Dyskusja wikipedysty:Cyon


Dyskusja wikipedysty:Cyon w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Witaj w polskiej Wikipedii!edytuj kod

Cieszymy się, że zainteresowała Cię idea wolnej encyklopedii i mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej.

Na dobry początek kilka przydatnych linków:

Zapoznaj się też z dwiema ważnymi zasadami:

 1. neutralnym punktem widzenia
 2. prawami autorskimi w Wikipedii.

Zobacz też najczęstsze nieporozumienia, jakie czasami nam się zdarzają.

Chcesz się pobawić bez obaw, że coś zepsujesz? Możesz założyć własny brudnopis – kliknij: Wikipedysta:Cyon/brudnopis i zobacz jak to działa :)

Pamiętaj – zawsze możesz kogoś poprosić o pomoc. Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji – wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i z pewnością Ci odpowie.

Jeżeli masz pytanie – możesz je też zadać na mojej stronie dyskusji. Kliknij tutaj, aby dodać nowe pytanie.

Jeśli w treści powyższych artykułów nie uzyskałeś odpowiedzi lub nie jesteś pewien sposobu formatowania treści, dodaj do swojej strony Szablon:Pomocy poprzez dopisanie słów {{pomocy|opis problemu}} na stronie swojej dyskusji lub wikipedysty, a na pewno zgłosi się ktoś chętny wyjaśnić kłopotliwą dla Ciebie sprawę.

Wstawianie podpisu

Zapraszamy również na kanał IRC #wikipedia-pl (można za pośrednictwem strony internetowej) – tam zawsze znajdzie się ktoś chętny do pomocy!

Przy okazji mała porada. Na stronach dyskusji, głosowaniach itp. mile widziane jest podpisywanie się. Mechanizm Wiki automatyzuje tę sprawę. Wystarczy wpisać ~~~~ (cztery tyldy) lub użyć odpowiedniego przycisku na pasku edycji (patrz ilustracja obok). Po zapisaniu strony pokaże się Twój nick z linkiem i datą.

I jeszcze jedna rada na zakończenie: śmiało edytuj strony!

Witam w gronie tworzących Wikipedię i pozdrawiam!


Roo72 Dyskusja

Herodot - Thuriiedytuj kod

U Wipszyckiej, na mapie na str. 168 w I tomie "Historii starożytnych Greków" jest jednak Thurioj. kaszkawal 20:00, 12 lut 2006 (CET)

Chyba tylko Thera (Santoryn), spośród tych znanych, pisze się po naszemu przez "Th". Idę czytać Herodota, bo mam dość Naszego miłośnika Scytów. kaszkawal 20:20, 12 lut 2006 (CET)

"Go" czy "go"edytuj kod

Taką formę używa Polskie Stowarzyszenie Go w swoim statucie. Z dużej litery pisana jest też na angielskiej wiki. Również strony poświęcone Go tak ją właśnie zapisują np. www.go.art.pl --Morte 20:32, 15 lut 2006 (CET)

Na stronie PWN widzę że Go pisane jest z małej litery. Ciekawe jest to o tyle że w opisach kilku polskich książek o Go (nie posiadam ich) używana jest forma Go a nie go. Sprawdziłem angielskie słowniki i tam również jest forma go, z zaznaczeniem że często używana jest nazwa Go. Teraz tak naprawdę to nie wiem jak się powinno zapisywać Go :) --Morte 22:20, 15 lut 2006 (CET)

Nie znam genezy powstania nazwy Go, ale cały czas chodzi mi po głowie że może to jest nazwa własna i stąd taka pisownia. PWN jeżeli chodzi o nazwy własne nie jest chyba za dobry bo właśnie znalazłem bład w wyrazie "adidas" (przy okazji go zgłosiłem):

 * Adidas (marka i firma) -sa, -sie * adidas (but sportowy) -sa, -sie; -sy, -sów 

Problem polega na tym że na stronie adidasa wszędzie używana jest forma z małej litery, więc jest to ewidentny błąd PWN. W tym przypadku opieranie się na angielskiej wiki jest bardziej wiarygodne niż na PWN :) --Morte 23:05, 15 lut 2006 (CET)

Po Twoim tłumaczeniu i całej dyskusji jestem w stanie przychylić się do pisania go z małej litery. Teraz trzeba uspójnić wszystkie hasła dotyczące go (co zacząłem już robić tyle że w złą stronę (-; ). Jeżeli nikt nie wnosi sprzeciwu co do sposobu zapisu go to zgłaszam się do uspójnienia. --Morte 16:04, 16 lut 2006 (CET)

Super, dzięki za pomoc, przyda się bo haseł jest sporo. --Morte 17:17, 16 lut 2006 (CET)

Dziękuję za cenną uwagę. Nasz 20:22, 18 lut 2006 (CET)

co sądzisz? Nasz

Hunowieedytuj kod

Armie Ludów Tureckich, Andrzej Michałek, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2001. Polimerek 23:41, 22 lut 2006 (CET)

Didacheedytuj kod

Wita, bardzo dziękuję za te poprawki na stronie. Ja też staram się rozbudowywać Wikipedię, vide np.:Patrystyka, Ojcowie Kościoła, Ojcowie Apostolscy. Pozdrawiam, --Stanp 19:03, 6 mar 2006 (CET)

Witaj, dlaczego skasowałeś polską wersję Didache? Przecież wielu polskojęzycznych użytkowników sieci woli czytać tłumaczenie polskie. Pozdrawiam, --Stanp 19:49, 6 mar 2006 (CET)

Przepraszam, niczego nie kasowales, ale nawet dodales wersje oryginalna. To ja sie pomylilem. Pozdrawiam serdedcznie, --Stanp 19:52, 6 mar 2006 (CET)

Świetnie, bo zapewne brakuje takich jak Ty specjalistów w wikipedii. Życzę zatem sukcesów dla dobra wspólnego, --Stanp 19:55, 6 mar 2006 (CET)

ChRLedytuj kod

Przez pomyłkę, przepraszam. Chciałem dodać foneycznie nazwę państwa po chińsku. Jeśli możesz, popraw.


Pozdrawiam!

Starscream 19:52, 21 kwi 2006 (CEST)

Glottaedytuj kod

Dałem formę attycką, bo - o ile się nie mylę - ten dialekt nauczany jest jako standard starożytnej greki (jeśli wiesz, co mam na myśli). Tak jest chyba też w koine. Zresztą chciałem odróżnić od formy nowogreckiej.


-- To może na stronie Koine zmienić z powrotem na glossa? Bo jeśli chodzi o grekę antyczną, to trzymałbym się form attyckich. --Botev 01:12, 26 kwi 2006 (CEST)

Interlingwistykaedytuj kod

Dzięki, że zrevertowałeś moją edycję. Zapomniałem przejrzeć historię tego hasła przed ek-owaniem.

Kondzio 1990

Język wuedytuj kod

Masz rację, ale w tym przypadku chodzi o język Wu w sensie "język ludu Wu" (przynajmniej ja tak myślę).

Pozdrawiam; Maciek17 18:54, 24 maja 2006 (CEST)

Białoruś stubedytuj kod

Podam Ci cztery powody, dla których zmieniłem mapkę na flagę:

 1. Flaga ta jest oficjalną flagą Białorusi.
 2. Zamiarem tego jest ujednolicenie wyglądu stubów.
 3. Nie widzę powodu, dla którego mapka miałaby być bardziej neutralna od flagi.
 4. Mapka była w słabym formacie JPG i pokazywała artefakty kompresji (była zwyczajnie brzydka).

Hołek ҉ 18:00, 31 maja 2006 (CEST)

Alfabet greckiedytuj kod

Rozbudowuję art. alfabet grecki na podtawie en-wiki, fr-wiki i tego, co mam po polsku w domu. Jest tam jeszcze bardzo dużo do napisania. Szukami informacji o 1) transliteracji naukowej - obecna wersja jest trochę intuicyjna, szczególnie że trzeba dodać nowogrecką 2) nazwach liter - kiedy używa się nazwy "my", "rho" a kiedy "mi", "ro" itp. Mch,ifuw 17:53, 1 lip 2006 (CEST)

Smok, feniks i chińska mitologiaedytuj kod

Dziękuję za pomoc. Smok chiński "mi się wylosował" na en wiki, jak szukałem czegoś do tłumaczenia. Kocham mity, ale w kulturze chińskiej orientuję się bardzo słabo. Pozdr LajsikonikDyskusja 12:18, 12 sie 2006 (CEST)

babelkiedytuj kod

Twoje szablony są OK - możesz powrzucać :) Info było ponieważ ludzie wrzucali bezp. wersje z meta, a my mamy inne formatowanie tych szablonów :)

Pozdrawiam --WarX <talk> 12:55, 30 sie 2006 (CEST)

Akustyčnyja kancerty kanca XX stahodździaedytuj kod

Dzięki za poprawkę błędu - sprawdziłem, w innych źródłach faktycznie nie ma tego drugiego "ź" któe nieco odruchowo skopiowałem ze strony o zespole... pozdrawiam, Bismarck, 19:24, 02 wrz 2006 (CEST)

Androidedytuj kod

Wstawiłem tam kilka ciągów znaków; możesz zerknąć? Picus viridis RSVP? 04:14, 9 wrz 2006 (CEST)

Transkrypcjeedytuj kod

Dzięki wielkie za wszystkie uwagi.

Napisałeś: "Wprowadasz chyba niezalecaną i niedokładną transkrypcję sanskrytu, zobacz tutaj i tutaj.".

Tymczasem podane przez ciebie źródła sugerują coś dokładnie przeciwnego. Oto cytat: Niżej podpisany jest wrogiem wszystkich tych szkół (gwoli prawdy, sam jest - niestety - autorem ostatniej z wymienionych), wpędzających polską indologię w zaułek zaściankowości, gdy cały świat odchodzi od transkrypcji narodowcyh na rzecz jednolitej transkrypcji międzynarodowej, my Polacy pogrążamy się w jałowych sporach, czy pisać "cz" czy "ć", "ry" czy "ri", czy może "r".

Dalej piszesz: "co więcej to hasło przeredagowałeś używając jak rozumiem terminologii buddyzmu tybetańskiego - na ile się orientuję, Guanyin w buddyzmie chińskim nie jest nazywana buddą, tylko zawsze bodhisattwą".

To prawda. Buddyzm tybetański zawiera wszystkie nauki które przekazał Budda, i obejmuje zarówno wszystkie sutry mahajany jak i wadżrajanę. Rzut oka z pozycji całego dorobku nauk Buddy na dany temat jest mniej "sekciarski" i prawdziwszy niż punkt widzenia z pozycji jednej chińskiej szkoły, mającej tylko część przekazu mahajany. Oczywiście razem tworzymy Wikipedię wiec nie będę się upierał.

(...)"przy przenoszeniu treści artykułu pod nowy tytuł należy posługiwać się przyciskiem "przenieś".

Masz rację. Dzięki, właśnie na to wpadłem. Sorry za zamieszanie.

Pozdrawiam --Durandal 08:08, 11 wrz 2006 (CEST)

Zgadzam się. Dotyczy to jednak tekstu a nie nazwy samego hasła, która jest pozbawiona ogonków.
 • Gdy piszesz o Guanyin, czyli Avalokiteśvarze w kontekście chińskim, i nazywasz go buddą, to niechcący wprowadzasz czytelnika w błąd.
To racja. Natomiast w kwestii "Buddyzm tybetański zawiera wszystkie nauki które przekazał Budda..." i "POV".. nie jest to mój punkt widzenia, neutralny czy nie-neutralny, tylko fakt. Zobacz en:Tibetat Buddhism: "It is a multifaceted and integrated teaching, naturally implementing methods for all human-condition levels: Hinayana, Mahayana, Vajrayana (Tantric Path) and Ati Yoga (Dzogchen)." Nie mówie że daje mi to prawo do ignorancji a jedynie szerszy pogląd na sprawę. --Durandal 08:53, 11 wrz 2006 (CEST)

babelkiedytuj kod

Mam pytanie. Czy taki wygląd szablonów będzie ok?I dodatkowo pytanie: co oznaczają te podobne teksty w tych szablonach i czy są one potrzebne. ~malarz pl PISZ 20:23, 11 wrz 2006 (CEST)

Transkrypcja chińskiegoedytuj kod

Witam.

Zauważyłem, że poprawiłeś chińskie nazwy związane z Go. Jako że jesteś sinologiem, nie będę się spierał :) Mam w związku z tym prośbę: Czy dysponujesz jakimiś materiałami, dzięki którym mógłbym nauczyć się zapisywać te nazwy poprawnie (głupio mi, że ktoś musi po mnie poprawiać)? A jeśli jest to zbyt rozległa wiedza, czy moglibyśmy umówić się tak, że co jakiś czas będę Ci przesyłał listę artykułów lub wyrazów, które wymagają poprawy (po prostu żeby to sprawnie przebiegało i żebyś nie musiał śledzić historii moich edycji)? --Glonojad 13:04, 17 wrz 2006 (CEST)

Tak więc tutaj wrzucę terminy, o których piszę/mam zamiar pisać, dzięki za pomoc --Glonojad 22:52, 21 wrz 2006 (CEST)
 • (wpływy) 厚势 - hou4 shi4 lub 势 - shì lub 势力 - shi4 li4
 • (plansza) 棋板 - qíbǎn 棋盘 - qípán

Chińskie biogramyedytuj kod

Witam

Zajmuję się na Wiki artykułami biograficznymi. Co jakiś czas zdarza mi się napisanie biografii Chińczyka. Pojawia się wtedy problem sortowania tych ludzi w kategoriach. Zwracam się do Ciebie jako eksperta jak powinny być zapisywane tego typu nazwiska. Czy np. Xiong Ni w notach biograficznych powinien znaleźć się pod literą X, czy też N. Jeżeli zerkniesz w niektóre kategorie typu: Chińscy politycy, sportowcy itp. zauważysz dwojaki sposób sortowania. Na "modę europejską", czyli sort po pierwszej literze drugiego członu i na"modę azjatycką" czyli sort po pierwszej literze pierwszego członu imienia/nazwiska. pozdrawiam Skotos 19:35, 20 wrz 2006 (CEST)

Pnyksedytuj kod

Mógłbyś-li wpisać grecką nazwę? Picus viridis RSVP? 20:44, 20 wrz 2006 (CEST)

Blokowanie sieci Toredytuj kod

Fakt, blok nie powinien dotyczyć zarejestrowanych użytkowników. Zaraz się tym zajmę. Co do niezablokowanych wyjść z Tora - jest więcej osób takich, jak ja, które nie ustają w wysiłkach zablokowania tak dużej ilości anonimowych proxy, jak tylko się da. Liczę, że udaje nam się chociaż mocno utrudnić życie wandalom - bloków jest już tyle, że myślę, że nie jest tak łatwo, jak mówisz.--Derbeth talk 20:07, 5 mar 2007 (CET)

Odblokowałem, z tym, że część nie była zablokowana. --Derbeth talk 23:57, 11 kwi 2007 (CEST) Dzięki, niektóre z tych adresów nie były w wykazach angielskiej Wikipedii. Przerzucam listy blokad automatycznie - dzięki temu zablokowałem już prawie 4000 adresów. Co do adresu zablokowanego przez "Blokowanie proxy" - nie mam pojęcia, co zrobić. Być może to coś zapisanego w oprogramowaniu MediaWiki, w każdym razie nie mam co z tym zrobić. --Derbeth talk 21:47, 12 kwi 2007 (CEST) Super, trzech adresów nie wyłapali na angielskiej wiki. Dzięki. --Derbeth talk 00:56, 17 kwi 2007 (CEST)

Historia Chin i okolicedytuj kod

Witam serdecznie. Widzę, że przebywasz w Chinach i jesteś sinologiem. mam więc pytanie, czy znasz może się trochę na historii cesarstw chińskich czasów średniowiecza. Mam nazwy cesarstw w książce z poczatku XXw, chcę je wykorzystać, ale nie wiem czy współczesna historiografia nie zmieniła im nazw. Chodzi mi przykładowo o państwo Fu Wu (Fu-Ju), cesarstwo Pohaj itp. Pozdrawiam--Piotr967 18:57, 31 mar 2007 (CEST)

Dziekuję bardzo. Na razie wstrzymałem na parę dni artykuł, do którego potrzebuję danych o cesarstwach, ale wkrótce go ruszę i wtedy pozwolę sobie jeszcze raz zwrócić do Ciebie. Jeszcze raz serdeczne dzięki za pomoc. --Piotr967 09:08, 1 kwi 2007 (CEST)

greka - drobneedytuj kod

Sorry za tę wtopę w Diogenesie, wkleiłem bezmyślnie sugerując się resztą. Ale mam inne pytanie: zauważyłem, że nie stawiasz przecinka między greckimi nazwami a transkrypcją - czy tak powinno być (bo ja zawsze stawiałem)? Laforgue (niam) 04:58, 6 kwi 2007 (CEST)

Aż tak dobrze się na tym nie znam, ale wiem, że dużo wzorcowych edycji ma greckie tytuły, i moglibyśmy z nich korzystać. Podawanie tytułów łacińskich obok greckich to moim zdaniem dobry pomysł, tylko że nie zawsze będzie łatwo je zdobyć. Chyba nie ma po co komplikować sprawy - do Platona i Arystotelesa na pewno byłoby je warto wstawiać, a gdzie indziej już tylko według potrzeby, np. kiedy art jest na tyle dobry, że opisuje takie sprawy jak rękopisy i wydania, pochodzenie tytułu, podział na rodziały itp., a chyba jeszcze nawet ani jednego na tym poziomie nie mamy. Laforgue (niam) 13:54, 6 kwi 2007 (CEST)

Fiu, świetna rzecz - ja już się dzisiaj nawet trochę naszukałem Plutarcha. Będę z tego korzystać w takim razie. Wprawdzie np. w filozofii ten zwyczaj nie jest bardzo częsty - raczej występuje w pracach przyczynkowych, stricte naukowych artykułach itp., rzadziej w monografiach czy podręcznikach. A jeśli jeszcz nie widziałeś - świetna rzecz. Laforgue (niam) 21:37, 11 kwi 2007 (CEST)

W sumie to chyb jest drobnostka, czy stawiać przecinek, więc mogę robić tak jak mówisz :). Ale czemu akurat tak? Laforgue (niam) 18:43, 12 kwi 2007 (CEST)

Ja osobiście dostosuję się do wszelkich zaleceń. Pozdrawiam illmarinen | dyskusja 18:49, 12 kwi 2007 (CEST)

Oddzielanie wyrażeń w alfabecie niełacińskim od transkrypcjiedytuj kod

Dużo nie powiem, ale logiczne jest, że jakoś rozdzielać trzeba. Ważne jednak, by takie rzeczy jak greka, cyrylica itp. pisać pismem normalnym, a nie kursywą, z prostego powodu - literki są mało znane, a więc trudne do odczytania, lepiej więc nie utrudniać ich lektury. Beno @ 23:15, 12 kwi 2007 (CEST)

Panel eksperckiedytuj kod

Pojawiła się inicjatywa stworzenia listy osób, posiadających wiedzę w danej dziedzinie ("Panel ekspertów"). Ma ona slużyć Wikipedystom jako kierunkowskaz, pokazujący do jakiej osoby można zwracać się z merytorycznymi uwagami w danym temacie, dodatkowymi pytaniami, zastrzeżeniami co do zawartości artykułów itp.

Zadaniem osób umieszczonych w "Panelu ekspertów" jest pomoc Wikipedystom w odnalezieniu poszukiwanych informacji, uźródławianie ich, dbanie o merytoryczną zawartość artykułów w dziedzinie, w której są fachowcami, ewentualnie przekierowanie Wikipedysty do osoby, która posiada szerszą wiedzę na określony temat i może udzielić stosownej pomocy.

Jeśli uważasz się za eksperta, chcesz figurować jako osoba, do której można zwracać się w razie merytorycznych pytań, posiadasz źródła i wiesz jak znaleźć informacje na pytania ze swojej dziedziny, podejmujesz się udzielić stosownej pomocy wtedy, gdy Wikipedyści zwrócą się z tym do Ciebie - wklej odpowiedni userboks. Dodaj uszczegółowienie: w jakiej dziedzinie czujesz się naprawdę pewnie (np. jeśli jesteś historykiem, to jaki okres szczególnie cię interesuje, w czym możesz najbardziej pomóc). Potwierdź swoje uczestnictwo w panelu poprzez dodanie znaczka + przy swoim nicku.

Panelem ekspertów rzadzić będą trzy zasady:

 • Przyjmowanie nowej osoby do grona ekspertów następuje po jednogłośnej zgodzie dotychczasowych ekspertów. Jeden uzasadniony merytorycznie głos wetuje decyzję grupy eksperckiej
 • Usuwanie eksperta następuje na tej samej zasadzie, z tym, że głosowana osoba nie posiada prawa weta
 • Panel decyduje o stworzeniu bądź nie stworzeniu nowego panela ekspertów. Jeśli trzy chętne do założenia nowego panela osoby zgłoszą się do najbardziej bliskiego tematycznie grona eksperckiego - to podejmuje decyzje na zasadzie głosowania opisanej wyżej.

Jeśli nie chcesz figurować jako ekspert Twój nick pozostanie usunięty z listy ekspertów przez Wikipedysta:Galileo01.

Pozdrawiam, Galileo01 15:58, 16 kwi 2007 (CEST)

Antykwaedytuj kod

Skąd ta cezura 1941 roku? Beno @ 21:50, 10 maja 2007 (CEST)

No to kopara mi opadła. Jednak co Wikipedia, to Wikipedia. :-) Beno @ 08:35, 11 maja 2007 (CEST)

Kategorie - wyjaśnienie zmian w brudnopisieedytuj kod

Hej, jak piszesz sobie w brudnopisie, to nie wstawiaj kategorii tak jak powinna być docelowo, czyli: [[Kategoria:XXX]], ale [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu "wisi" w poważnej kategorii wikipedii. Po przeklejaniu artykułu do docelowego miejsca, należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować (dotyczy to również interwików). Pozdrawiam i dziękuję za zrozumienie. - Beax 22:37, 7 lut 2008 (CET)

Hejedytuj kod

Wciąż za Wielkim Murem siedzisz? Pozdrawiam :-) Picus viridis Odpowiedz zoilowi 21:20, 6 sie 2010 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Cyon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy