam do udziału tutaj

Serdecznie pozdrawiam, Gardomir 15:00, 3 sie 2006 (CEST)

WFedytuj kod

Hej. Zostałem Koordynatorem WikiFaktorii. Widze że mistrzowałeś razem z Pontonem i Alx w zadaniu [2] budowniczy wiezy babel. Teraz to zadanie jest nieaktywne. Jeżeli nie dajecie rady z mistrzowaniem znajde wam jeszcze kilku pomocników. Ale postarajcie się rozruszać to zadanie (o ile dalej chcesz mistrzować?). Na początek dobrze by było gdybyście zaktualizowali tabelke. pozdrawia Sobol 07:59, 18 sie 2006 (CEST)

Wikiprojekt historyczny - aktualizacja listy członkówedytuj kod

Witam! Wikiprojekt historyczny w zasadzie jest w stanie agonii, wpadliśmy więc z Belissariusem na pomysł, aby sprawdzić kto z historyków wciąż działa na Wiki. Stąd prośba do wszystkich osób, które wpisały się w wikiprojekcie: na jego stronie znajduje się nowa lista członków, na którą mogą się wpisać wszyscy zainteresowani pracą nad artykułami historycznymi. Wraz z wpisem proszę podawać zakres wiedzy/zainteresowań - dzięki temu będziemy wiedzieć do kogo zgłaszać się po rady i opinie w konkretnych kwestiach.

Serdecznie pozdrawiam, Gardomir riposta? 14:25, 17 wrz 2006 (CEST)

Wikipedia:Zlot Zimowy 2006edytuj kod

Komitet Organizacyjny przypomina o, i zaprasza na Zimowy Zlot 2006, który odbędzie się dnia 16 grudnia 2006 w Chorzowie.

-- Organizatorzy 17:42, 6 gru 2006 (CET)

Henckel von Donnersmarckedytuj kod

Witaj, zobaczyłem, że stworzyłeś ten artykuł. Otóż w książce "Tajemnice Górnośląskich koncernów" Jerzego Jarosa pisze, że ród otrzymał tytuł hrabiów czeskich 5 września 1661 roku, a w artykule jest podana data 5 marca, czy jest to podane w źródłach, z których korzystałeś? ToAr © 12:30, 22 gru 2006 (CET)

 • OK, chciałem spytać dla pewności, bo mnie to trochę zmyliło. Pozdrawiam! ToAr © 12:54, 5 sty 2007 (CET)
 • Witam! chciałbym jeszcze trochę zająć czasu ;) Otóż mam pytanie, czy jesteś w posiadaniu jakichś ciekawych materiałów dotyczącej linii "gaszyńskiej" Donnersmarcków? ToAr © 16:31, 7 sty 2007 (CET)
  • Dzięki spróbuję poszukać, bowiem moja rodzina pochodzi z Krowiarek i intryguje mnie historia pałacu i samego rodu Donnersmarcków, którzy tam mieszkali, a informacji o tym niestety jest mało :( ToAr © 17:53, 8 sty 2007 (CET)

Cesarz czy króledytuj kod

witam cię Arkad mam problem z ustaleniem czy Sunjong był osatnim cesarzem czy też ostatnim królem Korei. Bedę oczękiwała twojej opini. PZDR.

Śląskedytuj kod

Witam i dziękuję za informacje. W takim razie nie będę nic zmieniał w haśle. Mam jeszcze dwa pytania dla poszerzenia swojej wiedzy. Piszesz, że okolice Zgorzelca przed 1815 należały do Saksonii i nie wchodziły w skład Śląska. Gdzie wtedy była granica między Śląskiem a Saksonią? I podobne pytanie o przebieg zachodniej granicy Śląska przed aneksją Śląska do Prus (czyli z czasów bezpośrednio przed wojnami ślaskimi, gdy Śląsk był częścią Czech, w ramach państwa Habsburgów). Pozdrawiam --Piotr967 17:04, 1 lut 2007 (CET) Jeszcze raz dziękuję --Piotr967 14:12, 2 lut 2007 (CET)

Amarantedytuj kod

Tu jest ten kolor

--Alexvonf 11:10, 26 lut 2007 (CET)

Pytanie o ród Holly...edytuj kod

Witam. Jestem zwykłym pasjonatem... Szukam informacji o rodzie Holly - przejrzałem już wszystko co drukowane, oprócz drugiego tomu Sinapsiusa, jeżeli posiada go Pan i nie stanowiło by to problemu, aby zrobić zdjęcie stronie, gdzie ten ród występuje (jeżeli w ogóle występuje) to proszę o przesłanie go na maila podanego na stronie wikipedysty... Za wszelkie inne informacje na jego temat będę także wdzięczny :)

--Roman Cop 00:57, 3 maja 2007 (CEST)

herb vs godłoedytuj kod

Witaj, zdaje się heraldyka nie jest Ci obca, więc może mógłbyś się wypowiedzieć w dyskusji na temat herbów i godeł? Przedstawiłem, wydaje mi się dość umiarkowaną propozycję uporządkowasnia kategorii, ale narazie wypowiedział się Wulfstan, raczej negatywnie i jakby z brakiem zrozumienia dla sedna zagadnienia.

pozdrawiam --steifer 15:10, 12 maja 2007 (CEST)

Witaj, oczywiście zauważyłem, że masz już spory wkład :) Twoje grafik herbowe też bardzo mi się podobają, zwłaszcza to czego sam nie potrafię osiągnąć - oszczędna forma. Ale z barokizacją mam problemy i przy użyciu piórka czy pędzla i przy użyciu myszki i tabletu. Dzięki za rozsądną i fachową wypowiedź w sprawie herb-godło, może wreszcie dojdzie do jakiegoś konsensusu, bo mam dość ciągłych wojen i rewertów. A tak btw, ciekaw jestem, praca do druku to też z heraldyki czy genealogii? pozdrawiam steifer 00:17, 31 maja 2007 (CEST)

re:herb chłopskiedytuj kod

Witaj, niestety nie znam tego pojęcia. Temat wogóle raczej egzotyczny dla polskiej heraldyki, oparłem się głównie o wspomniany w haśle podręcznik Gerta Osvalda, bo nie znam żadnych polskich źródeł na ten temat, a opracowałem dość kompletną bibliografię polskiej powojennej heraldyki. Może te znamiona dotyczą raczej chłopskich znaków rodowych typu gmerków? Chętnie zgłębił bym temat, jakby udało Ci się ustalić gdzie spotkałeś to określenie to było by miło, warto to rozwinąć. pozdrawiam steifer 10:53, 26 cze 2007 (CEST)

po przejrzeniu tematu w sieci przypomnialem sobie, że zetknęłem się z tą nazwą baaardzo dawno w artykule Szymona Kobylińskiego z cyklu Herbowych gawęd, jednak dobrze podejrzewałem, że rzecz dotyczy znaków typu gmerków, konkretnie znaków borów bartniczych. Tamto hasło jest o właściwym (a rzadkim) chłopskim herbie w myśl reguł heraldyki, dałem link w zobacz też do hasła Prawo bartne ale myślę, że przydało by się i osaobne hasło o samych znakach. Może jest na wiki historyk pszczelarstwa? steifer 13:34, 26 cze 2007 (CEST) możliwe, niestety mój Szymański uległ jeszcze w czasie studiów zaczytaniu, a nie udało mi się dostać nowego, nie wiem czy nie było wznowień? Ciekawe czy to jego własny podział czy oparł się na starszych autorach? Temat zresztą bardzo niedopracowany w naszej literaturze, zdaje się były ze dwie publikacje o merkach, kilka o znakach bartnych i troszkę o herbach patrycjatu, gł.gdańskiego, toruńskiego i elbląskiego. Warto tym się zająć. A ,że herby mieszczańskie (a tym bardziej chłopskie) to raczej rzadkość w Polsce to oczywiście masz rację, stąd zresztą pogardliwe określenia w rodzaju herbik. Jeśli znajdziesz coś na ten temt to zapraszam do uzupełniania, pozdrawiam steifer 11:26, 27 cze 2007 (CEST)

Prusy Południoweedytuj kod

Skąd pochodzi informacja, że stolicą Prus Południowych był Kalisz!? Pozdr. Romuald Wróblewski 19:29, 7 lip 2007 (CEST)

Oficyna Monosedytuj kod

Witaj!

Nic nie stoi na przeszkodzie, byś sam zdjął ten szablon. Tylko proszę, dodaj wcześniej jakieś źródło. Pozdr. --Starscream 20:11, 10 wrz 2007 (CEST)

Kamieniecki lewedytuj kod

Witam serdecznie.

Podpis pod zdjęciem lwa zmobilizował mnie ponownie do pracy. Skoro trafiłem na znawcę, bardzo proszę o pomoc. Czy jest tak, jak udało mi się wykoncypować z:

http://pages.prodigy.net/ptheroff/gotha/schaffgotsch.html

a mianowicie że:

 • rodzicami Klary Hedwig (1860 – 1930) byli: Hans Karl Gotthard (1859 – 1917) i Paula Frn von Fürstenberg (1863 - 1914) z rodziny Schaffgotschów
 • zawarła ona związek małżeński 9.10.1879 w Kopicach z hrabią Güntherem de Stolberg-Stolberg
 • skoro Günther Gf zu Stolberg-Stolberg zmarł w 1926 r., nie był zatem ostatnim właścicielem pałacu w Kamieńcu

Bardzo proszę również, jeżeli to możliwe, o odpowiedź na następujące pytania:

 • skąd taka zbitka słowna Stolberg-Stolberg
 • czy Klara i Günther mieli potomstwo (coś z tego drzewa nie potrafię za bardzo się tego dowiedzieć)
 • kto został właścicielem pałacu po śmierci Klary w 1930 r.

Pozdrawiam Andrzej Montezuma 19:33, 14 wrz 2007 (CEST)


Witam ponownie i bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje. Mam nadzieję, że będę mógł jeszcze kiedyś skorzystać z fachowej pomocy

Pozdrawiam serdecznie Andrzej Montezuma 09:58, 17 wrz 2007 (CEST)

About your Grafika:Hutten Czapski.jpgedytuj kod

Dear Arkadiusz:

Hi! Congratulations for your drawing. I uploaded it to commons as w:commons: Image:Hutten Czapski.jpg, as you can see the credit remains all yours. Congratulations for your work on Śląska arystokracja i szlachta too.

Best regards. (Sorry to write you in English but my Polish is a shame)

--Gustavo 06:17, 15 paź 2007 (CEST)

Feliks Burbon-Parmeńskiedytuj kod

Dzięki za powyższe hasło ale zwróć proszę uwagą, że używany inny standard zapisywania dat urodzin i śmierci od tego który Ty użyłeś, zobacz Pomoc:Tworzenie nowych haseł#Hasło w pigułce. roo72 Dyskusja 08:58, 28 lis 2007 (CET)

Grafika:Schaffgotsch herb hrabia.jpgedytuj kod

Świetny herb. Sam, kiedy będę miał trochę czasu, chcę zająć się uzupełnianiem brakujących herbów na Wiki. I w związku z tym ma prośbę: czy mógłbyś załadować szablon tego herbu? Chodzi mi o same tarcze, hełmy i labry, bo ciężko jest stworzyć coś podobnego, a dużo herbów (nawet polskich) ma aż 3 klejnoty

Heraldyk (dyskusja) 19:26, 14 gru 2007 (CET)


Rozumiem Cię. A czy nie mógłbyś udostępnić tych herbów w formacie svg? To rozwiązałoby problem.

Heraldyk (dyskusja) 15:43, 17 gru 2007 (CET)

Steifer napisał mi: "pracuję w Corelu i program ten ma funkcję eksportu do formatu .svg. Ale wyniki tego eksportu bywają nieczytelne dla niektórych przeglądarek (zob m.in dyskusja grafiki medalowej)." Mnie chodzi tylko o to, żeby było czytelnie dla Inkscape'a, to już sobie poradzę.

Heraldyk (dyskusja) 21:53, 20 gru 2007 (CET)

Herbyedytuj kod

Witaj, proza życia ograniczyła moją wikidziałalność, dlatego teraz dopiero zobaczyłem, jak bardzo zacnia rozwinąłeś swoją twórczość heraldyczną. Wyrazy prawdziwego uznania i gratulacje! Zwłaszcza, że jak widzę robisz m.in to na co ja się rzadko miałem chęć zdobyć - herby arystokratyczne. Przy okazji, warto pamiętać, że na commons jest sporo gotowych koron rangowych, wiele w formacie svg, a więc do wykorzystania w corelu. Niektóre wzory mogą stylistycznie pasować do Twoich grafik.

pozdrawiam serdecznie, a w imieniu heraldyków Wikipedii przyznaję Ci gwiazdę grafiki, za znaczący wkład w ilustrowanie projektu (nie chciałem Ci psuć układu Twojej strony głównej, więc jeśli masz ochotę możesz ją naturalnie sam ją tam przenieść) --steifer (dyskusja) 22:02, 19 gru 2007 (CET)

Witaj, cóż, że udytujesz niestale , ale za to z jakim efektem :) Co do praw autorskich, to chyba nie budujesz herbów z samych gotowców corelowskich, a jako posiadacz licencjonowanej wersji masz pełne prawo do korzystania z narzędzi oferowanych przez program. W końcu to profesjonalny program graficzny, stosowany przez wielu plastyków, którzy zachowują pełne prawa do gotowej pracy. Co do klipartów to pewien nie jestem, trzeba by przestudiować ich licencje, ale podejrzewam, że też colrel oddaje prawa autorskie użytkownikom. Co do hełmów, to myślę, że można stosować gotowe elementy, w tym i zmieniać korony na przepaski, lub sadowić klejnot bezpośrednio na hełmie. Brakuje trochę odnośnych grafik w svg ale te co są można z powodzeniem wykorzystać. Tak, że myślę, że z czasem uda się zrobić szablon do herbów wieloczęściowych, z kilkoma hełmami. Oczywiście, nie zawsze sam szablon wystarczy. Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w nadchodzącym roku steifer (dyskusja) 01:59, 28 gru 2007 (CET)

Feliks Burbon-Parmeńskiedytuj kod

Zmieniłem na wcześniejszą wersję, poprzednio nie zwróciłem uwagi na następne wyrazy. Sorry za zamieszanie. --Derbeth talk 23:36, 6 sty 2008 (CET)


A może by tak Pan napisał o pozostałych Strachwitzach którzy byli pod rozkazami Hitlera - jest ich paru i mają " wspaniałe " życiorysy .Pentra

Pentraedytuj kod

Proszę wejść na link :http://zoom.mediaweb.at/zoom_4596/neonazis.html takich niezaleznych źródeł jest więcej - tylko należy wykazać się cierpliwością i rzetelnością. Według mnie to albo Pan jest leniwy albo nie obiektywny na temat Strachwitzów .I Nie mam zamiaru Pana obrażać ale takie mam odczucia.

Pentraedytuj kod

Wykładnie prawną na temat zbrodni nazistowskich,wojennych i przeciwko ludzkości - posiadam w całości w swoich materiałach /stan prawny na 2008 r/ dlatego nie zgadzam się z Pana opinią - mogę przesłać materiały lub wskazać źródła.

Pentraedytuj kod

Podaje link http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/236/3738/nr_2_62004_8211_cena_2600_zl.html Wydawnictwo IPN nr 2(6)2004 Zbrodnie przeciwko ludzkości od str.247- do 277

Ciekaw jestem odpowiedzi po zapoznaniu się z materiałami.Pozdrawiam

Pentraedytuj kod

Zbliżamy się do celu - dobrze,że zmieniła się już ocena co do zbrodni- w porównaniu z poprzednimi ocenami i definicją zbrodniarza ,zbrodni .Czyli sprawca bezpośredni, inspirujący lub tolerujący działania przestępcze. Teraz muszę wskazać źródła lub materiały gdzie - pododziały którymi dowodził Strachwitz lub w których przebywał dokonały takich czynów w latach 1939-45.Z moich ustaleń wynika,że tak było - rozmowa ze świadkami wydarzeń / ale to nie jest dokument , zresztą wielu już z nich nie żyje/ pozostaje mi odszukać inne źródła .Mam nadzieję ,że znajdę bo sporo takich wydarzeń było. Po wojnie Amerykanie i Brytyjczycy byli szczególnie zainteresowani wykorzystaniem nazistowskich specjalistów dlatego już pod koniec 1945 r. tworzono obozy które były pod zarządem CIC,MID, w takim obozie przebywał Strachwitz patrz Der Spiegel Hamburg 1963 r. nr 30 str.22.Po utworzeniu państwa zachodnioniemieckiego w 1949 dochodzi do znacznych zmian w prawodawstwie niemieckim i u aliantów. W 1951 r. Wysoki Komisarz MTW amerykanin Mc Cloy ogłasza amnestię dla nazistów - Strachwitz i wielu innych nazistów pozostają oczyszczeni z zarzutów. Dzięki temu spokojnie wraca z Syrii do Niemiec i zostaje jak już podałem na stronie wcielony do Bundeswehry. Według prawa jakie mamy w Polsce Strachwitz pozostaje jednak zbrodniarzem. Śledząc kolejne etapy przemieszczania się jednostek wojskowych gdzie przebywał Strachwitz - dowodził lub był podwładnym lub współdziałał na terenie państw okupowanych znaleźć można wiele przykładów dokonania zbrodni ludobójstwa przez te jednostki.Materiały ;

Wafen SS - Ryszard Majewski KAW Wrocław 1981 r. 

Hans-Joachim Jung: Panzerregiment Großdeutschland im Einsatz – Der Eliteverband der deutschen Panzerwaffe 2005 r. (ISBN 3-935102-09-7)

Panzer-Grenadier Division Großdeutschland und ihre Schwesterverbände Scheibert Horst ISBN-10: 3895553115 ISBN-13: 978-3895553110


Edwards : Uniformem deutscher Elite-Panzerverbande 1939-1945

Wydawca: Motorbuch Verlag 2003 r Ilosc stron: 320 EAN: 9783613022904


Walther Herbert 12. SS-Panzerdivision HJ ISBN: 3895550469 EAN: 9783895550461

Deutsche Kampfpanzer im Einsatz 1939 - 1945 autor Wolfgang Fleischer wyd.2000 r. 

Horst Scheibert Die deutschen Panzer des zweiten Weltkreigs

i wiele innych wydawnictw

Pentraedytuj kod

Nie pozostaje nic innego czynić , jak to ,co wskazał Pan w dyskusji .Trochę to potrwa by sprawy skonkretyzować ,ale jestem przekonany w mojej ocenie.Ponieważ , miałem kontakt z osobami które współpracowały z Strachwitzem oraz osobami , które były po przeciwnej stronie .Ich relacje pokrywały się.Teraz oczekuję na odpowiedzi z placówek zawierających archiwa pewnych wydarzeń. Oczywiście Division Großdeutschland nie była jednostką Waffen -SS , ale razem współpracowały wypełniając tzw.zadania bojowe .Wynika to jednoznacznie z literatury jaką już podałem .Do tego należy jeszcze dołożyć oddziały typu Einsatzgruppen .Kłania się tutaj historia wojskowości i działania jakie miały miejsce w okresie od 1939 do 1945 r. Przecież w skład poszczególnych armii Wehrmachtu wchodziły też jednostki SS ,Waffen SS, Einsatzgruppen.

Turzoedytuj kod

 • Jan Turzo (zm. 1558 r.), pan Pszczyny, żupan spiski
 • Stanisław Turzo (zm. 1540 r.), bp Ołomuńca

Podobny problem - Pszczyny, Ołomuńca?Xx236 (dyskusja) 09:40, 4 lut 2008 (CET)

Herb von Rothaedytuj kod

Witaj, herb który zrobiłem i który jest w artykule to herb nadany von Rothom w 1464, wg. miniatury z dyplomu nadania, więc z pewnością poprawny. W heraldyce m.in. niemieckiej od XV w. pojawia się tzw. udostojnienie herbu, w przypadku nadań cesarskich realizowane najczęściej przez dodanie do herbu (zwykle przy podziale tarczy) czarnego orła w złotym polu. Fryderyk III obdarzał licznymi łaskami biskupa, stąd zapewne ten późniejszy dodatek do herbu. Tak więc oba herby są właściwe, tylko dotyczą różnych okresów życia ich posiadacza. Niestety nie mam wzoru tego udostojnionego herbu, można by dać także tą późniejszą wersję. Ewentualnie wspomnieć tylko w haśle o tej zmianie.

pozdrawiam --steifer (dyskusja) 12:30, 7 lut 2008 (CET)


W sprawie odznaczeniaedytuj kod

Moim zdaniem w pełni zasługujesz na to odznaczenie. Zrobiłeś o wiele więcej niż na przykład ja (jestem na wikipedii od prawie 2 lat, a nie dokonałem nawet 1/10 tego co Ty :) ).

Oswald Balzeredytuj kod

Troche zmieniłem linkowania do książek Balzera. Linki na zewnątrz Wikipedii nie powinny być bezposrednio z treści. Pozdrawiam Paweł Drozd --Drozdp (dyskusja) 10:49, 21 lut 2008 (CET)

Z tym linkowaniem chodzi o prawa autorskie. Tak więc nis stwarzamy pozowóe, że to są treści powstałe dzięki Wikipedii. Pozdrawiam Paweł Drozd --Drozdp (dyskusja) 10:53, 24 lut 2008 (CET)

Art. o Kopicach i info o książceedytuj kod

Witaj,

Moim skromnym zdaniem link do zewnętrznej strony o książce (choć może ciekawy) jest raczej nie na miejscu (coś jakby spam). Lepsze byłoby już ewent. utworzenie strony o tej książce i wstawienie tam szeregu informacji o niej. Sądzę, że w/w linki należy usunąć. Kpjas φ 19:21, 7 mar 2008 (CET)

Chodzi mi o to że jeśli książka sama w sobie (czy jej temat) jest encyklopedyczna to nic nie stoi na przeszkodzie żeby ją lub ten temat w Wikipedii opisać, a nie dawać linku do strony która ją opisuje. Dla mnie takie linki i w tym miejscu są przynajmniej nie na miejscu/offtopic/irrelevant. Kpjas φ 22:54, 9 mar 2008 (CET)

Węgierska arystokracjaedytuj kod

Witam. czy mógłbyś polecić jakąś polskojęzyczną pozycję o węgierskiej arystokracji? interesują mnie takie rody jak Pallfy, Thurzo i inne, które posiadały swoje majątki w dzisiejszej Słowacji. pozdrawiam - Pudelek (dyskusja) 20:21, 24 mar 2008 (CET)

Korona Chrobregoedytuj kod

Wita, może Ty jako znawca ikonografii wypowiesz się na temat, czy korona na głowie Augusta Mocnego to korona Chr. przerobiona na potrzeby tego króla. Z trudem zdobytą grafikę wyrzucili mi z art. "K.Ch.". pozdr--Alexvonf (dyskusja) 11:01, 27 mar 2008 (CET)


jak będziesz miał czas, to posprawdzaj i porównaj. Artykuł w wiki pl o K.Ch. podaje, że Mocny był koronowany tą koroną (III nie, bo zabrał ją leszczyński]. pozdr--Alexvonf (dyskusja) 12:05, 28 mar 2008 (CET)

Schaffgotschedytuj kod

Napisałem ostatnio 3 artykuły o duchownych z rodu Schaffgotschów: Ceslaus Gotthard von Schaffgotsch, Johann Prokop von Schaffgotsche oraz Johann Anton Ernst von Schaffgotsche. Przejrzyj bo może coś uzupełnisz. Niestety, nie mogłem skorzystać z Twojej książki bo kupić jej nie można, a w bibliotece jest w opracowaniu. Pozdrawiam--Bonio (dyskusja) 12:15, 18 kwi 2008 (CEST)

Joanna Schaffgotschedytuj kod

Posiadam: Kronikę Katowic, wydaną przez Muzeum Historii Katowic, i tam na str. 79. "Dzieje fortuny Schaffgotschów na Górnym Śląsku" informują, że Joanną Gryzik opiekowała się służąca Karola Goduli, która była przyjaciółką jej matki. Wygląda na to, że matka Joanny nigdy nie pracowała u K. Goduli. Mógłbyś wyjaśnić tę nieścisłość? Pozdrawiam Ewkaa (dyskusja) 09:51, 4 lip 2008 (CEST)

Schaffgotschowie - sposób pisaniaedytuj kod

Artykuł jest na prawdę dobry i widzę, że to owoc wilu, przede wszystkim twoich, godzin nad nim spędzonych. Mam jednak małą uwagę - czy nie uważasz, że rozdział "Bytomski kopciuszek" oraz sformułowania typu: "Hrabia Filip Gotard studiował i wiedzę zdobywał w Rzymie u jezuitów" są nie ency a co za tym idzie albo nic nie mówią czytającemu, albo sprawiają, że z encyklopedii czynimy fascynującą książkę. Również uwielbiam czytać i często po wielogodzinnym wczytywaniu się w książkę pisaną archaicznym językiem zaczynam takim mówić, być może również tak masz? :) mógłbym w wolnej chwili to popoedytować ale nie chciałem tego robić bez zakomunikowania Ci o tym. Pozdrawiam Derski (dyskusja) 22:58, 5 lip 2008 (CEST)

Wettynowieedytuj kod

Posiadanie znajomości terminologii prawniczej nie oznacza, iż jestem prawnikiem konstytucjonalistą, ani nawet, że w ogóle jestem prawnikiem. Obawiam się również, iż na to pytanie żaden prawnik nie udzieli Ci odpowiedzi, bo kwestie dziedziczenia tronu to raczej domena historyków. Natomiast co do meritum, to art. 4 i 10 Konstytucji RP jasno precyzują ustrój państwa, więc moim zdaniem mówienie to tronie polskim to zwykła mitomania. Man ۩ 10:55, 28 lip 2008 (CEST)

Schwerin (ród)edytuj kod

Świetne zrobione, dziękuję w imieniu czytelników, wsadziłem do artykułu. pozdrawiam --Alexvonf (dyskusja) 15:08, 15 sie 2008 (CEST)

Grafika:Schwerin graf.pngedytuj kod

Dziękuję za przesłane przez Ciebie pliki! Trafiły one do zasobów polskojęzycznej Wikipedii. Jednak kolejne wyślij od razu do Wikimedia Commons. Dzięki temu będą one mogły być wykorzystane w niepolskojęzycznych wersjach Wikipedii i jej projektach siostrzanych. Dotychczas załadowane pliki możesz sam przenieść na Commons (instrukcja krok po kroku) lub poprosić mnie o pomoc.

Nie zapomnij dodać opisu grafiki, i źrodła (na podst czego została stzworzona). Inaczej może zostać skasowana. Masur juhu? 16:13, 15 sie 2008 (CEST)

 • przecież nic nie jest oznaczone. Gdyby było, wiedziałbyś o tym. Pomyliłem się w kasowaniu, ale 30sek później przywróciłem plik. dzięki za uzupełnienie opisu. Masur juhu? 01:33, 16 sie 2008 (CEST)

grafikiedytuj kod

Dziękuję za przesłane przez Ciebie pliki! Trafiły one do zasobów polskojęzycznej Wikipedii. Jednak kolejne wyślij od razu do Wikimedia Commons. Dzięki temu będą one mogły być wykorzystane w niepolskojęzycznych wersjach Wikipedii i jej projektach siostrzanych. Dotychczas załadowane pliki możesz sam przenieść na Commons (instrukcja krok po kroku) lub poprosić mnie o pomoc.

te pliki napewno przydałyby się także na innych Wiki Masur juhu? 23:47, 12 wrz 2008 (CEST)

Kategoriaedytuj kod

Witaj. Uważam, że powinieneś stwożyć kategorię (np. ludzie związanie z powiatem...czy też z konkretnym miejscem) tak jak np. ludzie związani z Bytomiem (tą znasz) Pozdrawiam Courrier (dyskusja) 10:10, 5 paź 2008 (CEST)

Hohenbergedytuj kod

umieściłem uwagę i na stronie en.Hohenberg i przy Hohenberg.jpg, reakcji jak dotąd nie ma. pozdr--Alexvonf (dyskusja) 11:15, 7 paź 2008 (CEST)

Zlot Zimowy w Chorzowieedytuj kod

Cześć. W Chorzowie 13-14 grudnia organizujemy Zlot Zimowy Wikimedian. Oczywiście zapraszam, szczególnie że jesteś wpisany jako edytujący z woj. śląskiego :). Ale mam też pytanie. Dzisiaj załatwiamy noclegi i może się okazać, że będzie ich za mało, gdy jeszcze w następnym tygodniu (jak to często bywa) wpisze się więcej osób na ostatnią minutę. Czy miałbyś możliwość przenocowania takich spóźnialskich? Przykuta (dyskusja) 17:25, 4 gru 2008 (CET)

Piastowscy baronowie legniccyedytuj kod

Witaj,
Piszę do Ciebie w powyższej kwestii w związku z działaniami jakie zostały podjęte w celu uporządkowania kategorii zawartych w Kategoria:Piastowie śląscy. Po przeprowadzonej w wąskim gronie dyskusji stanęło na podziale jaki stosował w swoim Rodowodzie K. Jasiński (z nielicznymi modyfikacjami: jakbyś chciał spojrzeć — Wikiprojekt:Piastowie). Jednak już podczas prac (nazwijmy to: ujednolicających) wynikła kwestia nazewnictwa artykułów oraz (ewentualnego) wydzielenia z Kategoria:Piastowie wrocławscy i legnicko-brzescy potomstwa Jana Chrystiana z jego drugiego, morganatycznego małżeństwa. Maglocunus poradził mi abym zwrócił się w tej kwestii również do Ciebie, co niniejszym czynię. Kwestię wyłuszczyłem już wcześniej i jemu i Boniowi, stąd pozwolisz, że zacytuję: „(...) po bardzo wstępnych porządkach pojawiła się kwestia, niestety przeze mnie pominięta (mea culpa) potomstwa z morganatycznego związku Jana Chrystiana. Wstępnie z Wiktorynem jak żeśmy się nad tym zastanawiali to stanęło na tym, że pozostają oni w kategorii Kategoria:Piastowie wrocławscy i legnicko-brzescy. Niemniej od strony nazewniczej chyba lepiej byłoby ich wyodrębnić od reszty zgromadzonych tam Piastów, jako np. August (hrabia legnicki) — obecnie jest August Legnicki — tudzież Zygmunt (baron legnicki).” I również do Ciebie zwracam się z pytaniem o ewentualne sugestie.
Pozdrawiam – Paelius Ϡ 01:24, 26 sty 2009 (CET)

Płaszcz Donnersmarkówedytuj kod

Witaj, nie chciałem mieszać w haśle, które jest głównie Twoim dziełem, ale wydało mi sie to niespójne - wpierw stwierdzenie, że prawdopodobnie od 1697 mogli używać, a dalej, że być może od XIX w. Wydaje mi się, że teraz jest bardziej logicznie, a sformułowania nie wykluczają wszak możliwości używania płaszcza dopiero od XIX w. Ale to głównie Twoje hasło - a ja wbrew zasadom Wiki szanuję pewna suwerenność głównych autorów :) - więc jeśli uważasz, że było lepiej w poprzednie wersji, to zmień, ale chyba warto też pozostawić info o herbie z płaszczem u Dorsta.

Co do symbolu wolnych państw stanowych, to też mnie to frapuje, ale jeszcze nie znalazłem wyjaśnienia. Mógłby to być płaszcz, faktycznie, ale chyba bywał stosowany też bez związku z wolnymi państwami stanowymi. Zazwyczaj kojarzyłem go z tytułem para. Zastanawiam się czy nie jest takim symbolem mitra książeca nad tarczą sercową w herbie Schaffgotschów, którzy przecież nie mieli formalnie tytułu książęcego. Mam dobre kontekty z kilkoma niemieckimi heraldykami, może któryś bedzie wiedział, bo moje źródła drukowane i elektroniczne milczą o tym. Pozdrawiam, steifer (dyskusja) 19:07, 3 lut 2009 (CET)

Witaj, czy jesteś pewien? Bo w wielu herbach uksiążęconych hrabiów nie ma takiej mitry (z.B Tyrol). Poza tym ta mitra u Szafgoczów jest nad ich herbem rodowym, a nie nad herbem tego hrabstwa zdaje się? Jeśli jesteś pewnien,to ufam w Twoją wiedzę, ale jesli to tylko przypuszczenie to chyba trzeba będzie u niemieckich heraldyków popytać. Może Ströhl w swoim Heraldische Altlas podaje te oznaki? Nie mam tego tego niestety w zasięgu. Pozdrawiam, steifer (dyskusja) 21:29, 4 lut 2009 (CET)

Plik:Prus III hrabia.jpgedytuj kod

Dziękuję za przesłane przez Ciebie pliki! Trafiły one do zasobów polskojęzycznej Wikipedii. Jednak kolejne wyślij od razu do Wikimedia Commons. Dzięki temu będą one mogły być wykorzystane w niepolskojęzycznych wersjach Wikipedii i jej projektach siostrzanych. Dotychczas załadowane pliki możesz sam przenieść na Commons (instrukcja krok po kroku) lub poprosić mnie o pomoc.

 • wypadaloby takze podac na czym oparles swoja interpretacje herbu. Ksiazka, herbarz, etc Masur juhu? 23:53, 6 mar 2009 (CET)
  • chodzi mi o zasade WP:WER. Jesli to twoja interpretacja to oznacza ze zaszlo WP:OR. W zwiazku z tym, herby takie, nie powinny znalezc sie w haslach. Przypominam, ze na Wiki "publikujemy" tylko zjawiska wczesniej opisane w stosownych zrodlach. A co do Commons - to nie jest trudne. W szablonie wyzej masz wszystkie potrzebne linki. Masur juhu? 09:11, 8 mar 2009 (CET)
   • sa zrodla. Super. A przeniesiesz je na Commons? Nadajac im ladna, porzadna nazwe i odpowednio kategoryzujac? Masur juhu? 23:27, 9 mar 2009 (CET)

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!edytuj kod


Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora — takiego jak Ty :)

Mechanizm funkcjonowania wersji przejrzanych został opisany na kilku stronach:

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Nie oznacza to, że artykuł musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym. Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale oczywiście warto poprawić np. literówki, jeśli się je zauważy. Mamy szansę poprawienia całej Wikipedii. Wykorzystajmy to.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły, które są przeglądane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej jest zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub posiadasz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który posiada już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. szkicem). Zobacz też jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista artykułów oczekujących na ponowne przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas.

Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdego artykułu i szablonu oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Oznacz wersję”. By oznaczyć wersję, należy po prostu kliknąć. Jeżeli chcesz odznaczyć wersję przejrzaną, musisz odkliknąć "fajkę" z kwadracika, dopisać ewentualny komentarz i kliknąć „Oznacz wersję”. Jeżeli chcesz najpierw przetestować wersje oznaczone, wejdź na Testową Wiki.

Jeżeli masz wątpliwości, zadaj pytanie tutaj. Postaramy się szybko odpowiedzieć.


Pozdrawiam Przykuta (dyskusja) 08:20, 16 mar 2009 (CET)

Uprawnienia ci się nadały automagicznie :) wystarczy mieć 500 edycji. Jam cię jeno przywitał w gronie redaktorów ;) Przykuta (dyskusja) 18:48, 17 mar 2009 (CET)

Plik:Prus III Graf 2.jpgedytuj kod

Dziękuję za przesłane przez Ciebie pliki! Trafiły one do zasobów polskojęzycznej Wikipedii. Jednak kolejne wyślij od razu do Wikimedia Commons. Dzięki temu będą one mogły być wykorzystane w niepolskojęzycznych wersjach Wikipedii i jej projektach siostrzanych. Dotychczas załadowane pliki możesz sam przenieść na Commons (instrukcja krok po kroku) lub poprosić mnie o pomoc.Masur juhu? 16:36, 21 mar 2009 (CET)

Odp:Starosta generalny (Śląsk)edytuj kod

Odp:Starosta generalny (Śląsk)

Przyznaje Ci racje i cofnąłem to przyporządkowanie. Pozdrawiam serdecznie Gbylski (dyskusja) 15:32, 27 kwi 2009 (CEST)

Plik:1826 hauke bosak.jpgedytuj kod

Dziękuję za przesłane przez Ciebie pliki! Trafiły one do zasobów polskojęzycznej Wikipedii. Jednak kolejne wyślij od razu do Wikimedia Commons. Dzięki temu będą one mogły być wykorzystane w niepolskojęzycznych wersjach Wikipedii i jej projektach siostrzanych. Dotychczas załadowane pliki możesz sam przenieść na Commons (instrukcja krok po kroku) lub poprosić mnie o pomoc.Masur juhu? 18:30, 16 maj 2009 (CEST)

Plik:Hauke hrabia.jpgedytuj kod

Dziękuję za przesłane przez Ciebie pliki! Trafiły one do zasobów polskojęzycznej Wikipedii. Jednak kolejne wyślij od razu do Wikimedia Commons. Dzięki temu będą one mogły być wykorzystane w niepolskojęzycznych wersjach Wikipedii i jej projektach siostrzanych. Dotychczas załadowane pliki możesz sam przenieść na Commons (instrukcja krok po kroku) lub poprosić mnie o pomoc.

i jak zwykle - dopisz zrodlo danych na podstawie ktorych stworzyles ten herb. btw. bo Corela masz obcykanego - a moze tak od razu wektorowo? Masur juhu? 23:18, 26 maj 2009 (CEST)

Spotkanie w Chorzowieedytuj kod

Cześć. Robimy kolejne lokalne spotkanie (robocze) w Chorzowie w Dzień dziecka :) Przepraszam, że tak późno, ale byliśmy niezdecydowani co do daty. 7 czerwca w niedzielę chcemy zrobić w ramach festiwalu filmowego Kiloff art warsztaty (film w Wikipedii, Wikibooks, Wikinews, ładowanie filmów na Wikimedia Commons itd.) Dlatego chcemy dograć szczegóły jeszcze przed warsztatami. Akurat okazało się, że obecność 2 osób, które wcześniej się zdeklarowały do uczestnictwa stoi pod znakiem zapytania. Także nie wszyscy, którzy będą prowadzić warsztat będą obecni na tym, roboczym spotkaniu. Do tej pory jeszcze nie mieliśmy doświadczeń z filmowcami-amatorami, a co 10 głów to nie 3 :) Wejście na same warsztaty będzie bezpłatne, ale trzeba wcześniej się skontaktować z organizatorami (kontakt na dole). Na spotkanie robocze zgłaszać się nie trzeba ;), ale pewnie Paweł będzie chciał wcześniej wiedzieć, co ma zamówić...

Na koniec jeszcze jedno. Następnym razem na pewno będę wcześniej wysyłał powiadomienia, ale bardzo byłoby ułatwiające (dla każdego, kto chce zorganizować zlot lokalny) wpisanie się w tabelkę w atlasie z deklaracją {{tak}} lub {{nie}} w zależności, czy chcesz być powiadamiany o kolejnych zlotach. Po prostu następnym razem będę powiadamiał tylko tych, którzy wstawią 'tak' :) Przykuta (dyskusja) 15:26, 28 maj 2009 (CEST)

Herb na pałacu w Górzynie (dolnośląskie)edytuj kod

Witam, ostatnio postanowiłem rozbudować na wiki historię mojej gminy i zacząłem od mojej wsi - Górzyn (Dolny Śląsk, niem. Guhren). W zasadzie konkretnie teraz chodzi o historię pałacu. Jest na nim herb, który można zobaczyć tutaj http://www.glogow.pl:16080/okolice/php.php?numer=anowe/lubinski/gorzyn/12.jpg . W zasadzie rozpocząłem już dyskusję (możesz zerknąć na mój profil) na ten temat i mam już ogólny zarys jak powinna wyglądać jego wizualizacja. Wywnioskowaliśmy też, że tarcza pochodzi z rodu Hederich, a góra tj. rybak z Teichmann. Co by wskazywało na to, że kazała go wmurować tam pani Bertha von Hederich z domu Teichmann-Guhren wzmiankowana 1895. Tylko dlaczego połączyła w ten sposób te herby? Poza tym w pałacu występują dwa inne herby jeden na posadzce: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Floor_in_G%C3%B3rzyn_Palace.jpg , drugi w największej sali: http://www.glogow.pl:16080/okolice/php.php?numer=anowe/lubinski/gorzyn/10.jpg . Na tym drugim kolory mogą być zafałszowane. Czy masz może jakieś wskazówki co do tych herbów? Do kogo mogą należeć? A może posiadasz jakieś bliższe informacje o rodach które zamieszkiwały pałac? Ponoć jesteś specjalistę więc byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki, pozdrawiam Yevaud (dyskusja) 00:05, 8 cze 2009 (CEST) PS. trochę informacji o Górzynie jest też na tej stronie http://www.glogow.pl:16080/okolice/podstrony/lubinski/gorzyn.htm no szkoda ze mu nie odpiszesz, nie masz racji zaden niemiecki sad nic mi nie dal, mam metryke polska, mojego ojca i dziadka, tylko nie o wszystkich jest wiadomo ( o nas ) dziwie sie wam, taka wiedza a mio wszystko inne myslenie! Hauke-Bosak== Nie będę mu odpisywał i wg wszelkich danych jakie posiadam [Stackelberg, Łoza, informacja od Hauków ze Sztokholmu) nie może być potomkiem braci Maurycego, Ludwika i Józefa, którzy otrzymali szlachectwo w r. 1826. Zapewne jakiś sąd niemiecki przyznał mu przydomek "Bosak", oni nie są tak dokładni w tych sprawach. Wikipedia nie jest żadną Heroldią, piszemy to co wiemy i pomijamy niepewne dane. Niech sobie poszuka sztokholmskich Hauków na internecie i zwróci się do nich. pozdr--Alexvonf (dyskusja) 15:38, 15 cze 2009 (CEST)


Orzel Bialy


ja takze jestem poza domem - w Warszawie, a wiec pospiechu nie ma.Orzel musi byc taki sam jak na polskim Orle Bialym, chodzi o dostarczenie dowodu na uzurpacje. pozdr AvF--Alexvonf (dyskusja) 14:47, 11 lip 2009 (CEST)

Plik:OOB false.jpgedytuj kod

Dziękuję za przesłane przez Ciebie pliki! Trafiły one do zasobów polskojęzycznej Wikipedii. Jednak kolejne wyślij od razu do Wikimedia Commons. Dzięki temu będą one mogły być wykorzystane w niepolskojęzycznych wersjach Wikipedii i jej projektach siostrzanych. Dotychczas załadowane pliki możesz sam przenieść na Commons (instrukcja krok po kroku) lub poprosić mnie o pomoc.

I po raz kolejny, jakbys mogl podac konkretne zrodla. Masur juhu? 16:06, 5 sie 2009 (CEST)

Hohenbergowieedytuj kod

von Hohenbergowie nie brzmiałoby tak źle, ale zapomniałam faktycznie, że wikipedia przerobi mi pierwszą literę na wielką. Już naprawiam. Micpol (dyskusja) 22:21, 5 wrz 2009 (CEST)

Re: Galeria "Barwy Śląskaedytuj kod

Dlatego, że np. osobiście napisałam biogram Erwina Sówki, a on na tej stronie widnieje bez podania źródeł. Są też inne przepisane z Wikipedii. Stronę dopisałam również tu; [3]. Pozdrawiam, Ewkaa (dyskusja) 20:44, 29 wrz 2009 (CEST)

No to czekamy na poprawę. Teraz to sprawa jest jasna, chociaż na stronie widnieje Copyright © 2009 Portal Powiatu Tarnogórskiego wiadomo, że artykuły na Wikipedii ukazały się wcześniej. Przedtem jednak mogło to budzić wątpliwości. Bo ten były pracownik wstawił na stronę galerii artykuły zaraz po ich napisaniu. Nawet się głupio poczułam jak to zauważyłam :). W każdym razie nawet po poprawieniu i dopisaniu źródeł - link zewn. do tej strony uważam za zbędny. Przecież ta strona nic nie wnosi do naszego artykułu. Wszystkie wiadomości na niej zawarte są przepisane z innych źródeł. Pozdrawiam, Ewkaa (dyskusja) 09:53, 20 paź 2009 (CEST)

herb von Gorinedytuj kod

Witam, poszukuję herbu rodu von Gorin. Byli oni właścicielami dóbr w Górzynie (Pałac w Górzynie) na Dolnym Śląsku i wygaśli w końcu XV wieku, a ich majątek przeszedł w ręce rodziny von Thadder. Wzmiankowani właściciele dóbr w Górzynie to: Otto von Donhm (von Dohna) (pocz. XIV w.), Jesco von Gorin (1306), Peter de Gorin (1322, 1326, 1328, 1331), Peter Goray (1327), Peter i Heinrich de Gorin (1326), Heimrich von Goryn. Pisownia nazwiska zmienia się jak widać z czasem, tak samo miało się to z nazwą miejscowości: Górzyc (1326), Gorin (1306, 1330, 1338), Goren (1465), Geren (1511), Guren (1520, 1543, 1638), Guhren (1791, 1845) do 1945 potem Górzyn. Interesuje mnie czy jest szansa na odnalezienie ich herbu? Jeśli tak gdzie można by szukać? Udało mi się znaleźć herb na commons, który należał do nijakiego Ramold de Gorynia lub też Rombout Goray (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blason_Ramold_de_Gorynia_%28selon_Gelre%29.svg) jednakże czy może on być przedstawicielem wymienionego wyżej rodu? Na commons podane jest jakoby pochodził z Gorynia w Mazowieckim lub też z Łękna, jednak brak o nim bliższych informacji. Ten herb pochodzi z herbarzu Geldrii. Czy mógłbym prosić o jakieś wskazówki? Może jakąs drobną pomoc lub poradę? Z góry dziękuję, pozdrawiam Yevaud (dyskusja) 19:55, 24 sty 2010 (CET)

Plik:Groeling Wappen.JPGedytuj kod

Dziękuję za przesłane przez Ciebie pliki! Trafiły one do zasobów polskojęzycznej Wikipedii. Jednak kolejne wyślij od razu do Wikimedia Commons. Dzięki temu będą one mogły być wykorzystane w niepolskojęzycznych wersjach Wikipedii i jej projektach siostrzanych. Dotychczas załadowane pliki możesz sam przenieść na Commons (instrukcja krok po kroku) lub poprosić mnie o pomoc.

Czy jest cos niejasnego w wysylaniu plikow na Commons? Czy w czyms trzeba pomoc? Masur juhu? 08:44, 6 lut 2010 (CET)

opr.: AK-Pedytuj kod

Czy jak w twoich obrazkach jest "opr.: AK-P" to AK-P to ty? Czy ktoś inny? --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 18:47, 11 mar 2010 (CET)

Ah, widzę już, że to ty. Pozdr, --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 18:50, 11 mar 2010 (CET)

_____________________________________________________________________________________________________________________

Hauke-Bosakedytuj kod

nie jestem profi w wiki, patrz 1 Olaf H-B

Karol Trauguttedytuj kod

Witaj, kto to jest Karol Traugutt? i skąd on się wziął? Spadł z choinki czy z drzewa bananowca? Proszę o odpowiedź Stepa @dyskusja.pl 23:53, 12 paź 2010 (CEST)

Maltzanedytuj kod

Co to jest Goślin?Xx236 (dyskusja) 14:17, 3 wrz 2010 (CEST)

Karol Trauguttedytuj kod

Witaj, kto to jest Karol Traugutt? i skąd on się wziął? Spadł z choinki czy z drzewa bananowca? Proszę o odpowiedź Stepa @dyskusja.pl 23:53, 12 paź 2010 (CEST)

No właśnie pisałeś o człowieku a teraz nie wiadomo kto to? Ale ja znajdę ten fragment i ci wskażę dokładnie, podpowiem że chodzi o Donnersmarcków, pozdrawiam Stepa @dyskusja.pl 13:07, 5 lis 2010 (CET)

Dziękuję za wyjaśnienia, właśnie chodziło o tegoż Donnersmarcka, teraz wszystko jest jasne, dziękuję i pozdrawiam Stepa @dyskusja.pl 00:13, 11 lis 2010 (CET)

Mała prośbaedytuj kod

Witaj!

Czy mógłbyś się ustosunkować do tej zmiany [4]? Pozdrawiam! --Wiher dyskusja 17:54, 23 sty 2011 (CET)

Tiele...edytuj kod

Hmmm.... opierałem się na książce, gdzie byloo "h" - ale faktycznie, spotkałem się też z zapisem bez "h". Redirecty porobiłem, by jakkolwiek kto napisze (Thiele lub Tiele), żeby linkowało. Pozdrawiam! Lahcimpytaj (?) 13:36, 7 mar 2011 (CET)

Wrochemowieedytuj kod

Witaj! Rzeczywiście, ciężka sprawa z tymi Wrochemami... Wygląda na to, ze faktycznie w tym drzewie nie ma Gustava Gottloba von Wrochema. Możliwe, że to pomyłka Weltzla, pytanie tylko skąd wziął on dane np. o dokładnym dniu śmierci. Co ciekawe, Paweł Newerla również chyba pomieszał coś z tymi imionami (tu skan z książki). Niestety, nic więcej na tą chwilę nie wiem, ale w razie czego oczywiście napiszę. Pozdrawiam, Olos88 (dyskusja) 10:58, 1 mar 2012 (CET)

Łazarz III Henckel von Donnersmarckedytuj kod

Cześć. Wpisuję ci się na stronę dyskusji, bo w ramach inicjatywy PopArt chcemy poprawić artykuł Łazarz III Henckel von Donnersmarck. Ponieważ do tego hasła został wniesiony przez ciebie znaczący wkład, zapraszam do pomocy przy jego modyfikowaniu. Jeżeli znajdziesz inny artykuł, który warto poprawić, śmiało zgłaszaj. Pozdrawiam, Przykuta (dyskusja) 12:17, 1 cze 2012 (CEST)

Może wystarczy dolinkować odpowiednie cesarstwo itd? Literatury nieużytej w haśle bym nie dodawał - to może mylić, a jej wartościowanie nie wygląda zbyt dobrze. Może lepiej dodatkową wrzucić na stronę dyskusji. BTW - każdy z nas w czymś jest dyletantem :) Przykuta (dyskusja) 13:40, 1 cze 2012 (CEST) Nie ma sprawy. Warto byłoby dodać jeszcze numery stron i ISBN. Zmieniłem nazwę sekcji na standardową. Przykuta (dyskusja) 14:02, 1 cze 2012 (CEST)
 • Dlaczego tak emocjonalnie? Przecież my nie oceniamy haseł, a poprawiamy je lub wskazujemy, co należy poprawić. Napisałem, że bibliografia napisana nieporządnie, bo tak jest wg standardów wiki. Wyjaśniam: staramy się używać szablonów ***{{Cytuj książkę}}, {{Cytuj pismo}} i {{Cytuj stronę}}, a na to składa się kilka elementów stałych (m.in. imiona obok nazwisk, ISBN, ISSN, OCCL lub inne dane pozwalające odszukanie dzieła). Zapoznaj się i korzystaj. POZDRAWIAM SERDECZNIE Belissarius (dyskusja) 00:19, 2 cze 2012 (CEST)
 • Prosimy o dodanie przypisów do artykułu Łazarz III Henckel von Donnersmarck. Belissarius (dyskusja) 05:44, 11 cze 2012 (CEST)
 • Ponawiam prośbę o dodanie przypisów. Belissarius (dyskusja) 20:33, 15 cze 2012 (CEST)

Co z tymi przypisamiedytuj kod

Idea uźródławiania przypisami artykułów w Wikipedii wzięła się z podstawowej zasady Wiki, czyli że każdy może ją edytować. Nie tylko Ty i ja, ale nawet uczniak podstawówki, co bardzo obniża powagę całego założenia. Wielu nauczycieli wręcz odradza studentom korzystanie z Wiki, jako niewiarygodnej. Doszliśmy więc do przekonania, że wiarygodność mogą dać nam tylko bibliografia i przypisy. Do niedawna takiego wymogu nie było, stąd i w moich artykułach zdarza się brak przypisów (ale uzupełniam, uzupełniam :)...). Zadaniem warsztatu PopArt jest doprowadzanie haseł do stanu artykułów poprawnych, dobrych, a może nawet medalowych. Jest to istna Golgota tych kilkunastu osób, przed którymi leży ponad 900 tysięcy haseł. Pozdrawiam serdecznie. Belissarius (dyskusja) 01:43, 17 cze 2012 (CEST)

Odp:Łazarz III H v D

Witam. Trafiłem na Twoją stronę za sprawą dyskusji w kawiarence na temat poprawy weryfikowalności Wikipedii. Chciałbym dorzucić jeszcze trzy grosze w sprawie przypisów. Mówisz że pisałeś dla wydawnictw encyklopedycznych. Wikipedia się od nich zasadniczo różni bo ich wiarygodność opiera się na zaufaniu do wydawnictwa i do autora. U nas jest zupełnie inaczej - wiarygodność opiera się na możliwości sprawdzenia. Dlatego dobrze jest stosować przypisy wiążąc tym samym daną informacje z artykułu z konkretną pozycją bibliograficzną. Wyobraź sobie że za parę lat (gdy już być może nie będziesz edytował) ktoś będzie chciał sprawdzić czy informacje w artykule są zgodne z podanymi źródłami. Bez przypisów takie poszukiwania będą znaczeni utrudnione. Czy udało mi się przekonać Cię do konieczności stosowania przypisów? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:14, 1 lip 2012 (CEST)

Dobry wieczóredytuj kod

Dobry wieczór, panie profesorze Kuzio-Podrucki. Jestem głęboko zainteresowana śląskimi rodami, a w szczególności Tiele-Wincklerami, Donnersmarckami, Schaffgotschami i Hohenlohe-Schlillingsfürst. Przeczytałam trzy pana książki, i tu muszę pana pochwalić za wielki talent literacki. Odwiedziłam już zamki w Mosznej i w Pszczynie. Chciałabym być taka jak pan.

Przeszukuję internet w celu zdobycia dziewiętnastowiecznych zdjęć. I tutaj mam do pana pytanie: znalazłam portret jakieś kobiety, opisany jako portret Katarzyny Slepcow, księżnej Henckel von Donnersmarck. Czy wie pan może, czy to ona: [5] --Albina von Roth (dyskusja) 20:45, 11 lut 2013 (CET)

To znowu ja. Mam do pana pytanie. Chodzi o rodzinę von Quistorp, a dokładniej o Marię Annę, która poślubiła Klausa Piotra von Tiele-Wincklera. Znalazłam ją w rodowodzie na stronie internetowej rodziny. Chciałam się dowiedzieć, czy mężczyzna z tego tekstu [6] to jej brat czy kuzyn?

PS. Wesołego Alleluja! --Albina von Roth (dyskusja) 22:40, 28 mar 2013 (CET)

Książęta von Altenburgedytuj kod

John Belushi -- komentarz 05:46, 9 wrz 2013 (CEST)

Sprawaedytuj kod

Szanowny Panie Podrucki!

To znowu ja. Dawno nie pisałam, więc postanowiłam się odezwać. Otóż prowadzę bloga o górnośląskiej tematyce. W związku z tym miałabym do Pana kilka pytań. Postanowiłam, że nie będę zbytnio Pana zamęczać, bo, jak wiem, ma Pan masę obowiązków. Kiedy znajdzie Pan czas, niech mi wyśle pan odpowiedzi ,na mojego mejla.

A teraz pytania:

 • Ile rodzeństwa miał Franciszek von Winckler?
 • Czy mógłby mi Pan przesłać zdjęcia Donnersmarcków, a konkretnie, dzieci, wnuków i prawnuków Hugona I wraz z opisem, kto jest kim? Jeśli ma Pan jakieś wizerunki jego żon, to też poproszę.
 • Czy Hubert von Tiele miał siostry? Jeśli tak, to jak się nazywały?
 • Czy wiadomo, na co zmarła Waleska von Winckler?
 • Ma Pan jakieś zdjęcia córek Waleski i Huberta? Mianowicie chodzi mi o Franciszkę, Helenę, Hildegardę i Klarę. Wszędzie jest pełno Ewy, mam w swojej kolekcji jej zdjęcie.
 • Ma Pan może jakiś normalny herb rodu von Gaschin? Kolorowy.

Albina von Roth (dyskusja) 09:57, 17 kwi 2015 (CEST)

Bardzo Panu dziękuję. Kiedy znajdę czas, wyślę Panu kilka innych pytań na mejla, który jest na Pana stronie. Albina von Roth (dyskusja) 22:55, 24 kwi 2015 (CEST)

Turzonowieedytuj kod

Maattik (dyskusja) 00:53, 14 cze 2016 (CEST)

Jan Bątorek (1910–1940)edytuj kod

Ciacho5 (dyskusja) 11:50, 16 mar 2017 (CET)

Ad:herb powiatu tarnogórskiegoedytuj kod

Panie Doktorze, poprawiłem nagłówek z informacjami nt. nowego herbu na Wikimedia Commons oraz podmieniłem stary herb na nowy w haśle dotyczącym powiatu tarnogórskiego. Będę systematycznie podmieniać stary herb na nowy w innych miejscach, które do niego linkują. Pozdrawiam serdecznie, Gabriel Wilk, Gabriel3 (dyskusja) 22:29, 18 wrz 2019 (CEST).

Dzień dobry, istnieje taka możliwość. :) Musiałby Pan ten plik pobrać i zedytować w jakimś programie do obróbki grafik wektorowych, typu Inkscape, a następnie po prostu na dole na stronie tego pliku (https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:POL_powiat_tarnog%C3%B3rski_COA.svg) wybrać opcję Załaduj nowszą wersję tego pliku (Upload a new version of this file) i wstawić poprawiony plik. Ja przyznam się, że niestety nie mam zdolności do wykonania takich obróbek; szczytem moich umiejętności graficznych jest obsługa Painta. Pozdrawiam serdecznie, Gabriel Wilk, Gabriel3 (dyskusja) 15:55, 19 wrz 2019 (CEST).

Na fotce Marii von Maltzan nie jest Maria tylko Edithedytuj kod

Zgłosiłem na Wikipedia Commons prośbę o zmianę nazwy pliku (link Przenieś). Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzona, to będzie można zmieniać w Wikidanych i bezpośrednio w artykułach.--Zielu20 (dyskusja) 11:17, 13 paź 2019 (CEST)

Zaproszenieedytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Arkad" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy