Dyskusja wikipedysty:Dwie szyszki


Dyskusja wikipedysty:Dwie szyszki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Witaj!

W imieniu Komitetu powitalnego przypadł mi zaszczyt powitania Ciebie na stronach polskojęzycznej Wikipedii. Cieszę się, że ten projekt wzbudził Twoje zainteresowanie, i mam nadzieję, że zostaniesz tutaj z nami na dłużej :)
Przed rozpoczęciem edycji poświęć kilka chwil na zapoznanie się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w naszej społeczności.

Kilka przydatnych linków Jak edytować?

Nie krępuj się edytować stron! Na Wikipedii trzymamy się zasady śmiałego edytowania – nie musisz pytać nikogo o zgodę na edycje!

Nie obawiaj się też, że cokolwiek zepsujesz. Jeśli nawet popełnisz błąd, zawsze można odtworzyć poprawną wersję artykułu! Zachęcam do zapoznania się z informacjami dla nowicjuszy.

Jeśli czegoś nie wiesz, nie krępuj się pytać innych. Strona Pytania nowicjuszy powstała specjalnie dla osób zaczynających swoją przygodę z Wikipedią.

Z kolei na naszym kanale IRC (irc://chat.freenode.net/wikipedia-pl) znajdziesz doświadczonych Wikipedystów.

W poradniku autora Wikipedii znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat edytowania i formatowania tekstu. A pod tym linkiem dowiesz się, jak edytować... i przeżyć :)

Pamiętaj o zasadach!

Przed rozpoczęciem edytowania poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zasadami polskiej Wikipedii. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowań wynikających z usunięcia Twoich wpisów lub wręcz zablokowania Ci możliwości edycji artykułów. Najważniejsze z nich to:

 • Czym Wikipedia nie jest Wikipedia to encyklopedia – nie słownik, forum dyskusyjne, miejsce do prezentacji własnych poglądów ani prospekt reklamowy;
 • Neutralny punkt widzenia Przedstawiaj bezstronnie wszystkie możliwe punkty widzenia, bez wskazywania słuszności żadnego z nich;
 • Prawa autorskie Nie kopiuj tekstów z innych publikacji lub stron internetowych, nie umieszczaj grafik objętych prawami autorskimi;
 • Weryfikowalność Każdy Twój wpis do artykułu musi być poparty wiarygodnym źródłem;
 • Unikaj wyrażeń zwodniczych Unikaj nieprecyzyjnych wyrażeń typu niektórzy ludzie mówią czy badania dowodzą, że bez podania konkretnych źródeł;
 • Unikaj pustosłowia Zamiast mówić czytelnikowi, że coś jest ważne, piękne, głębokie, klasyczne, unikalne – użyj faktów, by to pokazać.
 • Nie przedstawiamy twórczości własnej Wszystkie wpisy powinny opierać się na cytowaniu źródeł, a nie na własnych przemyśleniach;
 • Zasady wstawiania linków zewnętrznych Linki zewnętrzne muszą być bezpośrednio związane z artykułem, oraz go znacząco poszerzać.
Parę słów na zakończenie :)

Kilka rad na koniec. Na stronach dyskusji i w głosowaniach (ale nie w artykułach) podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Pamiętaj też: chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, to z chęcią Ci pomogę – w tym celu wpisz się na mojej stronie dyskusji. Zawsze chętnie służę pomocą :)

Życzę owocnych edycji i... Śmiało testuj edytowanie stron Wikipedii!

Niniejszym witam Cię na stronach polskojęzycznej Wikipedii. Zachęcam, byś zapoznał się pomocami, które przedstawiłem Ci powyżej i pozostał z nami na dłużej. Pozdrawiam, ~Cybularny Napisz coś ✉ 23:53, 15 maj 2016 (CEST)
 • Cześć, nazwałeś się dwie szyszki, a na zdjęciu masz trzy (?) :) Pzdr. Czytelnik Janek (dyskusja) 20:07, 18 maj 2016 (CEST)
Widzę, że lubisz szyszki:) dużo szyszek. A szyszki (kwiatostany) męskie (żółte) też lubisz?:) Czytelnik Janek (dyskusja) 20:45, 18 maj 2016 (CEST)
  • Spoko, to tylko drobna humorystyczna zaczepka. Chciałem sprawdzić, czy jesteś skłonny nawiązać kontakt:). Na stronę użytkownika polecam wstawić sobie szablony, dzięki którym będziemy o Tobie wiedzieć więcej, np. co lubisz, czym się zajmujesz, jaki jest Twój cel edytowania, itp.. Szablony znajdziesz tu, tu i tu. Pozdrawiam, uśmiechnij się, Czytelnik Janek (dyskusja) 21:58, 19 maj 2016 (CEST)
Ja też jestem czasem niezrozumiany, to się zdarza, mowa jest źródłem nieporozumień, jak mówił Lis w Małym Księciu, tym bardziej, że widzimy tylko słowa... Pzdr, Czytelnik Janek (dyskusja) 14:03, 21 maj 2016 (CEST)

Spis treści

Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2016:05:21:Sara Hartmanedytuj kod

Ja bym zostawił, w końcu nic złego się nie stało. Nowicjuszy się nie gryzie :)Sidevar (dyskusja) 17:56, 21 maj 2016 (CEST)

Ad:Obiekt_przestrzennyedytuj kod

Ad:Obiekt_przestrzenny

Szanowne Dwie (a w zasadzie to Trzy) Szyszki! Wycofałem Twoje zgłoszenie wyżej wymienionego artykułu do ekspresowego skasowania. Nie spełnia on kryteriów do usunięcia go w tym trybie - nie jest oczywistym wandalizmem, nie jest hoaxem itd. Jeśli masz źródła i wiedzę, żeby go poprawić, to go popraw. Jeśli uważasz, że do poprawy się nie nadaje, to zgłoś go do DNU. Pozdrawiam! Pawel Niemczuk (dyskusja) 04:03, 31 maj 2016 (CEST)

Kwestionariusz profilu Dyrektora Wykonawczego 2016 dla Wikimedia Foundationedytuj kod

Rada Powiernicza Wikimedia Foundation wyznaczyła komitet, którego zadaniem jest wyszukanie następnego Dyrektora Wykonawczego. Jednym z pierwszych jego zadań jest opracowanie opisu dla tego stanowiska. Dlatego zwracamy się do społeczności Wikimedia z prośbą o udział w tym procesie. Prosimy o poświęcenie kilku minut i wypełnienie ankiety, byśmy lepiej zrozumieli oczekiwania społeczności i pracowników dotyczące dyrektora wykonawczego Fundacji.

Dziękujemy, Komitet Sterujący ds. Wyszukiwania Dyrektora Wykonawczego Wikimedia Foundation via MediaWiki message delivery (dyskusja) 00:30, 2 cze 2016 (CEST)

Automatycznie przeglądającyedytuj kod

Cześć. W związku z tym, że już kilka chwil na Wikipedii spędziłeś, poznałeś, z grubsza, zasady, nadałem Ci uprawnienia automatycznie przegldającego. Oznacza to, że edycje dokonane przez Ciebie w przestrzeni głównej nie wymagają od tego momentu oznaczania jako przejrzane przez redaktorów (są od razu oznaczane jako przejrzane). Pozdrawiam. Pawel Niemczuk (dyskusja) 01:59, 6 cze 2016 (CEST)

Bahredytuj kod

Określenia "znał języki" podawane przez źródła opierają się na informacjach od osób opisywanych. Wikipedia powinna zachować bezstronny krytycyzm w tej mierze, a zatem znajomość języków ograniczać do sfery "deklaracji", a nie autorytatywnych stwierdzeń. Elfhelm (dyskusja) 17:50, 31 lip 2016 (CEST)

 • Wikipedia opiera się jednak też na zdrowym rozsądku. Widać, że źródła (w zasadzie jedno, PAP, wklejane przez standardowy zetsaw portali) powiela informację urzędową. Co wynik ze zdania "Zna angielski, niemiecki, rosyjski, ukraiński, litewski i rumuński. Uczy się języka czeskiego.", które dość jednoznacznie wskazuje właśnie na deklaratywny charakter. Nie jest jakimś odkrywczym stwierdzeniem, że biogramy w takich kwestiach opierają się na informacjach od opisywanego podmiotu (i słusznie). Źródła należy zresztą interpretować i używać rozsądnie, a nie bezkrytycznie. Pomijam zresztą, że usunięcie informacji o znajomości języków byłoby najpewniej zazwyczaj wskazane (bo to niewiele wnosi do haseł). Elfhelm (dyskusja) 18:17, 31 lip 2016 (CEST)
 • Słowo deklarował nie jest negatywne. Tak samo nie piszemy "miał poglądy konserwatywne", tylko "deklarował poglądy konserwatywne". Egzamin państwowy przyjmijmy, że może potwierdzać znajomość pierwszych czterech języków, natomiast trudno tak samo napisać o dwóch pozostałych. Dostrzegasz chyba różnicę, którą min. Erecińska sama wyraźnie zarysowała? Elfhelm (dyskusja) 19:17, 31 lip 2016 (CEST) PS A więc zgodnie z logiczną interpretacją źródła. Pzdr. Elfhelm (dyskusja) 19:22, 31 lip 2016 (CEST)

Świnobycze, Świła, Świliszki i być może inneedytuj kod

Dziękuję za tę wiadomość. Mam pewien zgryz z nazwami ze słownika, niemającymi jeszcze swoich odpowiedników w przestrzeni głównej. Najchętniej przenosiłbym takie podrozdziały indeksu z przestrzeni głównej do Skarbnicy dopiero po napisaniu dorosłego artykułu. Ze skarbnicą jest taki problem, że jej treść nie jest wyszukiwalna ani w Necie ani w "Szukaju" Wikipedii, czyli użytkownik nie ma z niej żadnego pożytku. Nie będzie go miał nadal, jeżeli nie znajdzie się miejsca na wstawienie widocznego obok szablonu w jakimś miejscu przestrzeni głównej. Może masz jakiś pomysł jak to rozwiązać? Pozdrawiam, Rembecki (dyskusja) 07:29, 24 lut 2017 (CET).

To są wszystko produkty dość mechanicznej pracy - indeksowania treści Słownika, stanowiącej pierwszy krok do dokładniejszego opisu. Tworzenie strony ujednoznaczniającej, obejmującej obiekty z uwspółcześnieśnionym określeniem ich lokalizacji to osobna praca sama w sobie, bardzo spowalniająca same indeksowanie. Będę to robił tylko w wyjątkowo ciekawych przypadkach, pozostawiając w zakryciu tematy nierozpracowane. Pozdrawiam, Rembecki (dyskusja) 12:50, 24 lut 2017 (CET).

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!edytuj kod

Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Nie oznacza to, że artykuł musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym. Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale oczywiście warto poprawić np. literówki, jeśli się je zauważy.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły, które są przeglądane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej jest zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub posiadasz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który posiada już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. diff). Zobacz też jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdej strony z włączonym mechanizmem wersji przejrzanych oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Brak wandalizmu – oznacz jako przejrzaną”. By oznaczyć wersję, należy kliknąć lub użyć skrótu klawiszowego Alt+⇧ Shift+S. Jeżeli chcesz odznaczyć wersję przejrzaną, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli masz wątpliwości, zadaj pytanie tutaj. Postaramy się szybko odpowiedzieć.

Ten komunikat został wysłany automatycznie przez bota Beau.bot (dyskusja) 20:45, 31 mar 2017 (CEST)

Karłowatość malinyedytuj kod

Podałem nazwę pol. Co do ang. - pozostawiam zgodnie ze źródłem Rubus stunt phytoplasma. Nie wiem bowiem, czy podana przez ciebie to synonim, czy też nazwa innej fitoplazmy. Selso (dyskusja) 05:34, 6 wrz 2017 (CEST)

Ile szyszek?edytuj kod

W nicku masz dwie, a na zdjęciu trzy. Ta trzecia powinna chyba założyć osobne konto? Salicyna (dyskusja) 18:50, 26 sty 2019 (CET)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Dwie szyszki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy