Dyskusja wikipedysty:Electron/Archiwum 2006


Dyskusja wikipedysty:Electron/Archiwum 2006 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Dyskusja wikipedysty:Electron Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Metrologia i telekomunikacjaedytuj kod

Oba szablony są już zatwierdzone. Zmień na swojej stronie Wikipedysty.

Pozdrawiam --PawełMM 00:32, 31 mar 2006 (CEST)

Kratownicaedytuj kod

No cóż, Murator czasopismem dla fachowców nie jest, robiony jest przez fachowców, ale nie zawsze przez naukowców. Co do kratownicy - przerobię to trochę, bo moim zdaniem jest to spora nieścisłość, użycie słowa w bardzo potocznym sensie, a na pewno zaś ten link do kratownica jest tam nie na miejscu. Przepraszam za zamieszanie i pozdrawiam, Shaqspeare 13:40, 17 maja 2006 (CEST)

Vlad Tepesedytuj kod

Ja bym bardzo prosiła o nie wstawianie do artykułu poświęconego Tepesowi fragmentów po pierwsze bzdurnych, po drugie żywcem wyciętych z jakiegoś tekstu kursującego po internecie. Z góry dziękuję.

Wiedźma (CrowWoman)

Tak, rozumiem chęć wyjaśnienia reputacji Vlada, ale na litość boską, skoro nie masz pojęcia o historii Rumunii, to może nie bierz się za redagowanie artykułów jej poswięconych..? Bo to co dopisałeś nie bylo żadnym wyjaśnieniem, tylko zwyczajnym stekiem bzdur. A kwestią Vlada w legendzie i tym skad się u niego taka opinia wzięła to ja juz się zajmę, bez obaw. Wiedźma (CrowWoman)

Sugeruję sięgnięcie po "Historię Rumunii" Juliusza Demela, albo wizytę na stronie Elisabeth Miller. To tak na początek, celem zapoznania sie z faktami. A potem możesz się mnie ewentualnie czepiać że niesłusznie bronię Vlada. Uprzejmie również przypominam ze, po pierwsze angielską Wikipedię również redagują ludzie i też zdarza im się tam dziwne rzeczy pisać, po drugie wklejanie cudzych tekstów na wiki jest zabronione. CrowWoman

Po pierwsze Vlad moim idolem nie jest. Po drugie, zalecam najpierw zapoznanie się z faktami, a potem sądzenie czy Vlad na przydomek zasłużył, czy nie. Po trzecie rzeczony tekst nie pochodzi z Wikipedii, choć i tu egzystował, ale jest fragmentem innego, większego tekstu skądś z internetu. Trudno mi powiedzieć jakie było jego pierwotne źródło, bo powielono go potworną ilość razy, w każdym razie nie Wikipedia. Po czwarte, ten tekst naprawdę jest bzdurny i nic na to nie poradzę. Tu już nawet nie chodzi o to ile ofiar padło z ręki Tepesa, chodzi o podstawowe fakty. Albowiem bzdurą jest jakoby najeżdżał jakiekolwiek miasta na własnym terenie, tak samo bzdurą jest jakoby czynił to bezpodstawnie. Autor coś słyszał o ekspedycjach karnych Tepesa do Siedmiogrodu (które, na marginesie czynił za wiedzą i zgodą króla Węgier i siedmiogrodzkiej magnaterii) ale poprzekręcał wszystko ile wlazło, zapewne z powodu niedostatków wiedzy. Pominę ten szczegół ze autor wykoszonej przeze mnie 1 kwietnia wersji miesza, nie rozróżniając, materiał legendarny z faktami. W artykule encyklopedycznym tak być chyba nie powinno, nie?

A ilustracja teraz wisi we właściwym kontekście, fajnie ze wstawiłeś bo ja jeszcze nie potrafię.

Kłaniam się CrowWoman

Przestępczośćedytuj kod

Proszę o podanie mi źródła danych dotyczących przestępczości w "aglomeracji katowickiej" [1]. Jeśli nie będzie to potwierdzone, tekst ten będzie musiał zostać usunięty w ciągu 24h. Pozdrawiam. LUCPOL 11:54, 20 cze 2006 (CEST)

Henry Cavendishedytuj kod

Hehe, no faktycznie. Jeśli chcesz możesz oczywiście ją przerzucić. Pozdr. Yarl read.me

Jędrzejedytuj kod

Nie twierdzę, ze imię to jest popularne. Twierdzę, ze zdanie "Imię często noszone w czasach przeszłych, obecnie dość rzadko i uważane raczej za staromodne." jest bzdurą. Po pierwsze, nie ma żadnych dowodów na częste noszenie tego imienia w tej formie podstawowej w przeszłości. Brak danych na ten temat. Jedyną przesłanką jest ranking imion z herbarzy (więc noszonych przez szlachtę), który wygląda tak: http://groups.google.pl/group/pl.soc.genealogia/msg/63cd665f5663fe17?hl=pl&lr=&ie=UTF-8 Po drugie, żeby się wypowiedziec, za jakie jest to imię uważane ("imię to jest uważane za staromodne"), trzeba by przeprowadzić reprezentatywną statystycznie ankietę. Do czasu jej przeprowadzenia nie należy w encyklopedii umieszczac danych niepotwierdzonych i zatem nieencyklopedycznych. Ponadto byłabym za tym, zeby na tym etapie, dopóki nie jesteśmy gotowi, zeby przedstawić twarde dane co do popularności wszystkich zamieszczanych imion, nie pisać o popularności imion.Micpol 21:04, 5 lip 2006 (CEST)

Aha. Znam kilku Jędrków, zwłaszcza w wieku kilku-kilkuastu lat (jak na wymierający gatunek, jak to określiłeś, są dosć młodzi).Micpol 21:06, 5 lip 2006 (CEST) Są zupełnie oficjalnymi Jędrzejami. To ostatnio popularniejsze, niz wcześniej, imię. I wyjątkowo do twarzy z nim dzieciakom. M.in. w klasie mojego synka, pierwszaka, jest Jędrek. Micpol 18:50, 6 lip 2006 (CEST) Nadal uważam, że informacja przeze mnie usunięta nie jest encyklopedyczna. Nie wypowiadamy się, za jakie imię dane imię jest uważane, praktycznie w żadnym haśle o imionach w Wikipedii. Może jeśli będą reprezentatywne badania na ten temat, można będzie o tym pomyśleć. Znajomi nie są reprezentatywną grupą :-) Z moich znajomych np. na pewno większość nie głosowała na PiS i Kaczyńskiego, ale czy to znaczy, ze mam wpisac w Wiki, że wybory zostały sfałszowane? ;-) Pozdrawiam! Micpol 18:04, 7 lip 2006 (CEST)

Miernik poziomuedytuj kod

Nie żebym się czepiał, ale nie podoba mi się to hasło. Co powiesz na takie przyrządy jak miernik poziomu dźwięku (hałasu) (sound level meter)? Też decybele ale bez generatora - bo do pomiarów środowiskowych. Oprócz tego masz np miernik poziomu sygnału (signal level meter), miernik poziomu wody i inne. Sugeruję sprecyzować, że chodzi o jakis tam konkretny przyrząd laboratoryjny, a nie o całą rodzinę przyrządów. --Hiuppo 10:06, 7 lip 2006 (CEST)

Proponuje od razu sprecyzować, że chodzi o miernik poziomu sygnału. Miernik poziomu jest okresleniem żargonowym nie tylko w telekomunikacji. --Hiuppo 12:11, 7 lip 2006 (CEST)

{{szczecin stub}}edytuj kod

Na stronie Wikiprojekt:Sortowanie stubów/Propozycje/szczecin stub odbywa się głosowanie nad szablonem {{szczecin stub}}.
Zachęcam do oddania głosu :)
'Zwiadowca21 Skreśl słówko 12:17, 13 sie 2006 (CEST)

sławojkaedytuj kod

Przestań wstawiać absurdalne linki.

Po pierwsze, w sprawie Lutra, podany link dotyczy innego rodzju toalety, niż wolno stojąca budka, bo, cytuję, "...a wychodek był niszą połączoną z tym pokojem". Nisza w pokoju to nie sławojka, definicja sławojki jest na początku hasła

Po drugie - w Tatrach - postaraj się albo to sfotografować samemu, albo uzyskać zgodę na publikację zdjęcia, a nie podpierać się linkiem i wstawiać nieencyklopedyczne teksty w stylu "nie ma zbyt trudnych warunków terenowych", "artystycznie pomalowany" (gdzie tu "artyzm", na miły Bóg) albo "z przepięknymi widokami" (rzecz gustu) itp.

A po trzecie - wikipedia to nie linkownia wszelkiej maści tematów jakoś tam luźno związanych z tematem.

Julo 09:17, 24 sie 2006 (CEST)

 • brawo - na tym polega wikipedia... Julo 15:25, 29 sie 2006 (CEST)
  • Jak z autopsji, to original research. Wpisywanie tu precyzyjnych liczb wprowadza w błąd, bo sugeruje, że to są jakieś "dane techniczne", gdy tymczasem to nieprawda. Rozporządzenie Składkowskiego podawało jakieś minimalne wymiary, ale nie znam liczb.
   Co do pytania: nie jest. Tak jak przydrożna kapliczka po dobudowaniu kilku ścian, dwóch wież, trzech naw i czegoś jeszcze przestaje być przydrożną kapliczką, staje się po kolei kaplicą, kościołem i wreszcie nawet katedrą, tak sławojka po dobudowaniu do niej różnych rzeczy sławojką być przestaje, a staje się kiblem na podwórku przy drewutni. Jeszcze raz: jest to obiekt "wolno stojący" mamy to w zdaniu pierwszym. Słowo "zazwyczaj" użyte jest w sensie takim, że sławojka może przylegać do zewnętrznego ogrodzenia posesji.
   Nie umiem ci wskazać źródeł, bo zbyt dawno (chyba ze trzydzieści lat) czytałem o tym, jakie były wymagania w rozporządzeniu Składkowskiego. Ale zapamiętałem je, bo posługiwałem się kiedyś zawartymi w nim wskazówkami przy urządzaniu mojej letniej daczy. Było tam o iluś-tam metrach od zabudowań gospodarczych, trochę więcej od mieszkalnych, jeszcze dalej - od studni, o tym że jeśli gospodarstwo jest na pochyłości, to powinna być najniżej, itede...
   Poza wszystkim: moim zdaniem dobre hasło w wikipedii to nie jest hasło rozgadane z Bóg wie iloma dygresjami, bo to się ciężko czyta. Są oczywiście zwolennicy opinii, że im więcej, tym lepiej, ale ja do nich się nie zaliczam. A jako autor najstarszej wersji tego hasła ponad rok temu - trzymam je pod swoją pieczą, przestrzegając przy tym zasady, którą wpoił mi niegdyś mój śp. Ojciec: "lepsze wrogiem dobrego"... Julo 14:36, 30 sie 2006 (CEST)
   • Właśnie ci miałem zaproponować coś na kształt nowego hasła co robią ludzie tam, gdzie nie ma kanalizacji jako pojęcia obejmującego tak sławojkę, jak i latrynę i wszelkie inne wynalazki. Co do twojego pytania: myślę że wystarczy tytuł starszego gimnazjalisty z cenzusem. Co do tego jakie wymiary i czego wpisujesz gdzie indziej - nie śledzę wszystkich twoich dokonań (i nie jestem odpowiedzialny za to, do czego "nikt się nie czepia"), i tak mam dostatecznie dużo własnych haseł do obserwowania. Pozdrawiam. Julo 15:36, 30 sie 2006 (CEST)
    EOT

Akcydensedytuj kod

Szczerze mówiąc, nadal nie rozumiem, co w tym przykładzie jest niejasne. Ale może tak jest jaśniej: "Np. dla Sokratesa bycie uzdolnionym muzycznie czy łysym można uznać za cechę akcydentalną, natomiast bycie racjonalnym czy bycie zwierzęciem jest jego cechą istotową (atrybutem), tj. taką, bez której nie byłby już tym samym Sokratesem." Pozdr., Laforgue (zieew) 09:18, 17 paź 2006 (CEST)

Kartkaedytuj kod

Gratuluję poświęcenia i pomysłowości. Głos już zmieniłem. Pozdrawiam. Pimke 17:24, 27 paź 2006 (CEST)

Metrologia stubedytuj kod

Ponieważ trwa głosowanie na SS nie powinno się dodawać szablonu do artykułów. Ponieważ nie lubię SS (najchętniej wszystkie stuby bym wyrzucił) dlatego napisałem "nieszczęsne".... Wystarczająco krótko? ^_^ Pozdrawiam A_Bach - ΣΦ 09:22, 6 lis 2006 (CET)

Ja róznież rzadko tam zaglądam, ale mam złą wiadomość dla Ciebie: Wikipedia:WP:SS/Metrologia_stub - stub odrzucono. A_Bach - ΣΦ 09:53, 6 lis 2006 (CET) Proponuję przejżeć WP:SS, tam jest trochę info o stubach, o wypracowanych procedurach z nimi związaych. Podstawowa zasada - nie tworzyć stubów samodzielnie bez informacji o tym na WP:SS. Wszystkie stuby powinny być tam przegłosowane. Jak dla mnie niestety większość stubów tam przeszła i są aktywne na wiki, ale macham na to ręką skoro nie zmienię tego teraz. Tak jest też prośba aby informować autorów nowych stubów o trwającym głosowaniu... Utwożyłeś jako IPek czy już byłeś zalogowany? Jeśli jako IPek to nikt by oczywiście nie poinformuje że trwa takie głosowanie... A co do liczby głosujących... to jest problem w obydwie strony, przy pozytywnym i negatywnym przegłosowaniu stubów. Dopiero nie tak dawno temu doszła zasada że jak zagłosuje bardzo mało osób to głosowanie jest przedłużane. Pozdrawiam A_Bach - ΣΦ 10:45, 6 lis 2006 (CET)

Automat skończonyedytuj kod

Czy możesz mi wyjaśnić sens tej edycji? -- (lcamtuf)° 12:59, 10 lis 2006 (CET)

 • Hm, myślałbym, że automat skończony to model maszyny liczącej, nie urządzenia, na en.wiki nie jest w żadnej kategorii o automatyce... w guglu "automat skończony" +automatyka znajduje chyba tylko słowniki pojęć... Możesz rzucić jakimś źródłem? -- (lcamtuf)° 13:10, 10 lis 2006 (CET)
  • Oczywiście że nie jest, ale jest szybką metodą weryfikacji stwierdzeń ;-) Tutaj ani inne Wikipedie, ani Google nie popierają takiej kategoryzacji, więc wolałbym to rozstrzygnąć z jakiegoś innego źródła. -- (lcamtuf)° 14:21, 10 lis 2006 (CET)

Ocalone od zapomnieniaedytuj kod

Prosiłbym na przyszłość byś nie archiwizował całych skasowanych artykułów, gdyż przeczy to przyjętym zasadom, jak również usilnie proszę o przeedystowanie tych artykółów - skoro są "prywatne" i nie mają szansy siępojawić ze względu na kasację pod kontem kontrowersyjności, nie powinny zawerać ani kategorii ani szablonów roboczych. MonteChrist... DMC 15:06, 10 lis 2006 (CET)

Otóż pokazuje - tymbardziej że są one skategoryzowane. Dlatego też proszę o usunięcie tych wersji z kategorii. MonteChrist... DMC 15:27, 10 lis 2006 (CET)

 • A. - przecież jest historia edycji
 • B. - jeśli wolisz możesz poprostu usunąć znacznik [ ]
 • C. - alternatywą jest wpisanie kategorii w funkcji
  <nowiki>[
  Kategoria:...
  ]</nowiki>

MonteChrist... DMC 15:42, 10 lis 2006 (CET)

Baszta Panieńska w Szczecinieedytuj kod

witaj. trafiłem do ciebie bo jestem zainteresowany grafikami ze strony lazarus. Czy nie wiesz: (1)jak sprawdzic, czy ktos już je wrzucił do wikipedii?
(2)jak wyglada tryb wrzucania- czy każdorazowo muszę potwierdzic ze oni są autorami i są one ich własnością i się zgadzają na GDFL dzięki wielkie-skorzystam. gdzieś ty czytałem zalecenie żeby na commons wrzucać a nie do polskiej, ale nie wiedziałem że trzeba się oddzielnie rejestrowac. pozdrawiam Pan Samochodzik 09:44, 20 lis 2006 (CET)

Image:Mohair berets.jpgedytuj kod

Zauploadowałeś na commons grafikę o podanym wyżej tytule. Niestety wydaje mi się ona naruszeniem czyiś praw autorskich: identyczna jest na Nonsensopedii, i nie ma określonego prawa autorskiego. To prawdopodobnie stamtąd wziął ją gośc, który wrzucił ją na en. Grafika została odlinkowana i skasowana. Następnym razem uważaj, skąd bierzesz grafiki :): przynajmniej sprawdź, kim jest autor i ile edycji ma na określonym projekcie (czyli, czy można mu zaufac). Pzdr, -- odder 13:40, 21 lis 2006 (CET)

Re: fotka w buszyźmieedytuj kod

Jasne, ale Wikipedia jest podporządkowana tekstowi, nie obrazom, i staramy się raczej jednolitego układu ze zdjęciami po lewej - z bardzo nielicznymi wyjątkami, które dedykowane są nie tyle estetyką, co czytelnością. Taki układ jest niestandardowy, i w przypadku artykułu, który właściwie z tym zdjęciem ma niewiele wspólnego, jakby mniej zasadny... oczywiście nie będę z Tobą walczył, ale jeśli luźna i w gruncie rzeczy nieistotna fotka nie pasuje do artykułu w standardowym miejscu, IMO należy zmienić fotkę. Mi też zdarza się fotografować ;-)

 • Zmieniłem fotkę Busha. -- (lcamtuf)° 15:09, 27 lis 2006 (CET)
  • Nie szalej - według takiej argumentacji, za każdym załadowaniem powinno być inne tło i układ guziczków ;-) Wikipedia ma być funkcjonalna, nie, ahem, wizualnie dynamiczna. Co do automatów - nie mam przekonania, gdybym miał to bym nie pytał - po prostu nie doszukałem się żadnych informacji, en.wiki też nie ma takiej kategoryzacji. -- (lcamtuf)° 15:36, 27 lis 2006 (CET)
   • Oczywiście, że daleko idące, ale po prostu chcę pokazać, że to nie jest bezpieczna argumentacja - to artykuły mają być ciekawe i urozmaicone, nie układ graficzny i formatowanie (mniej odległa analogia: czy różne artykuły powinny mieć inne rozmiary lub kroje czcionek, rozmiary i kolory nagłówków? fotki w znacząco różnych wymiarach i proporcjach? itp, itd). -- (lcamtuf)° 15:59, 27 lis 2006 (CET)

PS. Ciągle wisisz mi odpowiedź w sprawie automatów skończonych ;-) -- (lcamtuf)° 15:06, 27 lis 2006 (CET)

Prostytucjaedytuj kod

Racja, szczególnie ostatnio jakby więcej tam wandalizmów spod IP, więc dałam za Twoją sugestią na trochę półblokadę. Pozdrawiam, Maire 15:36, 29 lis 2006 (CET)

Zzyzxedytuj kod


Witaj!

Dobre hasło. Doprecyzowałem lokalizację. Na przyszłość: Amerykańskie stany dzielą się na hrabstwa, a nie powiaty. Stopień autonomii jest różny, zależnie od konstytucji stanowej. Trudno porównać do Polski.

Pozdrawiam!

--Starscream 17:11, 1 gru 2006 (CET)

Nietypowe artykułyedytuj kod

Witam,

widzę że aktywnie udzielasz się w Wikipedia:Nietypowe artykuły. Co sądzisz o projekcie stworzenia WikiReadera z takich artykułów. Wydaje mi się, że nakład pracy jest stosunkowo nieduży i perspektywa skończenia go w ciągu paru miesięcy jest całkiem realna. W produkcji WikiReaderów przodują zdecydowanie Niemcy (zobacz de:Wikipedia:WikiReader).

Pozdrowienia,
Kpjas 19:31, 4 gru 2006 (CET)

No takie PDF robi się w openoffice.org (są nawet szablony) i dopiero potem konwertuje do PDFa. Kpjas 21:39, 5 gru 2006 (CET)

Jan Tarasinedytuj kod

Cześć. Wkleiłeś martwy link i nierelewentną informację... Pozdr. Romuald Wróblewski 11:25, 5 gru 2006 (CET)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Electron/Archiwum 2006" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy