Dyskusja wikipedysty:Arturo24


Dyskusja wikipedysty:Arturo24 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Może mała zmiana tematu?edytuj kod

Wspominałeś kiedyś o chrzęstnoszkieletowych. Nie korci Cię, żeby trochę o nich popisać? Jeśli Ci nie odeszła całkowicie ochota, miałbym propozycję. Ark (dyskusja) 20:49, 7 sty 2013 (CET)

Nie przejmuj się drobiazgami :-) Chyba się poczuł mocno urażony moją ostatnią uwagą. Jak może wiesz, próbuję zebrać i uporządkować polskie nazwy, a przy okazji poprawiam swoje początkowe edycje :-( Zajmie mi to wszystko jeszcze sporo czasu i nie robi mi różnicy, w jakiej kolejności będę porządkował. W pierwszej i trzeciej tabelce z tego wykazu zlikwidowałem czerwone linki. Gdyby Cię to interesowało (i nie traktuj tego zobowiązująco, proszę) mógłbym opuścić chrzęstnoszkieletowe i zająć się dalszymi. Do zrobienia jest mnóstwo, dlatego swobodnie mógłbyś wybrać, co wolisz (rodzaje, gatunki, czy co Cię zainteresuje), bez żadnych obietnic, zobowiązań itp. itd. Jeśli będziesz miał wenę, to pisz. I nie sugeruj się ani moimi, ani innych „wzorcami”. Pisz wg własnych przyzwyczajeń. W razie, czego..., wiesz, gdzie mnie znaleźć ;-) Ark (dyskusja) 22:18, 7 sty 2013 (CET) Super! W takim razie będzie okazja, żeby częściej pogadać :-) Spokojnej nocy. Ark (dyskusja) 22:39, 7 sty 2013 (CET)

Odp:Rybkiedytuj kod

Odp:Rybki

Jak najbardziej :-) Jeśli ktoś woli rozdzielać, jego sprawa. Pzdr. Ark (dyskusja) 13:57, 13 sty 2013 (CET)

ad:Rhinopteraedytuj kod

Witaj. Źle zrozumiałeś moje zmiany. Uważam, że najlepiej jest napisać artykuł z jednego przypisu. W tym przypadku pozostawiłem CoF jako ten co miał więcej. Kolejne, które ew. będą przypisane do tego rodzaju należałoby dodawać przypisami. Uniknie się w ten sposób bałaganu, konkretnie wiemy gdzie szukać. Chcesz, dodaj przypis z FishBase. Moim zdaniem wklejanie przypisów dla "upiększenia" aby było ich więcej to typowe masło maślane.Alter welt (dyskusja) 09:09, 29 sty 2013 (CET)

 • P.s Mam nadzieję, że ostatnia zmiana będzie bardziej kompromisowa :) Może nie zawsze do końca jestem zrozumiany ale chcę jak najlepiej dla nas, dla Wiki. Pozdrawiam Alter welt (dyskusja) 17:46, 29 sty 2013 (CET)
  • Nie Arturo, niekiedy należy tak napisać aby kogoś "oprzytomieć". Nie zawsze ja mam rację jak i może się zdarzyć, że Ty będziesz miał jej mniej. Jesteśmy po to aby robić dobrą robotę. To fakt, ostatnio jestem "na nie" ale to minie, jak w życiu. Pozdrawiam i zyczę dalszych dobrych wkładów. Alter welt (dyskusja) 17:53, 29 sty 2013 (CET)

Czy wieszedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, --Joanna Kośmider (dyskusja) 05:56, 31 sty 2013 (CET)

Myszołowiec towarzyskiedytuj kod

Witam ! Dlaczego usunąłeś ,bez słowa komentarza fotografię Myszołów Harrisa 2.jpg ze strony Myszołowiec towarzyski??
Wikipedysta:krzych.w

 • a ta fotografia nie odnosi się do zawartości artykułu?? mz korzystnie wpływała też na estetykę artykułu.
 • nie zgadzam się z twoim zdaniem,fotografia przedstawia myszołowca rdzawoskrzydłego (P. unicinctus harrisi) a infoboksie jest P. unicinctus unicinctus - róznica subtelna ale jest .

Odp:Kursywa w tytuleedytuj kod

Odp:Kursywa w tytule

Tak uważam, jeśli nie będzie przeciwwskazań od strony technicznej. Gdzieś mi mignęły pochylone tytuły również w kategoriach. Miałem się temu przyjrzeć, ale jakoś tak zeszło i nie pamiętam, gdzie to było i jak to realizują. Ark (dyskusja) 18:08, 11 lut 2013 (CET)

Szarostrząbedytuj kod

Odmiana niewłaściwa. Powinno się odmieniać tak samo jak jastrząb, a więc nie "szarostrząba", a "szarostrzębia". Pozdrawiam Belissarius (dyskusja) 00:43, 13 lut 2013 (CET)

Czy wieszedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, --Joanna Kośmider (dyskusja) 07:06, 13 lut 2013 (CET)

Pustynnica katolickaedytuj kod

Cześć, masz może jakieś porządne źródła dla polskojęzycznej nazwy jak wyżej? Mpn (dyskusja) 13:08, 17 lut 2013 (CET) O, dzięki Ci, dobry człowiecze :-) Bardzo mi się to przyda. Mpn (dyskusja) 13:27, 17 lut 2013 (CET)

Czy wiesz – Nogolotka czarnostopaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:51, 10 mar 2013 (CET)

Czy wieszedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, --Joanna Kośmider (dyskusja) 06:30, 13 mar 2013 (CET)

Rodzajedytuj kod

Rozstrzygniesz ? Ark (dyskusja) 10:44, 7 kwi 2013 (CEST)

Heleioporusedytuj kod

Cześć. Masz może źródła na polską nazwę Helioporus australis? Słyszałem o zagrzebnicy wielkiej. Pozdrawiam. Mpn (dyskusja) 20:01, 13 kwi 2013 (CEST)

Odpowiedziałem :) Pzdr. Ark (dyskusja) 22:23, 13 kwi 2013 (CEST)

Re:Problem z angielskim zapisem głosów ptakówedytuj kod

W artykule o wężojadzie czubatym już to zmieniłam, w przypadku muszkateli nie wiem, czy tam ma być "o", czy zapis jest taki, ale chodziło o "u". W obecnej tam w przypisach książce "Ptaki. Encyklopedia" (wyd. PWN) wspomniany jest jedynie "głęboki, tubalny głos". Soldier of Wasteland (dyskusja) 12:40, 28 kwi 2013 (CEST)

Mangusta urwaedytuj kod

Witaj! Chciałabym poprosić Cię o naprawienie martwych linków w powyższym haśle, bo przygotowujemy je do ekspozycji DA na stronie głównej. Z góry serdecznie dziękuję. --Hortensja (dyskusja) 19:41, 13 maj 2013 (CEST)

Odp:Prośbaedytuj kod

Odp:Prośba

Myślę, że tak, mogłaby iść. Co do tytułu, sugerowałbym zmianę na np. Gatunki ptaków... lub Lista gatunków ptaków o niepewnej pozycji taksonomicznej. Jeśli tego nie będzie zbyt dużo, to można by się pokusić o prostą tabelkę (Takson, nazwa zwyczajowa, wyjaśnienie/opis problemu). Jeśli się zdecydujesz, daj znać przed przeniesieniem. Chętnie spojrzę pod kątem moich ulubionych drobiazgów :-) Pzdr. Ark (dyskusja) 14:41, 30 cze 2013 (CEST)

Trochę zmieniłem wstęp, jeśli dobrze zrozumiałem cel zestawienia. Potrzebne jest rozwinięcie skrótu IOC. Poza tym OK :-) Ark (dyskusja) 18:20, 30 cze 2013 (CEST)

Odpowiedź:Nazwy rodzajowe.edytuj kod

Witam. Dziękuję za cenne wskazówki. Niedługo przeczytam zalecenia edycyjne i dalej będę tworzył artykuły. Będą one o chomikowatych, artykuły o ślimakach były krótkie. Być może zaproponuję jeszcze jakiś artykuł. Jeśli chodzi o Wikiprojekt:Zoologia to zastanowię się nad dołączeniem (myślę, że raczej tak, ale muszę najpierw douczyć się jeszcze zasad). Postaram się wprowadzić zalecenia do istniejących już artykułów (np. usunięcie nawiasów z fragmentu zoolog w zwierzę infobox). Dziękuję za pomoc w poprawie zaproponowanego artykułu o sigmodon ochrognathus. najciekawszy (ze względu na ciekawostkę z uzdolnionymi młodymi) artykuł, jaki zapoczątkowałem, także pierwszy z grafiką. Mam jeszcze jedno pytanie: artykuł został zaakceptowany na pokazanie na stronie głównej? Jeszcze raz bardzo dziękuję :) Skrzeczk (dyskusja) 23:54, 15 lip 2013 (CEST)

 • Witaj ponownie. Widzę, że poprawiłeś część zrobionych przeze mnie artykułów, za co bardzo dziękuję. Teraz też zacząłem poprawiać część i wszystkie nowostworzone mają zastosowane wskazówki. Mam jeszcze jedno pytanie, co to znaczy _NOTOC_? Pozdrawiam Skrzeczk (dyskusja) 10:19, 17 lip 2013 (CEST)
Witam Cię jeszcze raz. Kolejne pytanie. Na iucnredlist podawana jest rubryka Habitat and Ecology. Informacje o siedlisku i zachowaniu (co je, rozród). Informacje o siedlisku wpisywałem w występowaniu, jednak nie jestem pewien, czy nie powinienem rozdzielić tego na Siedlisko. Jak sądzisz? Mogę to poprawić w innych artykułach, które stworzyłem. Dziękuję za każdą pomoc :). Przepraszam, nie dopisałem tyld Skrzeczk (dyskusja) 12:27, 20 lip 2013 (CEST)

Linkowanie w plemionachedytuj kod

Może i dość głupio wygląda zaniebieszczone całe pierwsze zdanie, ale faktycznie jest tam jedno za drugim termin fachowy, który (oprócz ptaków) może być niejasny dla niefachowca. Może być od razu linkował? Ciacho5 (dyskusja) 20:14, 22 paź 2013 (CEST)

 • Do rodzaju należą następujące rodzaje Czy nie można tego napisać, żeby nie wyglądało na błąd? Ciacho5 (dyskusja) 20:18, 22 paź 2013 (CEST)

Kury (ptaki)edytuj kod

Już trochę późno i z moim myśleniem nieco gorzej, ale to wydaje mi się zbędne. Czy Kury (ptaki) w haśle Kury można zamienić na bażanty i usunąć? Ark (dyskusja) 23:07, 22 paź 2013 (CEST)

Odp:Sierpiecedytuj kod

Odp:Sierpiec

Niezgodność nazwiska w wywołaniu odn i szablonie Cytuj :) Pzdr. Ark (dyskusja) 18:30, 25 lis 2013 (CET)

PS: Pierwsze wydanie tomu I pojawiło się w 1990. To by Ci uprościło zapis odnośników. Ark (dyskusja) 18:38, 25 lis 2013 (CET)

Odp:EK Aythyiniedytuj kod

Odp:EK Aythyini

Cześć! Zrobione Pzdr. Ark (dyskusja) 13:32, 8 gru 2013 (CET)

Czyż zwyczajnyedytuj kod

Witam. Dlaczego anulowałeś moją edycję? W którym miejscu zdjęcie o rozdzielczości 506x338 pikseli, zażółcone i z za ciasnym kadrem jest czytelniejsze od fotki w wysokiej rozdzielczości, dodatkowo przedstawiającej ptaka w chwili polowania? Jacek Halicki (dyskusja) 19:49, 6 sty 2014 (CET)

Ok, ale ja nadal nie rozumiem, dlaczego uważasz to zdjęcie za lepsze do infoboxu, pomimo ewidentnych wad takich jak nieprawidłowe zbalansowanie kolorów i mały rozmiar. Jacek Halicki (dyskusja) 00:19, 8 sty 2014 (CET)

ad:Troglodytesedytuj kod

Skoro nie można poukładać w kolejności wg. pl. nazw proszę o dowody, że taka kolejność obowiązuje! Nie wpiszesz zażądam na tej stronie faktów. Cofnąć i gadać każdy potrafi a konkrety to gdzie? Qpczik (dyskusja) 17:39, 13 sty 2014 (CET)

 • Na której to nie znalazłem nic takiego nakazującego zostawienie w tej kolejności. Uważam, że w obrębie gatunku można ułożyć alfabetycznie albo wg. polskich nazw albo wg. nazw łacińskich. W tej wersji jest haos informatyczny. Nie ja, to znowu ktoś inny może to zakwestionować. A takich informacji, że porządek systematyczny musi być taki a nie inny nie znajduję i w tym cały kłopot. Qpczik (dyskusja) 11:08, 14 sty 2014 (CET)

Odp:EK Anatiniedytuj kod

Odp:EK Anatini

Zrobione Ark (dyskusja) 19:47, 14 sty 2014 (CET)

Dyskusja:Kaniuki (ptaki)edytuj kod

Odpowiesz? Ark (dyskusja) 21:30, 16 sty 2014 (CET)

Ara (rodzaj)edytuj kod

Witaj, skoro wiesz gdzie wpisać synonimy, to czemu nie przeniosłeś tego w adekwatne miejsce? Najlepiej skasować! Bo przecież w Wikipedii nie chodzi o wiedzę, ale o formę :), a warsztaty i kampanie zachęcające do edytowania są prowadzone pro forma, a nie żeby broń Boże ktoś dodał coś do artykułu :). Nie daj Boże! A nuż zgodnie z oficjalną polityką Wikipedii, edytowanie stanie się dostępne nie tylko dla wtajemniczonych. Nie dziękuję za skasowanie wkładu dwóch osób:). Przycisk del wciska się łatwo, gorzej ze znalezieniem źródeł, sprawdzeniem poprawności, albo z użyciem dwóch poleceń: wytnij i wklej. Krokus (dyskusja) 21:55, 23 sty 2014 (CET)

Kaniuk długosterny i dieta jegoedytuj kod

Cześć. Piszesz, że zjada jaszczurki ([[jaszczurkowate|jaszczurki]]), a oba taksony znacznie różnią się zakresem? Mpn (dyskusja) 11:36, 26 sty 2014 (CET)

tak, jaszczurki będzie dobrze. O jaszczurkowatych (kiedyś słyszałem nazwę jaszczurki właściwe) powiedzieliby pewnie raczej "true lizards" albo „lacertids”. Pozdrawiam Mpn (dyskusja) 18:24, 26 sty 2014 (CET)

Dławigadedytuj kod

"Nagie części ciała (głowa i nogi) koloru czerwonego[10]. Pióra młodych ptaków koloru szarego, z większym upierzeniem głowy. Nagie części ciała koloru żółtego matowego". TO w końcu jakie? Mpn (dyskusja) 14:48, 9 lut 2014 (CET)

Czy wiesz - Kaniuk długosternyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Nedops (dyskusja) 02:22, 11 lut 2014 (CET)

Odp:Ek: Kolibryedytuj kod

Odp:Ek: Kolibry

Zrobione Ark (dyskusja) 10:40, 16 lut 2014 (CET)

Imho zdecydowanie zbyt dużo linkujących, zrobiłam redir do ujednoznacznienia koliber, które trochę poszerzyłam. SpiderMum (dyskusja) 12:47, 16 lut 2014 (CET)

No tak, tylko trzeba chyba wcześniej poprawić linkowania przynajmniej w infoboksach w kategorii kolibry, bo będą kierować ludzi po pętli.SpiderMum (dyskusja) 13:10, 16 lut 2014 (CET)

Kolibry usunięte. Masz miejsce na przeprowadzkę :) Ark (dyskusja) 17:16, 16 lut 2014 (CET)

Odp:Ad:Kagu_(rodzina)edytuj kod

Odp:Ad:Kagu_(rodzina)

Też się na tym łapię, dlatego nie spieszę się do ścisłego przestrzegania zasady opisu taksonów monotypowych. Ark (dyskusja) 11:00, 16 lut 2014 (CET)

Ad:Kolibry_(podrodzina)edytuj kod

Ad:Kolibry_(podrodzina)

Cześć. Przed usunięciem przekierowania trzeba poprawić linkujące. Openbk (dyskusja) 18:01, 16 lut 2014 (CET)

Zatem dziękuję. Openbk (dyskusja) 18:08, 16 lut 2014 (CET)

Kukuła czerwonoczubaedytuj kod

Cześć. "catchment area" to m.in. zlewnia i w kontekście by pasowało. Masz może dostęp do HBW, które cytowałeś?przydałoby się całe zdanie dla zrozumienia kontekstu. Pozdrawiam, D kuba (dyskusja) 17:49, 18 lut 2014 (CET)

przeredagowałem. Angat Watershed to zlewnia (lub dorzecze - pojęcia te się częściowo pokrywają) rzeki Angat. Zwrot "catchment area" również można przetłumaczyć na zlewnię, ot całe zamieszanie:) D kuba (dyskusja) 18:52, 18 lut 2014 (CET)

Czy wiesz - Rdzawobródedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Nedops (dyskusja) 21:32, 24 lut 2014 (CET)

Czy wiesz - Dławigad malajskiedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Nedops (dyskusja) 22:55, 25 lut 2014 (CET)

Czy wiesz - Kukuła czerwonoczubaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Emptywords (dyskusja) 11:06, 10 mar 2014 (CET)

Re:Wróbloweedytuj kod

Za zostawieniem za IOC i czekać. Oni tę stronę prowadzą i poprawiają intensywniej, niż panowie z UJ, a Kompletna lista ptaków świata nie uwzględnia incertae sedis. Z rozdrabniających się list jest jeszcze TiF, ale poza kladogramami nie widziałam zastosowania. I tak już zrobiłeś kawał dobrej roboty. Soldier of Wasteland (dyskusja) 14:36, 12 maj 2014 (CEST)

Odp:Ad:Gypiniedytuj kod

Odp:Ad:Gypini
Dzięki za czujność. Jednak oznaczanie edycji z nie swojej działki to duże ryzyko:) H.Rabiega (dyskusja) 21:09, 24 maj 2014 (CEST)

Re:Nandu plamisteedytuj kod

Dzień dobry. Wydaje mi się to kalką z angielskiego, spójrz tutaj. W książce Strunowce. Podręcznik zoologii dla studentów (taka fajna, a niedługo termin mija :/) jest "strusie pampasowe" jako nazwa rzędu, a wszędzie indziej w książkach jest nandu. Chyba nieweryfikowalne. Soldier of Wasteland (dyskusja) 18:47, 25 maj 2014 (CEST)

Modroara turkusowaedytuj kod

Dzień dobry. Wymiary, które są tu zawarte mogą ci się przydać do rozwinięcia hasła o modroarze. Sama długość moim zdaniem trochę mało mówi. Soldier of Wasteland (dyskusja) 15:35, 31 maj 2014 (CEST)

Ja piszę wymiary przeliczone na centymetry i zaokrąglone - nikt nie miał zastrzeżeń dotąd, dobrze jest zaznaczyć, że w oryginale podano w calach. Soldier of Wasteland (dyskusja) 15:59, 31 maj 2014 (CEST) Okej, dziękuję, tylko że endemity wszelkie na razie skończyłam. Jeśli dobrze rozumiem ten TAFF, to listę i tak wyrzuciłam, ale jeśli chcesz napisać coś ciekawego do CW proponuję błotniaka malgaskiego - jedyny szponiasty na Reunion - i wodnika nowokaledońskiego - za bycie znanym tylko z 17 okazów. Na razie z ptaków planuję bławatniki i gorzyki oraz papugi Afryki i Maskarenów (załatwione monografie. Swoją drogą w MHN w Leiden to mają nawet monografie o dzięciole czarnym, o kani rudej a nawet o rodzaju Sylvia łącznie z niezwykle rozwiniętą sekcją Taksonomia. Szkoda, że większość książek z ptaków tam to przewodniki typowo do rozpoznawania). Soldier of Wasteland (dyskusja) 16:15, 31 maj 2014 (CEST)

Ad:Świstak_tatrzańskiedytuj kod

Ad:Świstak_tatrzański

Po pierwsze to narzędzie "wycofaj" służy do usuwania wandalizmów. Podejrzewam że miałeś na myśli "anuluj" Czemu uważasz, że "zwierząt kręgowych" jest lepiej niż "kręgowców"? W tym wypadku czy zawsze jest lepiej? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 15:41, 11 cze 2014 (CEST)

Nowy wpis na Zgłoś błądedytuj kod

Zgłoszono błąd w artykule Gąsienicojad reunioński (kategoria: Ptaki) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 14:29, 28 cze 2014 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Sambar sundajski (kategoria: Ssaki) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 03:51, 29 cze 2014 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Krwawodziób (kategoria: Ptaki) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 17:05, 12 lip 2014 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Gniewosz plamisty (kategoria: Gady) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 20:50, 30 lip 2014 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Paradoks kota z kromką posmarowaną masłem (kategoria: Ssaki) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 23:30, 8 sie 2014 (CEST)

Zgłoszono błąd w artykule Inia (kategoria: Ssaki) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 08:56, 12 sie 2014 (CEST)

infragromAdaedytuj kod

W wielu takich edycjach wprowadziłeś błędny parametr infoboksu (brak litery a). ~malarz pl PISZ 15:12, 18 wrz 2014 (CEST)

Nowy wpis na Zgłoś błądedytuj kod

Zgłoszono błąd w artykule Tygrys balijski (kategoria: Ssaki) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 22:20, 2 lis 2014 (CET)

Zgłoszono błąd w artykule Szczekuszka północna (kategoria: Ssaki) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 00:55, 15 lis 2014 (CET)

Re:Prośbaedytuj kod

Hej,

noo, sama przyjemność taka prośba:) Zależy to od tego, na co się mierzysz, że tak powiem. Bo jest sporo bardzo potrzebnych, z naszej polskiej perspektywy, ptasich artykułów. To tylko kilka, które na en.wiki mają wyróżnienie, co pozwala myśleć w przyszłości o dość łatwym doprowadzeniu takiego hasła do dobrego poziomu:

Ze względu na swoistą tajemniczość lelka, ten podoba mi się najbardziej. Choć był moment, że złapałem się za tłumaczenie rybołowa. Jeśli chcesz napisać jednak jakiś krótszy art., polecam krótką listę, którą dawno, dawno temu zacząłem pisać z zamiarem uzupełnienia tych art. na pl.wiki - może znajdziesz coś ciekawego:) Oczywiście w tłumaczeniu (zwłaszcza medalowego art.) chętnie Ci pomogę, jeśli będę potrafił. D kuba (dyskusja) 22:13, 22 lis 2014 (CET)

Czy wiesz – Rybitwa chińskaedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, D kuba (dyskusja) 15:23, 26 lis 2014 (CET)

Nowy wpis na Zgłoś błądedytuj kod

Zgłoszono błąd w artykule Wojtek (niedźwiedź) (kategoria: Ssaki) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 16:32, 27 lis 2014 (CET)

Czy wiesz – Jaszczurkołapedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, D kuba (dyskusja) 13:27, 4 gru 2014 (CET)

Odrzucone informacjeedytuj kod

Witam. Ostatnio chciałem zaktualizować informację o Pitohui jednak zostały odrzucone. Nie wiem z jakiego powodu. Mam książkę Guinness World Record's 2002 i w niej jest zawarta informacja o tym ptaku. Więc nie rozumiem kto tutaj "moduje", że takie rzeczy odrzuca. Zamiast spytać to od razu odrzucone.

Książka Strona Artykuł

Myślę, że udowodniłem to co napisałem. Proszę o zaktualizowanie artykuły na Wikipedii.

Pozdrawiam.

mysz kolczastaedytuj kod

Cześć, czy masz jeszcze dostęp do leksykonu ssaków (mysz kreteńska wskazała mi, kogo pytać) i mógłbyś sprawdzić, jak nazywa się po polsku Acomys dimidiatus? Napisałem zalążek pod nazwą "mysz egipska", zgodnie ze spisem na stronie Acomys, ale w gruncie rzeczy Egipt to peryferia zasięgu tego zwierzaka. Leksykon może nie wymieniać tego gatunku, bo od czasu do czasu łączy się go z A. cahirinus. Szczureq (π?) 18:38, 19 gru 2014 (CET)

OK dzięki. Szczureq (π?) 14:57, 21 gru 2014 (CET)

Nowy wpis na Zgłoś błądedytuj kod

Zgłoszono błąd w artykule Bielik amerykański (kategoria: Ptaki) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 18:42, 20 gru 2014 (CET)

Zgłoszono błąd w artykule Skowronki (kategoria: Ptaki) – zobacz wpis. Powiadomienia ZB (informacje) 17:44, 21 gru 2014 (CET)

Bałagan z garncarzamiedytuj kod

Dobry wieczór. Wiem, że przeprowadzałeś ostatnio zmiany z dostosowaniem systematyki ptaków do proponowanej przez UJ. Sprawdzałam martwe linki i przy okazji zobaczyłam bałagan w garncarzowatych. Są podrodziny, które uznaje TiF, z rodzajami zaliczanymi do podrodzin wziętymi już spoza listy. Co proponujesz w takiej sytuacji? Mam zachować te podrodziny, dostosować do listy IOC czy inaczej to podzielić? [znalazłam np. rodzaj, do którego żadna podrodzina nie linkuje i powinien być dwoma rodzajamil TiF przeczy IOC i nie można z tego zrobić jednej listy] Soldier of Wasteland (dyskusja) 19:35, 28 gru 2014 (CET)

OK. Zaraz to zrobię. Podrodzinę dam jako "opcję" (błędnie zapisano, że to klasyfikacja IOC). Soldier of Wasteland (dyskusja) 20:54, 28 gru 2014 (CET)

paskowiecedytuj kod

Witaj,

czy masz dostęp do pełnej treści opisu tego ptaka na hbw online? link z przypisu 12. Ja nie mam, a chciałem sprawdzić tekst art. ze źródłem. Btw, zgłosiłem go do CzyWiesza, ale widzę teraz, że nie dostałeś powiadomienia. Pozdrawiam, D kuba (dyskusja) 11:39, 29 gru 2014 (CET)

Chodziło mi o uwagi zgłoszone w CzyWieszu, głównie o te gniazda w Kolumbii i Kostaryce, ale widzę, że już poprawiłeś. D kuba (dyskusja) 11:29, 30 gru 2014 (CET)

Paskowiecedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 10:17, 18 sty 2015 (CET)

Re:Dzięciołowateedytuj kod

Ad:Dzięciołowate

Ok, dziękuję bardzo za zwrócenie uwagi. Na pewno zapamiętam na przyszłość. Pozdrawiam serdecznie AldraW (dyskusja) 14:22, 21 sty 2015 (CET)

Grekaedytuj kod

Ja bardzo chętnie mogę poprawiać, chociaż może też się zdarzyć, że się na czymś zatnę. Problem polega na tym, że greka (tak jak np. rosyjski) ma nieco inną trans. w polskim i angielskim, chociaż wcale nie trudną. Laforgue (niam) 16:02, 7 lut 2015 (CET)

Pedionomus torquatusedytuj kod

Witam! Mógłbyś mi pomóc zalinkować tego biegacza do przypisu. W przypisie podałbym to źródło, o którym piszę w dyskusji. Nie poruszam się jeszcze zbyt swobodnie w edytorze Wikipedii (szczególnie w przypisach i źródłach), ale jak zobaczę jak to zrobiłeś, to następnym razem już sobie poradze :) --Dominikhpbr (dyskusja) 19:42, 9 lut 2015 (CET)

Re:Tęczakedytuj kod

Dobrze, jeśli nie będzie problemów z internetem (Orange...), to może być nawet dzisiaj. Opis jeśli byś mógł podrzucić to poproszę, zwłaszcza chodzi mi o lęgi i pożywienie (wydaje się słabo poznany pod tym względem, reszta sekcji łatwa). Ja mogę tylko zaoferować w zamian kompletne (bardziej szczegółowe, niż HBW) opisy gorzyków i bławatników (ta monografia) ew. papugi Afryki, Madagaskaru i Maskarenów – jakby ci gdzieś do hasła były potrzebne. Soldier of Wasteland (dyskusja) 15:03, 21 lut 2015 (CET)

Podziękowanie - turzycownikedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 08:59, 10 kwi 2015 (CEST)

Podziękowanie - Koralniczekedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 07:40, 18 maj 2015 (CEST)

Konieedytuj kod

Witaj. Jako, że masz najnowsze dzieło PAN nt. pol. nazewnictwa ssaków, to chciałbym się spytać jak oni proponują nazwać po polsku: podrząd koniokształtne Hippomorpha; rodzinę Equidae, rodzaj koń i gatunek koń domowy Equus caballus? Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 13:59, 26 cze 2015 (CEST)

Dziękuję Ci bardzo. --Piotr967 podyskutujmy 17:18, 26 cze 2015 (CEST)

MiIZedytuj kod

Cześć. Dostałeś ode mnie maila? Jeśli nie to odezwij się. Jacek555 21:25, 28 cze 2015 (CEST)

Ad:Złotokret_afrykańskiedytuj kod

Ad:Złotokret_afrykański

Witaj. :) Czy na pewno warto usunąć tę stronę? Ma aż 47 interwików, więc może pozostawienie przekierowania nie byłoby szkodliwe? Pozdrawiam! ptjackyll (zostaw wiadomość) 11:38, 30 cze 2015 (CEST)

Rozumiem, dziękuję. :) Już usunąłem. Pzdr! ptjackyll (zostaw wiadomość) 11:52, 30 cze 2015 (CEST)

Titi rudobrodyedytuj kod

A jesteś pewny, że to on a nie ona Titi rudobroda? W tekście jest mowa np. o titi ozdobnej i titi białoogonowej. Blackfish (dyskusja) 20:44, 4 lip 2015 (CEST)

kretoszczurowate vs. kretoszczuryedytuj kod

Cześć. Dlaczego wycofałeś moją edycję w art. kretoszczurowate? Przecież kretoszczurowate to Bathyergidae, Kretoszczury to Bathyerginae, prawda? Jacek555 14:15, 12 lip 2015 (CEST)

Likaon (pies)edytuj kod

Cześć. Aby usunąć to przekierowanie wpierw należy pozbyć się wszystkich linkujących. Pozdrawiam. Cynko (dyskusja) 17:13, 12 lip 2015 (CEST)

No nie za bardzo zrobiłeś, bo kliknąłem w pierwszy linkujący Selous, gdzie dalej linkuje do przekierowania, a czerwonych linków raczej tutaj nie chcemy. Popraw proszę te linkujące, a następnie zgłoś do eka. Dzięki. Cynko (dyskusja) 17:16, 12 lip 2015 (CEST)

Foka szaraedytuj kod

Ja w/s tej edycji [1]. Skoro zmieniasz nazwę, zwłaszcza ze znanej wszystkim na nowotwór panowski:) nikomu poza panowcom nieznaną, to chyba koniecznie trzeba podać nową nazwę w haśle (Bo obecnie hasło nazywa się szarytka morska, ale w pierwszej linijce hasła mamy tylko fokę szarą), no i koniecznie też trzeba podawać źródło. Tzn. w haśle, bo Ty podałeś w opisie zmian, ale tam czytelnik raczej nie zagląda. Pozdrawiam --Piotr967 podyskutujmy 16:55, 14 lip 2015 (CEST)

Powariowali w tym PANie. Musi się im naprawdę nudzić, jeśli wymyślają nowe nazwy zwyczajowe (sic!). Mnie na Twoją stronę dyskusji skierowała mirunga południowa, której na pierwszy rzut ucha nie skojarzyłbym z poczciwym słoniem morskim. A „szarytka” nota bene, oprócz zakonnicy, to też nazwa sikory ubogiej! Nie przeszkadza im dublowanie, czy sikorce też zmienią nazwę? Szczureq (π?) 12:06, 15 lip 2015 (CEST)

Aha, jesteś pewien, że foka Weddella to teraz Weddelka arktyczna? Powinna być „antarktyczna” (bagatela, druga strona globu). Szczureq (π?) 16:24, 15 lip 2015 (CEST)

nazwy ssaczych haseł na wikipediiedytuj kod

Witaj! Twój zapał i chęć do pracy są bardzo chwalebne, ale czy w ramach swych edycji mógłbyś stosować się do zaleceń edycyjnych wikipedii i rad innych edytorów, wyrażonych na stronie dyskusji Portalu:Zoologia? Dotyczy to w szczególności sensowności istnienia i nazewnictwa haseł taksonów monotypowych oraz masowych przenosin haseł pod nowe, egzotyczne nazwy. Czy zdajesz sobie sprawę, że stawiając czyjeś widzimisię nazewnicze ponad przyjęty powszechnie konsensus nazewniczy naruszasz zasadę neutralności Wikipedii? Działa to również na szkodę Wikipedii – czy myślisz że osoba poszukująca wiadomości o foce Weddella widząc w przeglądarce weddelka arktyczna będzie chciała wejść na to hasło? Zdecydowana większość pomyśli że to jakiś nowy wyrób wiadomej marki i będzie szukać informacji gdzie indziej. Proszę Cię o więcej refleksji i mniej automatyzmu w Twoich działaniach (przy okazji - robisz masę literówek, o ile w tekście to jeszcze ujdzie ale w nazwach to już rzecz karygodna). Generalnie nie ma potrzeby przenoszenia haseł spod istniejących nazw polskich, wystarczy dodać nową nazwę (która jest tak naprawdę jedynie propozycją nazwy) w istniejącym haśle. Pozdrawiam, Tebeuszek (dyskusja) 22:08, 15 lip 2015 (CEST)

 • Widzę, że najwyraźniej nie rozumiesz zalecenia Wikipedii dotyczącego nazewnictwa haseł o wyższych jednostkach systematycznych. Nie należy wstawiać hasła pod nazwę polską m. in. w wypadku, gdy nie u wszystkich gatunków należących do tego rodzaju pierwszy człon nazwy polskiej jest taki sam, lub jeśli inny gatunek, należacy do innego rodzaju ma taki sam pierwszy człon w polskiej nazwie. Taka polska nazwa rodzaju może wprowadzać czytelnika w błąd. Uprzejmie proszę abyś powstrzymał się również od przenoszenia haseł pod nazwy PNSŚ do czasu zakończenia dyskusji w Wikiprojekcie:Zoologia i ustaleniu dalszego sposobu postępowania w kwestii nazewnictwa. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, byś te nowe nazwy dodawał do istniejących haseł :) Tebeuszek (dyskusja) 19:38, 20 lip 2015 (CEST)

Ad: Amazonaedytuj kod

Dlaczego? W tym przypadku szczególnie wydaje mi się to użyteczne. Mozna wydzielić amazonki spośród papugowatych. Grzegorz Browarski (dyskusja) 10:35, 26 lip 2015 (CEST)

Re:kategorie rodzajoweedytuj kod

Cześć. Nie ma oficjalnych zaleceń, natomiast rzeczywiście nie tworzy takich kat., jeśli rodzaj nie jest bardzo liczny. Mpn (dyskusja) 15:34, 26 lip 2015 (CEST)

Ad:Otarkaedytuj kod

Ojej, przepraszam. Mam nadzieję, że więcej informacji nie zgubiłem. BartekChom (dyskusja) 21:43, 27 lip 2015 (CEST)

Hiena cętkowanaedytuj kod

Czy Wikipedia musi akceptować wszelkie propozycje zgłaszane przez wszystkich, nawet pod szyldem szacownych instytucji? Uważam to za fatalny błąd. Propozycja to tylko propozycja. Nienajszczęśliwsza zresztą, bo sprzeczna choćby z mottem zaczerpniętym z Reja przez wydawcę. Wszak proponowana nazwa to tylko lekko spolszczona łacina. Nazwy proponowane przez autorów nie są notowane przez żadne słowniki, więc należy traktować je jako twórczość własną, generowanie zjawisk językowych i zasłanianie się autorytetem PAN. W sumie działalność raczej szkodliwa.--Mpfiz (dyskusja) 13:09, 6 sie 2015 (CEST)

Osobiście nie mam nic przeciwko myszom. W każdym razie dopóki pozostają myszami. Natomiast gdyby przepoczwarzyły się w musy, akomysy czy inne apodemusy, to, moim zdaniem, zaczyna być dziwnie. --Mpfiz (dyskusja) 18:22, 7 sie 2015 (CEST)

Kategoria:Afrosoricidaedytuj kod

Borowiecedytuj kod

Zechcesz rzucić okiem i wyjaśnić kwestię polskiej nazwy gatunkowej tego ssaka: 1 2 , proszę. --WTM (dyskusja) 11:23, 16 sie 2015 (CEST)

Wikipedysta:Arturo24/brudnopisedytuj kod

Witam. Twoja strona brudnopisu została usunięta z kategorii, w których znajdować się nie powinna - odwołanie do kategorii zostało zamienione na link. Podczas pisania artykułu w brudnopisie zamiast: [[Kategoria:XXX]], używaj [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu przebywa w poważnej kategorii Wikipedii. Podczas umieszczania artykułu pod właściwą nazwą należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować (dotyczy to również linków interwiki). Dziękuję za zrozumienie. Ta wiadomość została wygenerowana automatycznie, dlatego nie musisz na nią odpowiadać. Beau.bot (dyskusja) 08:00, 17 sie 2015 (CEST)

Re:Kawia domowa (czy świnka)edytuj kod

O, widzę, że mamy tam wojnę edycyjną. Zablokowałem. Mpn (dyskusja) 17:01, 5 wrz 2015 (CEST)

Podziękowanie - Sarny (podrodzina ssaków)edytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 09:16, 13 wrz 2015 (CEST)

Iniaedytuj kod

Witam. Przed wstawieniem ek-a proszę abyś najpierw poprawiał linkujące. Rzuwig 13:53, 20 wrz 2015 (CEST)

Pantarka czarnaedytuj kod

W części artów piszesz o p. szarej. To to samo? Mpn (dyskusja) 10:00, 22 wrz 2015 (CEST)

Zającedytuj kod

Witaj, na Twoją prośbę sEK-owałem ten artykuł. Zamierzasz tam zrobić redira do Zająca polnego, czy może przenieść sam artykuł w to miejsce? Emptywords (dyskusja) 12:45, 28 wrz 2015 (CEST)

 • Ok. Myślałem, że może zapomniałeś o sprawie :) Pozdrawiam, Emptywords (dyskusja) 15:26, 28 wrz 2015 (CEST)

Podziękowanie - Pantarka czarnaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 10:36, 3 paź 2015 (CEST)

Czy wiesz – Myszołów madagaskarskiedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Paweł Ziemian (dyskusja) 20:30, 3 paź 2015 (CEST)

Wilk szaryedytuj kod

Witaj. Popraw, widać konflikt przypisów (dwa ostatnie). I zerknij na to. Może inaczej sformułować? Kelvin (dyskusja) 13:56, 14 paź 2015 (CEST)

Reedytuj kod

Ja bym jednak jeszcze poczekał, aż więcej osób się wypowie. Mpn (dyskusja) 17:12, 15 paź 2015 (CEST)

Podziękowanie - Myszołów madagaskarskiedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 08:54, 19 paź 2015 (CEST)

Podziękowanie - Koralczyk niebieskawyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 08:05, 21 paź 2015 (CEST)

Czy wiesz – Kolcosternik wyspowyedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Jckowal piszże ! 20:41, 1 lis 2015 (CET)

Podziękowanie - Wrona lśniącaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 08:21, 2 lis 2015 (CET)

Podziękowanie - Kusopliszkaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 10:29, 9 lis 2015 (CET)

Gwiazdkaedytuj kod

Za wkład w porządkowanie ptasiej systematyki od SoW

Witam. Chciałabym za twój solidny wkład w ostatnie porządkowanie systematyki na drodze IOC->UJ przyznać ci taką oto gwiazdkę, pozdrawiam :) Soldier of Wasteland (dyskusja) 16:28, 16 lis 2015 (CET)

Podziękowanie - Kolcosternik wyspowyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 08:35, 19 lis 2015 (CET)

Podziękowanie - Kukuła białolicaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 09:19, 26 lis 2015 (CET)

wróbleedytuj kod

Mogę przenieść Passeridae równocześnie kasując wróble, ale co z treścią tego ostatniego? jest błędna, zbędna, należy ją przenieść do artu opisującego podgrupę...? --Felis domestica (dyskusja) 00:09, 5 gru 2015 (CET)

Podziękowanie - Podgorzałka madagaskarskaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 10:34, 25 gru 2015 (CET)

Ad:Sturnellaedytuj kod

Ad:Sturnella

Hej, czy w tym przypadku Kategoria:Kacyki była błędna? Dlaczego ją usunięto? --The Polish (query) 14:11, 6 sty 2016 (CET)

Re:Starzykowiec południowyedytuj kod

Ależ bardzo chętnie, zwłaszcza że dziś wolne ;) Możesz podesłać. Btw, culmen to najtrafniej górna krawędź dzioba. Potrzebujesz może jakiegoś artu o ptaku z monotypowej rodziny? Soldier of Wasteland (dyskusja) 15:46, 6 sty 2016 (CET)

 • chocapic.duo.2 na gmail. Soldier of Wasteland (dyskusja) 15:57, 6 sty 2016 (CET)
  • Dzięki, załatwię jedną sprawę (muszę też pojechać, znowu poszatkowane popołudnie) i postaram się pomóc. A tanagrca mam nawet sfotografowanego przez siebie w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu :) Soldier of Wasteland (dyskusja) 16:12, 6 sty 2016 (CET)
 • Tanagrzec został uzupełniony. Czy HBW Alive mówi coś nt gatunku, czego nie ma w arcie? (szczególnie w kwestii środowiska) Soldier of Wasteland (dyskusja) 23:16, 9 sty 2016 (CET)

prośba ×2edytuj kod

Proszę (ciebie lub @Jacek555) o przeniesienie myszki (Muriculus imberbis) pod binomialną nazwę gatunkową; nie mam leksykonu. Szczureq (π?) 22:00, 15 sty 2016 (CET)

A z zupełnie innej beczki, poproszę o ten zrzut z Handbook of the Bird of the World Alive, bo powalczę o DA dla krzyżówki białookiej :) Szczureq (π?) 12:32, 16 sty 2016 (CET)

Cześć, użyłem opcji "wyślij e-mail do tego użytkownika". Nie działa czy jesteś zajęty? Szczureq (π?) 18:28, 24 sty 2016 (CET) Kompletny to byłby AnM, tak wysoko nie mierzę ;) Dzięki, znalazłem już rzeczy które można poprawić. Szczureq (π?) 11:33, 25 sty 2016 (CET)

Czy wiesz – Krogulec czarnogrzbietyedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Jckowal piszże 15:50, 23 sty 2016 (CET)

Re:Gatunek typowy w infoboksie?edytuj kod

Imo można by to jeszcze raz ogłosić, a potem po prostu to wpisać jako parametr opcjonalny. Na arty bez odanego parametru to nie wpłynie, więc dużych problemów bym się nie spodziewał, dopóku parametr nie stanie się powszechnie używany. Pozdrawiam, Mpn (dyskusja) 19:20, 25 sty 2016 (CET)

Buthraupisedytuj kod

Cześć, nie ma problemu mogę napisać – choć nie obiecuję konkretnego terminu :) Ponieważ szykowałem się do nowego ornitologicznego artykułu to może być i ten. Podeślesz materiały na maila?

Pozdrawiam Netzach (dyskusja) 23:46, 2 lut 2016 (CET)

Podeślij proszę na netzachos[at]gmail.com pozdrawiam. Netzach (dyskusja) 23:12, 3 lut 2016 (CET)

Cześć, artykuł Andotanager kapturowy napisany, tylko mam pytanie: w jakim systemie są już uwzględnione zmiany taksonomiczne i rodzaj Buthraupis jest monotypowy? Netzach (dyskusja) 13:41, 20 mar 2016 (CET)

Szablon:Malurusedytuj kod

Usuwałeś z artykułu. Sprawdziłem tylko w jednym, ale nie jest używany w żadnym artykule. Będzie jeszcze potrzebny, czy do usunięcia? Sławek Borewicz, → odbiór 21:05, 3 lut 2016 (CET)

Wrzuciłem do poczekalni i powiadomiłem wikiprojekt. Masz jakiś pomysł na nazwę kategorii szablonów nawigacyjnych - taksonomicznych? Chodzi o szablony, które na razie luźno wiszą w tej kategorii. Sławek Borewicz, → odbiór 22:55, 4 lut 2016 (CET)

Corvusedytuj kod

Cześć! Poprawiam ostatnio zdublowane przypisy. W listopadzie rozbudowałeś hasło dodając m.in. dwa przypisy o nazwie hbw14, co powoduje wyświetlanie błędu. Oba odnoszą się do tej samej publikacji, różnią się tylko numerami stron (w pierwszym jest to 617-622, 625-631, 633, 635-640, w drugim zaś 637). Nie wiem, które {{r|hbw14}} odnoszą się do poszczególnych przypisów, dlatego postanowiłem do Ciebie napisać. Masz dostęp do źródeł i jesteś w stanie to poprawić? W ostateczności zawsze można usunąć przypis z 637 i błędu nie będzie (chociaż będzie mniej dokładnie). Pozdrawiam, RoodyAlien (dyskusja) 08:03, 10 lut 2016 (CET)

Podobnie jest w haśle Rurkonos. W tym przypadku problem polega na tym, że po dokonaniu przeze mnie drobnej poprawki pozostaje przypis do Die Megachiroptera des Berliner Museums für Naturkunde, który pozostaje osamotniony (tzn. nie wiem gdzie do czego miał się odnosić). RoodyAlien (dyskusja) 08:50, 10 lut 2016 (CET) Jeszcze Terenura oraz Wilk szary (tutaj chodzi o Mały słownik zoologiczny: ssaki). Wielkie dzięki :) RoodyAlien (dyskusja) 12:35, 11 lut 2016 (CET)

Sawankaedytuj kod

Dobry wieczór. Szykuję DA o sawance długodziobej (klik); zapowiada się na to, że niedługo stanę w martwym punkcie (zostały mi 3 źródła, w tym 2 lekko niepełne, z zakresu ekologii i obyczajów, w trudzie poskładane w kilka stron z 3-4 linijkowych podglądów Googla). Czy mogłabym cię prosić o podesłanie materiałów z HBW Alive dot. tego ptaka, jeśli to nie jest duży problem? :) Soldier of Wasteland (dyskusja) 18:57, 13 lut 2016 (CET)

Podziękowanie - Krogulec czarnogrzbietyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 08:14, 20 lut 2016 (CET)

Czy wiesz – Tektonikedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Jckowal piszże 00:36, 22 lut 2016 (CET)

Tektonikedytuj kod

Witaj! Czy możesz mi wytłumaczyć, dlaczego tutaj:

 1. Usunąłeś link do nazwy rodzajowej Graueria? Moim bowiem skromnym zdaniem link ten okaże się przydatny, gdy powstanie artykuł o tym rodzaju.
 2. Usunąłeś spacje między klopkami pierwszej litery inicjałów, a drugimi literami? To, że w angielskim coś piszę się w jakiś sposób nie oznacza, że polska typografia na to przystaje.

Grzegorz Browarski (dyskusja) 16:15, 24 lut 2016 (CET)

Co do zasady stawiania (bądź nie spacji) faktycznie są różne szkoły – przyznaję Ci rację. Z taksonem monotypowym również. Co do zmiany nazwy sekcji i przeredagowania artykułu – zrobiłem to w oparciu o wypracowany przez Wikiprojekt:Zoologia schemat opisu gatunków ptaków. Podobnie jest chociażby z artykułami o związkach chemicznych – w ich budowie też widoczny jest pewien schemat. W kwestii argumentu, iż Ty nie stosujesz takiego podziału i również prosisz mnie o to, odsyłam do Wikipedia:Czyją własnością są artykuły. Pozdrawiam, Grzegorz Browarski (dyskusja) 17:14, 24 lut 2016 (CET)

Plumage freshedytuj kod

Dobry wieczór. Nie mam przed oczami całego zdania, prawdopodobnie chodzi o pióra nowe, świeżo po pierzeniu, tj. w dobrym stanie (przeciwieństwem plumage fresh byłoby plumage worn lub heavily worn). Soldier of Wasteland (dyskusja) 22:05, 28 lut 2016 (CET)

 • Btw – czy jest w HBW Alive mowa o wysiadywaniu i pisklętach u tegoż taka? Resztę mam, tylko coś wybrakowane źródła – zebrałam do kupy calutkie dwie strony z Birds of Southern Rhodesia z podglądów Google (świetna zabawa tak btw), utknęłam w martwych punktach i skończyły mi się źródła. Pozdrawiam, Soldier of Wasteland (dyskusja) 18:01, 29 lut 2016 (CET)

Odp:Pytanieedytuj kod

Odp:Pytanie

To po naszemu 'las wtórny' – odrodzony po silnym zaburzeniu/zniszczeniu drzewostanu pierwotnego. Kenraiz (dyskusja) 23:36, 4 mar 2016 (CET)

Smużka dońskaedytuj kod

Dziękuję, wygląda na to że Formozow rzeczywiście był pierwszy. Ogniowa wziąłem ze strony ITIS, ale najwyraźniej to błąd. MSW i IUCN są innego zdania. Szczureq (π?) 19:47, 8 mar 2016 (CET)

I wszystko jasne. Dobrze że to wypatrzyłeś. Szczureq (π?) 10:06, 9 mar 2016 (CET)

Podziękowanie - Tektonikedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 08:17, 15 mar 2016 (CET)

Cetartiodactylaedytuj kod

Cześć. Jak widzę zmieniałeś świniowatym rząd z parzystkopytnych na Cetartiodactyla. Celowo? Póki co brak jakiś mocnych źródeł, a publikacja PAN lokuje je w parzystokopytnych. Jacek555

To co robimy? Jacek555 10:42, 19 kwi 2016 (CEST)

Podziękowanie - Jastrząb drobnyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 09:50, 1 maj 2016 (CEST)

Re: Nazwa chomik tureckiedytuj kod

Wstawiłem źródło dla tej nazwy. Lepsze niż translator. Wprawdzie na stronie PWN, ale taki to trochę wątłe, bo translator nie mówi o tym że chodzi o gatunek Mesocricetus brandti. Natomiast nie widzę źródeł dla nazwy chomik azerski, więc usunąłem. Jacek555 14:01, 6 maj 2016 (CEST)

Białorzytkaedytuj kod

Dzień dobry. Czy mogłabym cię poprosić o pełen art z HBW Alive o białorzytce białogrzbietej? Chciałabym rozszerzyć ją do DA, nie wiem, czy czegoś nie brakuje. Soldier of Wasteland (dyskusja) 19:47, 6 maj 2016 (CEST)

Czy wiesz – Cudolotka białogardłaedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Torrosbak (dyskusja) 11:41, 14 maj 2016 (CEST)

Lamna dwustępkowaedytuj kod

Witaj! Gdzie mogę znaleźć zapis tego postanowienia? Nigdy bowiem wcześniej o nim nie słyszałem :-) Grzegorz Browarski (dyskusja) 20:05, 27 maj 2016 (CEST) Ok, dzięki! Grzegorz Browarski (dyskusja) 20:17, 27 maj 2016 (CEST)

Podziękowanie - Cudolotka białogardłaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 13:32, 28 maj 2016 (CEST)

Kwestionariusz profilu Dyrektora Wykonawczego 2016 dla Wikimedia Foundationedytuj kod

Rada Powiernicza Wikimedia Foundation wyznaczyła komitet, którego zadaniem jest wyszukanie następnego Dyrektora Wykonawczego. Jednym z pierwszych jego zadań jest opracowanie opisu dla tego stanowiska. Dlatego zwracamy się do społeczności Wikimedia z prośbą o udział w tym procesie. Prosimy o poświęcenie kilku minut i wypełnienie ankiety, byśmy lepiej zrozumieli oczekiwania społeczności i pracowników dotyczące dyrektora wykonawczego Fundacji.

Dziękujemy, Komitet Sterujący ds. Wyszukiwania Dyrektora Wykonawczego Wikimedia Foundation via MediaWiki message delivery (dyskusja) 00:30, 2 cze 2016 (CEST)

Ad:Bielik_zwyczajnyedytuj kod

Ad:Bielik_zwyczajny

Witam, jakiś komentarz, dlaczego niepotrzebne? pzdr -- C12 (dyskusja) 13:47, 15 cze 2016 (CEST)

Odp:Ad:Bielik_zwyczajny

Dzięki za wyjaśnienie. Tak poza tym: nazwa orłan prawdopodobnie została zapożyczona z języka rosyjskiego? -- C12 (dyskusja) 11:34, 16 cze 2016 (CEST)

Hawajki Hemignathusedytuj kod

Dzień dobry. Widzę, że zaktualizowałeś też rodzaj Hemignathus pod systematykę z UJ. Jest problem tego typu, że 2 hawajki są tam uznane za odrębny gatunek. Hawajka półżuchwowa ma DA i głupio byłoby rozbijać ją na mniejsze arty. Co sądzisz o tym, by zrobić redirecty z hawajek: czarnokantarowej i leśnej na półżuchwową? Jest to DA wykorzystujące wszystko, co jest dostępne w internecie (zakładając, że nie napiszę do żadnych instytucji), o ile ktoś nie odkryje jakichś zaginionych notatek (np. jak w przypadku tego ptaka), to się nic nie zmieni. Soldier of Wasteland (dyskusja) 20:15, 19 cze 2016 (CEST)

Podziękowanie - Kuna tamilska, Pojana zachodnioafrykańskaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 09:17, 23 cze 2016 (CEST)

Rodzaj bawolcaedytuj kod

Cześć. Pisze o rodzaju Alce. Czy nie masz na mysli rodzaju Alces (łoś)? Mpn (dyskusja) 15:37, 26 cze 2016 (CEST)

Podziękowanie - Puchacz białoplamyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 10:02, 6 lip 2016 (CEST)

Odp.edytuj kod

Nie wiem do końca, jakie standardy panują Wikipedii odnośnie pisania tytułów kursywą, szukałem takiej dyskusji i jej nie znalazłem. Usunąłem kursywę dlatego, że w ŻADNYM innym artykule (no dobra, chyba dwa były, ale niebiologiczne) jej nie znalazłem. We wszystkich artykułach dot. gatunków i rodzajów nieposiadających polskich nazw, a jedynie łacińskie, nie było artykułu z kursywą. Widziałem też, jak jeden redaktor/admin (nie pamiętam) usunął kursywę z artykułu o rodzaju, w uzasadnieniu podając "Należy rozważyć sens używania tego szablonu". W artykułach biologicznych kursywę spotykam tylko za to pod spodem (także w pierwszej, pogrubionej nazwie, co łamie zasadę unikania podwójnego wyróżniania, ale jest to wyjątek). No i usunąłem ją też, bo wszystkie artykuły z obcojęzycznymi nazwami (i nie tylko), np. o książkach, filmach, albumach muzycznych itp. musiałyby być pisane kursywą, a tak się nie robi; warto się IMO zastanowić, dlaczego. Ale ja nie wiem, jak na to Wikipedyści reagują. Była na ten temat jakaś dyskusja? Może zbyt pochopnie usunąłem, nie wiem. Wydaje mi się to jednak słuszne, biorąc pod uwagę praktykę innych Wikipedystów. Poza tym nagłówek tytułowy jest chyba sam w sobie pogrubiony, co by było podwójnym wyróżnieniem, gdyby był dodatkowo z kursywą. Ale szczerze mówiąc nie jestem specem od typografii. Jeśli znasz jakąś dyskusję na ten temat, to proszę, podeślij. Pozdrawiam, ~Shumkichi napisz wiadomość 16:16, 2 sie 2016 (CEST).

 • Jak pisałem, wiem, że nazwy łacińskie zapisuje się kursywą, nawet jeśli łamie to zasadę nieużywania podwójnego wyróżnienia, ale np. w artykułach Carabusa (tego od chrząszczy :D) nie spotkałem się z zapisem kursywą, tak samo tutaj i w wielu innych artykułach. Specem od typografii w przypadku artykułów biologicznych nie jestem i trzeba by poszukać dokładniej, nie tylko w źródłach dot. języka polskiego, ale też w na stronach biologia-related. Spróbuję coś znaleźć na ten temat, jeśli Ty możesz, to też poszukaj :) Pozdrawiam ponownie, ~Shumkichi napisz wiadomość 13:51, 3 sie 2016 (CEST).

Czaplowceedytuj kod

Zauważyłem niezgodność z en:Ardeae oraz z podziałem w en:Pelecaniformes. Możesz sprawdzić? Chrumps 21:32, 28 sie 2016 (CEST)

SM UC-5edytuj kod

Witam

Czy się nie obrazisz, gdy przemebluję (w zasadzie napiszę od nowa) Twój art o tym okręcie, przygotowując go do DA? Pozdrawiam;) Zala (dyskusja) 22:19, 19 wrz 2016 (CEST)

I jak, może być? Starałem się zachować wszystkie informacje, które były w Twojej wersji artykułu. Zala (dyskusja) 20:48, 23 wrz 2016 (CEST)

Podziękowanie - Ryjonos borneańskiedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 13:13, 23 wrz 2016 (CEST)

Czy wiesz – Arasari wielopręgiedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Jckowal piszże 22:02, 24 wrz 2016 (CEST)

Czy wiesz – Tukan górskiedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Pat158 (dyskusja) 22:46, 27 wrz 2016 (CEST)

Czy wiesz – Arasari kędzierzawyedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, D kuba (dyskusja) 21:17, 5 paź 2016 (CEST)

Tsuga formosanaedytuj kod

Jest to synonim Tsuga chinensis. Selso (dyskusja) 19:30, 6 paź 2016 (CEST)

Podziękowanie - Arasari wielopręgiedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 10:01, 11 paź 2016 (CEST)

Podziękowanie - Tukan górskiedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 13:21, 13 paź 2016 (CEST)

Podziękowanie - Arasari kędzierzawyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 09:55, 24 paź 2016 (CEST)

Ad:Żeneta olbrzymiaedytuj kod

Ad:Żeneta olbrzymia

Cześć! Duży, fajny, ciekawy ssak. Gdybyś mógł to jakoś poprawić, to jeszcze można zgłosić do rubryki Czy wiesz..., piątek to ostatni dzień na to zgłoszenie, bo jest tam kilka niezrozumiałych rzeczy. Choćby: Duża żeneta. (w sekcji Morfologia) i Choć być samotny. (Ekologia). Pozdrawiam. --Mozarteus (dyskusja) 23:50, 27 paź 2016 (CEST)

Podziękowanie - Mangusta pręgoszyjaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 10:14, 28 paź 2016 (CEST)

Czy wiesz – Ostrolot białogrzbietyedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Mozarteus (dyskusja) 10:51, 31 paź 2016 (CET)

Podziękowanie - Mysikrólik płomiennyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 10:41, 6 lis 2016 (CET)

Eucalyptus degluptaedytuj kod

Nie mam pojęcia. W Googlu wyskakuje eukaliptus tęczowy, jednak ni wiem na ile stosowna jest ta nazwa. Może zapytałbyś Kenraiza? Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru. Tournasol Słucham :) 18:14, 6 lis 2016 (CET)

Czy wiesz – Amazonka małaedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Jckowal piszże 16:02, 12 lis 2016 (CET)

Otolemuredytuj kod

Rodzaj obejmuje gatunki występujące w [6].

Proszę o czytanie tego, co się pisze, bo potem taka chałtura będzie wisieć w nieskończoność. Hoa binh (dyskusja) 20:22, 18 lis 2016 (CET)

 • To samo w Igłoszpon - Rodzaj obejmuje gatunki występujące w [4]. Dużo jeszcze tego znajdę? Hoa binh (dyskusja) 20:23, 18 lis 2016 (CET)

Podziękowanie - Ostrolot białogrzbietyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 12:25, 24 lis 2016 (CET)

Podziękowanie - Wrona białoszyjaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 22:15, 27 lis 2016 (CET)

Podziękowanie - Uszatka jamajskaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 22:16, 27 lis 2016 (CET)

Podziękowanie - Mangustka kongijskaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 09:11, 28 lis 2016 (CET)

Podziękowanie - Amazonka małaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 20:50, 4 gru 2016 (CET)

Czy wiesz – Monareczka białogrzbietaedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, D kuba (dyskusja) 22:11, 7 gru 2016 (CET)

Podziękowanie - Wrona jasnodzioba, Błyszczak białoskrzydłyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 01:22, 11 gru 2016 (CET)

Podziękowanie - Monareczka białogrzbietaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 12:35, 22 gru 2016 (CET)

Czy wiesz – Drozd Taczanowskiegoedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Szoltys [Re: ] 23:08, 26 gru 2016 (CET)

Czy wiesz – Klejnocik Taczanowskiegoedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Mozarteus (dyskusja) 23:42, 6 sty 2017 (CET)

Wilkedytuj kod

Canis to znaczy wilk? Nie ukrywam, że pierwszy raz słyszę o czymś takim. 95.41.18.250 (dyskusja) 00:04, 8 sty 2017 (CET)

User:EGalvez (WMF)/Sandbox/MassMessageTestedytuj kod

Witaj! Wikimedia Foundation prosi Cię o wyrażenie opinii w ankiecie. Chcemy wiedzieć jak dobrze wspomagamy Twoją pracę na i poza wiki oraz jak możemy zmienić lub ulepszyć różne kwestie w przyszłości.[1] Opinie, którymi się podzielisz, bezpośrednio wpłyną na obecne i przyszłe prace Wikimedia Foundation. Zostałeś losowo wybrany do wzięcia udziału w tej ankiecie, tak, jak chcielibyśmy wysłuchać Twojej społeczności Wikimedia. Aby podziękować Ci za Twój poświęcony czas, rozdamy 20 T-shirtów Wikimedia do losowych uczestników tego badania.[2] Ta ankieta jest dostępna w różnych językach i zajmie między 20 a 40 minut.

Weź udział w ankiecie teraz!

Możesz dowiedzieć się więcej na temat tego projektu. Ta ankieta jest hostowana przez zewnętrzny serwis i podlega temu oświadczeniu prywatności. Odwiedź naszą stronę z najczęściej zadawanymi pytaniami, aby znaleźć więcej informacji na temat tego badania. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy lub chcesz wypisać się z przyszłych prób komunikacji, wyślij e-mail na surveys@wikimedia.org.

Dziękujemy! --EGalvez (WMF) (talk) 22:45, 13 sty 2017 (CET)

Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey (revised heading)edytuj kod

Witaj! Wikimedia Foundation prosi Cię o wyrażenie opinii w ankiecie. Chcemy wiedzieć jak dobrze wspomagamy Twoją pracę na i poza wiki oraz jak możemy zmienić lub ulepszyć różne kwestie w przyszłości.[3] Opinie, którymi się podzielisz, bezpośrednio wpłyną na obecne i przyszłe prace Wikimedia Foundation. Zostałeś losowo wybrany do wzięcia udziału w tej ankiecie, tak, jak chcielibyśmy wysłuchać Twojej społeczności Wikimedia. Aby podziękować Ci za Twój poświęcony czas, rozdamy 20 T-shirtów Wikimedia do losowych uczestników tego badania.[4] Ta ankieta jest dostępna w różnych językach i zajmie między 20 a 40 minut.

Weź udział w ankiecie teraz!

Możesz dowiedzieć się więcej na temat tego projektu. Ta ankieta jest hostowana przez zewnętrzny serwis i podlega temu oświadczeniu prywatności. Odwiedź naszą stronę z najczęściej zadawanymi pytaniami, aby znaleźć więcej informacji na temat tego badania. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy lub chcesz wypisać się z przyszłych prób komunikacji, wyślij e-mail na surveys@wikimedia.org.

Dziękujemy! --EGalvez (WMF) (talk) 22:50, 13 sty 2017 (CET)

Podziękowanie - Drozd Taczanowskiegoedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 23:15, 16 sty 2017 (CET)

Podziękowanie - Klejnocik Taczanowskiegoedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Torrosbak (dyskusja) 10:21, 24 sty 2017 (CET)

Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia surveyedytuj kod

(Sorry to write in English)

Witaj! To jest ostateczne przypomnienie o ankiecie Wikimedia Foundation, która zakończy się 28 lutego 2017 (23:59 UTC). Ta ankieta jest dostępna w różnych językach i zajmie między 20 a 40 minut. Weź udział w ankiecie teraz.

Jeżeli już wypełniałeś tą ankietę - dziękujemy!

O tej ankiecie: Możesz dowiedzieć się więcej na temat tego projektu tutaj lub zapoznać się z najczęściej zadawanymi pytaniami. Ta ankieta jest hostowana przez zewnętrzny serwis i podlega temu oświadczeniu prywatności. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy lub nie chcesz dalszego kontaktu związanego z tą ankietą, wyślij e-mail poprzez funkcję EmailUser do User:EGalvez (WMF). O Wikimedia Foundation: Wikimedia Foundation wspiera Cię pracą nad oprogramowaniem i technologią, aby nasze strony działały szybko i bezpiecznie oraz były dostępne dla każdego. Tak samo wspiera różne inicjatywy związane z rozszerzaniem zasięgu dostępu do wolnej wiedzy. Dziękujemy! --EGalvez (WMF) (talk) 09:04, 23 lut 2017 (CET)

Odp:Jeżozwierzedytuj kod

Odp:Jeżozwierz
Spoko, nie miałem źródła, więc nie przenosiłem, ale widzę, że dodałeś i przeniosłeś hasło. Super. D kuba (dyskusja) 16:21, 4 mar 2017 (CET)

Czy wiesz – Krytonosek dużyedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Czytelnik Janek (dyskusja) 15:59, 21 mar 2017 (CET)

Tragopanyedytuj kod

Dobry wieczór. Widzę, że edytowałeś Tragopana – gdzieś zgubiła się długość i masa ciała :) Soldier of Wasteland (dyskusja) 20:58, 29 mar 2017 (CEST)

Podziękowanie - Karłówka brązowolicaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Szoltys [Re: ] 03:21, 2 kwi 2017 (CEST)

Podziękowanie - Łąkówka liliowaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 15:37, 4 kwi 2017 (CEST)

Podziękowanie - Arfakiankaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:05, 7 kwi 2017 (CEST)

Podziękowanie - Karłówka płowolicaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:58, 10 kwi 2017 (CEST)

Podziękowanie - Karłówka skromna, Lora piżmowaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 05:59, 11 kwi 2017 (CEST)

Wikipedysta:Arturo24/brudnopisedytuj kod

Witam. Twoja strona brudnopisu została usunięta z kategorii, w których znajdować się nie powinna - odwołanie do kategorii zostało zamienione na link. Podczas pisania artykułu w brudnopisie zamiast: [[Kategoria:XXX]], używaj [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu przebywa w poważnej kategorii Wikipedii. Podczas umieszczania artykułu pod właściwą nazwą należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować (dotyczy to również linków interwiki). Dziękuję za zrozumienie. Ta wiadomość została wygenerowana automatycznie, dlatego nie musisz na nią odpowiadać. Beau.bot (dyskusja) 20:01, 13 kwi 2017 (CEST)

Podziękowanie - Sieweczka andyjskaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Szoltys [Re: ] 04:02, 17 kwi 2017 (CEST)

Podziękowanie - Krytonosek duży, Tyraneczek białobrzuchyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:53, 19 kwi 2017 (CEST)

Niełaz wielkiedytuj kod

Cześć! Dlaczego? Grzegorz Browarski [🍺] 09:46, 21 kwi 2017 (CEST)

Dzięki za szybką odpowiedź! Nie rozwiewa ona jednak wszystkich moich wątpliwości. Mianowicie chodzi mi o to, że jeżeli dla taksonów monotypowych mielibyśmy używać tych pól do podawania autora i roku pierwszej publikacji tegoż taksonu, to co do czego w takim przypadku miałoby służyć pole |nazwa łacińska =? Do podawania drugi raz tego samego? Grzegorz Browarski [🍺] 10:04, 21 kwi 2017 (CEST) Teraz już wszystko rozumiem. Dzięki za wyjaśnienie! Grzegorz Browarski [🍺] 10:26, 21 kwi 2017 (CEST)

Czy wiesz – Zimorodek madagaskarskiedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Torrosbak (dyskusja) 21:45, 23 kwi 2017 (CEST)

Czy wiesz – Brzegówka malutkaedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Mozarteus (dyskusja) 23:39, 24 kwi 2017 (CEST)

Re: Pytanieedytuj kod

Angielska nazwa "pill millipedes" odnosi się do nadrzędu Oniscomorpha, który nie ma polskiej nazwy. Jednak nadrząd ten ma tylko dwa współczesne rzędy: Glomerida i Sphaerotheriida. Pierwszy z nich nosi polską nazwę skulice, a drugi nie występuje w Europie, palearktycznej Azji i Ameryce Północnej – jeżeli kontekst jest zawężony do któregoś z tych terenów to nie będzie błędem użycie polskiej nazwy skulice. Jeśli mówimy o innym miejscu lub szerszym kontekście to koniczne będzie użycie naukowej nazwy Oniscomorpha. Carabus (dyskusja) 21:47, 30 kwi 2017 (CEST)

Błotniakiedytuj kod

Witam, co jest nie tak z nazwą? Nie mam pod ręką atlasu papierowego, niemniej jednak internet zdecydowanie potwierdza, że Circus to błotniaki. mathricktalk 09:34, 9 maj 2017 (CEST)

’’’Zagłosuj dziś’’’ w wyborach do Rady Powierniczej WMF!edytuj kod

Twoje konto spełnia kryteria udziału w głosowaniu w wyborach do Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia - oznacza to, że możesz mieć na nie wpływ.

Tegoroczne wybory to jedne z najważniejszych w historii naszego ruchu. Najbliższe lata (a kadencja Rady trwa trzy) to czas, kiedy będą miały miejsce kluczowe zmiany technologiczne (VR, AR, AI…) i społeczne (dominacja urządzeń mobilnych, gwałtowny wzrost czytelnictwa w Azji i Afryce, znacznie większe zapotrzebowanie na multimedia…). To ważne, aby osoby wybrane do Rady miały silny mandat społeczności - jednocześnie dotychczasowa historyczna frekwencja jest bardzo niska.

Dlatego Fundacja Wikimedia podejmuje duże wysiłki, aby zwiększyć​ udział społeczności w głosowaniu. Nie powinno zabraknąć w tym głosowaniu także osób z polskich projektów - tylko w ten sposób możemy mieć realny wpływ na decyzje, które będą silnie kształtowały rozwój ruchu Wikimedia.

Twój głos jest bardzo ważny - w poprzednich wyborach raptem kilka tysięcy głosów wystarczało do wyboru. Algorytm głosowania powoduje, że każdy głos “za” liczy się normalnie na plus, natomiast każdy głos na “nie” ma wagę kilkukrotnie większą na minus. Głosy neutralne pozostają bez wpływu na wynik. Posługuj się zatem tym mechanizmem rozważnie. Zostało niewiele czasu!

‘’’Zagłosuj w wyborach!’’’

-- mastibot <dyskusja> 00:06, 10 maj 2017 (CEST)

Podziękowanie - Brzegówka malutkaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:16, 12 maj 2017 (CEST)

Podziękowanie - Niedźwiedź grizliedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 01:36, 14 maj 2017 (CEST)

Podziękowanie - Zimorodek madagaskarski, Szpak balijskiedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Stanko (dyskusja) 07:00, 17 maj 2017 (CEST)

Podziękowanie - Żeneta tygrysiaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:44, 27 maj 2017 (CEST)

Podziękowanie - Wróbel ubogiedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:21, 7 cze 2017 (CEST)

Podziękowanie - Mangatka płowaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:09, 8 cze 2017 (CEST)

Podziękowanie - Płochacz kasztanowatyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:11, 9 cze 2017 (CEST)

Zagłosuj w wyborach do Funds Dissemination Committeeedytuj kod

Został już tylko jeden dzień, aby zagłosować w wyborach na członków finansowego komitetu doradczego przy Wikimedia Foundation - Fund Dessimination Committee. Ten organ wspiera fundację przy decydowaniu o tym, jak dystrybuować jej zasoby finansowe pomiędzy organizacje partnerskie. To ważny organ, którego skład będzie w znaczący sposób decydował o polityce finansowe WMF.

A decyzja o tym, kto wejdzie w jego skład zależeć będzie od takich osób jak Ty. Dlatego nie rezygnuj ze swojego prawa do oddania głosu w wyborach. Zagłosuj na wybranych członków FDC.

--mastibot <dyskusja> 22:12, 10 cze 2017 (CEST) 

Podziękowanie - Perukarz długoczubyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Szoltys [Re: ] 02:24, 12 cze 2017 (CEST)

Podziękowanie - Toko płowyedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:24, 16 cze 2017 (CEST)

Odp:Ploniarka azteckaedytuj kod

Odp:Ploniarka aztecka

Odtworzone. Pozdrawiam PawełMM (dyskusja) 16:13, 21 cze 2017 (CEST)

Ad:Sturnusedytuj kod

Ad:Sturnus

Gdzie występujące? :) Emptywords (dyskusja) 00:24, 3 lip 2017 (CEST)

Szynszyla małaedytuj kod

Mam pytanie o powody anulowania ostatniej edycji artykułu o szynszyli małej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szynszyla_ma%C5%82a. Edycja z dn. 11:47, 26 cze 2017 https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Szynszyla_ma%C5%82a&oldid=49706553. Powód cofnięcia zmian: wątpliwe źródło. Zmiany opierały się na artykule przygotowanym przez Jakuba Kliszcza, lekarza weterynarii, który zajmuje się dietetyką, stomatologią zachowawczą jak i chirurgią jamy ustnej królików i gryzoni. Zmieniony przeze mnie fragment artykułu wikipedii dotyczył żywienia szynszyli małej - jak może być wątpliwym źródłem źródło w postaci lekarza weterynarii, zajmującego się dietetyką gryzoni? Ponadto tekst, do którego odsyłam w zmienionym fragmencie, opatrzony jest bibliografią, w której znajduje się dziewięć naukowych pozycji: V. Derbaudrenghien, A. Van Caelenberg, K. Hermans, Ingrid Gielen, A. Martel. Dental pathology in chinchillas. Vlaams Diergeneeskundig Tijdschrift, 2010. David Alan Crossley. DENTAL DISEASE IN CHINCHILLAS. 2003. Cortes A., Miranda E., Jimenez J.E. : Seasonal food habits of the endangered long-tailed chinchilla (Chinchilla lanigera): the effect of precipitation. Mammalian Biology, 2002. Teresa Bradley Bays, Teresa Lightfoot, Jörg Mayer. EXOTIC PET BEHAVIOR. Saunders, an imprint of Elsevier Inc, 2006. Capello Vittorio. Diagnosis and treatment of dental disease in pet rodents. Journal of Exotic Pet Medicine, 2008. Clauss Marcus. Clinical Technique: Feeding Hay to Rabbits and Rodents. Elsevier 2012. http://wildchinchillas.org/ M. Gumpenberger, E. Jeklova, M. Skoric, K. Hauptman, L. Stehlik, S. Dengg, V. Jekl. Impact of a high-phosphorus diet on the sonographic and CT appearance of kidneys in degus, and possible concurrence with dental problems. Veterinary Record published online January 11, 2012. Lianne McLeod. Chinchilla Chew Toys – Safe and Toxic Woods.

To też są wątpliwe źródła?

Wobec powyższego czy mogę prosić o przywrócenie wprowadzonych zmian?

Przepraszam za anonimowy głos, ale nie mogę się skutecznie zalogować do Wikipedii (wikipedysta Torgaj) - po zalogowaniu się jestem natychmiast wylogowywana. Testowałam trzy przeglądarki i wersję mobilną Wikipedii (na telefonie).

Kategoria:Uczestnicy Akcji Batutaedytuj kod

Utworzyłem zatem dwie listy: Wikipedysta:Arturo24/ptaki bez źródeł i Wikipedysta:Arturo24/ssaki bez źródeł i wstawiłem je na stronę Wikipedia:BATUTA/Uczestnicy. Może ktoś kiedyś będzie chciał się dołączyć. Sławek Borewicz, → odbiór 18:55, 26 wrz 2017 (CEST)

wróbeledytuj kod

Hej, skoro uważasz że nawias przy "zwyczajnym" przy wróblu jest niepotrzebny to powiedz mi wg jakiego nazewnictwa wróbel jest wróblem zwyczajnym? --tadekptaku (dyskusja) 11:57, 14 mar 2018 (CET)

Re: Alkiedytuj kod

Witaj! A ja spytam inaczej. Jaki jest cel tego przypisu? Grzegorz Browarski [🍺] 00:03, 17 wrz 2018 (CEST)

Ad:Anolis megapholidotusedytuj kod

Ad:Anolis megapholidotus

Miejsce na przenoszony artykuł zrobione. Pawel Niemczuk (dyskusja) 19:23, 17 paź 2018 (CEST)

HBW Aliveedytuj kod

Dobry wieczór, mam małą prośbę. Czy chciałbyś mi podesłać artykuł o bieliku z HBW Alive, o ile masz tam jeszcze subskrypcję? Razem z @Tebeuszek wzięliśmy się za artykuł o tym ptaku. Niestety autor na en.wiki podchodził do uźródłowienia luźno (mówiąc łagodnie), stąd mam np. sytuację z jednym przypisem, w której powołał się na starszą literaturę (aż z 2001 ;), która z kolei powołuje się na HBW z 1992 i tam trop się urywa. Pełna wersja z HBW pomogłaby bardzo. Pozdrawiam, Soldier of Wasteland (dyskusja) 19:42, 18 paź 2018 (CEST)

 • Tak, jest aktualny. Dziękuję bardzo. Soldier of Wasteland (dyskusja) 13:43, 19 paź 2018 (CEST)
  • Super, odebrałam :) A na marginesie, dobrze pamiętam, że masz Polskie nazewnictwo ssaków świata z 2015? Mam na podstawy hodowli projekt o gaurze i gajalu, na Wikipedii jest przypis w rodzaju Bos do tej pozycji i rozdziału ich na dwa gatunki (co nie wszędzie ma miejsce), jednak wolałabym zweryfikować to stanowisko zamiast powielać przypisu. Soldier of Wasteland (dyskusja) 13:54, 19 paź 2018 (CEST)
 • Tak, dziękuję. Soldier of Wasteland (dyskusja) 14:15, 19 paź 2018 (CEST)

Otusedytuj kod

Nie mam nic przeciwko takiemu rozwiązaniu, tylko w takim razie chyba należałoby w ogóle skasować osobną listę gatunków wymarłych i wciągnąć również O. frutuosoi i O. mauli na główną listę – inaczej część gatunków wymarłych będzie na osobnej liście tylko dla gatunków wymarłych, a część na liście głównej. Pozdrawiam --Macroclemmys (dyskusja) 16:05, 30 lis 2018 (CET)

Listedytuj kod

Witaj. Dostałem od Ciebie list z podziękowaniami za nałożenie blokady. Niczego takiego nie przypominam sobie?? Kiedy to zrobiłem? W Twoim rejestrze blokad nie ma na ten temat ani słowa-- Tokyotown8 (dyskusja) 13:42, 3 gru 2018 (CET)

 • Hej, nie ma sprawy. A może...zablokowałem zakres numerów z zastrzeżeniem blokowania zarejestrowanego użytkownika, logującego się z tego zakresu. Prawdopodobnie jednym z tych numerów było Twoje IP. Pozdrawiam i przepraszam za zamieszanie-- Tokyotown8 (dyskusja) 14:36, 3 gru 2018 (CET)
  • Hej, istotnie masz rację, jeszcze raz przepraszam za zamieszanie i Pozdrawiam-- Tokyotown8 (dyskusja) 14:47, 3 gru 2018 (CET)

Przypisyedytuj kod

 1. Ta ankieta dotyczy głównie opinii na temat bieżących prac Wikimedia Foundation, nie długoterminowej strategii.
 2. Kwestie prawne: Nie jest konieczne dokonanie zakupu. Trzeba być pełnoletnim aby uczestniczyć. Sponsorowane przez Wikimedia Foundation, zlokalizowana w 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Koniec 31 stycznia 2017. Nie obowiązuje gdzie zakazano. Kliknij aby zobaczyć regulamin konkursu.
 3. Ta ankieta dotyczy głównie opinii na temat bieżących prac Wikimedia Foundation, nie długoterminowej strategii.
 4. Kwestie prawne: Nie jest konieczne dokonanie zakupu. Trzeba być pełnoletnim aby uczestniczyć. Sponsorowane przez Wikimedia Foundation, zlokalizowana w 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Koniec 31 stycznia 2017. Nie obowiązuje gdzie zakazano. Kliknij aby zobaczyć regulamin konkursu.

Gołąb górskiedytuj kod

Cześć, spojrzysz? Powtórzone sekcje o podgatunkach i nie tylko... Ark (dyskusja) 11:12, 13 sty 2019 (CET)

Incilius alvariusropucha koloradzkaedytuj kod

Wg Nowego słownika poprawnej polszczyzny Andrzeja Markowskiego: „Nazw mieszkańców i przymiotnika nie tworzy się” od nazwy Kolorado [2], a nazwa to jednak pojawia się na różnych stronach. Czy źródło Zwierzęta: encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, s. 436 podaję nazwę polską ropucha koloradzka a jak tak to czy nazwa polska jest oficjalnie zatwierdzona? Pozdrawiam, Gdarin dyskusja 13:28, 2 kwi 2019 (CEST)

Czy wiesz – Amastridiumedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Szoltys [Re: ] 11:46, 6 maj 2019 (CEST)

Cyraneczka karolińskaedytuj kod

Edytowałem tę stronę z 2 IP, a moje zmiany zostały usunięte. Ta strona zawiera błędy merytoryczne. Wedle aktualnych danych, Cyraneczka karolińska to gatunek, a nie podgatunek cyraneczki. Polecam przeczytanie atlasu Svenssona z 2009.

Podziękowanie - Amastridiumedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:37, 31 maj 2019 (CEST)

Kolibryedytuj kod

Mam wrażenie, część gatunków z rodzaju Riccordia jest jednocześnie w rodzaju Chlorostilbon. Mógłbyś to sprawdzić? Pikador (dyskusja) 10:20, 2 cze 2019 (CEST)

 • Jak widzę systematyka wśród kolibrów dość dynamicznie się zmienia. Może się trochę wstrzymać ze zmianami, aż to się w miarę ustabilizuje? Anglojęzyczne listy chyba nadal maja wszystko po staremu? Pikador (dyskusja) 12:06, 4 cze 2019 (CEST)

Czy wiesz – Ramphocaenusedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Mpn (dyskusja) 13:17, 6 cze 2019 (CEST)

Podziękowanie - Ramphocaenusedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 05:14, 13 lip 2019 (CEST)

Czy wiesz – Malpolon (rodzaj)edytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Szoltys [Re: ] 19:55, 21 lip 2019 (CEST)

Pójdźka zwyczajnaedytuj kod

Po Twojej edycji z 2011 roku treść jest trochę niespójna, bo mowa jest o 7 podgatunkach, a wymienionych jest 8, w tym dwa o polskiej nazwie pójdźka arabska. W bazie ITIS wymienione jest jeszcze więcej podgatunków. Czy mógłbyś to sprawdzić i ewentualnie poprawić? Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale jako miłośnik przyrody staram się po prostu o jak najwyższą jakość artykułów na wiki. Pikador (dyskusja) 21:51, 28 lip 2019 (CEST)

Sokół berberyjskiedytuj kod

Kolejna moja prośba o aktualizację artykułu, bo zaszły zmiany w systematyce tego (pod)gatunku, a sam nie wiem jak to "rozgryźć". M.in. w ITIS, natomiast IUCN usunął go z bazy i obecnie traktuje jako synonim Falco peregrinus (Falco peregrinus (del Hoyo and Collar 2014) was previously split as F. peregrinus and F. pelegrinoides following Sibley and Monroe (1990, 1993).). Pikador (dyskusja) 08:23, 16 sie 2019 (CEST)

Kolejny ptaszekedytuj kod

Artykuł rybitwa czubata jest obecnie niespójny - gatunek, który się dzieli na dwa gatunki? (wcześniej była mowa o podgatunkach, ale ktoś to zmienił na gatunki). Chyba chodzi o to, że część źródeł (np. ITIS) wydzieliło T. sandvicensis acuflavidus jako osobny gatunek, no ale np. w IUCN nadal na mapce populacja amerykańska zaliczana jest do Thalasseus sandvicensis, a wyszukiwanie nazwy Thalasseus acuflavidus nic nie zwraca. Czy mógłbyś to uporządkować? Nie wiem, która klasyfikacja na Wiki obowiązuje. Pikador (dyskusja) 10:40, 28 sie 2019 (CEST)

Dzierzba śródziemnomorskaedytuj kod

W tym taksonie znów zaszły zmiany, zarówno HBW jak i IOC uważają go obecnie za gatunek monotypowy, a wyszczególnione w artykule podgatunki wróciły z powrotem do srokosza (Mielczarek & Kuziemko uwzględnili już tę zmianę w swojej liście, choć im się coś dzisiaj stronka sypie i dałem radę wejść tylko poprzez web.archive.org). I nie wiem co z tym zrobić - wywalić te podgatunki po prostu? Ale chyba jakaś wzmianka o tym, że dawniej klasyfikacja była inna chyba powinna pozostać? No i jest problem drugi - gatunek jest wyszczególniony w artykule Ptaki Polski, chociaż nie ma go na liście Komisji Faunistycznej, według uwagi z artykułu: Jej występowanie w Polsce stwierdza WICE i Internetowy Magazyn Przyrodniczy "Salamandra" (nr 2/1999 (11)). Czy to jest wystarczająca przesłanka, by wciągać tę dzierzbę na listę ptaków Polski? Jakoś mi się nie wydaje, zwłaszcza zważywszy na usunięcie kilkunastu podgatunków z taksonu, a kto wie, który to konkretnie podgatunek był stwierdzony w Polsce? Jak myślisz, co z tym fantem począć? Pikador (dyskusja) 21:48, 9 wrz 2019 (CEST)

 • Dzięki za poprawkę, dopisałem też kwestię (nie)występowania tej dzierzby w Polsce. Pozostaje jeszcze usunąć ją z listy ptaków Polski, postaram sie to zrobić w tym tygodniu, przy okazji wprowadząjąc kilka nowych gatunków dodanych przez Komisję Faunistyczną w zeszłym roku (łącznie mają już 460). A sprawdzając inne ptasie artykuły zauważyłem, że Mielczarek&Kuziemko obecnie określają kosa nazwa "kos" (bez członu "zwyczajny"). Przenosimy z powrotem? Pikador (dyskusja) 20:46, 11 wrz 2019 (CEST)

Znikające nazwy w Mielczarek&Kuziemkoedytuj kod

Zauważyłem (np. w edytowanym dzisiaj przez mnie mysikróliku zwyczajnym), że Mielczarek&Kuziemko w nowszych wersjach swojej bazy usunęli niektóre nazwy podgatunków, które mieli tam wcześniej. Do tej pory usuwałem takie nazwy z artykułów, bo obowiązuje nas najnowsza wersja bazy, a skoro coś usunęli, to chyba mieli powód. Dobrze robię? Pikador (dyskusja) 11:03, 19 wrz 2019 (CEST)

Czy wiesz – Wiwera plamistaedytuj kod

Dziękujemy i prosimy o więcej, Szoltys [Re: ] 11:21, 12 paź 2019 (CEST)

Blasisaurusedytuj kod

Cześć. Widziałem, że sprawdziłeś w CW rozbudowany przeze mnie art Blasisaurus. Planuję zgłosić go do wyróżnienia. Zastanawiam się, czy zgłosić go do DA, czy może pokusić się o zgłoszenie go od razu do AnM, jaka jest Twoja opinia? Mpn (dyskusja) 17:40, 28 paź 2019 (CET)

Indykowateedytuj kod

Takson indykowate czy też może indyki (Meleagrididae) nie jest od ładnych paru lat uznawany za rodzinę. ITIS traktuje go jako błędny synonim podrodziny Meleagridinae, której np. Mielczarek&Kuziemko nie uznają. Zdaje się, że IOC czy HBW Alive nie podają podziału na podrodziny tylko rodziny i rodzaje, więc nie mogę stwierdzić czy jest to powszechnie akceptowane rozwiązanie (Wikispecies wymienia taką podrodzinę w kurowatych, no ale to tylko inna odmiana Wikipedii). Angielska wiki ma artykuł o podrodzinie Meleagridinae, ale źródła to tam są stareńkie. Nie wiem jak to rozgryźć, bo źródeł u mnie brak, może masz jakiś pomysł? W każdym razie obecnie artykuł jest przestarzały i wymaga aktualizacji (bo lakoniczna wzmianka, że obecnie należy do rodziny kurowatych to za mało). Pikador (dyskusja) 17:36, 29 paź 2019 (CET)

Wiskacza peruwiańskaedytuj kod

Cześć. Dlaczego skasowałeś ten artykuł tworząc z adresu Wiskacza peruwiańska przekierowanie do art. Wiskacza górska? To odrębne gatunki: Lagidium peruanum i Lagidium viscacia. Masz jakieś mocne źródło, które zmienia ten podział? Zarówno w publikacji MIiZ PAN (Cichocki i inni), jak i w MSW Lagidium peruanum jest wymieniane. W MSW nie ma z kolei Lagidium ahuacaense, które wymienia Cichocki. Zapis na stronie Wiskacza po Twojej edycji zdaje się więc być błędny. Jacek555 13:07, 2 lis 2019 (CET)

Hm, wydaje mi się to ruchem zbyt pochopnym. Wspomniane źródła nie podają powodu zaproponowanego podziału systematycznego. Nie widzę, by wynikał z jakiś nowych badań. Publikacja Spotorno i Patton z 2015 nie wskazuje przyczyn podważania opublikowanych wyników badań filogenetycznych z wykorzystaniem mitochondrialnego genu cytochromu b z 2009 roku. Badania morfologiczne „Notes on the taxonomy of mountain viscachas of the genus Lagidium Meyen 1833 (Rodentia: Chinchillidae)” z 2017 także podają w wątpliwość hipotezę wspomnianej przez Ciebie publikacji. Więc raczej trochę zbyt wątłe podstawy, by wyciąć takson. Co myślisz? Jacek555 18:32, 2 lis 2019 (CET) Raczej bym zostawił, z wyjaśnieniem, że pozycja taksonomiczna tych zwierząt jest dyskutowana. Jacek555 21:33, 2 lis 2019 (CET)

Podziękowanie - Wiwera plamistaedytuj kod

W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:47, 3 lis 2019 (CET)

Handbook of the Mammals of the Worldedytuj kod

Cześć. Tak. Zauważyłem, że zabrałeś się za zmiany na podstawie Handbook of the Mammals of the World. Dzisiaj chciałem zrobić porządki w art. Kolczakowate (gryzonie), ale zorientowałem się, że wstawiłeś (obcy mi zupełnie) podział. Jak rozumiem, właśnie na podstawie HMW. Nazwiska autorów mocne, ale nie bardzo wiem skąd wzięli tyle zmian. Pewnie raczej bym szukał konkretnych publikacji (np. na temat badań filogenetycznych danego taksonu) i dopiero bym wprowadzał zmiany. Bo gdyby poruszyć jedną zmianę, to ona burzy relacje siostrzanych kladów. Tak np. gdy rano zaglądałem do kolczakowatych, to nie rozumiałem gdzie lokować pozostałe podrodziny (kolczakowce, palczatki), które tym samym zniknęły z artykułu. I zacząłem szukać w googlach jakichś wyników badań, które byłyby podstawą takich zmian, ale nie znalazłem. Jacek555 17:31, 8 lis 2019 (CET)

Masz poszczególne tomy Handbook of the Mammals of the World? Ciekaw jestem tej publikacji, ale nie dałem rady jej wypożyczyć. Jest tam więcej zaskakujących informacji? Jacek555 05:28, 14 lis 2019 (CET)

Pogrubianie nazw ptakówedytuj kod

Jak się zapatrujesz na sprawę pogrubiania (lub nie) nazw polskich w definicji oraz ewentualnie w infoboksie? Część wymienianych po kolei w definicji nazw jest stara, używana potocznie lub lokalnie, czasem niepewna (bo źródłem są fanowskie strony internetowe), a czasem błędna, bo systematyka się zmieniła i gatunek "przewędrował" do innego rodzaju, a nawet rodziny. Tak sobie myślę, czy nie zrobić tak, by tylko nazwy podawane przez Mielczarka/Kuziemkę w najnowszej wersji ich listy pisać pogrubioną czcionką, a wszystkie inne zwykłą? I druga sprawa - widziałem, że usunąłeś moje edycje, w których pogrubiłem nazwy taksonów w infoboksie – czy tu jest jakaś zasada, bo w wielu infoboksach jest pogrubienie, a w wielu nie ma - chyba raczej kwestia przypadku i woli edytujących, ale wypadałoby to jakoś ujednolicić. Pikador (dyskusja) 10:29, 13 lis 2019 (CET)

Stepówki - zmiana nazwy łacińskiejedytuj kod

Zauważyłem, że u Mielczarka&Kuziemki, HBW Alive i IOC nazwa rodziny stepówki to obecnie Pteroclidae (u nas jest Pteroclididae). ITIS ma jeszcze starą nazwę, no ale tam jak widzę aktualizacje są bardzo spóźnione względem innych baz danych ptaków. Specjalizujesz się w etymologii więc może mógłbyś to uaktualnić? Pikador (dyskusja) 13:18, 16 lis 2019 (CET)

Kompletna lista ptaków świataedytuj kod

Napisałem maila do pana P. Mielczarka, bo kilka spraw związanych z nazewnictwem było dla mnie trochę niejasnych. Dostałem dziś odpowiedź i myślę, że powinienem się tym z Tobą podzielić. Otóż oni nie są zwolennikami nadawania nazw podgatunkom:

Dawniej nie stosowało się polskich nazw dla podgatunków. Teraz coraz częściej niesłusznie próbuje się tym taksonom nadać polską nazwę.

Spytałem poza tym o "znikające" z Listy nazwy podgatunków, oraz czy to nie kormoran Phalacrocorax carbo sinensis występujący i gniazdujący w Polsce powinien mieć nazwę "zwyczajny" (tak mamy teraz na Wikipedii), w odróżnieniu od jedynie zalatującego Phalacrocorax carbo carbo:

Na naszej liście są podgatunki, które przez niektórych taksonomów są traktowane jako osobne gatunki, a nie taksony występujące w Polsce. Stąd nie ma na niej Phalacrocorax carbo sinensis i wszystko w przypadku tego gatunku jest w porządku. Dlatego też, jeśli w wyniku badań genetycznych takson niekiedy traktowany jako osobny gatunek okazuje się typowym podgatunkiem, to znika z naszej listy.

Niedawno Cię nawet pytałem o te znikające nazwy, teraz się to wyjaśniło. :)
Sprawa kolejna to kwestia nieszczęsnego członu "zwyczajny" w nazwach (wywiązała się nawet na ten temat dyskusja przy okazji nominowania artykułu "bielik" do medalu", niedługo mija termin dyskusji, a nominacja ma tylko 1 głos za, zajrzę do tego artykułu wieczorem). Pan Mielczarek odpowiedział mi tak:

Kwestia polskich nazw w nawiasach. Na przykładzie kormorana. Ogólnie stosujemy nazwę jednoczłonową - kormoran. W przypadku publikacji z wieloma gatunkami z tego rodzaju lub wykazu gatunków w listach gatunków lub tak jak pod linkiem do rodzaju Phalacrocorax na Wikipedii powinna być nazwa kormoran zwyczajny.

Pozdrawiam Pikador (dyskusja) 12:34, 26 lis 2019 (CET)

 • No ale z kolei Komisja Faunistyczna czy Minister Środowiska w ustawie o ochronie gatunkowej używają form skróconych. W każdym razie obie formy są dozwolone. Pikador (dyskusja) 13:12, 27 lis 2019 (CET)

Sericulusedytuj kod

W artykule tym dodałeś parę lat temu zdanie o długości i masie, zapominając wstawić liczby. Pozdrawiam Pikador (dyskusja) 11:50, 3 gru 2019 (CET)

Krzyż przy wymarłych taksonachedytuj kod

Nie wiem czy nie zaszkodzi dodać jeszcze krzyża poza informacją że takson wymarły, na en wiki jest. IMO dzięki temu jest bardziej czytelnie. Czy mamy jakieś wypracowane zalecenia w tej kwestii? Adrian (dyskusja) 20:48, 7 gru 2019 (CET)

Dzierzyk somalijskiedytuj kod

Sytuacja systematyczna tego gatunku w końcu się ustabilizowała na postawie najnowszych prac. Poprawiłem trochę artykuł, dodałem źródła, ale nie jestem w stanie opisać trochę zawiłej historii jego systematyki (jest ona w skrócie wytłumaczona przez HBWA), bo się na tym nie znam. Czy mógłbyś dodać parę zdań na ten temat? W sekcji Linki zewnętrzne wstawiłem najnowszą publikację dotyczącą tego gatunku, na pewno się przyda. Pikador (dyskusja) 09:49, 17 gru 2019 (CET)

Zasada działania HBW Aliveedytuj kod

Cześć! Przychodzę z pytaniem o pewną zasadę działania HBW Alive, bo wiem że korzystasz. Dostałam parę lat temu na gwiazdkę jeden z tomów HBW, natomiast z tego co widzę bardziej się opłaca go sprzedać i kupić sobie najkrótszy dostęp do HBW Alive, co wychodzi dużo taniej. Nie wiem natomiast czy sprawdzałeś lub czy tam gdzieś podają, czy istnieje jakiś limit otwierania stron na minutę? (skoro subskrypcja daje dostęp do całej bazy to jak najbardziej stron starczy) Chodzi mi o coś takiego jak na Google Books, że masz komunikat o podejrzanej aktywności, każą wpisywać captchę itd. Ściągnięcie adekwatnej ilości stron w .pdf to dla mnie nie problem, natomiast nie wiem, czy się nie zabezpieczyli przed takimi pomysłami, bo jeśli nie to bardzo poważnie bym się zdziwiła – a jest mowa tylko o używaniu narzędzi do tych celów w FAQ, podczas gdy mam na myśli robienie tego ręcznie :) Soldier of Wasteland (dyskusja) 19:02, 28 gru 2019 (CET)

 • Tak, raczej tyle wystarczy. ~To że nie ma takiej opcji to nie przeszkadza – są od tego wtyczki do przeglądarki. Soldier of Wasteland (dyskusja) 23:00, 28 gru 2019 (CET)

Strzyżyk nadrzecznyedytuj kod

Słyszałem, że masz dostęp do pełnej wersji HBW Alive. Stąd moja prośba - wprowadziłem właśnie zmiany w tym artykule, zmieniła się systematyka i podgatunek z Kanady i USA wydzielono do osobnego gatunku, ale tym samym rozdział o środowisku, który opisywał tę północną populację jest nieaktualny. Usunąłem część tych nieaktualnych informacji, ale może mógłbyś ten rozdzialik napisać od nowa w oparciu o HBW Alive? Pikador (dyskusja) 16:46, 6 sty 2020 (CET)

Torbaczeedytuj kod

Mógłbyś zerknąć w tę dyskusję dotyczącą infoboksu „Zwierzę”? Jest dylemat jak sklasyfikować torbacze, albowiem obecnie jako jedyne zwierzęta są one w niektórych artykułach w infoboksach przypisane do parametru „szczep”, który nie istnieje, a zatem się nie wyświetla w artykułach, np. wełnoopos. Pikador (dyskusja) 14:57, 14 sty 2020 (CET)

Musophagaedytuj kod

Nie ma tego rodzaju u Mielczarka & Kuziemki, te dwa gatunki umieszczają oni w rodzaju Tauraco, z tym że wersja ich bazy dotycząca turakowatych jest dość stara (2015-09-04). IOC, HBWAlive, Clements Checklist of Birds of the World ten rodzaj wyróżniają. Nie wiem czy zastąpić tymczasowo ten artykuł przekierowaniem, a może zapytać Mielczarka/Kuziemkę czy przypadkiem nie powinni zaktualizować systematyki tej rodziny? Kontaktowałeś się może z nimi kiedyś w sprawie zmian w systematyce? Pikador (dyskusja) 14:23, 3 lut 2020 (CET)

Do usunięcia?edytuj kod

Czy mam zgłosić do usunięcia stworzony przez Ciebie artykuł Lista gatunków ptaków o niepewnej pozycji taksonomicznej? Jak zapewne wiesz, systematyka tych gatunków się zmieniła i artykuł jest całkowicie nieaktualny. A może sam go zgłosisz? Pikador (dyskusja) 09:48, 1 mar 2020 (CET)

Lista gatunków ptaków o niepewnej pozycji taksonomicznejedytuj kod

Pikador (dyskusja) 11:24, 1 mar 2020 (CET)

Coś dobrego o północnoamerykańskich ptakachedytuj kod

Cześć, mam dla ciebie coś fajnego w kwestii źródeł. Być może @Małgorzata Kufel i @D kuba też byliby zainteresowani, więc ich tutaj taguję z taką samą prośbą – o napisanie na maila do mnie. Chodzi o całą bazę Cornella nt ptaków Ameryki Północnej (tę płatną, teraz się łączą z HBW w jedną), która jak się okazuje od ładnych 5 lat jest zgrana w txt i dostępna dla każdego, tylko inaczej niż przypadkiem chyba na to nie można było trafić ;) Soldier of Wasteland (dyskusja) 20:28, 6 mar 2020 (CET)

Stepówkiedytuj kod

Z tego co widzę, to Pteroclidiformes to synonim Pterocliformes, a Pteroclididae synonim Pteroclidae. Jako że lubujesz się w taksonomii, to może mógłbyś jakoś ten artykuł skorygować i uzupełnić? Bo np. teraz w infoboksie mamy wymienioną rodzinę Pteroclididae, a w treści Pteroclidae. Pikador (dyskusja) 10:09, 3 kwi 2020 (CEST)

Odp:Jastrząb drobnyedytuj kod

Odp:Jastrząb drobny

Hej, zgłosiłem Twój artykuł do wyróżnienia. W wolnej chwili zapraszam do włączenia się do ewentualnej dyskusji, pozdrawiam, D kuba (dyskusja) 12:00, 6 kwi 2020 (CEST)

 • Czy w tym artykule we fragmencie "spód koloru ryżowego" nie powinno być "różowego"? Nie słyszałem o kolorze ryżowym. Pikador (dyskusja) 22:01, 15 kwi 2020 (CEST)

Taki drobiazgedytuj kod

Czy te długie kreski w synonimach w infoboksie, jakie dałeś w artykule dzioborożec długoczuby, mają jakieś znaczenie? Miałem chęć je usunąć, ale wolę spytać. Pikador (dyskusja) 11:22, 11 kwi 2020 (CEST)

Re:Pytanko?edytuj kod

Nie, nie mam. Raz, że póki co radzę sobie bez, dwa - nie do końca podoba mi się ich model i to, że nie pozwalają na płatności z PayPal lub w inny, mniej spersonalizownay od karty sposób. Soldier of Wasteland (dyskusja) 17:48, 24 kwi 2020 (CEST)

 • Oczywiście, byłabym bardzo wdzięczna – odpowiednią kwotę za roczną subskrypcję mogę oddać, to nie problem. Nie wiem tylko, na ile bym to wykorzystała (chociaż rok to długo, po drodze będzie sporo ferii), mam ostatnio trochę uczelniano-życiowych zawirowań – aczkolwiek to tylko kwestia tego, czy będę dobrowolnie powtarzać część semestru decydując o tym już teraz, czy to będzie wymuszone decyzja później, na jedno wychodzi i daje trochę wolnego czasu ;) Możesz też (a raczej możemy) się spróbować dogadać z @Pikadorem, on ostatnio się wziął za solidne poprawki w artykułach. Ze swojej strony mogę zaoferować skany tej i tej książki (klasyczny skaner albo dobrej jakości zdjęcia, mam je fizycznie więc to nie problem), obydwu nie ma ani na Google Books w jakimkolwiek podglądzie, ani na Library Genesis. Szczególnie ta druga jest ciekawa, bo dotyczy dość mało poznanych grup ptaków. Soldier of Wasteland (dyskusja) 23:48, 24 kwi 2020 (CEST)
  • W porządku, odezwę się dzisiaj po zajęciach lub między zajęciami. Soldier of Wasteland (dyskusja) 00:34, 26 kwi 2020 (CEST)
   • Cześć, wysłałam ci wczoraj maila. Przepraszam za zwłokę, nie miałam pojęcia, jaki jest dzień tygodnia i ponieważ była niedziela moje plany na pisanie nie miały sensu. Soldier of Wasteland (dyskusja) 20:14, 29 kwi 2020 (CEST)

Toko żółtodziobyedytuj kod

Czy mógłbyś zerknąć na ten artykuł i skonfrontować ze swoimi źródłami? Prawdopodobnie (autorka nie dodała żadnych źródeł) opisuje on gatunek sprzed splitu na T. flavirostris i T. leucomelas (toko czerwonolicy), stąd np. była tu informacja, że występuje w Afryce środkowej i południowej. Usunąłem też zdjęcie zdecydowanie przestawiające T. leucomelas, bo zrobione w RPA. Nie zgadza mi się też rozmiar i masa ciała tych gatunków - w artykule toko czerwonolicy za HBWA podano 40 cm, samce 153–242 g, samice 138–211 g, tymczasem dla toko żółtodziobego podano (bez źródła) 56 cm, 1,7–2,7 kg - zbyt duże różnice jak na taksony uważane dawniej za jeden gatunek, ktoś tu się chyba walnął w masie o rząd wielkości. Znalazłem na stronie oiseaux-birds.com dane dla toko czerwonolicego: 48-60 cm, 1700-2700 g, tak więc na pewno ktoś się myli, ale kto? Trzeba by chyba poszukać w jakichś pracach naukowych czy wiarygodnych książkach, bo źródła internetowe podają różne informacje (znalazłem zarówno takie, które podają wartości zbliżone do tej wyższej, jak i niższej wartości masy ciała). Pikador (dyskusja) 11:34, 12 maj 2020 (CEST)

 • Pewnie informacje te zaczerpnięto z jakiegoś artykułu o toko czerwonolicym, np. tutaj i tutaj są zbliżone, choć nieidentyczne. Próbowałem znaleźć informacje o wymiarach i masie w starych publikacjach, ale bezskutecznie, znalazłem jedynie wymiary szczegółowe skrzydła, skoku itp. ale bez długości całkowitej czy masy, tak więc ciężko powiedzieć, czy HBWA ma rację. Do oryginalnej publikacji Rüppella nie udało mi się dokopać. Pikador (dyskusja) 12:39, 12 maj 2020 (CEST)

Oceanitesedytuj kod

Na pewno w tych książkach podano taki zasięg występowania? Może chodzi o same lęgi, bo jak się spojrzy na mapkę występowania np. oceannika żółtopłetwego to ma on znacznie większy zasięg. Pikador (dyskusja) 13:19, 17 maj 2020 (CEST)

Takson monotypowyedytuj kod

Mam 2 pytanka. Monotypowy rodzaj Djokoiskandarus powinien być chyba przeniesiony pod nazwę gatunku? Mamy jakąś obowiązującą dla gadów systematykę, jak w przypadku ptaków? Pikador (dyskusja) 12:44, 26 maj 2020 (CEST)

 • Przeniosłem pod nazwę gatunkową. Pikador (dyskusja) 08:56, 27 maj 2020 (CEST)
Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Arturo24" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy